Google insana neler yaptırabilir?

13.11.2010 | 04:55 Kişisel 2 Yorum

Hepiniz bilirsiniz, Google bazı özel günlerde logosunu o güne has değiştirip günün öneminin altını çizer ve bence çok hoş, çok samimi bir yaklaşım. Eğer böyle günlerden birinde Google’a girip logoya tıklarsanız, karşınıza o özel günle ilgili arama sonuçları gelir ve okuyup detayları öğrenmenize yardımcı olur.

Bahsetmek istediğim olay tam olarak nedir?

Aslında bahsetmek istediğim şey için tam bir isim bulamadım ama modern bir ……. şekli diyebiliriz. (boşluğu doldurmayı size bırakıyorum)

Sanırım her şey Google’ın “çok sayıda insana ulaşabilme yeteneği” noktasından başlıyor. Google bir arama motoru ve en iyi yaptığı şey aradığınız içeriğin yer aldığı siteleri bulmak ve getirmek. İçeriği ne olursa olsun arama sonuçlarında üst sıralarda yer almak, yani çok daha fazla insana ulaşmak, site sahipleri için gerçekten çok önemli. Örneğin bir ürün satıyorsanız ve arama sonuçlarında rakiplerinizden üstte yer alıyorsanız yüksek ihtimalle ilk sizin ürününüz incelenir, eğer kullanıcı aradığını sizin ürününüzde bulamaz ise diğer sonuçlar ile devam eder.

Daha fazla insana ulaşabilmek adına bu tip arama motorlarında üst sıralarda yer alma isteği gayet normal bir durum ancak bu sonuca onurlu yollardan ulaşmak gerektiğini düşünüyorum. Mesela konu ile ilgili kaliteli bir yazı yaz ve Google’ın seni önce belleğe almasını sağla. Hatta bu yazıyı ilk sen yaz ki çok daha üst sıralarda yer al. Ya da ne bileyim yine Google’ın reklam programlarına katıl, kendi reklam networkünü kur, bir şey yap ama yaptığın şey haksızlık içermesin değil mi?

Teknoloji hayatımıza garip durumlar sokmaya devam ediyor. Buyurunuz;

Google bu gece yine bir logo değişimi yaptı ve google.com’a girenler aşağıdaki logo ile karşılaştı.

Robert Louis Stevenson Kimdir?

Robert Louis Stevenson, İskoç asıllı bir yazar ve en ünlü eseri Define Adası ki logoda da bu tema işlenmiş. Bu gün Robert Louis Stevenson’ın doğum günü (13 Kasım 1850 – 3 Aralık 1894).

Eğer logoya tıklarsanız karşınıza gelen sonuçlar arasında ilk sırada wikipedia‘nın olduğunu göreceksiniz. Bilirsiniz, genelde Wikipedia üstlerdedir.

Wikipedia hakkında bilgi sahibi olmayanlar için Wikipedia Hakkımızda kısmından kısa bir bölüm:

Kurulduğu günden itibaren, internetin en geniş kaynak sitesi olma yönünde ilerlemektedir. Vikipedi, içeriği dünyanın her köşesinden gönüllü insanlar tarafından ortaklaşa hazırlanan açık kodlu, özgür, kâr amacı gütmeyen ücretsiz bir ansiklopedidir. Bu site wiki teknolojisini kullanır, yani dünya üzerinde internete bağlı bilgisayarı olan herhangi bir kişi, tüm sayfalarda (hatta bu sayfada bile) ekleme, çıkartma, düzenleme yapabilir. Yapılması gereken tek şey sayfanın üstünde bulunan ”değiştir” tuşuna basmaktır. Bu tuş sayfayı değiştirmenizi ya da sayfaya ekleme yapmanızı sağlar.

Bir düşünsenize, Google’ın ana sayfasındaki dev logoya tıklandığında ilk sırada gelen bir site ve bu site herkes tarafından değiştirilebilen Wikipedia :)

Bu gece logoya tıkladıktan sonra ilk sırada yer alan Wikipedia’ye girip Robert Louis Stevenson hakkında bir şeyler okumak istediğimde karşılaştığım manzara ve tespitlerimi paylaşıyorum.

İlk manzara aşağıdaki gibiydi.

Vikipedi 1

Uyanık geçinen biri ya da birileri sayfayı değiştirip kendi sitesinin bağlantılarını koymuş ve insanları sayfasına yönlendirmeye çalışıyor. Bu durumu fark eden Wikipedia gönüllüleri ise sayfayı hemen eski haline getiriyor, ancak uyanık arkadaş tekrar kendi bağlantılarını yerleştiriyor, tekrar düzeltiliyor, tekrar bağlantılar geliyor derken böyle bir savaş başlıyor.

Sonra olaya bir başka uyanık daha dahil oluyor ve o da eskisini silerek kendi sitesinin bağlantılarını yerleştirmeye çalışıyor :)

Vikipedi 2

Sayfayı her yenilediğim saniye farklı bir içerik geliyor. Bir uyanık kendi bağlantısını yerleştirerek sayfayı değiştiriyor, diğer uyanık onun bağlantısını silip kendi bağlantısını yerleştiriyor, Wikipedia gönüllüleri de değişiklikleri geri alarak sayfayı eski haline getirmek ile uğraşıyor. Bu savaş yaklaşık 30dk boyunca devam etti. Bir ara uyanıklardan biri baktı ki böyle olmayacak, diğer uyanığa ortaklık teklifinde bile bulundu :) Aynen aşağıdaki gibi.

Vikipedi 3

Bu gibi saldırı ihtimallerinin farkında olan Wikipedia yaşanan durumu vandalizm olarak tanımlıyor ve kısa zaman diliminde çok sık değiştirilen başlıkları daha üst yetkili hizmetlilerine bildirip önlem almalarını sağlayabiliyor. Bu case için de sonuç böyle oldu ve bir üst hizmetli durumu fark edip ilgili içeriğin düzenlenmesini geçici olarak durdurdu.

Vikipedi 4

Wikipedia’da ilgili başlığın geçmişine buradan ulaşabilirsiniz.

Neyse ki daha büyük düşünebilen insanlar var.

Yazı Etiketleri: ,

Sayfa Başı ▲

Yorumlar (2)

  1. Sevcan

    yine biz Türk’ler :)

  2. Umit

    Ne güldüm ya..

Yorum Ekle