Anlaşılamamış Dahi: Nikola Tesla

10.07.2009 | 16:56 Kişisel 1 Yorum

10 Temmuz 1856 da yani 153 yıl önce bu gün Hırvatistan ‘da Sırp asıllı bir çocuk dünyaya geldi. Bu çocuk büyüdü ve gelmiş geçmiş en büyük dâhilerden biri oldu. Nikola Tesla, hayatı boyunca hak ettiği itibarı görememiş bir dahi. Kim bilir belki de bunu o istemedi…

Sıra dışı bir yaşam sürdü, takıntıları olan bir adamdı, alternatif akım üzerinde yoğun çalışmalar yaptı, inanılmaz icatlara imza attı, 1912 de Nobel ödülünü reddetti, iki uzak nokta arasında elektriği kablosuz olarak iletmeyi başardığı söylenir… şu an ışıltılı kentlerde oturun insanlığın çok şey borçlu olduğu bir adam olduğu kesin.

Şu sıralar biyografisini okuduğum Tesla’nın bu gün doğum günü.

Kitabın arka kapağından;

Bugün filmlere bile konu olan Yıldız Savaşları’nın fikir babasının kim olduğ4unu biliyor musunuz?

“Gezegenler arası iletişimin son derece önemli bir konu olduğuna inanıyorum, zira kesinlikle bir gün gelecek evrenin her yerinde dünyada olduğu gibi çalışan, acı çeken insanlar olduğu ve bunların evrende insan varoldukça sürecek bir kardeşliğin temelini attıkları görülecektir” diyen Sırp asıllı Hırvatistan doğumlu ve ABD vatandaşı Nikola Tesla.

Sıradan insanlar arasında adı bir Edison veya Marconi kadar bilinmese de ilgililerin çok iyi bildikleri bir isim olan Nikola Tesla gelmiş geçmiş en büyük mucitlerden biri, hatta birincisi olarak kabul ediliyor. Geliştirdiği “alternatif akım” sayesinde bugün ışıl ışıl aydınlanan kentlerde yaşadığımız Tesla’ya insanlık çok fazla şey borçlu. 20. Yüzyılın başından itibaren gerçekleştirdiği buluşların bazıları günlük yaşamımızda yer alırken, örneğin radyo veya patentini daha önce Marconi’nin aldığı telsiz gibi, bazıları üzerinde ise hala çalışmalar sürüyor.

Yaptığı inanılmaz icatralı ticari metalara dönüştürme çabasında olmadığı için çok büyük servetleri elinin tersiyle itmiş, hatta kimi buluşları başkaları tarafından sahiplenilmiş, öldüğünde araştırma notları FBI tarafından alınarak bu gün hala incelenmekte olduğu ileri sürülen Tesla, gerçektende kendi zamanının çok önünde yaşamış ve yeterince anlaşılamamış bir bilim insanıdır.

Yazı Etiketleri:

Sayfa Başı ▲

Yorumlar (1)

  1. FATİH DENİZ

    Tesla ‘nın yaşam öyküsünü okumayı herkese tavsiye ederim. Tesla’ya en büyük darbeleri Edison gibi mucitler vurmuş, olup onun projelerini dikkate alınmayacak gereksiz buluşlar olarak görmüşlerdir.

Yorum Ekle