Blog Visitor Locations – ClustrMaps

04.08.2009 | 16:49 Gereksiz Bilgiler , Kişisel 4 Yorum

Blog’ta sağ Sidebar üzerinde Visitor Locations isimli bir banner var. Bu bannera tıklarsanız Blog’u ziyaret eden kişilerin dünya haritası üzerindeki dağılımını görebilirsiniz. Küçük kırmızı noktaların boyutları ise o bölgeden gelen ziyaretçilerin yoğunluğunu temsil ediyor ki haritanın hemen altında hangi boyutun kaç kişi anlamına geldiği de yer alıyor.

ClustrMaps

Bir zamanlar ücretsiz olarak kullandığım ClustrMaps hizmetini kısa bir süre önce ClustrMaps+ ‘a yükselttim. Yeni tarife için yıllık 15.99$ ödüyorum. ClustrMaps+ tarifesi ile birlikte harita üzerindeki belirli bölgelere tıklayarak zoom yapabiliyoruz ve ziyaretçileri daha ayrıntılı görebiliyoruz.

ClustrMaps+ paketine geçmemin amacı sadece bu değil :)

ClusterMaps yani plus (+) olmayan tarifede max. 100.000 kişi arşivlenebiliyordu. Blog yıllık olarak bu rakamın çok üstünde olduğu için ClustrMaps+ paketine geçtim ve arşiv konusundaki limit kalkmış oldu.

ClustrMaps haritaları yılda bir kez sıfırlıyor ve eski ziyaretçileri arşivliyor. Kısa süre önce benim harita da sıfırlandı ve arşivlendi.

Maps Archive bölümünden geçmiş yıllara ulaşabiliyorsunuz.

Yazı Etiketleri:

Sayfa Başı ▲

Yorumlar (4)

 1. Cihat

  Hocam Googlenin analytics serviside aynı görevi görmüyor mu? Bunu google analyticsden üstün kılan özellik ne cok merak ettim aralarında ne gibi farklar var:) ?

 2. Serhat AKINCI

  Google analaytics’in temel amacı web site trafiğini monitor etmek. Örneğin ziyaretçiler hangi arama motorları üzerinden hangi kelimeleri aratarak gelmiş, hangi sayfaları dolaşmış, en çok ziyaret edilen sayfa hangisi, ülkelere göre dağılım, aylık, haftalık, günlük ziyaret sayısı vs.. gibi bilgileri sunar.

  ClustrMaps ise bir harita hizmeti. Ziyaretçilerin hangi ülkeden/bölgeden geldiğini bulup bunu harita üzerinde işaretliyor ve bu haritayı günlük olarak güncelliyor. Sonra bunu bir link ile siteye ekliyoruz ve herkesle paylaşmış oluyoruz.

  Google analaytics’in bu şekilde map hizmeti yok diye biliyorum. Yoksa var mı :) ?

 3. Murat

  Uygulama süper.

 4. Mutfak

  Web siteniz gerçekten çok faydalı bilgiler içeriyor.

  Emeği geçen herkese teşekkürler.

Yorum Ekle