Hyper-V VM’lerde 4 vCPU Limiti ve Üzeri

11.05.2011 | 13:59 Hyper-V 3 Yorum

Merhaba,

Biliyorsunuz Hyper-V üzerinde çalışan bir sanal makine için şimdilik en fazla 4 adet sanal işlemci (vCPU) atayabiliyoruz. Söz konusu bu limit, ürünün varsayılan ve resmi olarak desteklenen konfigürasyonudur.

İnternette bulabileceğiniz ufak bir tirck ile Hyper-V sanal makineleri 4 üzeri sanal işlemci ile çalıştırmak mümkün olabilir. Hatta bir çekirdek host’a bırakarak geriye kalan tüm fiziksel işlemci çekirdeklerini VM’e atamak mümkün. VM teknik olarak bu çekirdeklerin tamamına dokunabiliyor.

Hyper-V VM Virtual CPU

Aslında çok yeni bir konu değil. Hyper-V’nin ilk versiyonundan beri arka planda yapılabilen bir şey. Son zamanlarda internette ve Türkçe sitelerde de yayılmaya başladığı için bu yazıyı yayımlamak istedim.

Bu yöntem şimdilik tavsiye ettiğimiz bir yöntem olmadığı için nasıl yapıldığı konusunda ben bir şeyler yazmayacağım ama bu konu ile ilgili altını çizmek istediğim bir nokta var. Aslında başta da söyledim. Bir VM’e 4 vCPU üzeri bir atamak, ürünün üreticisi yani Microsoft tarafından desteklenen bir konfigürasyon değildir ve bu durum bir çok noktada problemlere neden olabilir.

Bir diğer konu da şu: Sanal olarak çalışan Windows işletim sistemleri için zaten bazı vCPU destek limitleri mevcuttur. Mesela VM’e 4 vCPU atadıktan sonra üzerinde sanal bir Windows Server 2003 çalıştırıyorsanız 1 veya 2 vCPU ile desteklenir. Teknik olarak 4 vCPU ile de çalışabilir ama bu limitler Windows Server Performance Team ve diğer ürün gruplarının testleri sonucu ortaya çıkmıştır ve aslında en uygun olduğu düşünülen yani en sağlıklı çalıştığı tespit edilen konfigürasyonları temsil eder. Bu durum genellikle ürün bağımsızdır yani sadece Hyper-V üzerinde çalışan Windows işletim sistemleri için değil diğer sanallaştırma üreticilerinin platformları üzerinde çalışan Windows’lar için de geçerlidir.

Sanal olarak çalışan Windows işletim sistemlerinin kaç vCPU ile desteklendiği bilgisine şuradan ulaşabilirsiniz: http://go.microsoft.com/fwlink/?LinkID=118347

Sonuç olarak bir VM üzerinde 4 vCPU’dan fazlası şimdilik desteklenmiyor ve bu şekilde kullanmanızı henüz tavsiye etmiyoruz. Muhtemelen ilerleyen günlerde vCPU limiti genişleyip Hyper-V üzerindeki yerini alacak.

Merak edenler için aşağıda kısa bir video yayımlıyorum.

Test etmek için belki ama production’da kesinlikle tavsiye etmiyoruz.

Yazı Etiketleri: , ,

Sayfa Başı ▲

Yorumlar (3)

 1. erdem kuday

  Çok ilginç.
  Emeğinize sağlık

 2. Hüseyin Ertugrul

  Bu arada rakip firma bir sonraki versiyonda 32 core desteği ile gelecekmiş.

 3. Mahmut Sami Özdemir

  merhaba bu eklentiyi nerden tehmin edebiliriz google aradım bulamadım yardımcı cı olurmusunuz ?

Yorum Ekle