Hyper-V: Sanal Makine Üzerinde USB Port Kullanımı

13.08.2008 | 16:48 Çözümler , Hyper-V 9 Yorum

Sanal makineler (VM’ler) üzerinde USB Port bağlantıları henüz Hyper-V ortamında desteklenmiyor.

07.06.2013/Güncelleme: Host ve sanal makineler arası sürükle-bırak ile dosya ve metin paylaşımı Windows Server 2012 R2 Hyper-V ‘de desteklenmektedir. Detaylar için Windows Server 2012 R2 Hyper-V Yenilikleri dokümanını inceleyebilirsiniz.

Ancak yine de Hyper-V sanal makineleri üzerinde USB bağlantılı cihazları kullanmak için iki ara çözüm var.

Uzak Masaüstü Bağlantısı – USB Port Yönlendirme

USB cihazın fiziksel olarak bağlı olduğu Hyper-V ana sunucusu ya da herhangi bir uzak makine üzerinde Uzak Masaüstü Bağlantısı istemcisini (mstsc.exe) kullanarak VM içerisinde çalışan sanal işletim sistemine (Guest OS) RDP ile bağlanın.

Bağlanmadan önce Uzak Masaüstü Bağlantısı (RDC) ayarlarında “Supported Plug and Play Devices” kutucuğunu mutlaka işaretleyin. Bu, uzak masaüstü bağlantısını başlattığınız sistem üzerindeki USB portu bağlandığınız sanal sunucuya yönlendirmek için gereklidir.

Hyper-V USB Port Kullanımı - RDP

Ek olarak eğer isterseniz yerel disklerinizi de sanal makine üzerinde görüp kullanmak için “Drives” kutucuğunu da işaretleyin. Ardından sanal makineye RDP ile bağlanın.

Uzak Masaüstü Bağlantısı penceresi açık olduğu sürece yerel diskler ve USB aygıtları VM üzerindeki Guest OS içerisinde kullanılabilir olacaktır.

Uzak Masaüstü Bağlantısı - USB Yönlendirme

Yukarıda görünen 4 sürücüden ikisi yerel disk, biri USB harici disk, diğeri ise optik sürücü.

RDC bağlantısını sonlandırdığınızda USB bağlantısının da kesileceğini unutmayın.

Hyper-V İçin USB Port Yönlendirme Yazılımları

Yine uzak bir sunucu üzerindeki USB portların sürekli bir sanal makineye bağlı kalması için çeşitli üçüncü-parti yazılımlardan destek alabilirsiniz. Bu yazılımlar, ilgili USB portları ve USB aygıtları ağ üzerinden sanal makineye bağlar ve RDP bağlantısına gerek duymadan kullanımı mümkün kılar. Arama motorlarında USB over Network şeklinde basit bir aramayla çeşitli yazılımlara ulaşabilirsiniz.

07.06.2013/Güncelleme: Host ve sanal makineler arası sürükle-bırak ile dosya ve metin paylaşımı Windows Server 2012 R2 Hyper-V ‘de desteklenmektedir. Detaylar için Windows Server 2012 R2 Hyper-V Yenilikleri dokümanını inceleyebilirsiniz.

Yazı Etiketleri:

Sayfa Başı ▲

Yorumlar (9)

 1. SSS

  USB harici diskler ve flash bellekler için böyle bir çözüm çalışsa da, bellek özelliği olmayan usb aygıtları bağlamak istediğimizde yine sorunla karşılaşacağız. USB gibi hayati bir özelliği HYPER-V’nin içermemesi gerçekten şaşılacak şey. VMWARE ile rekabet edebilmek için çok daha iyisini yapmaları gerekiyor.

 2. Serhat AKINCI

  Merhaba.

  Öncelikle bu çözüm sadece USB Disk ve bellekler için değil, Plug and Play özelliğe sahip USB aygıtlar için kullanılabilir (Printerlar, parmakizi okuyucular vs..)

  Ayrıca yakın zamanda USB için tam destek gelecek. Şimdilik thirdparty tool lar ile her türlü USB aygıtı Hyper-v VM’ler üzerinde kullanabiliyoruz.

  VmWare ile rekabet konusuna gelince; kriterimiz USB Portlar ise no problem :) Dediğim gibi yakında desteği geliyor. Peki VmWare şu iki durum için ne sunabiliyor?

  1. Hyper-V, Windows Server 2008 ile gelen ücretsiz bir teknolojidir. Ortada asla 10.000 lerce dolarlık bir maliyet yok.

  2. Eğer elinizdeki işletim sistemi Windows Server 2008 Ent. Edition ise, 4 Adet daha Wİndows Server 2008 Ent. Edition işletim sistemini sanal ve yasal olarak çalıştırabiliriz ki bu kafadan 10.000$ kar demektir.

 3. Oğuzhan AYDIN

  SAĞLAM BİLGİ TEŞEKKÜRLER…

 4. ihsan

  öncelikle selamlar.
  Bu usb aygıtları vm lerde kullanabilmek için thirdparty programların ne olduğu ögrenebilirmiyim.

  Teşekkürler

 5. Serhat AKINCI

  Merhaba İhsan. 2 örnek program aşağıda.

  http://www.eltima.com/products/usb-over-ethernet/

  http://www.usb-over-network.com/usb-over-network.html

 6. Yalçın KARACA

  Mrb ben yalçın İsa server ile İlgili Bilgi Döküman nerden bulabilirim bakdım ama pek bişey bulamadım bana yardımcı olurmusun Şimdiden yardımların için Tşk ederim

 7. Serhat AKINCI

  Merhaba Yalçın.

  ISA Server konusunda uygulama makaleleri ve Türkiyedeki en geniş kaynak havuzu için aşağıdaki linki ziyaret edebilirsin.

  http://www.cozumpark.com/blogs/sa_server/default.aspx

 8. Erdinç Ünal

  Serhat bey, “… Ayrıca yakın zamanda USB için tam destek gelecek …” demiştiniz ama aradan 8 sene geçmesine rağmen hala gelmedi.

 9. Cemil

  Serhat bey 9 yıl oldu…

Yorum Ekle