Azure Backup Nedir – Bulut Tabanlı Yedekleme

19.07.2015 | 21:13 Dokümanlar , Microsoft Azure 0 Yorum

Bireysel veya kurumsal dünyada üretilen ve tekrar kullanılmak üzere depolanan dijital veri her geçen gün daha kritik bir hal alıyor. Veri belirli kurallar çerçevesinde her zaman ulaşılabilir olmalı ama bu gerçekten maliyetli bir iş olabilir. Herhangi bir nedenden ötürü veri erişilemez (kullanılamaz) duruma geldiğinde ise ilk başvurulan kurtarma yöntemlerden biri yedek kopyaları hayata geçirmek oluyor. Bu amaçla kullanılan sayısız uygulama ve depola ortamından söz etmek mümkün.

Bu yazıda Microsoft’un Azure servisleri arasında yer alan ve öncelikli amacı önemli verilerin yedeklerini felakete durumlarına karşı tesis dışında saklamak olan Microsoft Azure Backup (veya Microsoft Online Backup) hizmeti hakkında bilgiler bulabilirsiniz. Öncesinde Azure Backup’ın veri yedekleme ve saklama konusundaki hangi zorluklara çözüm ürettiğine bakalım.

Veri Yedekleme ve Saklama Süreçlerindeki Bazı Zorluklar

Günümüzde şirkete/insana/servise/uygulamaya göre değişebilen “Veri” ve “Yedekleme” konuları gerçekten çok derin iki kavram konumunda. Veriyi yedekleme ve yedeklenen veriyi uygun ortamlarda saklama (koruma) konularında yaşanan zorlukların bazılarını (maliyet faktörleri açısından ele aldığımızda) sanırım şöyle özetleyebiliriz.

veri-yedekleme-sorluklari

Hızlı Büyüme

Yedeklemenin önündeki en büyük zorluklardan biri hiç şüphesiz hızla büyüyen veri boyutları. Bazı araştırma sonuçlarına göre kurumsal şirketlerde veri her yıl %40’ın üzerinde büyüme gösteriyor. Yapılan bir başka analize göre bugün dünya üzerinde var olan toplam verinin %90’ından daha fazlası son 2 yıl içerisinde oluşturulmuş. Bu korkunç bir trend.

Operasyonel Zorluklar

Hızla artan veri boyutu, beraberinde yedekleme için kullanılan donanım ve yedekleme yazılımı yatırımını da ister istemez etkiliyor. Yedeklenmesi gereken veri boyutunun genişlemesi, yedekleme altyapısının da genişlemesi anlamına geliyor ve bu durum zaman zaman asıl sistemin birkaç katına ulaşabiliyor. Hatta sırf bu yüzden bazı veriler yedekleme kapsamı dışında bırakılabiliyor.

Altyapı Karmaşası

Depolama, yedekleme yazılımları ve yedeklenen verilerin ana lokasyon dışına çıkartılması (yani off-site backup), veri büyümesine paralel olarak her geçen gün zorlaşıyor. Kaset tabanlı transferler maliyetli ve korumasız olabilirken ağ üzerinden repliklasyonlar yüksek bant genişliğine ihtiyaç duyuyor.

Bu açılardan baktığımızda, gün sonunda tüm veriyi korumak gerçekten yüksek maliyetli bir işe dönüşebiliyor. Bu yatırımı karşılayamayan şirketler ise ya gerçekten güvenilir bir yedekleme sistemine sahip olamıyor, ya da tüm veriyi korumak yerine önem derecesine göre korumayı tercih ediyor ve haliyle bazı veriler korumasız kalıyor.

Microsoft Azure Backup Nedir?

Microsoft Azure’un kurtarma servisleri arasında yer alan Azure Backup, daha çok tesis dışı yedekleme amacıyla kullanılan basit, güvenilir ve bulutla bütünleşmiş bir yedek depolama hizmetidir. Azure Backup servisi bir yedekleme yazılımından ziyade belirli yedekleme yazılımları için depolama alanı sağlayan bir bulut hizmetidir. Windows Client işletim sistemleri, Windows Server tabanlı sunucular ve System Center Data Protection Manager ortamlarını desteklemektedir; bu ürünler ile doğrudan entegre olabilir.

Azure Backup servisi, depolama alanı olarak Azure Storage (depolama) servisinden destek alır. Hizmetin bileşenlerinden olan Azure Backup Agent aracı ise (aslında Windows Server Backup yani cbengine.exe’nin bir varyasyonudur) doğrudan Windows (Client/Server) veya System Center Data Protection Manager sistemleriyle entegre olabilir ve bu ortamlardan aldığı verileri Azure’a transfer ederek Azure Backup Vault’lar içerisinde depolar. Ayrıca doğrudan Azure IaaS üzerinde çalışan Azure VM’lerin yedeklemesini de gerçekleştirebilir.

Azure Backup Öne Çıkanlar

 • Kolay ve düşük maliyetli tesis dışı yedekleme.
 • Veriler şifreli olarak transfer edilir ve depolanır.
 • Sadece değişen verilerin tespit edilmesi ve taşınması.
 • Windows Server Backup ve System Center Data Protection Manager ile uyumludur.
 • DPM ile entegre olduğu senaryolarda Hyper-V VM’ler, SQL Instance/DB’ler, dosya sunucuları gibi yaygın Microsoft iş yüklerinin uyumlu bir şekilde yedeklenmesi sürecinde görev alabilir.
 • Azure IaaS VM’lerin yedeklenmesini destekler.
 • Farklı sunucuya kurtarmayı destekler. Azure Backup içerisinde saklanan veriler, gerektiğinde farklı sunucular üzerine dönülebilir.
 • Kullandığın kadar öde modelinde ücretlendirilir ve düşük maliyetlidir; servis olarak yedekleme.
 • Devreye alma adımları kolaydır ve yönetimi basittir.

Azure Backup Nasıl Çalışır?

Azure Backup’ın çalışma mantığı basittir. Windows Server veya DPM Server ile entegre olduğu durumlarda sistem üzerine yüklenen bir Agent yardımıyla belirlediğiniz verileri, belirlediğiniz sıklıkta Azure Backup Vault içerisine transfer eder. Gerektiğinde ise geri dönüş (backup restore) işlemlerini gerçekleştirir.

azure-backup-agent

Örneğin Azure Backup servisini doğrudan bir Windows Server üzerinde kullanabilirsiniz. Bir agent sayesinde Windows Server Backup özelliğine entegre olan Azure Backup, o Windows Server üzerindeki verileri sizin tercih ettiğiniz aralıklarda yedekler ve daha önce oluşturmuş olduğunuz Azure Backup Vault alanlarına transfer ederek bulut üzerinde depolanmasını sağlar. Gerektiğinde ise aynı sunucuya (veya farklı sunucuya) geri dönüş süreçlerine yardımcı olur.

Bir Azure aboneliğine sahip olduğunuzu ve bir Azure Backup Vault oluşturduğunuzu düşünürsek;

1) Azure Management Portal üzerinde oturum açın ve Azure Backup Agent’ı ve Vault Credentials File’ı indirin.

2) Azure Backup Agent’ı yedeklemek istediğiniz sunucu üzerine yükleyin.

3) Vault Credentials File’ı kullanarak sunucuyu Azure Backup Vault ile ilişkilendirin.

4) Yedeklemek istediğiniz verileri ve yedekleme sıklığını belirleyerek tamamlayın.

azure-backup-windows-server-backup

Bir diğer seçenek olarak ise Windows Server üzerindeki System Center Data Protection Manager yazılımıyla entegre etmek mümkün. Bu modelde, ortamdan DPM tarafından merkezi olarak alınan ve DPM’in yerel depolama alanlarında saklanan yedekleme verileri aynı kanal üzerinden Azure Backup Vault alanlarına transfer edilir ve belirlediğiniz zaman aralığında depolanır.

Azure Backup – Güvenlik

Azure Backup servisi verilerin bir kopyasının tesis dışında yedeklenmesi için kolay ve düşük maliyetli bir yol sunuyor, peki ne kadar güvenli?

Microsoft’un bu konuda oldukça hassas olduğunu söyleyebiliriz. Azure Backup, dünyada kabul görmüş güvenlik teknolojileriyle çalışıyor. Mesela bazıları şöyle.

 • Azure Backup Vault içerisindeki verileri dönebilecek sunucular sadece sizin tarafınızdan tanıtılabilir ve bu aşamada sertifika tabanlı bir kayıt/eşleşme yöntemi kullanılır.
 • Yedeklenen veri, ortamdan ayrılmadan önce sizin sunucunuzda şifrelenir, şifreli olarak Azure’a transfer edilir ve şifreli olarak depolanır. Bu aşamada kullanılan şifreleme anahtarı Azure’a transfer edilmez.
 • Azure Backup servisi ve sunucunuz arasındaki tüm şifreli trafik ayrıca HTTPS kanalları üzerinden gerçekleşir.
 • Azure Backup Vault içerisindeki bir veri geri dönülmek istendiğinde, şifreyi çözecek ve sadece sizin tarafınızdan bilinen uygun anahtarın girilmesi zorunludur. Hatta Microsoft bu konuda der ki “Eğer bu anahtarı kaybederseniz veya unutursanız, verilerin açılması konusunda biz dahi size yardımcı olamayız.”
 • Şifreleme işlemlerinde kullanılan anahtar sizin tarafınızdan üretilir ve sadece sizin tarafınızdan bilinir.

Azure Backup Nasıl Ücretlendirilir?

Azure servislerinin ücretlendirilmesi konusunda ayrıntılı yazmak çok doğru değil çünkü sık sık güncelleniyor. Ama Azure Backup için kısaca şunları söyleyebilirim.

Azure Backup için herhangi bir uygulama veya yedekleme yazılımı ücreti yok çünkü zaten elinizde var olan yedekleme altyapısıyla entegre oluyor. Ücretlendirme ise şu an iki parametre üzerinden yapılıyor.

1) Yedeklenecek sunucu başına ve boyutuna göre aylık sabit bir rakam. Bunu servisten faydalanan sunucu başına aylık ödenen sabit bir rakam olarak düşünebilirsiniz.

 • 50GB’a kadar veri içeren sunucular için sunucu başına 5$ (+ depolama alanı ücreti)
 • 50GB ile 500GB arası veri içeren sunucular için sunucu başına 10$ (+ depolama alanı ücreti)
 • 500GB’tan fazla veri içeren sunucular için sunucu başına her 500GB için 10$ artış (+ depolama alanı ücreti)

2) Yedeklenen verilerin Azure Backup Vault içerisinde kapladığı depolama alanı miktarı için aylık rakam. Bu da aslında daha önce bahsettiğim Azure Storage hizmeti ücreti. Çünkü Azure Backup Vault’lar, Azure Storage servisi üzerinde yer alır. Aşağıda fiyatlandırma için bir tablo görebilirsiniz. LRS (Yerel Olarak Yedekli Depolama) veya GRS (Coğrafi Olarak Yedekli Depolama) seçeneklerinden birini tercih etmeniz gerekiyor.

azure-backup-storage-fiyatlar

Azure Backup fiyatlarıyla ilgili güncel bilgiler şurada, beraberinde kullanılması gereken Azure Storage fiyatlarıyla ilgili güncel bilgiler ise burada yer alır.

Son olarak ufak bir ücretlendirme örneğiyle yazıyı tamamlayalım. Senaryoya göre elinizde aşağıdaki gibi 2 adet Windows Server var ve Azure Backup servisine dahil ederek verileri bulut üzerinde yedeklemek istiyorsunuz.

 • Windows Server 1 (dosya/klasör yedekleme) – 300GB
 • Windows Server 2 (Microsoft Exchange yedekleme) – 600GB

1. sunucu için Azure Backup ücreti olarak 10$, Azure Storage ücreti olarak (LRS tercih edildiğini ve bulutta günlük veri depolama ortalamasının da 300GB olduğunu düşünürsek) 7,2$ = Toplamda aylık 17,2$

2. sunucu için Azure Backup ücreti olarak 20$, Azure Storage ücreti olarak (LRS tercih edildiğini ve bulutta günlük veri depolama ortalamasının da 600GB olduğunu düşünürsek) 14,4$ = Toplamda aylık 34,4$

Yazı Etiketleri: , ,

Sayfa Başı ▲

Yorum Ekle