Disk2vhd v1.63 ile Disk Sanallaştırmak Çok Kolay

18.10.2010 | 09:06 Çözümler , Hyper-V 5 Yorum

VHD dosyaları oluşturmak, yani bir noktada disk/partition sanallaştırmak için kullandığımız Disk2vhd aracının geçtiğimiz hafta Perşembe günü yeni bir sürümü publish edildi.

Virtual Hard Disk yani VHD dosyaları Microsoft Hyper-V ve Virtual PC ortamlarında VM’lerin sanal diskleri olarak kullanılıyor. Ücretsiz olan Disk2vhd aracı, p2v yani fizikselden sanala dönüşüm işlemlerine destek olabilen, oldukça sade ve kullanışlı bir araç. VMM ile gelen p2v özelliği, fiziksel bir sistemi sanallaştırırken (yani p2v yaparken) disk ile birlikte, network  adapter, cpu, memory gibi diğer konfigürasyonu da Hyper-V üzerine taşıyıp VM’i otomatik olarak yaratbiliyorken, Disk2vhd sadece disk dönüşüm işlemi gerçekleştirebiliyor.

Disk2VHD kullanımıyla ilgili daha güncel bir içeriğe şu bağlantıdan ulaşabilirsiniz: http://www.serhatakinci.com/index.php/disk2vhd-ile-vmwareden-hypervye-sanal-makine-cevrimi.html

Bu sürüm üzerinde major bir yenilik gelmedi ancak harici diskler ile ilgili yaşanan bir problem düzeltilmiş. 811Kb’lık kurulum gerektirmeyen bu şahane aracın yeni sürümü olan 1.63‘ü aşağıdaki link üzerinden indirebilirsiniz.

http://technet.microsoft.com/en-us/sysinternals/ee656415.aspx

Disk2vhd aracı ile işletim sistemi çalıştıran diskleri yani system/boot volume’ları dahi VHD formatına dönüştürebilir, bu VHD’leri Hyper-V üzerinde yada VHD Boot destekleyen bir işletim sisteminde (Ör:Windows7) boot edebilirsiniz. Eğer boot etmek istemiyorsanız diskmanager yada diskpart ile attach edip direkt içeriğini görme şansınız da var. Ayrıca Disk2vhd, VHD yaratma işlemini online olarak gerçekleştirebiliyor. Yani işletim sistemi açık durumdayken bu küçük tool ile sanallaştırıp VHD haline getirebilirsiniz :)

Disk2vhd aracı VHD yaratma işlemini online gerçekleştirebilmek için Windows Volume Snapshot’ı kullanabilecek şekilde tasarlanmış. Bu sayede dönüşüm öncesinde consistent bir snapshot noktası oluşturup, dönüşümü sistem çalışır durumdayken gerçekleştirebiliyor. Ayrıca fiziksel sistem üzerindeki tüm disk ve volume’ları tek bir VHD dosyası içinde toplayabildiği gibi, dönüşüm işlemini her disk yada volume için ayrı ayrı çalıştırarak birden fazla VHD şeklinde de yaratabiliyorsunuz.

Disk2vhd aracı ile işletim sistemi bulunan bir diski VHD’ye dönüştürüp Hyper-V üzerinde ilk kez boot ettiğinizde, sanal makine otomatik olarak Hyper-V sanal donanım sürücülerini yüklemeye çalışır. Bu noktada eğer sanallaştırdığınız işletim sistemi içinde Hyper-V driver paketi bulunuyor ise otomatik olarak sürücü seti import edilir (örneğin Windows Server 2008 yada Windows7).  Eğer VM ilgili sürücü paketini bulamaz ise, sistem açıldıktan sonra Hyper-V Integrations  Component’i sizin yüklemeniz gerekir.

Disk2vhd kurulum gerektirmeyen KB’lar seviyesnde bir exe’dir ve Windows XP SP2, Windows Server 2003 SP1 ve daha sonraki Windows sürümleri üzerinde rahatlıkla çalışabilir. Ayrıca 64bit desteği de vardır.

Kısaca uygulama adımlarına göz atalım. Programın ara yüzü  aşağıdaki gibi:

disk2vhd

Gördüğünüz gibi çok sade. Aracı çalıştırdığınız sistem üzerindeki volume’ları listeliyor. Hangisini VHD yapmak istiyorsanız listeden seçiyorsunuz. Daha sonra VHD dosyasının nereye oluşacağını belirleyip Create diyerek ateşliyorsunuz :)

disk2vhd 2

VHD için gösterdiğiniz bölümde yeterli boş alan olması gerektiğini unutmayın. Ayrıca, gerekli erişim izinlerini sağladığınız taktirde VHD  dosyasının oluşacağı yer olarak bir UNC (yani network üzerinde  bir alan) da verebilirsiniz.

Aracı komut satırından kullanma şansınız da var. Örnek bir kullanım: disk2vhd c:\ d:\Disk1.vhd

Ve küçük bir trick daha; arıcı siteye girip indirmeden, internet erişimi olan bir pc üzerinde start>run açtıktan sonra \\live.sysinternals.com\tools\disk2vhd.exe yazarakta çalıştırabilirsiniz.

Son olarak şunu hatırlatmak istiyorum. Eğer OEM işletim sistemi çalıştıran bir makineniz varsa, işletim sisteminin bulunduğu bölümü bu yöntem ile VHD yapıp Hyper-V üzerinde boot ettiğinizde aktivasyon uyarısı alırsınız çünkü OEM işletim sistemleri ilk kuruldukları ve aktive edildikleri donanıma aittirler. Herhangi bir yöntem ile başka bir donanım üzerine taşınması desteklenmez.

Yazı Etiketleri: , , ,

Sayfa Başı ▲

Yorumlar (5)

 1. Taner Arslan

  Merhaba,
  Biz Norton Ghost 11 kullanıyoruz ve son kullanıcı bilgisayarları hatta bazı server’ların bile ghost imagelerini ikinci bir partitiona saklayıp kendimizi rahat hissediyoruz.Çünki yaklaşık 250 kadar bilgisayarı olan bir çatının tüm işlerini 3 kişi idare etmeye çalışıyoruz bu yüzden norton ghost işimize yarar bir araç fakat eksiklikleri mevcut.
  Bizim bu işimiz için kullanabileceğimiz başka bir araç yada yazılım hakkında önerinizi bekliyorum lütfen bir fikir verirseniz sevinirim.

 2. Serhat AKINCI

  Selam Taner:
  Acronis firmasının imaj ürünlerini öneririm. Norton Ghost 11’de ihtiyacını karşılamayan noktalar nelerdir bilemiyorum ama Acronis tarafındaki ürünler sektördeki bir4 çok ihtiyacı karşılayabilmekte. Herşeyden önemlisi tüm sistemleri merkezi olarak tek bir noktadan yedekleyip, yine merkezi olarak uzaktan restore edebiliyorsun. İncelemeni öneririm. Diğer bir çözüm olarak merkez sunucular üzerinde host edilen bir masa üstü sanallaştırma çözümü ile de fiziksel makinelerinizden kurtulup çok daha kolay yönetilebilen, yedeklenebilen bir ortama kavuşabilirsiniz. Alternatif çok. İhtiyaca bakmak lazım :)

 3. cabbar abi

  taner kardeşimin 250 bilgisayarının ne gibi bir düzenek ve nasıl bir son kullanıcısı olduğu konusu aydınlatılırsa kendisine bir önerim olucak.uzun uzadıya burada yazmak yerine tam olarak sorununu anlamak hepimiz için kolay olur diye düşünüyorum.cevap vermekteki amacım benzer bir problemi her firma için farklı yollarla çözüme kavuşturmuş olmamdır.

 4. cabbar abi

  merhaba serhat bey;

  “Disk2vhd aracı ile işletim sistemi çalıştıran diskleri yani system/boot volume’ları dahi VHD formatına dönüştürebilir, bu VHD’leri Hyper-V üzerinde yada VHD Boot destekleyen bir işletim sisteminde (Ör:Windows7) boot edebilirsiniz. Eğer boot etmek istemiyorsanız diskmanager yada diskpart ile attach edip direkt içeriğini görme şansınız da var. Ayrıca Disk2vhd, VHD yaratma işlemini online olarak gerçekleştirebiliyor. Yani işletim sistemi açık durumdayken bu küçük tool ile sanallaştırıp VHD haline getirebilirsiniz :)”

  ifadesi eksikdir.

  oluşturulan vhd ler eklendikleri sistemde kendi boyutlarına eş yada büyük hdd partsyonu bulunmuyorsa hata vermektedir.ayrıca Disk2vhd ile oluşturulan disk görüntüleri gerçek hdd nin tüm bölümlerini tanımlanmamış olarak da olsa içeren bilgiye sahip olması eklendiği sistem (win7 gibi)fixed yada expandable olma zorunluluğu nedeniyle yetersiz alan nedeniyle açılış esnasında uyarı verip kalmaktadır.

  Bu soruna tam çözüm başka bir sorunla ilgilenirken buldum ancak onunda başka bir dezavantajı var üzerinde çalışmaktayım.

  Bu noktaya kadar gelip yetersiz disk sorunu yüzünden tıkanan arkadaşlara gecici yada az uzun yoldan kesin çözüm diyebileceğimiz şu çıkışı kullanabilirler.başka bir sanal vhd (ihtiyaçlarına uygun büyüklükte) oluşturup formatlanır ve 2ncil olarak yaratılan vhd ile virtual pc ye takılıp norton ghost.iso ile klonlayarak yaratılan vhd nin fazlalık bölümlerinden kurtulabilirler.

  diğer bir çözüm vboot kullanarak yaratılmış vhd yi olduğu gibi müdehale etmeden kullanma imkanlarıda var hemde birebir gerçek hdd nin görüntüsü ve donanımıyla kullanabilmektedirler.

  Hatta daha uç bir noktaya gidecek olursak şu dolambaçlı yöntem her ortam ve düzenekte yarattıkları vhd yi kullanmakla birlikte çoklu kullanıma bir server gibi sunmalarını da sağlar.
  İzlenecek adımlar şöyle:Disk2vhd ile oluşturulan disk 1-sanalpc de (virtual ve/veya hatta wm de açılarak tüm sürücü ve eklentileride kurularak çalıştırılır.
  2-wm nin vboot sürücüleri kullanılan işletim sistemine uygun olarak yüklenir yada system32 ye manuel konulur.
  3-gerçek bir bilgisayar kasasında uygunsa görüntünün alındığı kasa tercih edilmeli açılarak tüm ayarları düzeltilip donanım profili yenilenmesi ve farklı olarak kaydedilmesi yarar sağlamaktadır.
  4-Herhangi win7 ye eklenerek açılması ile de bu aşamadan sonra yaratlmış vhd mizin kaç gb hdd nin görüntüsü olduğu önemini yitirip kendisinden küçük olan hdd içerisinde dahi açılabilmektedir.(örn:250 gb lik hdd yi Disk2vhd ile aldığım görüntüsünde tüm partisyonları aktif edilmiş olarak 160 gb olan (c=10 gb,d=140 gb)hdd min D partisyonundan win7 ye ekleyip çağırarak kullanabilmekteyim.

  Tüm bunların yapılmış olması yarattığımız vhd nin her ortamda her düzenekte açılır olmasını sağladığı gibi snapshot veya türevi olarak kullanıcılara vboot yada hyper-v ortamından çoklu kullanıma sunulması tek bir kurulum ile 250 blgisayarı yönetmesi için kolaylık sağlayacaktır.

  Hatam varsa af edin.kendi kullandığım çözümü yazmaya çalıştım.yanlış olduğu konusunda fikri ve bilgisi olanı dinlemeye hazırım en azından anlatmaya çalıştığım şu an kullandığım düzeneklerden biridir.Yanlış olduğu halde çalışıyorsa birlikte bulacağımız bir konu bulduk demektir.
  sağlıcakla kalın.

 5. fatih

  sağolnuz

Yorum Ekle