Hyper-V – Sanal Makine Nasıl Oluşturulur

16.05.2013 | 03:05 Dokümanlar , Hyper-V 4 Yorum

Hyper-V sunucu kurulumlarından sonra en temel hedef olan Sanal Makine oluşturma işlemlerini Hyper-V Manager yönetim konsolu üzerindeki Yeni Sanal Makine Sihirbazı (New Virtual Machine Wizard) yardımı ile GUI tabanlı olarak veya PowerShell ile komut satırı tabanlı olarak çok kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

BİLGİ: Eğer Windows Server 2012 Hyper-V kurulumu konusunda yardıma ihtiyacınız varsa aşağıdaki kapsamlı dokümanı referans alarak kurulumu tamamlayabilirsiniz.

Windows Server 2012 Hyper-V Kurulumu
http://www.serhatakinci.com/index.php/windows-server-2012-hyper-v-kurulumu.html

Bir Hyper-V sanal makinesi oluşturmak için çeşitli arabirimler kullanabilirsiniz. Bu ara birimler arasında en yaygın olanlar aşağıda yer alıyor:

 • Hyper-V Manager yönetim konsolu
 • PowerShell komut satırı aracı
 • System Center Virtual Machine Manager yönetim aracı
 • WMI
 • Scripting

BİLGİ: Bu doküman, en güncel sürüm olan Windows Server 2012 Hyper-V sanal makinelerinin nasıl oluşturulacağı ile ilgili bilgiler içermektedir. Daha eski veya bundan sonra gelecek yeni sürümlerde uygulama adımları farklılık gösterebilir.

Hyper-V Manager İle Yeni Sanal Makine Oluşturmak

Hyper-V Manager, Windows Server 2012 Hyper-V sanal makinelerini oluşturmak ve yönetmek için kullanabileceğiniz en temel araçtır. Eğer Hyper-V rolünü tutan Windows Server 2012 (Parent Partition) kurulumunu Server with GUI olarak yaptıysanız, Hyper-V Manager konsoluna aynı sunucu üzerinde grafik tabanlı olarak erişebilirsiniz. Eğer Server Core tipte bir kurulum ile çalışıyorsanız, Hyper-V Manager konsolunu uzak bir sunucu üzerinde çalıştırıp bağlanabilir veya yerel olarak komut satırı araçlarından faydalanabilirsiniz. (PowerShell ile yeni sanal makine oluşturmak bölümü)

Server Manager üzerinden Hyper-V rol kurulumu sırasında yönetim araçlarının kurulumu da sihirbaz tarafından önerilir ve seçtiğiniz taktirde yüklenir. Eğer Hyper-V rol kurulumu sırasında yönetim araçlarının kurulumunu sonraya bıraktıysanız, Add Roles and Features bölümünden aşağıdaki gibi yükleyebilirsiniz.

hyperv-sanal-makine-nasil-olusturulur-img001

hyperv-sanal-makine-nasil-olusturulur-img003

Önceden veya sonradan yüklenmiş Hyper-V Manager konsoluna Server Manager > Tools bölümünden veya Start ekranından ulaşabilirsiniz.

hyperv-sanal-makine-nasil-olusturulur-img004

Konsol aşağıdaki gibi görünür ve konsolu açtığınız sunucuda Hyper-V rolü yüklü olduğu için listede yer alır.

hyperv-sanal-makine-nasil-olusturulur-img006

Yeni sanal makine oluşturma sihirbazını başlatmak için Actions bölümünde New > Virtual Machine… yolunu izleyin.

hyperv-sanal-makine-nasil-olusturulur-img007

Sanal makine için bir isim verdikten sonra disk üzerinde konumlandırılacağı alanı belirtin.

hyperv-sanal-makine-nasil-olusturulur-img009

Eğer bu noktada Finish derseniz, sanal makine ismi ve bulunacağı lokasyon için belirttiğiniz bilgilere ek olarak varsayılan tanımlar olan 512MB Memory, 127GB Dyanmically VHDX sanal disk ve 1 vCPU’ya sahip bir sanal makine hemen oluşturulur ve sihirbaz kapanır. Daha sonra ihtiyacınız varsa bu sanal donanım yapılandırmasını yeniden düzenleyebilirsiniz. Bir diğer ve genelde tercih edilen yöntem olarak ise Next ile ilerleyip sanal makineyi özelleştirmeye devam edebilirsiniz.

Next ile ilerlediğinizde aşağıdaki pencerede ilgili sanal makine için bir Startup Memory miktarı belirlemeniz gerekir.

Eğer Use Dynamic Memory for this virtual machine seçeneğini işaretlerseniz, sanal makine dinamik bellek kullanımına sahip olur ve örneğe göre 2048MB bellek ile başladıktan sonra 512MB ile mümkün olan en yüksek değer olan 1048576MB (1TB) arasında gezinebilecek şekilde atama yapılır. Her ne kadar tavan değerinin fiziksel olarak sunucu üzerinde karşılığı olmasa da sihirbaz üzerinden Dynamic Memory seçildiğinde varsayılan yapılandırma davranışı bu şekildedir. Geniş aralık teoride bir probleme neden olmaz.

Assign Memory penceresindeki Varsayılan durum olan Use Dynamic Memory fort his virtual seçeneğini boş bırakarak ilerlediğinizde ise belirttiğiniz Startup Memory miktarı sanal makine için sürekli rezerve edilir ve sanal makine sabit bir bellek değerine sahip olur.

UYARI: Dynamic Memory yapılandırması ve davranışı hakkında yeterince bilgiye sahip değilseniz Use Dynamic Memory fort his virtual seçeneğini kullanmadan ilerleyin. (varsayılan durumdur)

hyperv-sanal-makine-nasil-olusturulur-img011

Sanal makineyi bir sanal ağa bağlamak için sıradaki Configure Networking penceresini kullanabilirsiniz. Buradaki listede, Hyper-V Host üzerinde daha önce oluşturulmuş olan tüm sanal ağlar (virtual networks) yer alır. Şimdi bir sanal ağ seçebilirsiniz veya bu işi daha sonraya da bırakabilirsiniz.

BİLGİ: Eğer sanal makineyi bir ağa ulaştırmak istiyorsanız ama bu liste henüz boşa, sanal makine oluşturma işleminin ardından yine Hyper-V Manager konsolunu (veya diğer yöntemleri) kullanarak yeni bir sanal ağ oluşturup sanal makineyi bu ağa üye yapmanız gerekir.

hyperv-sanal-makine-nasil-olusturulur-img013

Oluşturmak üzere olduğunuz sanal makineye sanal disk bağlama işlemini aşağıdaki adımda gerçekleştiriyorsunuz.

hyperv-sanal-makine-nasil-olusturulur-img015

Yukarıdaki pencerede Create a virtual hard disk seçeneği ve alt tanımları ile belirttiğiniz isme sahip, belirttiğiniz lokasyonda yer alacak olan ve en fazla belirttiğiniz miktar (size) kadar genişleyebilecek yeni ve boş bir sanal disk oluşturup eklenmesini sağlayabilirsiniz. Bu disk, varsayılan yeni format olan VHDX formatında ve Dynamically Expanding yani içerisine veri yazıldıkça dinamik olarak genişleyen disk modeli ile oluşturulur.

Use an existing virtual hard disk seçeneği ile daha önce oluşturduğunuz bir diski tercih edebilirsiniz. Örneğin bir Fixed Size veya içinde bir işletim sistemi imajı olan bootable bir VHDX gibi.

Attach a virtual hard disk later seçeneği ise sanal makineye disk ekleme adımını pas geçer ve ilerlemenizi sağlar. Disk ekleme işlemini sanal makine oluşturulduktan sonra da gerçekleştirme şansına sahipsiniz.

Seçiminizi yaparak ilerleyin.

Genelde boş bir sanal makine oluşturulduğu için sonrasında üzerine bir sanal işletim sistemi kurmanız gerekecektir. (Veya bir imaj çoğaltabilirsiniz) Aşağıdaki pencerede sanal makine başlatıldığında işletim sistemi kurulumu için kullanılacak kaynakların yer aldığı medyayı gösterebilir veya bu işlemi de daha sonra yapmak üzere erteleyebilirsiniz.

hyperv-sanal-makine-nasil-olusturulur-img017

Install an operating system later ile kurulum kaynağı gösterme adımı ertelenir.

Install an operating System from a boot CD/DVD-ROM seçeneği ile Hyper-V Host üzerindeki bir optik sürücüyü veya erişilebilen bir ISO kurulum dosyasını gösterebilirsiniz.

Diğer iki seçenek ise işletim sistemi kurulumunu ağ destekli bir kurulum sunucusu üzerinden başlatmak için tercih edilir. Örneğin WDS.

Sanal işletim sistemi kurulumu başka bir dokümanın konusu olduğu için Install an operating system later ile ilerliyorum. (İlgili dokümana bağlantıyı yazının sonunda bulabilirsiniz)

Yaptığınız tanımların gösterildiği özet ekranında bir problem varsa geri dönüp değiştirebilirsiniz. Problem yoksa Finish ile sanal makine oluşturma işlemini tamamlayın.

hyperv-sanal-makine-nasil-olusturulur-img019

Ardından sanal makine Hyper-V Manager konsolunda yerini alır ve henüz kapalıdır.

hyperv-sanal-makine-nasil-olusturulur-img020

PowerShell İle Yeni Sanal Makine Oluşturmak

Hyper-V Manager konsolu üzerinden gerçekleştirdiğiniz yeni sanal makine oluşturma işlemlerini PowerShell ile çok daha hızlı ve kolay bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

Hyper-V sunucusu üzerinde PowerShell yönetim aracını açın.

hyperv-sanal-makine-nasil-olusturulur-img022

Aşağıdaki tek komut satırını kullanarak vSerhat-2 isimli bir sanal makineyi, C:\VMStore lokasyonunda, 2GB bellek ve 30GB dinamik olarak genişleyen yeni bir VHDX sanal disk atayarak ve VM-Network1 isimli sanal ağa üye olacak şekilde hızlıca oluşturabilirsiniz.

New-VM -Name “vSerhat-2” -Path c:\VMStore\ –MemoryStartupBytes 2GB -SwitchName VM-Network1 –NewVHDPath “c:\VMStore\vSerhat-2\Virtual Hard Disks\vSerhat-2.vhdx” -NewVHDSizeBytes 30GB

hyperv-sanal-makine-nasil-olusturulur-img024

BİLGİ: New-VM PowerShell cmdlet’inin alabileceği diğer parametreleri merak ediyorsanız şu adresi ziyaret edin: http://technet.microsoft.com/en-us/library/hh848537(v=wps.620).aspx

Ardından ikinci sanal makine de Hyper-V Manager konsolunda yerini alır.

hyperv-sanal-makine-nasil-olusturulur-img025

Oluşturma işlemlerin ardından seçmiş olduğunuz depolama alanına (dizin) giderseniz sanal makineye ait sanal disk ve yapılandırma dosyası gibi bir takım içeriğin yer aldığını görebilirsiniz.

hyperv-sanal-makine-nasil-olusturulur-img027

Bir sanal makineyi direkt listeden Start edebilirsiniz.

hyperv-sanal-makine-nasil-olusturulur-img028

Çalışan bir sanal makinenin ekranına (yani konsoluna) bağlanmak için yine listede seçiliyken Connect tıklayın.

hyperv-sanal-makine-nasil-olusturulur-img030

Konsoldasınız:

hyperv-sanal-makine-nasil-olusturulur-img032

Her bir sanal makine için tek olmak şartıyla aynı anda birden fazla sanal makine için konsollar açabilirsiniz.

Şu an sanal makine ekranında Boot Failure hatası var çünkü henüz üzerinde bir işletim sistemi yer almıyor. Bir sonraki adım olarak bu sanal makine üzerine yeni bir sanal işletim sistemi kurmanız gerekir.

Hyper-V sanal makineleri üzerine sanal işletim sistemi kurulumu için aşağıdaki dokümanı referans alabilirsiniz.

Hyper-V – Sanal İşletim Sistemi Kurulumu:
http://www.serhatakinci.com/index.php/hyper-v-sanal-isletim-sistemi-kurulumu.html

Yazı Etiketleri: ,

Sayfa Başı ▲

Yorumlar (4)

 1. Erkan

  Anlatımınız, yorumlarınız harika. Bol resimli açıklayıcı ve anlaşılır.
  Teşekkürler, Ellerinize Emeğine Sağlık.
  Sitenizi bugün keşfettim, bu 3 makaleniz idi, tüm yazılarınızı başından sonuna okuyacağım.
  Bu tarzınızı, hevesinizi gayretinizi kaybetmemenizi, yazılı görsel eğitsel makalelerinizin devamını diliyorum.
  Saygılarımla…

 2. İbrahim Akova

  Selam,

  Disk2vhd ile disk sanallaştırma işlemi yaptım, daha sonra hyper-v kurulum sırasında bu imajı eklediğimde;
  Failed to get the disk information.

  Failed to open attachment…….Error: ‘the requested operation could not be completed due to a file system limitation

  ne yapmam gerekiyor ?

 3. yalcin kacar

  redimdeki gibi bir hata alıyorum. hepsini söylediğiniz gibi yaptım.

  http://i.hizliresim.com/Roak4a.jpg

 4. Semsi

  Salam aleykum.Windows Server 2012 r2 uzerinde hyper v rolu kaldirdim ve pfsense son versiya yazdim.Iki eded fiziki newtork cardim var.hyper v de networku nece config edimki pfsense islesin?

Yorum Ekle