Azure Backup Agent Kurulumu (Recovery Services Agent)

20.07.2015 | 21:53 Dokümanlar , Microsoft Azure 0 Yorum

Microsoft Azure Backup servisi üzerinde bir Backup Vault oluşturduktan sonra, yedek almak veya üzerine yedek dönmek istediğiniz Windows tabanlı istemci veya sunucuları kayıt etmeye (yani Backup Vault ile ilişkilendirmeye) başlayabilirsiniz. Bu sırada size gerekecek 2 şey var.

  • Azure Backup Agent (Recovery Services Agent) kurulum dosyası.
  • İlgili Azure Backup Vault’a ait Vault Credentials dosyası.

Her iki dosyaya da Azure Management Portal üzerinde oturum açarak Recovery Services > ilgili Backup Vault altından ulaşabilirsiniz.

azure-backup-agent-indir

Azure Backup Agent kurulum kaynağı olan MARSAgentInstaller.exe dosyası geneldir. Yani bir kez indirdikten sonra herhangi bir Windows makine veya Backup Vault için kullanılabilir. Sadece belirli zamanlarda yayımlanan yeni sürümleri takip etmeye ve her zaman güncel sürüm ile çalışmaya özen gösterin. Azure Backup Agent kurulumu sunucu üzerine MMC tabanlı bir UI ve Azure Backup PowerShell (Recovery Services Shell) araçlarını sağlar.

Kayıt işlemi için gerekli olan Vault Credentials dosyası ise güvenlik nedeniyle oluşturulma tarihinden sonra en fazla 2 gün süreyle kullanılabilir. Bu dosya ikinci günün sonunda expire olur ve herhangi bir kayıt işlemi için tekrar kullanmanız gerekir ise yenisini oluşturmanız gerekir. Vault Credentials dosyaları, Windows tabanlı makineleri Backup Vault’lara kayıt ederken kullanılır.

Azure Backup Agent (Recovery Services Agent) Kurulumu

Azure Backup servisine dahil etmek istediğiniz sunucu üzerinde kurulum dosyasını çalıştırın. Installation Settings penceresindeki Installation Folder seçimi Agent’ın kurulacağı dizini belirtir. Cache Location ise Azure Backup Agent’ın yedeklediği dosyalar için takip ettiği değişiklikleri saklayacağı alandır. Bu dizinin kapasitesi, yedeklenen veri miktarının en az %5’i kadar olmalıdır. Eğer Azure Backup’a gönderilmek üzere çok yüksek boyutlu ve sık değişen veriler yedekliyorsanız, Cache Location’ı daima yeterli boş alana sahip bir disk üzerinde tutmanız gerekir. Bu noktaya dikkat edin.

azure-backup-agent-kurulumu-1

Azure Backup Agent’ın kurulu olduğu sunucunun Azure Backup servislerine ulaşabilmesi için aracı bir Proxy Server söz konusu ise Proxy Configuration penceresinde belirtebilirsiniz.

azure-backup-agent-kurulumu-2

Kurulum öncesinde gereksinimler kontrol edilir. Problem yoksa kurulumu başlatın.

azure-backup-agent-kurulumu-3

Azure Backup Agent kurulumu sorunsuz olarak tamamlanmış ise görüntü aşağıdaki gibidir. Şimdi bu sunucuyu Azure Backup Vault’a kayıt edebilirsiniz.

azure-backup-agent-kurulumu-4

Azure Backup Servisine Sunucu Kayıt Edilmesi

Azure Backup Agent kurulumu tamamlandığında aynı pencerede yer alan Proceed to Registration sihirbazını başlatın ve .VaultCredentials uzantılı Backup Vault Credentials dosyasını gösterin.

azure-backup-server-register-1

Encryption Setting penceresinde, daha önce Azure Backup Nedir yazısında da bahsettiğim tüm verileri şifreleyecek Passphrase’i (şifreleme anahtarı) oluşturun ve mutlaka güvenli bir yerde saklayın. Alınan ve Azure’a gönderilen tüm yedekler (kullanımdaki orijinal veriler değil) bu anahtar ile şifrelenir ve geri dönüş sırasında mutlaka bu anahtarı kullanmanız gerekir.

azure-backup-server-register-2

Aynı pencerede Finish ile kayıt işlemini tamamlayın. Ardından Azure Backup MMC konsolu açılır. Göründüğü üzere özünde bir Windows Server Backup varyasyonudur, yani arka planında cbengine.exe çalışır.

azure-backup-konsolu

Aynı zamanda bu kurulum ile birlikte gelen Azure Backup PowerShell (Recovery Services Shell) ‘i de yedek almak, yedek zamanlamak veya buluttan yedek dönmek gibi çeşitli işler için kullanabilirsiniz.

Yazı Etiketleri: , , ,

Sayfa Başı ▲

Yorum Ekle