Exchange Server 2016 Lisanslama ve Sürümler

04.10.2015 | 11:30 Exchange Server 4 Yorum

Yeni Exchange Server sürümlerinde lisanslama açısından önemli bir değişiklik yok. Tıpkı bir önceki sürüm Exchange Server 2013 lisanslamasında olduğu gibi Exchange Server 2016 sürümleri de sunucu ve istemci olmak üzere her iki açıdan lisanslanmalıdır.

exchange-server-2016-lisanslama

Exchange Server 2016 Sunucu Lisansı (Server License)

Exchange Server 2016 iki sürüme sahiptir ve özellik açısından aralarındaki tek fark destekledikleri Mailbox Database sayılarıdır. Geriye kalan tüm teknik özellikler ve yetenekler her iki sürüm için de geçerlidir.

 • Exchange Server 2016 Standard Sürüm: En fazla 5 adet Mailbox Database destekler. Bu yüzden daha çok küçük ve orta ölçekli şirketler için uygundur. Ayrıca daha büyük ölçekli yapılarda özellikle maliyet avantajı sağlamak için üzerinde Mailbox Database gerektirmeyen görevlerde de kullanılabilir; mesela Edge Server.
 • Exchange Server 2016 Enterprise Sürüm: 100 adete kadar Mailbox Databse destekler. Daha çok büyük ölçekli, kullanıcı ve organizasyon sayısı fazla şirketlere hitap eder.

Bu bilgiler doğrultusunda baktığımızda, Windows Server işletim sistemi üzerinde çalışan her Exchange Server 2016 için bir adet uygun sürüm sunucu lisansı gerekir.

Exchange Server 2016 İstemci Erişim Lisansı (CAL – Client Access License)

Exchange Server 2016 için iki farklı istemci erişim lisansı vardır ve her biri belirli sunucu özellikleri için kullanım hakkı sağlar. Diğer taraftan CAL sürümünün Exchange Server sürümüyle eşleşmesi gibi bir zorunluluk yoktur. Mesela ortamınızdaki Exchange Server 2016 Standard ile kullanıcılarınızı tüm özelliklerden faydalandırmak istiyorsanız, Standard CAL + Enterprise CAL alıp sunucu lisansından kaynaklanan 5 Mailbox Database limiti dışındaki tüm özellikleri kullanabilirsiniz. Aynı şekilde Exchange Server 2016 Enterprise yapısında Standard CAL ile lisanslama yaparak sadece belirli özellikleri kullanıma alabilirsiniz.

 • Exchange Server 2016 Standard CAL: Tek başına satın alınabilir ve belirli sunucu özelliklerinin kullanım hakkını sağlar.
 • Exchange Server 2016 Enterprise CAL: Standard CAL üzerine satın alınabilir ve belirli sunucu özelliklerinin kullanım hakkını getirir. with Services ve without Services olmak üzere kendi içinde ikiye ayrılır. With Services, Exchange Online Protection ve Office 365’te DLP sağlarken without Services’ta bu iki özelliğin kullanım hakkı yoktur. Ama üzerine ayrıca satın alınabilir.

Bu bilgiler doğrultusunda baktığımızda, Exchange Server 2016 sürümlerinden hizmet alan her bir kullanıcı için uygun sürüm istemci erişim lisansı gerekir.

İstemci Erişim Lisansları ve Özellik Kullanım Hakları

Hangi Exchange Server 2016 istemci lisansının hani özelliklerin kullanım hakkını sağladığıyla ilgili bir tablo:

Özellik Standard CAL Enterprise CAL
E-posta, Takvim, Kişiler ve Görevler Evet Evet
Outlook web erişimi (OWA) Evet Evet
Outlook ve OWA için uygulamalar Evet Evet
Site Mailbox’lar Evet Evet
Rol tabanlı erişim yetkilendirmesi (RBAC) Evet Evet
Journaling Database Başına Kullanıcı/Dağıtım Listesi Başına
Retention policies Evet Evet
Multi-mailbox search Evet Evet
Journal Decryption Hayır Evet
Unified Messaging Hayır Evet
In-Place Archive Hayır Evet
In-Place Hold Hayır Evet
Data Loss Prevention (DLP) Hayır Evet
Information Protection and Control Hayır Evet
Yazı Etiketleri: , ,

Sayfa Başı ▲

Yorumlar (4)

 1. Ömerim

  Merhaba,

  Bunların fiyatlarına ulaşmak mümkün değil. 120 kullanıcı olan olan bir yerde exchange onlinemı mantıklı exhange planmı?

  https://products.office.com/tr-tr/exchange/compare-microsoft-exchange-online-plans

 2. Serhat AYKUT

  kaliteli bir makale çok teşekkürler.

 3. Umut Aksoy

  Hocam merhaba
  Sirketimizde lisans denetimi yapan firma bize exchange üzerinde bulunan mailbox basina CAL alınması gerektiğini söylüyor. Bense fiziksel kullanici basina oldugunu soyluyorum ama kabul etmiyorlar. Bizde birden fazla mailbox olan kullanicilar var. Nedir bunun doğrusu acaba?

 4. Mustafa ÖZKAN

  @serhatakinci merhaba, exchange 2016 hakkında bir sorum olacak. Yardımcı olabilir misiniz.?
  Exchange 2016 sunucuya 1 adet daha database ekledim. Mevcut database deki bazı kişileri buraya taşımak istiyorum ancak şöyle bir hata alıyorum. “CANNOT OPEN MAILBOX/O=FIRST ORGANIZATION/OU=EXCHANGE AXMINISTRATIVE GROUP (FYDIBOHF23SPDLT) /CN=CONFIGURATION/CN=SERVER /CN=MAILBOX/CN=MİCROSOFT SYSTEM ATTEND” mesajı alıyorum. İkinci database birinciden farklı bir diskte. Çözüm ne olabilir?

Yorum Ekle