Hyper-V: Video Performans Sorunu

12.01.2009 | 23:14 Çözümler , Hyper-V 6 Yorum

Hyper-V aktif edilmiş bir sistem (Windows Server 2008 x64) üzerinde grafiksel anlamda fazla performans beklemeyiz çünkü amaç bu değildir. Sunucuların temel amacı üzerinde çalışan rolleri tutmak ve stabil olarak hizmet vermektir. Yani ben hiç 512Mb ekran kartına sahip bir sunucu görmedim :) (grafik işleme yani rendering yapılan durumlar dışında)

Bildiğiniz gibi Hyper-V bir çok donanım ile uyumlu çalışabiliyor. Processor olarak x64 mimari ve donanımsal sanallaştırma + DEP destekleyen bir CPU kriterini yerine getirdikten sonra, kalan donanımların Windows Server 2008 tarafından tanınan ürünler olması yeterli. Bu nedenle bir çok insan Hyper-V testleri yaparken Desktop PC ya da notebook tercih ediyor ve bu sistemler genelde yüksek kapasiteli grafik kartlarına sahip oluyor.

Eğer ki Parent OS üzerine yüksek özellikli grafik kartlarının orijinal  sürücülerini kurup kullanırsak, yine Parent OS üzerinde bir takım grafik sorunları yaşanabiliyor. Mesela Desktop üzerinde çalışırken CTRL+ALT+DELETE ile logon ekranına düşerken ya da yoğun grafik işlemi yapan uygulamalar çalıştırıldığında problemler söz konusu olabilir.

Bu gibi durumlarda grafik kartı için üretici tarafından hazırlanan sürücüsyü yüklemeyip sistemin tanıdığı hali ile bırakırsanız, bu gibi sorunlar ile karşılaşmazsınız. Yani Windows Server 2008 ile gelen Generic Video Driver (Vga.sys, Vgapnp.sys) kullanmalısınız. Eğer kart üreticisinin hazırladığı sürücüyü yüklediyseniz Uuninstall yaparak Generic Video Driver ‘a dönebilirsiniz.

Yazı Etiketleri: ,

Sayfa Başı ▲

Yorumlar (6)

 1. Osman

  Ben mavi ekran alıyorum. Notebook umun ati ekran kartı var. Windows server 2008 r2 x64 üzerinde hyper-v yüklediğimde ve yeniden başlattığımda sistem mavi ekran veriyor ve açılmıyor. Burunu benden başka yaşayanlarda var.

 2. Serhat AKINCI

  Driver problemi olabilir. Ayrıca notebook donanımları genelde Windows Server 2008 logolu değildir.

 3. Oguzhan

  Merhabalar,
  Ben Windows 2008 Server R2 de Hyper-V ye Windows 7 kurdum fakat Aero özelliğini açamıyorum sebebide tahminim ekran kartı. Oracle Virtualbox veya Vmware daki gibi ekran kartını paylaştırmanın bir yolu yok mu hyper-v de?
  teşekkürler

 4. Serhat AKINCI

  Selam Oguzhan, RemoteFX özelliği ile yapabilirsin. Detaylar: http://technet.microsoft.com/library/ff817578.aspx

 5. Savas KAPLAN

  RemoteFX özelliğiyle ilgili anlatıma burdan bakabilirsin.

  http://www.cozumpark.com/blogs/videolar/archive/2011/10/15/webcast-hyper-v-dynamic-memory-remotefx-overview.aspx

  Not: Videoyu ilk izlediğimde çok kötü olmuştum. Task manager’ın açık olduğu ekranda videoyu durdurup CPU’ları tek tek elle saydıydım, RAM miktarını ne olduğunu anlamak içinse mouse’u miktar üzerine getirip soldan başlayarak birler, onlar, yüzler, binler, on binler, yüzbinler… şeklinde basamaklandırmıştım.
  Herşey bi yana gurur kaynağı olarak gördüğüm bilgisayarıma bakıp “Sende kendine bilgisayarım diyorsun ya, Allah belanı versin” demiştim :)
  Buda böyle bir anımdı, paylaşmak istedim :)

 6. Serhat AKINCI

  Savaş paylaştığın için teşekkürler :) gece gece güldürdün :) hoşça kal.

Yorum Ekle