Blog’u takip et

14.04.2013 | 23:17 Çözümler , Gereksiz Bilgiler 5 Yorum

Birkaç gün önce Blog’un RSS mekanizmasında problem olduğu yönünde uyarılar aldım. RSS takipçilerinin feed’lere ulaşamamasının yanı sıra duyuru e-posta listesi de RSS üzerinden beslendiği için yeni yazıları e-posta olarak bildiremiyordu. Problemi dün düzelttim. Böylece Blog’u RSS üzerinden veya e-posta listesine üye olarak takip edenler için sorun ortadan kalkmış oldu. Her ne kadar son zamanlarda fazla yazamasam da kısa süre sonra yeniden aktif olacağım ve ilgilendiğim konularda yeni yazılar/teknolojiler okumaya devam edeceksiniz. Takipte olun derim ;)

Şu sıralar Blog için çalıştığım bir diğer konu ise görünüm. Mevcut temayı birkaç yıl önce GlossyBlue ‘yu düzenleyerek elde etmiştim ancak artık değiştirme zamanı geldi diye düşünüyorum. Siz ne dersiniz? Bu sefer temayı sıfırdan oluşturmaya başladım. Oldukça sade ve mümkün olduğunca geniş bir görünüm tasarlıyorum. Ne mutlu ki tasarım ruhuna sahibim, ancak sorun şu ki bir IT Pro için CSS ve diğer WP kod yapısı bazen uğraştırıcı olabiliyor :) Bu yüzden yeni temanın hayata geçmesi belki birkaç ayı bulabilir.

Yenileme devam ederken ve hazır RSS konusu da gündeme gelmişken Blog’u takip edebileceğiniz yöntemler hakkında kısa bir bilgi vermek istedim.

Serhatakinci.com ‘u takip etmek, yayımlanan yeni yazılardan hızlıca haberdar olmak için aşağıdaki seçenekleri kullanabilirsiniz.

RSS ile takip

MS Outlook, Browser’ların RSS takip özellikleri veya herhangi bir harici RSS Reader uygulaması ile takip edebilirsiniz. Uygulama tercihi size kalmış.

Takip url’i için öncelikli tavsiyem feedburner üzerindeki bağlantımı kullanmanız.

O şu şekilde: http://feeds.feedburner.com/serhatakinci

Veya direkt WordPress’in RSS özelliği ile çalışan bağlantıyı da tercih edebilirsiniz.

O da şu şekilde: http://www.serhatakinci.com/index.php/feed

Bu bilgilere Blog Sidebar üzerinden de ulaşabilirsiniz. (Blog sağ sütun)

E-Posta duyuru listesine üyelik

Blog e-posta duyuru listesine üye olabilirsiniz. Bu liste tamamen duyuru amaçlıdır, tek yönlü çalışır ve gönderim için herkese açık değildir. Ayrıca liste üyeleri gizlidir ve birbirlerini göremez.

Sistem otomatik olarak sabaha karşı 04:00 gibi Blog’u kontrol eder. Yayımlanan yeni yazılar varsa başlıkları ve özet paragrafları bir e-posta içerisinde toplayıp liste üyelerine gönderir. Sadece yeni yazıların gönderileceğinden emin olabilirsiniz. Eğer RSS kullanmıyorsanız bu yöntem sizin için oldukça uygun olabilir.

Eğer e-posta listesine üye olmak istiyorsanız aşağıdaki birkaç adımı tamamlayıp gelen aktivasyon e-postasını onaylamanız yeterli.

* Aktivasyon işlemini tamamlamadığınız taktirde üyeliğiniz gerçekleşmeyecektir. Bu adım, gerçek kişilere e-posta gönderildiğinden emin olmak için kullanılmaktadır.

1) Blog Sidebar üzerindeki kutucuğa e-posta adresini yazıp Üye Ol butonuna tıklayın.

E-Posta Listesi Üyeliği

2) Ekrandaki doğrulama kodunu kutucuğa yazıp Complete Subscription Request butonuna tıklayın.

Complete Subscription Request

3) Aşağıdaki pencereyi gördükten sonra e-posta gelen kutunuza gidin.

image

4) Serhatakinci.com e-posta listesine üyelik için son adım! başlıklı bir aktivasyon mesajı göreceksiniz. E-posta içindeki aktivasyon bağlantısını tıklayın.

image

5) Tebrikler! Duyuru e-posta listesine üye oldunuz. Artık daha sık görüşeceğiz :)

image

Twitter ile takip

Aslına bakarsanız yeni yazıların tamamını Twitter üzerinden paylaşmıyorum. Yani Blog’dan Twitter’a direkt bir entegrasyon söz konusu değil. Twitter hesabım üzerinden genelde Blog Post olamayacak ama bilinmesi gereken önemli ip uçlarını, bazı yenilikleri, bazı haberleri, teknik veya genel konular hakkında kişisel görüşlerimi ve Blog üzerinde yayımladığım kapsamlı dokümanları paylaşmayı tercih ediyorum.

Eğer takip etmek isterseniz aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

https://twitter.com/serhatakinci

Aynı zamanda Sidebar üzerinde Twitter’dan Blog’a doğru bir entegrasyon da yer alıyor.

image

Manual Takip

Yok ben bunları beğenmedim diyorsanız şayet, tarayıcınızın adres satırına www.serhatakinci.com yazarak istediğiniz her an yeni bir şeyler var mı diye Blog’u ziyaret edebilirsiniz. Kapı daima açık :)

image

Şimdilik böyle, hoşça kalın.

Yazı Etiketleri: ,

Sayfa Başı ▲

Yorumlar (5)

 1. Mehmet PARLAKYİĞİT

  Misaperverlik bu olsa gerek :)

 2. Huseyin Varol

  Takipteyiz hocam :)

 3. Erkan

  Hem RSS hem email abonesi olarak Full takipteyim :)

 4. Turgut TAŞPINAR

  RSS Forever : ]

 5. Selin

  Teşekkürler…

Yorum Ekle