Data Protection Manager ile Bare Metal Recovery Yedekleme

Windows Server – Bare Metal Recovery Nedir? yazısında açıklanan Bare Metal Recovery amaçlı yedeğinin alınması ve geri dönülmesi birbirinden farklı iki işlemdir ve çoğu zaman farklı araçlarla yapılır. Yedeği alırken Windows Server Backup, System Center Data Protection Manager gibi araçlardan birini kullanırken, geri dönüşte genelde Windows kurulum medyasıyla sunucuyu başlatıp Windows RE (Recovery Environment) araçları kullanılır.

BMR yedeği ile çalışmaya başlamadan önce kavramsal bilgiye ihtiyacınız varsa, öncelikle Windows Server – Bare Metal Recovery Nedir? başlıklı yazıyı okumanızı öneririm. Bu konuda ücretsiz ve entegre bir çözüme ihtiyacınız varsa Windows Server Backup aracıyla Bare Metal Recovery yedekleme yazısına bakabilirsiniz. Eğer System Center Data Protection Manager 2012 / R2 ile Bare Metal Recovery yedeğinin nasıl alınacağını ve dikkat edilmesi gereken önemli hususları merak ediyorsanız bu yazıyı okumaya devam edin.

System Center Data Protection Manager ile Bare Metal Recovery Yedekleme

Birleştirilmiş veri kurtarma özellikleri sunan Microsoft System Center Data Protection Manager 2012 / R2 kullanarak Windows Server tabanlı sunucularınız için hızlıca Bare Metal Recovery türünde yedekleme görevleri tanımlamanız mümkün. Gerekli durumlarda uygun tarihli yedekleri çıkartıp Bare Metal Recovery için kullanabilirsiniz.

DPM ile Bare Metal Recovery amaçlı yedekleme görevi (Koruma Grubu – Protection Group) oluşturmak için aşağıdaki adımları takip.

DPM yönetim konsolunda yeni Protection Group oluşturma sihirbazını başlatın ve Servers seçeneğiyle ilerleyin.

DPM Protection Group - Adım 1

Yedeklemek istediğiniz sunucu için System Protection altında Bare Metal Recovery seçimini yapın. Beraberinde System State de otomatik olarak seçilir. Dönüş sırasında gerekli olduğu için Bare Metal Recovery yedeği alınırken mutlaka System State de olması gerekir.

Aşağıdaki bölümde ayrıca System Volume‘u seçmenize gerek yok çünkü System Protection koruması işletim sisteminin kurulu olduğu Volume‘u otomatik olarak anlar ve korumaya dahil eder.

DPM Protection Group - Adım 2

Aşağıdaki adımda I want short-term protection usind Disk seçeneğiyle ilerleyin.

DPM üzerinde Bare Metal Recovery yedeğini sadece Diske yazabilirsiniz. Tape veya Online Protection (Azure) ortamları desteklenmez.

Bu arada Disk’e alınmış bir Bare Metal Recovery yedeğini daha sonra Tape ‘e çıkartıp saklayabilir veya transfer edebilirsiniz. Bu desteklenen bir senaryodur.

DPM Protection Group - Adım 3

Örneğin her Pazar saat 20:00 ‘da yedeklenip geriye dönük 2 hafta saklanacak şekilde ayarlayın. Buradaki gerçek zamanlama sizin iş ihtiyacınıza ve kuruluş politikanıza göre şekillenir.

DPM Protection Group - Adım 4

Aşağıdaki pencerede yedeklenecek toplam veri miktarının 20GB olduğu görülüyor. Sunucu BMR için haftada bir gün yedeklenecek ve geriye dönük olarak 2 yedek kopyası saklanacak. Bu durum için yaklaşık 36GB ‘lık alan DPM depolama alanı üzerinde Protection Group için rezerve ediliyor.

Ayrıca rezerve edilen alan ilerleyen günlerde bir şekilde yetersiz kalırsa, Automatically grow the volumes seçeneği sayesinde sistem tarafından otomatik olarak bir miktar genişletilecek.

DPM Protection Group - Adım 5

Rezerve edilen alanın bir bölümü Replica Volume için, diğer bölümü ise Recovery Point Volume için tahsis edilir.

Replica Volume - Recovery Point Volume

DPM geleneksel yedekleme yazılımlarından farklıdır çünkü veri kopyalamak yerine replikasyon mantığında çalışır. Bu yüzden ilk sefer verinin tamamını oluşturduğu Replica Volume ‘a taşır, daha sonra ise değişen veriler için geri dönüş noktalarını Recovery Point Volume ‘a transfer eder. Bu sayede hızlı transfer ve düşük boyutlu depolama mümkün olur. Ancak bu durumun yedeklenecek veri içeriğine göre değişkenlik gösterebileceğini unutmayın.

Aşağıdaki pencerede söz konusu ilk Replica Volume içeriğinin ne zaman transfer edileceğini belirlemeniz gerekiyor. Hemen veya mesai sonrasında şu saatte gibi…

Replica oluşturma işleminin Protection Group oluşturma işleminin ardından başlaması için Now ile devam edebilirsiniz.

DPM Protection Group - Adım 6

Run a consistencey check if a replica becomes inconsistens seçeneğini seçili bırakarak ilerleyin. Bu, yedekleme görevi bir şekilde başarısız olur ve Replica içeriği tutarsız hale gelirse otomatik olarak bir tutarlılık kontrolü başlatılmasını sağlar.

DPM Protection Group - Adım 7

Summary penceresinde son bir kez göz atıp Create Group ile sihirbazı tamamlayın.

DPM Protection Group - Adım 8

Başarılı (success) sonuçlarını gördükten sonra pencereyi kapatabilirsiniz.

DPM Protection Group - Adım 9

Hemen ardından DPM konsolundaki Monitoring bölümüne baktığınızda yedekleme işleminin ilerlediğini görebilirsiniz.

DPM Monitoring - Todays Jobs

Bu pencerede Data Transferred bölümünün boş olduğu dikkatinizi çekebilir. Bare Metal Recovery yedeklemesi için diğer DPM yedekleme görevlerinden farklı olarak, yedekleme sırasında transfer edilen veri miktarı gösterilmez. Bu tasarımsal bir durumdur.

Eğer merak ediyorsanız aslında nedeni tam olarak şu: DPM ve diğer birçok üçüncü parti yedekleme yazılımı Windows Server Bare Metal Recovery yedeğini almak için aslında işletim sistemi üzerindeki Block Level Backup Engine Service yani wbengine.exe‘yi kullanır. Buna Windows Server Backup aracı da dahildir ki wbengine.exe aslında Windows Server Backup aracının yedekleme motorudur.

Block Level Backup Engine Service

DPM yönetim konsolundaki Monitoring bölümü ise sadece kendi Agent‘ı olan DPMRA.exe‘yi izleyip transfer edilen veri miktarını alabilir. DPM, Bare Metal Recovery ‘i wbengine.exe yardımıyla aldığı ve tüm veri wbengine.exe tarafından transfer edildiği için DPM Monitoring bölümüne bilgi yansıtılamaz. Zaten DPM ‘in Bare Metal Recovery yedeği aldığı esnada yedeklenen sunucu üzerinde Windows Server Backup aracını açarsanız bir yedekleme işlemi yürüdüğünü görebilirsiniz :)

Windows Server Backup - Konsol

Öte yandan DPM Agent’ları için uyguladığınız network bandwidth throttling politikaları da Bare Metal Recovery yedekleme görevlerine etki etmeyecektir çünkü iş aslında wbengine.exe üzerinden yürüyor. Throttle kuralları ise sadece DPMRA.exe ile transfer edilen veriler için uygulanabilir. Aklınızda bulunsun.

DPM - network bandwidth throttling

Sonuç olarak DPM Monitoring bölümünde görevi tamamlanmış (Completed) görmeniz yeterli.

Backup Job - Completed

Ayrıca Protection Group detaylarını da kontrol edebilirsiniz.

DPM - Protection Group

Serinin Diğer Bölümleri

 

Windows Server – Bare Metal Recovery Nedir?

Windows Server Backup İle Bare Metal Recovery Yedekleme Nasıl Yapılır?

Data Protection Manager ile Bare Metal Recovery Yedekleme Nasıl Yapılır?

Windows Server Bare Metal Recovery Yedeği Nasıl Dönülür?

Yazı Etiketleri: , , , ,

Sayfa Başı ▲

Yorum Ekle