Hyper-V: VM Import Sırasında 0x80070057 Hatası

23.06.2009 | 01:12 Çözümler , Hyper-V 1 Yorum

Senaryo

A Hyper-V sunucusu üzerindeki VM’ i B Hyper-V sunucusu üzerine taşımak için kullanabileceğimiz en basit yöntemlerden birisi export/import işlemidir.

Bir VM ‘i Hyper-V Manager konsolu ile export ettikten sonra diğer Hyper-V sunucusu üzerinde yine Hyper-V Manager konsolunu kullanarak improt etmek istediğimizde aşağıdaki hatayı alabiliriz.

A Server error occurred while attempting to import the virtual machine.

Failed to import the virtual machine from import directory <Directory Path>. Error: One or more arguments are invalid (0x80070057).

A Server error occurred while attempting to import the virtual machine

Hyper-V Manager konsolu ile Export edilen aynı VM ‘i Virtual Machine Manager ile Import etmeyi denediğimizde ise aşağıdaki hatayı alabiliriz.

Error (12700) VMM cannot complete the Hyper-V operation on the <server FQDN> server because of the error:

Failed to import the virtual machine from import directory <Directory Path>. Error: One or more arguments are invalid (0x80070057) (Unknown error (0x8005))

Neden

Bu durum genelde System Center Virtual Machine Manager ile yönetilen Hyper-V sunucuları üzerindeki VM’leri export/import ederken yaşanıyor çünkü VMM tüm VM ‘lere ScopeOfResidence değeri basıyor. Bu değer o sunucu için unique bir GUID ile temsil ediliyor ve VM ‘lerin hangi havuzda olduğu bilgisini tutuyor.

Ör:

<PROPERTY NAME=”ScopeOfResidence” TYPE=”string”>
<VALUE>
413aed57-bedd-465c-8fe4-54f2ad7ae969   ** GUID değeri **
</VALUE>
</PROPERTY>

Problemin kaynağı ise Import işlemini gerçekleştirmek istediğimiz Hyper-V sunucusu üzerinde bu Scope’un olmaması. Ama bu VM ‘i export ettiğimiz aynı sunucuya Import edebiliriz çünkü Scope zaten o sunucuda.

Çözüm

Çözüm basit.

Export ettiğimiz VM’i diğer Hyper-V sunucusuna import etmeden önce, sunucuya taşıdığımız VM dosyaları arasındaki Virtual Machines dizini altında .exp uzantılı dosyayı herhangi bir editor ile açıyoruz (ör: notepad) ve ScopeOfResidence değerini siliyoruz. Yani <VALUE>…</VALUE> arasındaki GUID.

ScopeOfResidence

Yukarıda mavi olarak işaretlediğim GUID değeri her sistemde farklıdır. <VALUE></VALUE> tag’lerini silmeden sadece ortadaki GUID’i siliyoruz ve dosyayı save edip kapatıyoruz.

Daha sonra VM’i başarılı bir şekilde import edebiliriz.

Yazı Etiketleri: , ,

Sayfa Başı ▲

Yorumlar (1)

  1. Nazım AKIN

    abi supersin

Yorum Ekle