Ctfmon.exe Dosyası Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kaldırılır?

Bir Microsoft Office programı çalıştırdığınızda, Ctfmon.exe (Ctfmon) dosyası arka planda çalışır ve tüm Office programlarından çıktıktan sonra da çalışmaya devam eder.

Bu makalede, Office Farklı Kullanıcı Giriş Türü özellikleri yüklendikten sonra belleğe yüklenen Microsoft Metin Hizmetleri Ctfmon.exe dosyası hakkında sık sorulan bazı sorular yanıtlanmaktadır.

Ctfmon.exe (Ctfmon.exe) Dosyası Nedir?

Ctfmon.exe, Farklı Kullanıcı Giriş Türü Metin Giriş İşlemcisi’ni (TIP) ve Microsoft Office Dil Çubuğu’nu etkinleştirir.

Ctfmon.exe Dosyası Ne Yapar?

Ctfmon.exe, etkin pencereleri izler ve konuşma tanıma, el yazısı tanıma, klavye, çeviri ve diğer alternatif kullanıcı girişi teknolojileri için metin girişi hizmeti sağlar.

Ctfmon.exe Dosyasını Kaldırabilir miyim?

Ctfmon.exe dosyasının kaldırılması Office XP programlarınızda soruna neden olan davranışlara yol açabilir; bu nedenle kaldırılması önerilmez. Ctfmon.exe dosyasının çalışmasını engellemek için şu adımları izleyin.

Adım 1: Farklı Kullanıcı Giriş Türünü Kaldırma

Farklı kullanıcı giriş türü özelliğini kaldırmak için, Office XP Kur’da yükleme durumunu Kullanılamaz olarak ayarlayın.

Microsoft Windows Millennium Edition (Me), Microsoft Windows 98 veya Microsoft Windows NT 4.0:

1. Tüm Office programlarından çıkın.
2. Başlat‘ı tıklatın, Ayarlar‘ın üzerine gelin ve Denetim Masası‘nı tıklatın.
3. Denetim Masası’nda, Program Ekle/Kaldır‘ı çift tıklatın.
4. Yükle/Kaldır sekmesinde, Microsoft Office XP ürününü tıklatıp seçin; burada Office XP ürünü, kullanılmakta olan Office ürününün adıdır. Office programlarından birinin tek başına çalışan bir sürümünü kullanıyorsanız, listeden uygun ürünü tıklatıp seçin. Ekle/Kaldır‘ı tıklatın.
5. Bakım Modu Seçenekleri iletişim kutusunda, Özellikleri Ekle veya Kaldır‘ı seçin ve İleri‘yi tıklatın. Tüm Office uygulamaları ve araçları için kurulum seçeneklerini seçin iletişim kutusu görüntülenir.
6. Office Paylaşılan Özellikleri öğesinin yanındaki artı işaretini (+) tıklatıp öğeyi genişletin.
7. Farklı Kullanıcı Giriş Türü‘nün yanındaki simgeyi tıklatın ve Kullanılamaz‘ı seçin.
8. Güncelleştir‘i tıklatın.

NOT: Birden çok Office XP ürünü yüklüyse (örneğin, Office XP Professional ve Publisher 2002), yüklü her ürün için önceki adımları yinelemelisiniz.

Microsoft Windows 2000 ve Microsoft Windows XP:

1. Tüm Office programlarından çıkın.
2. Başlat‘ı tıklatın, Ayarlar‘ın üzerine gelin ve Denetim Masası‘nı tıklatın. NOT: Windows XP’de, Başlat‘ı ve sonra Denetim Masası‘nı tıklatın.
3. Denetim Masası’nda, Program Ekle/Kaldır‘ı çift tıklatın.NOT: Windows XP’de, Program Ekle veya Kaldır‘ı tıklatın.
4. Şu anda yüklü programlar listesinde, Microsoft Office XP ürününü tıklatıp seçin; burada Office XP ürünü, kullanılmakta olan Office ürününün adıdır. Office programlarından birinin tek başına çalışan bir sürümünü kullanıyorsanız, listeden uygun ürünü tıklatıp seçin. Değiştir‘i tıklatın.
5. Bakım Modu Seçenekleri iletişim kutusunda, Özellikleri Ekle veya Kaldır‘ı seçin ve İleri‘yi tıklatın. Tüm Office uygulamaları ve araçları için kurulum seçeneklerini seçin iletişim kutusu görüntülenir.
6. Office Paylaşılan Özellikleri öğesinin yanındaki artı işaretini (+) tıklatıp öğeyi genişletin.
7. Farklı Kullanıcı Giriş Türü‘nün yanındaki simgeyi tıklatın ve Kullanılamaz‘ı seçin.
8. Güncelleştir‘i tıklatın.

NOT: Birden çok Office XP ürünü yüklüyse (örneğin, Office XP Professional ve Publisher 2002), yüklü her ürün için önceki adımları yinelemelisiniz.

Adım 2: Farklı Kullanıcı Giriş Türü Hizmetlerini Metin Hizmetlerinden Kaldırma

1. Başlat‘ı tıklatın, Ayarlar‘ın üzerine gelin ve Denetim Masası‘nı tıklatın.
2. Denetim Masası’nda, Metin Hizmetleri‘ni çift tıklatın. NOT: Windows XP’de, Tarih, Saat, Dil ve Bölge Seçenekleri‘ni ve sonra Bölge ve Dil Seçenekleri‘ni tıklatın. Diller sekmesinde, Ayrıntılar‘ı tıklatın.
3. Yüklü Hizmetler altında, listelenen her bir giriş öğesini sırayla seçin ve öğeyi kaldırmak üzere Kaldır‘ı tıklatın. Aşağıdaki giriş hizmeti dışındaki tüm öğeler sırayla kaldırılmalıdır:

İngilizce (ABD) – varsayılan Klavye ABD 101

Adım 3: Msimtf.dll ve Msctf.dll Dosyalarında Regsvr32 /U Komutunu Çalıştırma

1. Başlat‘ı ve sonra Çalıştır‘ı tıklatın.
2. Çalıştır iletişim kutusunda aşağıdaki komutu yazın: Regsvr32.exe /u msimtf.dll
3. Tamam‘ı tıklatın.
4. Msctf.dll dosyası için de 1. ile 3. adımlar arasını yineleyin.

CTFMon.exe dosyasını kaldırma hakkında ek bilgi için, Microsoft Knowledge Base’deki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın: 313176 (http://support.microsoft.com/kb/313176/TR/) Programlar Rasgele Başlayabilir, Çıkabilir, Odağı Alabilir veya Kaybedebilir (Bu bağlantı, bir kısmı veya tamamı İngilizce olan içeriğe işaret edebilir.)

Ctfmon.exe Dosyasını MSConfig’den Kaldırdığımda Dosya Neden Kaybolmuyor?

Ctfmon.exe dosyasının MSConfig’den kaldırılması Ctfmon.exe dosyası devre dışı bırakılmaz. Ctfmon.exe dosyasını devre dışı bırakma hakkında daha fazla bilgi için, bu makalenin “Ctfmon.exe dosyasını kaldırabilir miyim?” bölümüne bakın.

Office XP’den Farklı Kullanıcı Giriş Türü Öğelerini Kaldırdığımda, Ctfmon.exe Hala Belleğe Yükleniyor. Çalışmasını Engellemek için Başka Ne Yapmalıyım?

Farklı Kullanıcı Giriş Türü özelliklerinden farklı olarak, Ctfmon.exe dosyası kaldırılamayan bir sistem bileşenidir. Ctfmon.exe dosyasını devre dışı bırakma hakkında daha fazla bilgi için, bu makalenin “Ctfmon.exe dosyasını kaldırabilir miyim?” bölümüne bakın.

Ctfmon.exe Çalışırken Ne Kadar Sistem Kaynağı Kullanılıyor?

Gelişmiş Metin Hizmetleri çalışmıyorsa, Ctfmon.exe sistem kaynaklarının küçük bir bölümünü kullanır. Gelişmiş Metin Hizmetleri, bir TIP aracılığıyla Ctfmon.exe dosyası tarafından denetlenen giriş teknolojileridir (konuşma tanıma, el yazısı tanıma ve Giriş Yöntemi Düzenleyicileri).

Ctfmon.exe Dosyasının Her Zaman Yüklenmesi Yerine İstediğimde Belleğe Yükleyebilir miyim?

Farklı Kullanıcı Giriş Türü sistemi, isteğe bağlı olarak belleğe yüklenecek ve bellekten kaldırılacak biçimde tasarlanmamıştır.

Ctfmon.exe İşlemi için Görev Yöneticisi İletişim Kutusunda veya Program Kapat İletişim Kutusunda “Görevi Sonlandır” Düğmesini Tıklatabilir miyim?

Hayır. Ctfmon.exe işlemini el ile kapatmanız önerilmez. Ctfmon.exe işlemini durdurmak istiyorsanız, “Ctfmon.exe dosyasını kaldırabilir miyim?” bölümünde anlatılan adımları kullanmanız önerilir.

Ctfmon.exe Dosyası Tüm İşletim Sistemlerinde Aynı mı Çalışıyor?

Genellikle, evet. Ctfmon.exe dosyası, farklı Microsoft Windows işletim sistemlerinde aynı görevleri gerçekleştirir.

Ek Bilgiler

Ctfmon.exe, Farklı Kullanıcı Giriş Türü teknolojilerini denetlemekten sorumlu olan dosyadır. Dil Çubuğu bileşenini (Sistem Tepsisi’nde) başlatır ve bir Office XP programından çıktıktan sonra da arka planda çalışmaya devam eder. Windows her başlatıldığında da, bir Office XP programının başlatılmış olup olmadığına bakılmaksızın başlatılır ve arka planda çalışmaya devam eder.

Ctfmon.exe dosyası, Office XP Farklı Kullanıcı Giriş Türü bileşenleri yüklendikten sonra Windows oturumları sırasında arka planda çalışmaya devam edecek biçimde tasarlanmıştır.

Yazının Orjinal Hali: support.microsoft.com

Yazı Etiketleri: , ,

Sayfa Başı ▲

Yorum Ekle