Hyper-V Performance Show – Episode I

18.05.2011 | 17:00 Hyper-V 3 Yorum

Parent Partition’ın SSD diskler üzerinde çalıştığı (4disk/raid0), VM’lerin FC SAN’de barındığı, 128GB memory ve 32Core’a sahip bir sunucuda Hyper-V ile 50 adet Windows Server 2008 R2 (2 vCPU, 1024MB static memory, 20GB fixed vhd) ve 20 Adet Windows 7 (2 vCPU, 512-2048MB dynamic memory, 20GB fixed vhd) yani toplamda 70 adet sanal makinenin start process’ini izleyebilirsiniz. Evet, aynı anda :)

Ve bazı anlarda Hyper-V Manager konsolunun FPS’i, start veya shutdown olan VM’lerin status bilgisini update etmeye yetişemiyor :) start ve shutdown komutlarını çalıştırdığım bölümde gözlemleyebilirsiniz.

Videoda VM’lerin tamamını sıfırdan start ediyorum yani her sanal sistem kendi boot process’ini gerçekleştiriyor ve sanal işletim sistemi üzerinde kendi servis ve uygulamalarını start ediyor. VM’leri kapatırken ise turnoff değil shutdown yapıyorum yani işletim sistemini başlat menüsünden kapat demiş gibi servis ve uygulamaların sağlıklı bir şekilde sonlandırılmasını ve daha sonra sistemin kapatılmasını sağlıyorum. Bu işler 70 VM için ayrı ayrı gerçekleşiyor.

Bu videoda Hyper-V’nin Virtual Machine Starting ve Shutdown süreclerine nasıl yanıt verdiği yer almaktadır.

— Post Update (07.06.2011) —

Episode II: http://www.serhatakinci.com/index.php/hyper-v-performance-show-episode2.html

Yazı Etiketleri: , ,

Sayfa Başı ▲

Yorumlar (3)

  1. Uğur

    It’s amazing :)

  2. tamer

    Merhaba, 32 core sunucuyu nasıl oluyorda 50 tane 2 vcore + 20 tane 2vcore olarak kullanabiliyorsunuz, sistemde kasma olmazmı sizce ? toplamda 100vcore+40vcore = 140 vcore kullanılmış olmuyormu, bende bir vps almayı planlıyorumda 8vcore diyorlar, bu 8 cekirdek cpu gücünde olmuyormu, bilgi verirseniz sevinirim…

  3. Serhat AKINCI

    Bir fiziksel işlemci çekirdeği birden fazla sanal işlemci olarak atanabilir. Bu durumda işlemci kaynağı vm’ler arasında paylaşımlı olarak kullanılır ama tabii ki sanal işlemci gücü toplam fiziksel işlemci gücünün üzerine çıkamaz. Fiziksel işlemci çekirdeğinden daha fazla sayıda sanal işlemci atandığı durumda vm’ler yük oluşturursa, platformda dar boğaz oluşma ihtimali her zaman vardır. Bu gibi durumlar için önemli vm’lere kaynak önceliği atamak veya gereğinden fazla sayıda sanal işlemci oluşturmamak ve sürekli izlemek gibi seçenekler tercih edilebilir. Hosting/VPS/VDS gibi hizmetlerde genelde işlemciler paylaşımlı olarak kullanılır ancak bu size atanan 8 core’u %100 kullanamayacağınız anlamına gelmez; bunu mümkün olan en yüksek başarımda sunmak hizmet alacağınız servis sağlayıcının elindedir.

Yorum Ekle