Hyper-V: Host ve Sanal Makine Arasında Dosya Paylaşımı

12.08.2008 | 12:31 Çözümler , Hyper-V 5 Yorum

Sanal sistemler ile uğraşanlar bilir; sanal makineler arasında sürükle-bırak yöntemi ile dosya paylaşımı oldukça kullanışlıdır. Bu yöntem henüz Hyper-V sanal makinelerinde desteklenmiyor.

07.06.2013/Güncelleme: Host ve sanal makineler arası sürükle-bırak ile dosya ve metin paylaşımı Windows Server 2012 R2 Hyper-V ‘de desteklenmektedir. Bu konu hakkında detaylar için Windows Server 2012 R2 Hyper-V Yenilikleri dokümanını inceleyebilirsiniz.

Eğer şu durumda Hyper-V ve sanal makineler arasında sürükle-bırak ile dosya paylaşmak isterseniz aşağıdaki yöntemler size yardımcı olabilir.

Ağ Üzerinden Dosya Paylaşımı

Bu noktada dosya paylaşım servisini her zaman kullanabilirsiniz. Yani VM’ler arası yada VM’ler ile fiziksel makine arasında Share edilmiş bir klasör üzerinden dosya paylaşımı yapabilirsiniz. Bu senaryonun mutlaka ağ bağlantısı gerektirdiğini unutmayın.

Sanal Makineler Arası Ağ Paylaşımı

ISO Dosyaları İle Paylaşım

Paylaşmak istediğiniz dosyaları ISO formatına çevirip sanal makinelere optik sürücü kaynağı olarak ekleyebilirsiniz.

Sanal Makineler Arası ISO Paylaşımı

Uzak Masaüstü Bağlantısı (mstsc.exe)

VM’lere Uzak Masaüstü Bağlantısı (mstsc) ile bağlandıktan sonra yerel sürücüleri MAP’leyip Windows Explorer kullanabilirsiniz.

Bağlanmadan önce mstsc> Ayarlar> Local Resources> Local Devices and Resources> More> Drives seçeneğini işaretlemeyi unutmayın. Bu, yerel disklerinizi bağlandığınız sanal sunucu içinde görmenizi sağlar.

Ardından RDP ile oturum açtığınız VM içindeki Windows Explorer ‘ı kullanarak dosya paylaşımı yapabilirsiniz.

Sanal Makine - Windows Explorer

Yine Uzak Masaüstü Bağlantısı esnasında, mststc penceresi ile masaüstü arasında kes/kopyala/yapıştır komutlarını kullanmanız mümkün.

VM’ler arası Drag and Drop dosya paylaşımının neden desteklenmediği ile ilgili sevgili Anıl‘ın iğneli açıklamasını aşağıda bulabilirsiniz :)

Bildiğimiz gibi virtual pc kullanırken host makinadan yada vmler arasında, sürükle  bırak tekniği ile dosya alışverişini gerçekleştirebiliyorduk.Yalnız hyper-v içerisinde çalışan sanallarımız için bu geçerli değil.Bu birçok kişiyi hayal kırıklığına uğratabilir ama dosya paylaşımı için geleneksel networking mantığını kullanmamız gerekli.Ama bunun sebebini bilmeniz eminimki daha iyi olacaktır.Tabiki böyle bir özelliği virtual pc altına koyan microsoft ,hyper-v altınada koyabilirdi.Peki neden yapmadı?

Tamamiyle güvenlik.Çünkü siz hyper-v mimarisini incelediğinizde ,biraz önce vmbus örneğinde gördüğünüz gibi varolan bütün sanal makinaların izole bir şekilde yer aldığını göreceksiniz.Yani VM’lerimiz güvenliğin tam anlamıyla sağlanması amacıyla sadece parent partition ile haberleşebilirler.Birbirleriyle (geleneksel networking dışında) hiçbir şekilde haberleşemezler.Buda attack surface dediğimiz saldırı alanını iyice daraltmış ve ITPro lar için varolan bir açık kapıyıda kapatmış oluyor.

Yazının tamamı için Buraya bakabilirsiniz.

07.06.2013/Güncelleme: Host ve sanal makineler arası sürükle-bırak ile dosya ve metin paylaşımı Windows Server 2012 R2 Hyper-V ‘de desteklenmektedir. Bu konu hakkında detaylar için Windows Server 2012 R2 Hyper-V Yenilikleri dokümanını inceleyebilirsiniz.

Yazı Etiketleri:

Sayfa Başı ▲

Yorumlar (5)

 1. Anıl ERDURAN

  :)ayıp ettin ne iğnelemesi.Ama trde hyper-v üzerine yazan 3-5 kişi olunca üzerine alıyor insan tabi:)
  Bu arada senin şu webcasti bi downloada koyda indirip bakalım serhatcım.

 2. Serhat AKINCI

  Webcast’i bugün yarın veriyoruz download’a. Adresi biliyorsun :)

 3. Mustafa

  Yarattigim VM’e Server 2003 Enterprise R2 kurdum .. fakat network kartimi tanimadigi icin hicbisi yapamiyorum .. Driverini yuklemeye calisiyorum fakat USB tanimiyor. Ne yapmam gerek :?

 4. Serhat AKINCI

  Network kartını tanımayan nedir? Host mu? VM mi?

  VM ise, Guest OS üzerine Integration Services kurulumu yapmalısın.

  Host ise, driver gerekiyor olmalı. Uygun driver’ı host (yani parent partition) üzerine kurmalısın.

 5. SrkN

  Üstadım 12+ yıl sonra tozlu arşivlerinden eriştiğim bilgi için teşekkür ederim…
  VM bağlantı esnasında otomatik local diskleri bağlaması ağ dı paylaşımdı Isoydu gibi günlük kullanımı zor olan herşeyin üstünden geldi… Tekrar çok teşekkürler…

Yorum Ekle