Crack Yüzünden Etkinleştirme İsteyen XP’yi Kurtaralım

06.11.2007
42

ⓘ  Dikkat: Uzun süredir yayında olan bu yazıdaki bazı bilgiler zaman içerisinde değişmiş veya geçerliliğini yitirmiş olabilir.

Son zamanlarda çok sık karşılaştığımız bir problem var. Bilgisayarı açıyorsunuz ve karşınıza “Bu Windows kopyasını etkinleştirmeniz gerekiyor. Şimdi etkinleştirmek istiyor musunuz?” gibilerinden bir uyarı geliyor. “Evet” diyerek onaylıyorsunuz ve karşınıza “Bu Windows kopyası zaten etkinleştirildi” gibilerinden bir uyarı daha geliyor. Madem etkinleştirilmiş o halde sorun yok, “Tamam” deyip oturum açmak istiyorsunuz ve ilk uyarı tekrar karşınıza çıkıyor: Bu Windows kopyasını etkinleştirmeniz gerekiyor. Şimdi etkinleştirmek istiyor musunuz? Bir kez daha “Evet” diyorsunuz ve aynı kısır döngü sürüp gidiyor… Dikkat ederseniz telefonla etkinleştir seçeneği karşımıza hiç çıkmadı bile. Çünkü durum bu sefer biraz farklı.

Bu sorunu yaşadığınız işletim sistemi büyük ihtimalle korsan olarak kurulmuş ve “Legal XP” gibi yasal olmayan yöntemlerle etkinleştirme mekanizması devre dışı bırakılmış bir kopyadır. Bildiğiniz gibi bu Crack’lerin yüklendiği sistemler microsoft.com sitesindeki doğrulama aşamalarından da geçebiliyorlar yani görünürde orijinalden pek bir farkları olmuyor. Peki sorunun sistemde yüklü olan bu tip bir Crack’lerden kaynaklandığından nasıl emin olabiliriz? Ayrıca orijinal bir ürün anahtarı (key) ile sistemi yeniden etkinleştirebilir miyiz? Yanıt evet. Aşağıdaki adımları izlersek bunları yapabiliriz.

Crack Yüzünden Sorun Yaşan Windows XP Etkinleştirme Adımları

Öncelikle bilgisayarımızı “Güvenli Mod” ile başlatıyoruz. Ardından herhangi bir hesap ile oturum açtıktan sonra “Başlat / Ara” menüsünden reset*.* şeklinde bir arama yapıyoruz. “Gizli Dosya ve Klasörlerde Ara” seçeneğini işaretlemeyi unutmayın. Gelen sonuçlar arasında RESETO11.OPS varsa bu Microsoft Office programının Crack dosyasıdır. Bizim Windows OS için ilgilendiğimiz dosyalar is şunlar: RESET5.OPS, RESET10.OPS, RESET11.OPS ve aynı isimli .OTB uzantılı dosyalar varsa hepsini siliyoruz.

ⓘ  Windows XP üzerinde kurulumla beraber gelen “Reset” isimli yalnızca tek bir dosya yer alır: Reset.exe

Aşağıdaki resimde Office 2003 programının Crack dosya örneğini görebilirsiniz.

Windows XP Crack

Gerekli dosyaları sildikten sonra yapmamız gereken bir işlem daha var. “Regedit” açıyoruz ve LOCAL_MACHINE/Software/Microsoft/Windows Nt/CurrentVersion/WPAEvents altındaki OOBETimer değerine çift tıklayıp açılan ekranda harf ya da rakam çiftlerinden herhangi beş çifti değiştiriyoruz. (FF H9 GR TT 54 gibi olanlar)

Daha sonra bilgisayarı yeniden başlatıp normal mode ile açıyoruz. Bu Windows kopyasını etkinleştirmeniz gerekiyor. Şimdi etkinleştirmek istiyor musunuz? benzeri bir uyarı tekrar gelecektir. Bu adımda bir kez daha “Evet” diyoruz ve işler yolunda gitmişse sistem bizden yeni bir ürün anahtarı girmemizi istiyor. (Crack dosyasının türüne göre bazı durumlarda bu yöntem işe yaramayabiliyor) Doğru ürün anahtarını girdikten sonra karşımıza hepimizin tanıdığı ve içerisinde “Telefon ile etkinleştir” seçeneği de yer alan etkinleştirme penceresi geliyor. Sihirbaz ile gerekli adımları takip edip Windows’u etkinleştiriyoruz ve normal bir şekilde oturum açıyoruz.

Bu durum genelde ev kullanıcılarının başına geliyor çünkü piyasadaki bilgisayarcılar şunu yapıyor: Paketten çıkan orijinal kurulum medyası yerine içerisinde güncelleme paketlerinin ve çeşitli hazır uygulamaların yer aldığı otomatik kurulum medyalarını kullanıyorlar ve ardından Legal XP gibi bir crack yöntemi ile ile sanki orijinalmiş gibi gösterip lisans etiketini kasaya yapıştırıyor ve orijinal kurulum medyası ile ürün anahtarını da müşteriye teslim ediyorlar. Maalesef bu çok sık karşılaşılan bir durum. Bu gibi durumlarda yukarıda anlattığım yöntem ile başarıya ulaşamazsanız sisteminizin orijinal medya ile yeniden kurulması gerekebilir.

Yorumlar (42)

 1. rahmi

  Eywallah Serhat hocam.

 2. mustafa

  selam dayı benımde soyle bı sorunum war wındowa orjinal dogrulanmasından gecemedı dıyor ayar olduyorum ya

 3. mustafa

  msn mı eklersen bır ara konusalım reiS ya DesqeRaDo_16@hotmail.com

 4. Serhat

  Windows kopyanız orjinal değil ise bu uyarıyı alırsınız. Kullandığınız işletim sistemi orjinal yani lisanslı mıdır?

 5. Baris

  abicim siteni çok geç buldum iş işten geçti
  demek herşeyin bir çözümü varmış gittim microsoftla bile chatlestim ama kendim gibi biri çikti dunyadan bi haber lakin aksam eve geldim yorgun ve uzgun google a birseyler karaladim ve siteni çikardi karsima keske
  formattan önce bu degerli kelimelere erisebilseydim ama yine de alemde teksin en azindan neyin ne oldugunu bilmeme yardimci oldun Allah yolunu acik etsin tum muratlarini versin sen supersin b

 6. Hakan

  Herkese S.a benim görev yöneticim çalışmıyor ne yapsam işe yaramadı formet ta attım o bile işe yaramadı kayıt defterim de çalışmıyor ne yapabilirim lütfen yardım…

 7. Serhat AKINCI

  Selam Hakan.

  Sistemde çalışan zararlı bir uygulama olmalı. Format attıktan sonra USB disk kullandıysan tekrar sistemine bulaşmış olabilir.

  “Combofix” isimli aracı kullanarak sistemde temizlik yapabilirsin.

 8. serkan

  lisanslı üründe olsa windows kopyasını başka bir pc ye yüklemek veya pek çok kez aynı bilgisayara yüklemek lisansı iptal ediyor sizin etkinleştirme anahtarınız mıkrosofta iletiliyor onlarda internet yoluyla wındowsu etkinleştitiyor eğer başka bilgisayara yüklediyseniz zaten kullanımda diyor bundan kurtulmanın üç yolu var 1 yenısıne 160 tl vermek windows özelliklerini kısıtlayan ayar dosyalarını silmek veya hileyle bu kısıtlama özelliğini devre dışı bırakan yazılımı bulmak

 9. ilhan

  Regedit ? ne dir bu anlayamadım yardın ederseniz sevinirim _

 10. kutsalkedi

  burada anlattığınız şeyleri biraz daha araştırarak ve bilgi sahibi olarak sunsaydınız keşke. ayrıca kesinliğinden emin olmadığınızı da söylemişsiniz. ama ben yinede denedim.dediklerinizi yaptım ve bilgisayarıma tekrar format atmak zorunda kaldım. daha yapıcı çözümler sunmanız dileğiyle sevgiler..

 11. Serhat AKINCI

  Kutsalkedi: Nasıl uyguladın, neleri sildin bilemiyorum ama bahsettiğim dosyaları silmek herhangi bir sıkıntı yaratmaz.

 12. kutsalkedi

  sizin bahsettiğiniz şeylerin dışında birşeyleri denememeye çalıştım.bahsettiğin OTB tipindeki dosyaları sildim ve regeditte de gerekli ayarları yaptım. fakat regeditte kendi kafama göre nasıl 5 çift yaratacağımı pek anladığımı söylemeyemem. 5 tane çifti kafama göre şekillendirdim. AA 5B gibi. fakat bilgisyarı yeniden başlattığımda oturumum açılmadı. girişte etkinleştirme istedi. yapmaya çalıştım olmadı. daha sonra bilgisayarı kapatma butonu geldi. zaten sonra hiç oturumu açamadım.

  bu arada bloğunun tasarımı ve içeriği güzel. sevgiler.

 13. Serhat AKINCI

  Zaten amaç girişte yeniden etkinleştirme istemesini sağlamaktı çünkü o noktada gerçek ürün anahtarını girip aktivasyonu yapmalısın. Yani beklenen sonuca ulaşmışsın :)

 14. kutsalkedi

  gerçek ürün anahtarı dediğiniz şey nedir. bende o yok. ben bu söylediğiniz şeyleri yaptıktan sonra bir daha o etkinleştirme menusuyle karşılaşmayacağımı düşünmüştüm. ürün anahtarı olsa zaten bunlara gerek olur muydu ?

 15. kutsalkedi

  telefonla etkinleştirme kısmıyla halledildiğini duydum fakat gerek ev telefonu gerekse kendi cep numaramdan o numaraya ulaşamıyorum.

 16. Serhat AKINCI

  Ama yazıyı hiç okumamışsınki :) Yazının ana konusu şu: elindeki orjinal işletim sistemi ürün anahtarını, etkinleştirme isteyen ve kaçak kurulmuş sistem üzerine girerek o sistemi yeniden kurmadan kurtarmak. Bu durumda elinde orjinal bir ürün anahtarı bulunması şart. “Ürün anahtarı olsa bunlara gerek olur muydu?” diye sormuşsun.. Bu sorunun cevabı da yazının sonunda yer alıyor aslında.

 17. ezra

  ben otb yi ve de regitery duzelttim.
  shimdi bana aktife et dedigimde hicbirsey cikmiyor
  format mi gerekiyor bu durumda yok sa kurtulusu var mi

 18. Kemal Gök

  arkadaşlar hiç uğraşmaya gerek yok lisans.exe çalıştırın o kadarcık gerisini düşünmeyin bile tabi önceliğimiz orjinal yazılım :)

 19. erdinç serçe

  hocam yazdığınız herşeyi uygulamak için servere reset attım ama f8 güvenli modu sectiğimde bir süre sonra reset atıyo başa dönüyo bir çözüm varmı yoksa formatmı gerekli

 20. gambler

  bugün bir xo pr lisans key aldım aldığım yerden bana nar mal bir cd xp pr kurulumu verdiler li,sans key girdim kabul etmedi bunu üzerine aldığım yeri aradım neden böyle oluyor bana sp 2ve 3.. den bahsettiler bunun anlamı ne bunler kreklimi yoksa bilgisayarla satılan paket programlarmı bu cd ile ne yapa bilirim lisans key orjinal faturasıyla birlikte aldım ama ondanda şüpaelenmeye başladım almanyada böyle birşey yok erşey ortada kimin eli kimin cepinde belli değil tüketici olarak kendimi kandırılıyorum zannediyorum her an teşekkürler

 21. gambler

  bir sorum daha var değerli vaktinizi alıyorum ama sormadanda gecemiyecem bu lisans key’yi başkasının eline geçtiği taktirde madur duruma düşmüş olurum zannedersem böyle bir durumda ne yapmam gerekir bir oto konturol mekenizması mevcutmudur artık kimseye güvenemez hale geldim teşekkür

 22. Serhat AKINCI

  Urun anahtarlari isletim sisteminin sp durumuna gore degisiklik gosterebiliyor. Elinizdeki urunun orjinalligini teyid etmek icin Microsoft iletisim hatti ile gorusmenizi oneririm.

 23. Serhat AKINCI

  Ikinci sorunuzun cevabi urune ve lisanslama modeline gore degisir. Mesela oem xp pro diyorsak, bu urun ilk etkinlestirildigi bilgisayara ait olur ve farkli bir bilgisayarda etkinleetirebilmek icin fatura ibrazi gibi ihtiyaclar vardir.

 24. erman

  Nasılda güzel yazmışın ,eline sağlık anlayamadan seni suçluyorlar vallah bu insanlar komik,regedit in ne olduğunu bilmiyorsan elini sürme ,kolay gelsin.

 25. Assasian

  Arkadaşlar Gerçekten de işe yarayan bir modüm…

  Fakat bazen TELEFONLA AKTİFLEŞTİRİN gelebiliyor. Bizde bunu kolaylastırmak için DESTEK HATTLARINDAN yardım alalım…

  NOT : Windows Lisanlı değilse bunu çok sık söyler…

 26. mırıl

  peki bunun bılgısayar bır zararı varmı acıtıgımızda hep karsımıza cıkması dısında..

 27. burak

  benim etkınlestirme sürem dolmus ve bu yuzden pc acılmıyor. Guvenlı moddan da acılmıyor bilgisayar. Ne yapıpta duzelte bılırim bu soru bana yardım edin lutfn.

 28. Dai

  başlat/calştır/regedit yaznca:kayıt defteri düzenleme,yöneticiniz tarafından devreden cıkartıms hatası alıorm yardım edermisiniz .s.s.s

 29. Vahe

  Saçma…Sen bu konunun uzmanı değilsin belli..

 30. MERT

  Eline Beline Kuvvet Kardeş…
  Nekadar Aradım Bu Sorunun Çözümünü Bulamadım. Şansa Burda buldum ve işe Yaradı. Tekrar Çoook Sağol.

 31. kağan

  arkadaşlar böyle bir sorunla karşılaşırsanız başlat-ara dan
  wga diye aratın ve tüm herşeyi silin düzelir benim öle şuan:)

 32. Mustafa

  Çooooooooooooookkkkkkkk teşekkür ederim.. Elinize sağlık..

 33. mertcan

  serhat abi legal xp kullanmaya çalıştım change windows key yaptım gerekenleri yaptım flan sonra WİNDOWS SCRİPT HOST HATA OLSA GEREK O ÇIKIYO BU YAZIYOR => can’t find script engine “VBScript1 for script “C:\DOCUME~1\mertcan\LOCALS~1\Temp\RarSFX1\chgxp.vbs”. çıkıyor BANA ACİLEN 2 GÜN İÇİNDE YARDIM EDEBİLİCEK BİRİ VARSA ÇOK MEMNUN OLURUM ÇÜNKÜ AKTİVASYON ETMEZSEM BÜTÜN ÖNEMLİ DOSYALARIM SİLİNİCEK LÜTFEN YARDIMCI OLUN!!!

 34. Mehmet

  Abiler ya hiç uraşmayın derim en kolay yöntemi var kendim buldum girin denetim masasına Otomatik güncelleştirmeler var onu devre dışı bırak rahatsız etmiyecek seni seni bida bulamazlar ;)

 35. Mehmet

  benim etkınlestirme sürem dolmus ve bu yuzden pc acılmıyor. Guvenlı moddan da acılmıyor bilgisayar. Ne yapıpta duzelte bılırim bu soru bana yardım edin lutfn.

 36. yusuf

  benim ürün lisanslı .. şimdi ise etkinleştirin diyor. bende şifre falan yok. pc aldıgımda 3 ay ücretsiz mıcrosoft verildi şimdi lisans isitiyor buna ilişki n bir şey yapabilir miyim.. word excel dosyalarını acabılıyorum ancak değişiklik yapamıyorum

 37. Kazim

  İyi günler;
  Ben bilgisayarı güvenli modda da başlatamıyorum (güvenli mod başlarken reset atıyor). Bilgisayara format da atamam çünkü harddiskte backup yapılmamış sql verileri var. Ne önerirsiniz?

 38. ferrarism

  Merhaba
  bir sorum olacak . cevap verebilirseniz memnun olurum .
  aynen yaptım. Ürün anahtarını da girip ekrandaki talimatta “yeniden dene”yi de tıkladım fakat yine ürün anahtarı girme yerine dönuyor. Biraaz arastırma yaptım . HP pavillion 9500 kullanıyorum biraz eski ürün :) o zamanlarda vista programı yüklüydü orjinal olarak. bir arkadsımın tavsiyesi ile XP ye döndüm . 8 hiç anlamam program kur vs . anca pc ac kapa ) arkadas xp yı kurdu . paşa paşa kullanırken yaklasık 8 ay laptopu acmadım . lazım olup kullanmam gerekti actıgımda bu sorunlarla karsılastım . Sizin anlattıgınızı da aynen uygulyınca heralde acılacak derken yine olmadı .Acaba ürün ahahtarı orjinalinde vista oldugundan bozuldugundada xp oldugunu için mi işe yaramadı ..bu laptopu tekrar faaliyete gecirebilir miyiz . yoksa at çöpe mi diyorsunuz .

  Teşekkürler .
  Serkan

 39. Jim Button

  Sen bir meleksin :) Çok teşekkür ederim. Ben de eski bir ekran koruyucu yazılımım için sanal makinede Windows XP Home Edition kurmuştum. Sonraki aylarda da eBay’den bir OEM Home Edition lisans anahtarı satın aldım fakat sanırım etkinleştirme crack’i çalıştırdığım (hem de birden fazla etkinleştirme crack’i kurdum) için birtürlü orijinal lisans anahtarımı giremedim. Geceden beri de oturum açamıyordum bırak “Windows zaten etkinleştirildi” penceresini o pencereyi göremeden “Oturum kapataılıyor” diyordu. Sonra senin yazının okuyup Komut İstemiyle Güvenli Mod’u açtım (çünkü normal güvenli mod bile açılmıyordu etkinleştirmeden dolayı). Komut satırında explorer.exe yazıp Windows Gezgini’ni açtım Başlat menüsü görev çubuğu geldi explorer.exe ile. Kayıt Defteri’nde hatırladım ki önceden WPAEvents değerini WPAEvents.old olarak değiştirmiştim daha önceki aylarda. .old’u silip rakam-rakam ve harf-harf toplam 5 değeri değiştirince Windows’u yeniden başlatıp etkinleştirme penceresini gelebildim. Senin makaleni okumadan önce de etkinleştirme crack’lerini düzeltir umuduyla Windows .iso’sundan önyükleyip R tuşu ile onar dedim ve orijinal lisans anahtarımı Windows kurulum ekranında girmiştim. Bu yüzden tekrar “Ürün anahtarını değiştir”e tıklamadım. Windows XP Internet’e de bağlanamadı bu yüzden telefonla etkinleştirdim. Uzun oldu ama başıma gelenleri sırasıyla yazdım.

 40. Yalcin

  Hocam tesekkurler isime yaradi.

 41. mustafa

  ben bilmeden bir işlem yaptım bilgisayarımda internet yok fakat ne yaptıysam dört köşesinde güvenli mod yazıyor ekranın üst kısımda miktosof(R) windows xp(R) yapı 2600.xpsp_sp3_qfe.111025-1123:service pack 3) ve bir çok programı çalışmasına izin vermiyor ben nasıl bu işi düzeltecem yardımcı edebilirmisiniz?

 42. Erkan

  Merhaba
  yanlız güvenli modda açılmıyor onun için ne yapmak gerekiyor

Yorum Ekle

* Gerekli

* Gerekli

* Tercihen