Hyper-V: “Linux ICs” GPLv2 Lisansı İle Dünyaya Açıldı

31.07.2009 | 12:22 Haberler , Hyper-V 0 Yorum

ICs yani Integration Components, VM’lerin Hyper-V host’lar üzerinde daha performanslı ve doğru çalışmasını sağlayan bileşenler bütünüdür. VM oluşturduktan ve üzerine Windows tabanlı bir Guest OS kurulumu yaptıktan sonra, örneğin virtual machine connection üzeride actions menüsünden ICs kurulumunu gerçekleştirebiliyoruz.

Linux Guest OS ‘ler için kullanılan ICs ise Windows Server 2008 ve Hyper-V piyasaya çıktıktan sonra release olmuştu ve zamanla üzerinde geliştirmeler yaşandı. Bu nedenle kullanmak için download etmemiz gerekiyor. Linux  ICs‘in ilk versiyonunu download etmek için buraya, Linux Guest OS üzerine ICs kurulumu için ise buraya bakabilirsiniz.

Linux ICs’in ikinci versiyonunu indirmek için ise aşağıdaki linki kullanabilirsiniz (Hyper-V v2 Supported!).

http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?FamilyID=c299d675-bb9f-41cf-b5eb-74d0595ccc5c&displaylang=en

ICs sayesinde, Hyper-V üzerinde çalışan Guest OS’ler bir takım sentetik device driver’lara sahip oluyor ve bu doğrultuda VM üzerine eklediğimiz birtakım donanımları çok daha performanslı bir şekilde kullanabiliyor. Hyper-V mimarisinde bahsetmiş olduğum VMBus üzerinden iş yapan donanımlar sentetik  donanımlardır. Örneğin Virtual SCSI Controller ve Virtual Network Adapter (legacy değil) sentetik device driver’lar ile çalışan sentetik donanımlara en güzel örneklerdir.

Linux ICs bu yeteneklerden bazılarını Linux tabanlı Guest OS’lere kazandırabilmekte ve Linux işletim sistemleri içerisinde gömülü olarak bulunan kendi Hypercall Adapter‘lerin daha performanslı çalışmasına yardımcı olmaktadır.

Şu an için Hyper-V üzerinde resmi olarak desteklenen Linux distrosu Suse Linux Enterprise 10 (R2 ile birlikte Redhat). Ancak çeşitli Linux distroları Hyper-V üzerinde çalışabiliyor (resmi olarak desteklenmese de) ama Suse gibi ICs nimetlerinden tam olarak faydalanamıyorlar.

Gelelim haberimize. Microsoft 20.000 satırdan oluşan Linux ICs driver kodlarını GPLv2 lisansı ile (Genel Kamu Lisansı) tüm dünyanın kullanımına açtı. Artık Linux OS geliştiricileri ICs sentetik driverlarını kendi işletim sistemleri içerisine gömebilecek, bu sayede de Hyper-V VM’ler üzerindeki Network Adapter ve SCSI Controller gibi sentetik donanımları kullanabilecekler. Yani önümüzdeki günlerde çeşitli Linux distrolarının Hyper-V üzerinde ICs nimetlerinden yararlanarak çalıştığını görebileceğiz.

Konunun ayrıntıları için: http://www.microsoft.com/presspass/features/2009/Jul09/07-20LinuxQA.mspx

Yazı Etiketleri: , ,

Sayfa Başı ▲

Yorum Ekle