Hyper-V: Failover Cluster Senaryoları

07.10.2008 | 15:22 Dokümanlar , Hyper-V 5 Yorum

Önceki yazılarımızda Hyper-V kurulumu, özellikleri, sanal makine işlemleri gibi temel konuları ayrıntılı bir şekilde incelemiştik. Bu yazıların tamamına Hyper-V bölümünden ulaşabilirsiniz.

Bildiğiniz gibi Hyper-V RTM durumda ve Production ortamlarda kullanıma hazır. Kısa bir süre sonra Virtual Machine Manager 2008 ‘in de Release olması ile birlikte Hyper-V sanallaştırma yapılarımız çok daha esnek, güçlü ve yönetilebilir hale gelecek.

Şimdiye kadar olan makalelerimizde genellikle tek başına çalışan Hyper-V sunuculardan bahsettik. Ama birçok sistemde olduğu Hyper-V sunucular için de Yüksek Erişilebilirlik amaçlı kullanılabilecek Failover Cluster senaryoları mevcut.

Bu makalemizde, Hyper-V sunucular için uygulayabileceğimiz Failover Cluster senaryolarından bahsedeceğiz. Bu senaryoların uygulama yöntemlerini ise ilerleyen günlerde ele alacağız.

23Ocak2013/Güncelleme: En güncel sürüm olan Windows Server 2012 Hyper-V ile Failover Cluster kurulumu ve açıklama dokümanına aşağıdaki bağlantı üzerinden erişebilirsiniz.

Bildiğiniz gibi Cluster yapılarında bir takım gereksinimler mevcut ki en önemli iki gereksinim, ortak bir Storage ve Cluster destekli bir işletim sistemidir. (Enterprise, Datacenter, HPC)

Hyper-V üzerinde uygulayabileceğimiz temelde 6 Farklı Failover Cluster senaryosundan bahsedebiliriz.

FileServer Based Failover Cluster

Bu senaryoda storage olarak kullanabileceğimiz birim bir File Server dır. Evet yanlış okumadınız, File Server üzerinde paylaştırılmış bir dizini kullanacağız. Aşağıdaki diagram’ı inceleyelim.

FileServer Based Failover Cluster

Görmüş olduğunuz gibi iki adet fiziksel Hyper-V sunucumuz var. Bu yapıdaki her bir sunucuyu Node olarak adlandırıyoruz. Yani iki Node ‘a sahibiz. Ayrıca networkte çalışan bir File Server var (FServer1). Network iletişimi ise IP yani Ethernet üzerinden sağlanıyor. SAN (FC yada İSCSI) tarzı bir depolama birimi kullanılmıyor.

Daha önceki makalelerimizde, VM’lerin (Sanal makine) sanal disklerinin VHD formatında (Virtual Hard Disk) olduğundan bahsetmiştik. File Server Based Failover Cluster senaryosunda VHD dosyaları networkte çalışan File Server üzerinde tutulmaktadır.

Diagram’a göre devam edersek, FServer1 üzerinde C: sürücüsünde VMDisks isimli bir dizin yaratılır ve paylaşıma açılır. Gerekli share ve security izinleri tanımlanır. Daha sonra VHD dosyaları bu dizin içerisine taşınır.

Bir sonraki adım olarak Hyper-V1 yani ilk node üzerinde \\FServer1\VMDisks yolu ağ sürücüsü olarak MAP edilir ve içerisindeki VHD dosyası VM’e gösterilebilir.

Eğer MAP yapmak istemiyorsak gerekli izinler verildikten sonra VM üzerinde kullanılacak VHD dosyasını direk \\FServer1\VMDisks olarak da gösterebiliriz.

Yukarıdaki diagramda görüldüğü gibi \\FServer1\VMDisks\VM1 içerisindeki D1.VHD dosyası, Hyper-V1 üzerindeki VM1 tarafından kullanılmakta.

İkinci Node (Hyper-V2) üzerinde ise herhangi bir VM çalışmıyor. Tabi buradan çalışamayacağı gibi bir sonuç çıkmasın. Kafa karıştırmaması açısından eklemedim. İkinci node üzerinde de VM’ler çalışabilir.

Yapımızı bu şekilde tasarladıktan sonra Windows Server 2008 Failover Cluster Management konsolu ile gerekli configuration’ı yapıyoruz. Yazımın başında da bahsettiğim gibi configuration konusuna bu makalede girmeyeceğiz.

Şimdi tasarladığımız yapı üzerinde bir sorun olduğunu var sayalım. Örneğin Hyper-V1 yani ilk node down oldu!

Bu durumda diagram’ı aşağıdaki gibi değiştiriyoruz.

Dosya Sunucusu Tabanlı Failover Cluster

Görmüş olduğunuz gibi Hyper-V1 üzerindeki VM’de çalışan D1.VHD diski, Hyper-V2 üzerindeki bir VM’de start oldu ve hizmet vermeye devam ediyor. Bir başka tarif ile, Hyper-V1 üzerindeki VM1 sanal makinesi, Hyper-V2 üzerinde VM2 olarak hizmete devam ediyor.

Storage ve Fiber ekipmanları açısından oldukça basit ve maliyetsiz bir yapı.

Tabi buradaki önemli noktalardan biriside performanstır. Bu yapıda yani network üzerinden çalışan VM’ler asla FC Storage üzerindeki VM’ler kadar performanslı çalışmaz. Ama 1gbps (1000mbit) network yapısı ile rahatlıkla kullanılabilir. Henüz çok yaygın olmasa da standart olarak kabul edilmiş ve Ethernet üzerinden 10gbps veri iletimi sunan CAT7 (15mt.) ve uyumlu NIC’ler ile bu yapı çok daha performanslı olarak kullanılabilir.

Parent Based Failover Cluster

Bu senaryo Hyper-V Parent yani Host seviyesinde bir Cluster yapısıdır. Bu senaryoda ortak storage olarak kullanacağımız birim bir SAN’dir (Storage Area Network). Bu SAN Fiber Channel yada İSCSI yapıda olabilir. Önemli olan fiziksel Hyper-V sunucularının aynı storage’a erişiyor olması ve sanal makinelerin bu storage üzerindeki uygun LUN’lar üzerinde duruyor olmasıdır.

Aşağıdaki diagram’ı inceleyelim.

Parent Based Failover Cluster

Görmüş olduğunuz gibi SAN üzerinde yaratılmış 3 adet LUN bulunuyor. Her iki Hyper-V sunucusu da (Hyper-V1 ve Hyper-V2) bu SAN üzerindeki LUN’lara erişebiliyor ve aralarında Cluster yapılandırılmış şekilde çalışıyor.

SAN üzerindeki LUN2 bölümü, Hyper-V1 üzerinde H:\ sürücüsü olarak çalışıyor ve LUN2 içerisindeki D1.VHD (Sanal Disk) dosyası da Hyper-V1 üzerinde çalışan VM1 tarafından kullanılıyor. Yani VM1 sanal makinesi Hyper-V1 üzerinde çalışıyor ama disk dosyası SAN üzerindeki LUN2 de duruyor.

SAN üzerindeki LUN1 ise yine Hyper-V1 üzerinde M:\ sürücüsü olarak çalışıyor.

Yine tasarladığımız yapı üzerinde bir sorun olduğunu var sayalım ve Hyper-V1 fiziksel sunucumuzun down olduğunu düşünelim. Bu noktada durum aşağıdaki gibi olacaktır.

Parent Based Failover Cluster 2

Görmüş olduğunuz gibi Hyper-V1 üzerinde çalışan LUN1, LUN2 ve VM1 isimli sanal makinemiz, otomatik olarak Hyper-V2 üzerinde erişilebilir duruma geçti. Yani LUN’lar içerisindeki her türlü veriye erişebilirken, VM1 sanal makinemizde hizmet vermeye devam ediyor.

Rahat anlaşılması açısından tek bir VM kullandım ama bu yapıda 10’larca VM yer alabilir. Tamamen fiziksel yapının (donanım) yeterliliği ile alakalı bir durum.

VM1 üzerinde sanal bir iSCSI SAN oluşturulur. Sanal iSCSI SAN için Microsoft iSCSI Software Target kullanılabilir. VM2 üzerindeki F: ve G: sürücüleri, VM1 üzerinde oluşturduğumuz sanal iSCSI SAN üzerinde durur.

Eğer VM2 üzerinde herhangi bir problem olursa (Yazılımsal ya da işletim sistemi kaynaklı) F: ve G: sürücüleri VM3 üzerinde kullanılabilir duruma geçer.

Aşağıdaki diagram’ı inceleyelim.

Görmüş olduğunuz gibi F: ve G: VM3 üzerinde çalışır durumda.

Bu senaryoda VM1 down olursa, cluster yapısı işe yaramaz. Aynı şekilde Hyper-V1 yani fiziksel sunucu üzerinde bir problem yaşanırsa yine cluster senaryosu işe yaramaz.

Başta da söylediğim gibi bu senaryoda amaç performans yada kullanımdan öte demo ortamlarında küçük bir gösteri yapmaktan ibarettir.

Şimdilik inceleyeceğimiz failover cluster senaryoları bu kadar. Görmüş olduğunuz gibi cluster konusunda bir çok seçenek var. İlerleyen günlerde bu senaryoların kurulum ve uygulama yöntemlerine değineceğiz.

23Ocak2013/Güncelleme: En güncel sürüm olan Windows Server 2012 Hyper-V ile Failover Cluster kurulumu ve açıklama dokümanına aşağıdaki bağlantı üzerinden erişebilirsiniz.

Yazı Etiketleri: , , ,

Sayfa Başı ▲

Yorumlar (5)

 1. Hakan Doğan

  Hocam elinize sağlık çok güzel anlatmışsınız ama bunu bir webiner ya da webcast te canlı olarak izleme şansımız var mı? Çok teşekkür ederim.

 2. Serhat AKINCI

  Selam Hakan,

  Neden olmasın :) Ayarlamaya çalışalım.

 3. Hakan Doğan

  Serhat Hocam iple çekiyorum webcast’i o zaman :)

 4. seyfi ozsoy

  Merhaba Hocam Yazınını okudum çok beğendim elinze sağlık

  Failover Clustering yapmak istediğmizde bir sistemde
  2 adet server 2008 enterpres üzerine kurulu uygulamamız için
  sql 2008 standart yeterli yeterli olurmu sql server 2008 enterpresmı almamız gerekli acaba
  ilgilenize şimdiden tşkr

 5. Serhat AKINCI

  Merhaba Seyfi,
  Sanırım SQL için cluster yapmak istiyorsun. Bu durumda SQL Server 2008 Standard Edition 2 node’a kadar cluster destekler. SQL Server 2008 Standard çalıştıran işletim sistemleri ise Enterprise veya Datacenter olmalı.

Yorum Ekle