Exchange Server 2013 SP1 – Beklenen Yenilikler

01.01.2014 | 18:34 Exchange Server , Haberler 3 Yorum

Exchange Server 2013 yaşam döngüsünde gelişimin toplu güncelleştirme paketleri (Cumulative Update) ile sürmesi beklenirken Kasım 2013 sonlarına doğru Microsoft, Exchange Server 2013 için bu yılın başlarında Service Pack 1 (SP1) güncelleştirmesinin yayımlanacağını duyurmuştu.

Exchange Server 2013 SP1

Exchange Server 2013 için yayınlana son toplu güncelleştirme sürümü CU3. Bir sonraki önemli güncelleştirme paketi ise CU yerine SP olarak gelecek yani Exchange Server 2013 SP1. Ayrıca 2014 yılı başlarında Exchange Server ile birlikte Office ve SharePoint ürünlerinin 2013 sürümleri için de SP1 güncelleştirmeleri yayınlanacak.

Exchange Server 2013 SP1 indirmek için hazır olduğunda mutlaka haberiniz olacaktır. Bu tip haberler özellikle sosyal ağlar üzerinden oldukça hızlı yayılıyor. Ayrıca Blog üzerinde de indirme bağlantıları hakkında bilgileri, yükleme yönergelerini ve yükleme öncesinde/sırasında/sonrasında dikkat edilmesi gereken noktaları bulabileceksiniz ki bir güncelleme yaparak ekliyorum (26.2.2014) Exchange Server 2013 SP1 – Açıklama ve Kurulum dokümanını okuyabilirsiniz.

Duyuru 25.2.2014: Az önce yayımlanan SP1 paketini indirmek için Microsoft Exchange Server 2013 SP1 İndir sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Exchange Server 2013 SP1 ile gelen yenilikler ve kurulum adımları için ise Exchange Server 2013 SP1 – Açıklama ve Kurulum dokümanını okuyabilirsiniz.

Yeni toplu güncelleştirme modeline göre Exchange Server 2013 CU4 yerine geliyor diyebileceğimiz SP1 hakkında tamamı olmasa bile bazı bilgiler önden paylaşıldı. Exchange Server 2013 SP1 genel erişime açıldığında çok daha fazla bilgi ortaya çıkmış olacak ancak şimdilik Exchange Server 2013 SP1 ile gelmesi beklenen yeniliklerden bazılarını aşağıda bulabilirsiniz.

Exchange Server 2013 SP1 Yenilikleri

 • Windows Server 2012 R2 desteği
 • OWA için S/MIME desteği
 • Edge Transport sunucu rolü desteği
 • Çeşitli düzeltme ve geliştirmeler

Windows Server 2012 R2 desteği

SP1 ile beraber Exchange Server 2013 rollerinin Windows Server 2012 R2 işletim sistemleri üzerine kurulumu ve işletilmesi tam olarak desteklenecek.

OWA için S/MIME desteği

Gönderilen e-posta iletisine çeşitli türlerdeki içeriği eklemek için kullanılan bir standart olan MIME, metin içeriği dışında ses içeriği gibi, grafik içeriği gibi, özel amaçlarla kullanılan çeşitli içerikler gibi diğer içeriklerin de eklenmesini mümkün kılar. S/MIME (secure multipurpose internet messaging extensions) ise bu avantajı bir adım daha öteye taşıyarak gönderici ve alıcı arasında transfer edilen iletilerde imza, şifreleme veya hem imza hem de şifreleme gibi güvenlik teknolojilerinin kullanılabilmesine yardımcı oluyor.

Önceki Exchange Server sürümlerinde var olan ancak Exchange Server 2013 ile birlikte CU3 ‘e kadar göremediğimiz OWA için S/MIME desteği, Exchange Server 2013 SP1 ile birlikte geri geliyor. Outlook, OWA ve Exchange ActiveSync istemcilerinde desteklenecek.

Edge Transport Server Role desteği

Yine önceki Exchange Server yapılarında var olan ve organizasyonun dış dünya ile daha güvenli ve kontrollü bir şekilde iletişime geçmesine yardımcı olan Edge Transport rolü Exchange Server 2013 ile birlikte kaldırılmıştı. Exchange Server 2013 SP1 ile birlikte Edge Transport rolü yeniden yapıya dahil oluyor. Hiç kaldırılmaması mı gerekiyordu? Belki de aslında kaldırılmadı ama çıkışı ertelendi, kim bilir ;)

Çeşitli düzeltmeler ve geliştirmeler

Exchange Server 2013 SP1 pek tabi bilinen veya henüz bilinmeyen birçok problem için düzeltmeler içeriyor olacak. Ayrıca yukarıda kısaca bahsettiğim geliştirmeler dışında da birtakım yenilikler SP1 güncelleştirmesinde yer alacak. Bunun yanı sıra Exchange Server 2013 SP1, kendinden önceki toplu güncelleştirmelerin (CU1, CU2 ve CU3) tamamını içinde barındıracak.

Exchange Server 2013 SP1 İndirme Bağlantısı

Microsoft Exchange Server 2013 SP1 İndir bağlantısını kullanarak yaklaşık 1.5GB boyutundaki Exchange2013-x64-SP1.exe dosyasını indirebilirsiniz.

Yazı Etiketleri: , ,

Sayfa Başı ▲

Yorumlar (3)

 1. memur

  Böyle özgün ve kaliteli bloglar okuyunca mutlu oluyorum.. Tebrikler..

 2. fatih

  hocam kolay gelsin. blogla ya da konuyla alakalı değil fakat beni aydınlatırsanız çok mutlu olurum.

  sorum şu; bu cumulative update’in açıklamasını yapar mısınız? nedir? ne işe yarar?

 3. Serhat AKINCI

  Cumulative Update’ler kendinden önceki küçük geliştirmeli kapsayan toplu güncelleme paketleridir. Mesela Exchange Server için belirli zamanlarda yayımlanan (veya henüz yayımlanmamış) küçük düzeltme güncellemelerinin toplandığı büyük paketler olarak düşünebilirsin. Bu paketler kümülatiftir yani kendinden önceki güncellemeleri de içerir. Mesela Cumulative Update 3’ü yüklemek için 2 ve 1’e ihtiyacın yoktur. 3’ü yüklediğinde eğer daha önce yüklenmediyse 1 ve 2 içerisindeki güncellemelerde sisteme yüklenmiş olur. Bazı ürünler için Cumulative Update paketleri düzeltme güncellemeleri dışında ürüne yeni özellikler/yetenekler de kazandırabilir.

Yorum Ekle