Exchange Server 2013 SP1 – Açıklama ve Kurulum

26.02.2014 | 22:46 Dokümanlar , Duyurular , Exchange Server 0 Yorum

Exchange Server 2013 SP1 dün duyuruldu, indirmek ve yüklemek için hazır durumda.

Exchange Server 2013 yaşam döngüsünde Cumulative Update’lerle devam eden düzeltme ve geliştirme süreci CU3’e kadar gelmişti. Düne kadar Exchange Server için en güncel sürüm Exchange Server 2013 CU3 olarak biliniyordu. Dün ise SP1 duyuruldu ve artık bir süre Exchange Server 2013 SP1‘i konuşacağız.

Exchange Server 2013 SP1’i indirmek için aşağıdaki sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

İndir: Microsoft Exchange Server 2013 Service Pack 1 (SP1)

Exchange Server 2013 SP1’i CU4 yerine gelmiş bir güncelleştirme olarak düşebilirsiniz. Bir sonraki toplu güncelleştirme paketi ise yine Cumulative Update olarak gelecek, yani Exchange Server 2013 CU5.

Final sürümüne ulaşan SP1, Exchange Server 2013 sürüm numarasını 15.00.0847.032’ye taşıyor. Geçmiş sürüm numaralarına ulaşmak için Exchange Server Sürüm Numaraları yazısını okuyabilirsiniz ki bu benim 7 sene önce Blog’da yazdığım ilk yazı :) Belirli zamanlarda ilaveler yaparak listenin güncel kalmasını sağlıyorum.

Exchange Server 2013 SP1, önceki Cumulative Update paketlerinde olduğu gibi tam kümülatiftir, yani kendinden önceki güncelleştirme paketlerini de içerir. (önceki CU’lar dahil) Aynı zamanda Exchange Server 2013 SP1, full build şeklinde sunulmuştur.

Exchange Server 2013 SP1 Yenilikleri

Sene başında Exchange Server 2013 SP1 Beklenen Yenilikler isimli bir yazı yazmıştım. Okumadıysanız orada bazı bilgiler var.

Güvenlik (Security), Uyum (Compliance), Mimari (Architecture), Yönetim (Administration) ve Kullanıcı Deneyimi (User Experiences) gibi ana başlıklar altında toparlanan Exchange Server 2013 SP1 Yenilikleri için daha fazlasını ise aşağıda bulabilirsiniz.

Mimari & Yönetim (Architecture & Administration)

Bu bölümdeki bilgiler, Exchange Server’ın organizasyonel yapısı ve yönetimsel özellikleriyle ilgilidir.

Windows Server 2012 R2 desteği – SP1 ile birlikte Exchange Server 2013 SP1 sürümü Windows Server 2012 R2 çalıştıran sunucular üzerine kurulabiliyor. Aynı zamanda Windows Server 2012 R2 Active Directory domain ve forest functional seviyelerinde çalışabiliyor.

Exchange Admin Center Cmdlet Logging – PS Cmdlet için günlük tutma fonksiyonunu Exchange Server 2010 zamanından hatırlayanlarınız olacaktır. Exchange Server 2013’de kaldırılan Cmdlet Logging özelliği SP1 ile geri geldi ve Exchange Admin Center’a (EAC) entegre edildi. Söz konusu günlük tutma fonksiyonu sayesinde son çalıştırılan komutlar (500 komuta kadar) yakalanıp bir pencerede geriye dönük olarak gösterilebiliyor.

Exchange Admin Center (EAC) Help menüsünden başlatılabilen Logging mekanizması pencere açık olduğu sürece çalıştırılan komutları yakalamaya devam ediyor.

Exchange Server Logging

OWA için ADFS desteği – Active Directory Federation Services kullanan organizasyonlar için Outlook WebApp erişimleri sırasında claims-based authentication desteği SP1 ile sağlanıyor.

Edge Transport Server geri geldi – Exchange Server 2013’de kaldırılan Edge Transport rolü SP1 ile birlikte yeniden yapıya dahil oldu.

MAPI over HTTP desteği – MAPI/HTTP, Exchange Server 2013 SP1 ve Outlook 2013 SP1 için geliştirilen yeni bir iletişim yöntemidir. MAPI over HTTP şeklinde de ifade edilir ve varsayılan durumda devre dışı olarak gelir. Sadece Exchange Server 2013 SP1 ve Outlook 2013 SP1 arasında kullanılabilir. Alt sürümler için ise RPC over HTTPS desteği devam ediyor.

Cluster Administrative Access Point olmadan DAG – DAG, Microsoft Cluster Services’tan (MSCS) faydalana bir yüksek erişilebilirlik özelliğidir. Bugüne kadar kurulan DAG yapılarında mutlaka bir Cluster Network Name ve Cluster IP Address olması gerekiyordu. Cluster üyesi Node’lar tarafından çeşitli durumlarda üstlenilen bu ortak Name ve IP Address aynı zamanda Cluster Administrative Access Point olarak da bilinir ve Cluster yönetimi bu erişim bilgileri üzerinden gerçekleştirilir. SP1 ile birlikte DAG yine Microsoft Cluster Services’tan faydalanmaya devam ediyor ancak bu sefer Cluster Administrative Access Point olmadan da DAG kurulumu mümkün. Mesela bu, atak yüzeyini daraltmak için iyi bir fikir.

SSL Offload desteği – Bu destek sayesinde, gelen SSL bağlantıları için şifreleme ve şifre çözme işlerini mesela bir load balancer cihaza devredebilirsiniz. Outlook istemciler, OWA (Outlook WebApp), EAC (Exchange Admin Center), Outlook Anywhere, OAB (Offline Address Book), EAS (Exchange ActiveSync), EWS (Exchange Web Services), Autodiscover gibi çeşitli servisler için kullanmak mümkün.

Kullanıcı Deneyimi

Geliştirilmiş OWA yazım editörü – SP1 ile gelen OWA, SharePoint ile aynı metin editörünü kullanıyor. Bu sayede yeni, zengin ve modern biçimlendirme özellikleri sunabiliyor. Daha fazla yapıştırma seçeneği, bağlantı önizleme, tablo oluşturma, düzenleme ve çok daha fazlası mümkün.

OWA Editor

E-posta Apps desteği (Apps for Office) – Office Store veya kuruluş kataloğuna eklenebilen, bir e-posta mesajı oluştururken kullanıcıların içeriği geliştirmelerine yardımcı olmak için sağlanan uygulama kullanım desteği.

Güvenlik ve Uyum

OWA içinde DLP ipuçları – Hassas bilgiler içeren e-posta göndermeye çalışan kullanıcılar belirli algoritmalarla anlaşıldıktan sonra, kuruluş politikanıza göre bazı uyarı/bilgi mesajları gösterimine olanak sağlayan bu özellik SP1 ile birlikte OWA, OWA for Devices ve Outlook 2013 sürümleri için aktif edilebiliyor.

DLP Document Fingerprinting – Mevcut Exchange Server 2013 DLP özellikleri kişisel veya kuruluş verilerini korumak için zaten bazı özelliklere sahip durumda. DLP Document Fingerprinting sayesinde ise bu yetenekler biraz daha gelişiyor ve artık kuruluşunuzdaki dokümanlar için bir parmak izi tanımı yaparak belirli türlerdeki dokümanların (örneğin patent başvurularınız) izinsiz olarak kuruluş dışına çıkma ihtimalini daha fazla denetleyebiliyorsunuz.

DLP için yazışmalarda desteklenen yeni bölgeler – Poland, Finland and Taiwan.

OWA için S/MIME desteği – SP1 ile birlikte OWA kullanıcıları, imzalanmış ve şifrelenmiş e-posta gönderip alabiliyorlar.

Exchange Server 2013 SP1 kurulum için hazır mı?

Eğer Exchange Server 2013 ile çalışıyorsanız, aklınıza hemen bu soru gelecektir. Yeni yayınlanan SP1 yüklemek için hazır mı?

Microsoft tarafında bazı önemli ürünler için TAP (Technology Adoption Program) isimli bir program yürütülüyor. Katılım kriterlerini karşılayan bazı müşteriler bu programa dahil olabiliyor ve ilgili yazılımın sonraki sürümlerini daha geliştirme aşamasındayken kullanabiliyorlar. Burada aranan en önemli şart, tabii ki canlı ortama yükleyip geri bildirimlerde bulunmak :)

Kim henüz geliştirme aşamasındaki bir ürünü canlı ortamına kurmayı kabul eder ki demeyin :) Bu programa kabul edilen müşteriler ilgili ürüne herkesten önce adapte olma şansını yakalarken, ürün grubuyla yakın ilişki kurabiliyor ve yine sadece ilgili üründe yaşanabilecek kritik problemler için Microsoft Customer Services and Support‘dan (CSS) 24/7 ücretsiz destek alabiliyor. Tamamen tercih ve vizyon meselesi.

Exchange Server Team’in söylediğine göre SP1, binlerce canlı e-posta kutusu barındıran TAP (Technology Adoption Program) üyesi müşterilerin ortamlarına çoktan kuruldu ve çalışıyor.

Siz yine de SP1’i canlı Exchange Server 2013 organizasyonunuza yüklemeden önce mutlaka test ve tecrübe edin.

Exchange Server 2013 SP1 Kurulumu Nasıl Yapılır? (Hızlı Bakış)

Exchange Server 2013 üzerine SP1 kurulumu, önceki CU kurulumları ile neredeyse aynıdır.

Exchange Server 2013 SP1 kurulumu için aşağıdaki adımları referans alabilirsiniz ancak canlı ortama uygulamadan önce mutlaka test ve tecrübe edin.

Kurulum Öncesinde Yedek Alın

Mevcut Exchange Server 2013 ve Active Directory organizasyonları için dönülebildiğinden emin olduğunuz yedekler alın.

Active Directory Hazırlığı ve Güncellenmesi

Exchange Server 2013 organizasyonunuza SP1 yüklemeden önce Active Directory’de güncelleştirme yapmanız gerekiyor çünkü SP1 Schema değişiklikleri içeriyor.

1) Exchange Server 2013 SP1 Schema değişikliklerini uygulamak için kurulum kaynağının bulunduğu dizinde aşağıdaki komutu çalıştırın.

setup.exe /PrepareSchema /IAcceptExchangeServerLicenseTerms

2) Diğer Active Directory değişikliklerini uygulamak için kurulum kaynağının bulunduğu dizinde aşağıdaki komutu çalıştırın.

setup.exe /PrepareAD /IAcceptExchangeServerLicenseTerms

Exchange Sunucu Rollerinin Güncellenmesi

AD hazırlık adımları tamamlandıktan sonra SP1’i ortamınızdaki Exchange Server’lar üzerine yüklemek için hazırsınız.

1) Kurulum kaynağının bulunduğu dizinde aşağıdaki komutu çalıştırın. Veya GUI tabanlı olarak da gerçekleştirebilirsiniz.

setup.exe /m:upgrade /IAcceptExchangeServerLicenseTerms

Diğer Exchange Server 2013 SP1 Kaynakları

Exchange Server 2013 SP1 – Beklenen Yenilikler (TR)

Exchange Server 2013 Service Pack 1 Duyurusu (EN) (Aynı zamanda bu yazı için kaynaktır)

Exchange Server 2013 SP1 Sürüm Notları (EN)

Exchange Server 2013 SP1 İndirme Sayfası (EN)

Exchange Server 2013 SP1 Açıklama Sayfası (EN)

Yazı Etiketleri: , ,

Sayfa Başı ▲

Yorum Ekle