Hyper-V Performance Show – Episode II

07.06.2011 | 19:44 Hyper-V 9 Yorum

Geçtiğimiz ay aynı Hyper-V Host üzerinde çalışan 70 Virtual Machine için toplu start/shutdown aksiyonları ve Hyper-V’nin bu sürece nasıl yanıt verdiği ile ilgili bir video yayımlamıştım. Eğer ilk bölümü izlemediyseniz videoyu şuradan izleyebilirsiniz: http://www.serhatakinci.com/index.php/hyper-v-performance-show.html

İlk bölüm sanallaştırma meraklıları tarafından çok beğenilince devamını çekelim dedik :) ve çıtayı da biraz yükselttik. Bu sefer aynı Hyper-V Host üzerinde tam 110 Virtual Machine start/shutdown ediyoruz.

Yine tüm VM’ler poweroff durumdayken start oluyor ve bu senaryoda işletim sistemi servisleri her Guest OS için ayrı ayrı start edilmiş oluyor. Aynı şekilde shutdown işlemi de tüm servislerin her Guest OS üzerinde ayrı ayrı kapatılması sonrasında gerçekleşiyor yani temiz bir shutdown söz konusu. Start/shutdown süreçleri yine o kadar hızlı gerçekleşiyor ki Hyper-V Manager konsolu VM’lerin status bilgilerini refresh etmeye yetişemiyor :) Dikkatli izlerseniz fps’in yetmediği o anları da yakalayabilirsiniz.

Video + Hyper-V Host ve Virtual Machine’lerin konfigürasyon bilgileri aşağıdaki yer alıyor.

Hyper-V Host:

 • Windows Server 2008 R2 SP1 Hyper-V
 • 4 x XeonX7550 (total 32 physical core)
 • 220 Virtual Processor
 • 128G Memory (DDR3)
 • FC SAN
 • SSD Raid

Virtual Machines and Guest OSes

 • VM Totals: 110!
 • 50 x Windows Server 2008 R2 SP1 (2vCPU, 1024MB static memory, 20GB fixed vhd)+(in fc SAN)
 • 15 x Windows Server 2008 R2 SP1 (2vCPU, 1024MB static memory, 20GB fixed vhd)+(in SSD Raid)
 • 25 x Windows Server 2008 R2 SP1 (2vCPU, 512-4096MB dynamic memory, 20GB fixed vhd)+(in fc SAN)
 • 20 x Windows7 SP1 (2vCPU, 512-2048MB dynamic memory, 20GB fixed vhd)+(in fc SAN)

Bu videoda Hyper-V’nin Virtual Machine Starting ve Shutdown süreclerine nasıl yanıt verdiği yer almaktadır.

Yazı Etiketleri: , ,

Sayfa Başı ▲

Yorumlar (9)

 1. Hüseyin Ertugrul

  The Legend Continues..
  Güzel bir seri oluyor hocam, FC ile işler bambaşka değilmi.

 2. erdem kuday

  Hocam müthiş bir show olmuş ellerinize sağlık. Bir de böyle bir sistem için fizibilite olsaydı bizlere daha da yararlı olabileceğini düşünüyorum. Merak ettiğim bir şey de şu; client’lar VM’lara(LAN yada WAN) bağlanabilirler mi? Bununla bir bulut oluşturulabilir ve WAN aracılığıyla VM’a ulaşılabilir mi ? Bunun cevabının “evet” olduğunu düşünüyorum ama bu durumda lisanslama nasıl olacak? Şimdiden teşekkürler.
  Not: Okuduklarınıza bakılırsa büyük bir aşama gerçekleştirmek üzeresiniz, yolunuz açık olsun :) Ama yakın bir tarihte izafiyet teorisi çökecekmiş, haberiniz olsun şimdiden. Küçük bir şey daha İzafiyet Teorisinin ve bir çok fizik teorisinin de yanlış olduğunu ispatlayacak kişi bir Türk olacak… ( Laf aramızda ispatlandı ama şimdilik güvenlik sebebiyle açıklanmıyor;) )

 3. Serhat AKINCI

  FC Storage’ın etkisi çok büyük.
  Tüm VM’ler LAN veya WAN’dan erişilebilir durumda.
  Bu tip yapıların lisanslaması için Windows Server 2008 R2 Datacenter Edition ile Hyper-V kullanabilirsiniz. Datacenter Edition fiziksel işlemci başına lisanslanır ve min 2 işlemci için alınabilir. Yani 4 fiziksel işlemciyi 2 Windows Server 2008 R2 Datacenter Edition ile lisanslarsanız, üzerinde sınırsız sayıda sanal işletim sistemini ücretsiz kullanabilirsiniz. (aynı Hyper-V Host üzerinde max 384 VM tavsiye ediyoruz.)

  Bu arada fizibilite konusunda da birşeyler paylaşacağım. Üçüncü bölüm geliyor … :)

 4. Burak Ak

  sıra dışı. Üçüncü bölüm diyorsunuz ama daha nekadar artabilir ki?:)

 5. mike

  wow!

 6. Yusuf Ozturk

  Toplu start olurken içim gitti, disklerin halini düşündüm bi ara :) Fakat güçlü bir storage imiş. Önünde caching layer da vardır diye tahmin ediyorum.

  Bu test de aslında iyi bir donanım ile sanallaştırmanın ne kadar büyük avantajlar yaratabileceği fikrini veriyor insanlara.

  Üçüncü bölümü ben de bekliyorum merakla :)

 7. abercrombie

  Serhat abi çalışmaların gerçekten harika
  Merak ettigim konu ağırlıklı olarak konu dağılımınızı hyper v olarak görüyorum. Vmware den uzaklaşmanızın nedeni nedir acaba ?

 8. Serhat AKINCI

  Selam,
  Belli ürünlerde uzmanlaşmak iyidir. Her iki ürünle de bu derece detaylı ilgilenmek mümkün değil mi? Tabiki mümkün ama bir gün 24saat ve zor bir hayatım var :)

  Öte yandan konu sadece Hyper-V veya ESX meselesi değil. Başta System Center ve Windows Server ürün aileleri olmak üzere ben Microsoft altyapı ürünleri ile ilgili çalışıyorum. Hyper-V bu ürün gruplarıyla tam entegre olabilen bir hypervisor.

  Bu konu uzar gider… Sonuç olarak Microsoft geliştiricilerinin tarzını seviyorum. Ortaya çıkan ürünleri güçlü ve başarılı buluyorum.

 9. Bahattin ARICI

  Depolama cihazının özellikleri nedir?
  Fiber kaç gbit, kaç fiber portu bağlı, kaç disk var üzerinde, kaç gb toplam alan, raid kaç yapılmış?
  SSD’ler sadece sistem açılışı için mi?

  Ben de o depolama cihazının marifetini merak ettim şimdi :)
  Yanlız o işlemcilerde hiç bana mısın demiyor?

Yorum Ekle