Exchange Server 2013 Sürümleri ve Lisanslama

21.12.2013 | 20:32 Dokümanlar , Exchange Server 0 Yorum

exchange-2013-logoMicrosoft’un mesajlaşma ve iletişim çözümlerinden olan Exchange Server, aynı zamanda birleşik iletişim vizyonunun da önemli bir oyuncusu konumundadır. Bu gün piyasada yer al Exchange Server 2013 sürümleri için ürünün doruk noktası diyebiliriz. E-posta, depolama alanları, kişiler, takvim, bilgiye web tabanlı veya mobil erişim gibi çeşitli avantajlar sunmasının yanında önemli iş verilerinizi korumaya da yardımcı olan Exchange Server ile daha büyük ve daha güvenilir posta kutularının keyfini çıkartırken, şirket çalışanlarınızın her yerde iş e-postalarını almaya devam etmesini sağlayabilirsiniz.

Kurum ses santrali, Microsoft Lync Server, Microsoft Sharepoint Server gibi diğer önemli iletişim araçlarıyla birlikte çalışabilen Exchange Server, bu yönüyle şirketinizin birleşik iletişim hedeflerine de tam destek olabilmektedir.

Masaüstü sistemlerden tutun da dizüstü bilgisayarlara, tabletlere, akıllı telefonlara kadar çok çeşitli cihazlarda çalışabilen Microsoft Office Outlook istemcisi dışında e-posta ve verilere web tabanlı erişimi de mümkün kılan Exchange Server 2013 sürümleri, aynı zamanda endüstri standardı protokollerin tamamına destek verebilir.

Bu gün ister kurum içi konumlandırabileceğiniz (on-premise), isterseniz de bulut tabanlı olarak kiralayabileceğiniz (cloud, online) Microsoft Exchange Server hakkında daha fazla Türkçe bilgi için Resmi Microsoft Exchange Server Sayfası (tr-tr) ziyaret edebilirsiniz.

Exchange Server Sürümleri

Exchange Server ‘ın Online olarak satın alınabilen modelini ayrı tutarsak, kurum içi  sunucularda (on-premise) konumlandırılabilen Exchange Server 2013 ‘ün Standard ve Enterprise olmak üzere iki ana sunucu sürümü ve lisansı bulunur. On-premise çalışan bir Exchange Server organizasyonunun ana görevleri, 2007 sürümlerinden bu yana rol bazlı olarak farklı sunuculara dağıtılabilmekte, co-located dediğimiz tüm rollerin aynı sunucuda toplanmış modeline de destek devam etmektedir.

Exchange Server 2013 Standard

Exchange Server ‘ın genellikle küçük ve orta ölçekli organizasyonlar için önerilen sürümüdür. Mailbox Database sayı limiti göz önünde bulundurularak daha büyük organizasyonlar için tamamen, veya Exchange Server 2013 Enterprise yanında destekleyici olarak da konumlandırılabilir. Enterprise sürüme göre tek farkı Mailbox sunucu rolünde en fazla 5 adet Mailbox Database bulundurabilmesidir. Boyutlarına göre değişmekle birlikte, bu açıdan Enterprise sürüme göre toplamda daha az sayıda kullanıcı e-posta kutusu tutabilir. Diğer teknik özellikler açısından Enterprise sürüm ile aynıdır. Haliyle fiyat olarak daha ucuz bir çözümdür.

Mailbox Database – Posta Kutusu Veritabanı : Kullanıcı e-posta kutularının topluca yer aldığı veritabanlarıdır. Her bir veritabanı, boyutlarına göre değişmekle beraber belirli sayıda posta kutusuna ev sahipliği yapabilir.

Exchange Server 2013 Enterprise

Exchange Server ‘ın daha büyük ölçekli organizasyonlar için önerilen sürümüdür. Genelde çok sayıda e-posta kutusunun yer aldığı, haliyle daha fazla sayıda Mailbox Database ihtiyacı olan kuruluşlar için uygundur. CU2 ile birlikte Mailbox sunucu rolü 100 adete kadar Mailbox Database tutabilir. E-posta kullanıcılarına sunabileceği teknik özellikler açısından Exchange Server 2013 Standard sürümü ile aynıdır.

Bir Exchange Server organizasyonunda örneğin Mailbox rolünü Enterprise sürüm sunucular çalıştırırken diğer rolleri Standard sürüm sunucular çalıştırabilir. Bu durum çeşitli senaryolarda fiyat avantajı elde etmenize yardımcı olur.

Yeni sürüm ve geçmiş sürümler arasındaki ana özellik farklarını merak ediyorsanız, 2007 – 2010 – 2013 arası Exchange Server sürümleri için karşılaştırma tablosu (tr-tr) ziyaret edilebilirsiniz.

Ayrıca Exchange Server 2013 ‘ün 180 günlük ücretsiz deneme sürümüne ulaşmak için şu sayfayı ziyaret edebilirsiniz: Microsoft Exchange Server 2013 – 180 Gün Deneme Sürümü

Exchange Online

Kendi sunucunuzda çalıştırdığınız Exchange Server sürümlerinden farklı olarak e-posta kutularınızı sizin adınıza barındıran bir servis sağlayıcıdan aylık hizmet şeklinde kiralamak isteyebilirsiniz. Altyapı için yatırım, lisans, bakım, işletme, yedeklilik, problem giderme, yükseltme, güncelleştirme gibi hiçbir operasyonel işle ve toplam sahip olma maliyetiyle ilgilenmeden direkt e-posta ve diğer özelliklerden faydalanmak için bu yöntem harika bir seçenek olabilir. Microsoft veri merkezlerinden sunulan bu tipte bir hizmet ve detayları için Exchange Online (tr-tr) sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Exchange Server Lisanslama

Exchange Server sürümleri için sunucu ve istemci lisans tercihinde ve buna bağlı olarak fiyat konusunda en belirleyici etken ortamınızdaki kullanıcı e-posta kutusu (veritabanı) sayısı ve bu posta kutularına erişen kullanıcı/aygıt sayısıdır.

Eğer çok sayıda posta kutusuna sahipseniz ve bunları 5 üzeri posta kutusu veritabanında tutmanız gerekiyorsa, Exchange Server 2013 Enterprise sürümü sizin için daha uygun olabilir. Ama mesela 3 adet posta kutusu veritabanın işinizi görüyorsa ve uzun vadede daha fazla genişleme planınız yoksa, Standard sürüm sizin için yeterli olacaktır.

Sunucu Lisansı (Server License)

Bir Windows kopyası üzerinde çalışan her Exchange Server kopyası için bir adet uygun Exchange Server sunucu yazılım lisansı gerekir. Enterprise ve Standard sürümler özellik bakımından aynıdır ancak çalıştırabilecekleri Mailbox Database sayısına göre ayrılırlar.

Exchange Server 2013 Standard Sunucu Lisansı – Mailbox rolü üzerinde 5 adete kadar Mailbox Database ‘e izin verir.

Exchange Server 2013 Enterprise Sunucu Lisansı – Mailbox rolü üzerinde 100 adete kadar Mailbox Database ‘e izin verir. (CU2 ile beraber)

Sanal veya fiziksel durumuna bakılmaksınız organizasyonunuzda çalışan her Exchange Server kopyası için bir adet sunucu lisansına sahip olmanız gerektiğini unutmayın.

Özetle Exchange Server ‘ın sunucu lisansı için en önemli kriter Mailbox rolü üzerinde tutulacak e-posta kutusu veritabanı sayısıdır.

İstemci/Kullanıcı Erişim Lisansı (Client Access License – CAL)

Ortamınızda çalışan Exchange Server yazılımından hizmet alan her bir kullanıcı için yine Standard ve Enterprise olmak üzere iki farklı kullanıcı erişim lisansından en az biri veya her ikisi de gerekebilir. Exchange Server sunucu lisansı sadece çalıştığı Windows kopyası üzerindeki sunucu yazılımı içindir, kullanıcıların e-posta kutularına erişmesi, takvim, kişiler gibi diğer özellikleri kullanması için yeterli değildir.

Organizasyondan hizmet alan her bir kullanıcı, kullandığı teknik özelliklere göre aşağıdaki iki CAL modelinden en az birine veya her ikisine de sahip olmalıdır.

Exchange Server Standard CAL – Kullanıcı Erişim Lisansı Erişen ve ilgili özellikleri kullanan her bir kullanıcı için bir adet olması gerekir. Standard ve Enterprise Exchange Server sunucu yazılımlarının her ikisiyle birlikte kullanılabilir. Örneğin Organizasyonunda Exchange Server 2013 Enterprise sürümlerinde oluşan bir yapı varsa ama kullanıcılarınız sadece Standard CAL özelliklerine ihtiyaç duyuyorsa, bu durumda kullanıcı erişim lisansı modelinizi Standard tercih ederek maliyetleri azaltabilirsiniz. Enterprise CAL ‘dan farklı olarak kullanıcıların sadece belirli özellikleri kullanmasına izin verir. Bu özelliklerin neler olduğunu anlamak için aşağıdaki tabloya göz atabilirsiniz.

Exchange Server Enterprise CAL – Kullanıcı Erişim Lisansı Erişen ve ilgili özellikleri kullanan her bir kullanıcı için bir adet olması gerekir. Sadece Standard CAL ‘ın üzerine satın alınabilir, yani tek başına kullanılamaz. Örneğin bir kullanıcı Enterprise CAL özelliklerine ihtiyaç duyarsa, bu özellikleri aktifleştirmek için bir adet Standard CAL + bir adet Enterprise CAL sahibi olması gerekir. Bu yüzden genellikle Exchange Standard + Enterprise CAL olarak geçer.

Exchange Server 2013 Kullanıcı Erişim Lisansı Özellik Tablosu

Exchange Server 2013 CAL Tablosu

Unutmadan, Exchange Enterprise CAL ‘ın iki çeşidi vardır. Exchange Online Protection servisini ve Office 365 ‘de DLP ‘yi içeren veya içermeyen olarak ikiye ayrılır. Ayrıca bazı özellikler belirli Outlook sürümleri gerektirebilir.

Exchange CAL gerekmeyen durumlar:

Kimlik doğrulaması yapmamış kullanıcılar için CAL gerekmez.

Yönetim amaçlı iki kullanıcıya kadar sunucu yazılımına erişim için CAL gerekmez.

Ayrıca, Exchange Server yazılımından hizmet alan her kullanıcı için uygun Exchange CAL dışında bir de Windows Server CAL gerektiğini unutmayın. Çalışma yapınıza ve sürümlere bağlı olarak (Domain veya Workgroup) mevcut Windows Server CAL ‘ları kullanabilirsiniz veya yeni satın almanız gerekebilir.

Fiyatlar ve Satınalma

Exchange Server 2013 Standard veya Exchange Server 2013 Enterprise arasında seçim yaparak sunucu yazılımı sürümünüze karar verdikten ve ihtiyacınız olan kullanıcı erişim lisansı adetlerini belirledikten sonra, Exchange Server 2013 fiyatları ve Exchange Server CAL fiyatları için bir Microsoft iş ortağına ulaşabilirsiniz. Microsoft yazılımları için fiyatlar belirli kurlara, kampanyalara ve lisans alım modeline göre değişiklik gösterebildiği için en güncel bilgiyi almak her zaman faydanıza olacaktır.

Yazı Etiketleri: , ,

Sayfa Başı ▲

Yorum Ekle