Hyper-V: Altyapıda Oluşan Darboğazları Yakalayın

25.12.2013 | 19:10 Dokümanlar , Haberler 2 Yorum

Performans konusu BT’de önemli başlıklar arasındadır. BT ekipleri, çeşitli faktörlerin etki ettiği performans değerlerini donanım ve yazılım tabanlı iyileştirmelerle destekleyerek en yüksek seviyede tutmayı hedefler. Çoğu zaman farklı uzmanlıklar gerektiren bu konu özellikle sanallaştırılmış ortamlarda daha bir karmaşıktır çünkü işin içine daha fazla işletim sistemi, daha fazla uygulama, çeşitli sunucular, çevre ekipmanları, gelişmiş depolama üniteleri gibi farklı katmanlar dahil olur.

Öte yandan bir sanallaştırma altyapısı tasarlanırken veya iyileştirilirken ulaşılan performans değerlerinin, aynı yapının işletilmesi sürecinde de korunuyor olması önemlidir. Başlarda Formula 1 aracı hızındaki altyapı, yeni sanal makineler ve iş yükleri dahil olup genişledikçe ilk günkü performansını kaybedebilir. Bazen de her şey yolundayken anlık ama tüm yapıyı olumsuz etkileyen, aşırı kaynak kullanımına dayalı geçici performans sorunları oluşur. Bu gibi durumların önüne geçmek için arada bir PIT Stop’a uğramak, bazen de hemen sağa çekip gerekli müdahaleleri yapmak gerekir. PIT Stop’a uğramanız veya sağa çekmeniz gereken zamanı anlamak için ise izleme araçlarından (monitoring) öğrenebilirsiniz.

Darboğaz Nedir? (bottleneck)

Sanallaştırmada herhangi bir kaynağın kapasitesi üzerinde kullanılmak istenmesini, etkilenen ve o kaynağa ihtiyacı olan diğer sistemler için darboğaz (bottleneck) olarak tanımlayabiliriz. Darboğaz, kesin bir arz talep dengesizliğidir.

Bir diğer açıdan baktığımızda, kaynakların kendi içinde oluşabilen darboğazlar dışında, kaynakların birbirleri ile çalışırken oluşan darboğazlar da söz konusu olabilir. Örneğin çok yüksek hızlarla iş yapabilen İşlemci ve Bellek kaynağına karşın daha düşük hızlarla iş yapan Depolama kaynağı, sürecin disk işlemlerinde gecikmesi sonucu darboğaz oluşturan bir faktör olarak tanımlanabilir.

Bir kaynağın bazı sistemler tarafından aşırı kullanımı sonucu performans sorunu yaşanabileceği gibi, o kaynakta ortaya çıkan fiziksel bir problem sonrası da performans sorunu yaşanabilir. Bu iki noktayı iyi ayırt etmek gerekir. Örneğin yapıdaki bir sanal makine üzerinde aşırı disk okuma/yazma işi gerçekleştiğinde bu, aynı kanalı ve depolama ünitesini kullanan diğer sanal makinelerin disk okuma/yazma işlerini olumsuz etkileyebilir ve performans kaybına neden olur. Erişim kanalını ve depolama ünitesini beklenenin üzerinde meşgul eden bu sanal makinenin neden olduğu şey, diğer sanal makineler için tam olarak bir darboğazdır. Ama mesela sanal makinelerin disk okuma/yazma işleri normal seyrinde ilerlerken depolama ünitesinin disklerinde oluşan hata sonrasında örneğin Raid yapısından 1 diskin düşmesi ortaya yine bir performans problemi çıkmasına neden olabilir. Ama bu sefer darboğaz olarak tanımlanmaz. Bu senaryoda faktör donanım arızasıdır.

Sanallaştırma altyapınızdaki işlemci, bellek, depolama, ağ gibi kaynaklarda aşırı kullanım sonucu bir darboğaz (bottleneck) oluştuğunda, sanal makineleriniz ve sanal iş yükleriniz bu durumdan direkt etkilenir çünkü doğası gereği paylaşımlı/ortak bir kullanım mimarisi söz konusudur. Her ne kadar çeşitli yapılandırma ayarlarıyla kaynak rezervasyonu, kullanımı garanti etmek gibi şeyler yapılabilse de bu konu çoğu zaman atlanır ve bir darboğaz oluşma ihtimali ortaya çıktığında altyapı genelde savunmasızdır. Bu yüzden darboğazları oluşmadan önce veya oluşur oluşmaz tespit etmek önemlidir.

Sanallaştırmada Darboğaz Oluşturabilecek Noktalar

Sanallaştırmada darboğaz oluşma ihtimali olan önemli kaynakları genelde dört madde de tanımlarız.

 • İşlemci (Processor)
 • Bellek (RAM)
 • Disk (Storage)
 • Ağ (Network)

Bu önemli dört kaynak, fiziksel katmanda depolama üniteleri, altyapı ekipmanları, ağ cihazları, sunucu ve iç ekipmanları gibi birlikte veya ayrı ayrı ama entegre şekillerde sağlanabilir. Öte yandan BUS yapısı da darboğaz açısından ayrıca dikkate alınmalıdır.

Daha performanslı sanallaştırma altyapısı için bu dört kaynakta oluşabilecek darboğazların mutlaka izlenmesini öneriyoruz. İzleme için ise hypervisor markasına göre değişen yerleşik, üreticisi tarafından sağlanan veya üçüncü parti araçlar tercih edilebilir. Temelde aynı işi yapan bu araçların görsel çıktıları, bildirim seçenekleri, raporlama şekilleri gibi çeşitli farkları olabiliyor.

Windows Performance Monitor Aracı

Microsoft Management Console (MMC) tabanlı olan Performance Monitor aracı (kısaca perfmon) sistemin ve bileşenlerinin performansını izlemeyi amaçlayan oldukça kapsamlı izleme sayaçları (performance counters) barındırır. Windows Server ‘ın sanallaştırma rolü Hyper-V ‘ye özel olarak yerleştirilmiş izleme sayaçlarının yanında, Hyper-V ‘nin de faydalandığı disk, ağ, bellek, işlemci gibi temel sunucu bileşenleri için de çeşitli sayaçlara sahiptir.

Yerel olarak çalıştırılıp izleme yapılabileceği gibi uzaktaki sunucuları da izleyip raporlayabilir. Uzaktan çalışabilmesi önemli çünkü Server Core tabanlı sanallaştırma sunucuları üzerinde MMC tabanlı konsollar normal şartlarda çalışmadığı için uzaktan izlemeniz gerekir. Gerekli durumlarda sayaçlar belirli zaman aralığında çalışacak şekilde zamanlanabilir, oluşan sonuçlar geriye dönük raporlanabilir ve farklı ortamlarda kullanılmak üzere dışarı verilebilir.

Şahsen perfmon’u başarılı bulurum. Ölçüm sonuçları doğru, ücretsiz ve entegredir ama çıktısı pek kullanıcı dostu değildir. Bu yüzden de genelde daha kullanıcı dostu sonuçlar üreten, raporlamayı ve analizi kolaylaştıran izleme yazılımları tercih edilir. Ama şunu aklınızdan çıkartmayın; bu alandaki hiçbir izleme yazılımı, Windows altyapısının sunmadığı bir bilgiyi alıp size gösteremez. Perfmon da dahil olmak üzere tüm izleme yazılımları aynı kaynaklardan beslenirler (genelde WMI), ama aldıkları veriyi yorumlama ve gösterme yöntemleri farklıdır.

Windows ile ücretsiz olarak gelen perfmon aracı şöyle görünür.

Performance Monitor

perfmon

Perfmon Aracıyla Hyper-V ‘de Darboğazların İzlenmesi

Hyper-V sunucularınız ve sanal makineleriniz üzerinde oluşabilecek darboğazları tespit etmek için aşağıdaki performans sayaçlarını kullanabilirsiniz. Bu sayaç verilerinin bazılarını Host üzerinden, bazılarını da sanal makine üzerinden almanız gerekiyor. Yani Perfmon konsolu yerel veya uzak bir sistemde çalışıyor olabilir, ama izlediği performans sayacı ilgili Sanallaştırma Sunucusu (Host) veya Sanal Makine (VM) üzerinden beslenmeli.

İşlemci (Processor) Darboğazlarını İzlemek

Hyper-V ortamları da dahil olmak üzere Microsoft dünyasında bir Mantıksal İşlemci (Logical Processor) kavramı vardır. Her bir işlemci çekirdeği (core) veya iş parçacığı (thread) 1 adet mantıksal işlemci olarak kabul edilir. Her bir mantıksal işlemci aynı zamanda sanallaştırmada 1 adet sanal işlemciye tekabül eder. 1 mantıksal işlemciden beslenen birden fazla sanal işlemci oluşturulabilir.

Örneğin fiziksel sunucunuz üzerinde 8 çekirdekli 2 soket INTEL marka işlemci var. Bu durum işletim sistemine 16 mantıksal işlemci olarak yansır ve Task Manager dahil her yerde bu şekilde görüp izlersiniz. Aynı zamanda bu 16 mantıksal işlemciyi, sanal makine başına en fazla 16 sanal işlemci olacak şekilde birden fazla sanal makineye atayabilirsiniz.

Örneğin fiziksel sunucunuz üzerinde 8 çekirdekli 4 soket INTEL marka işlemci var ama bu sefer bir de hyper-threading aktif. Bu durum işletim sistemine 64 mantıksal işlemci olarak yansır (32 adet çekirdekten + 32 adet HT’den) ve Task Manager dahil her yerde bu şekilde görüp izlersiniz. Aynı zamanda bu 64 mantıksal işlemciyi, sanal makine başına en fazla 64 sanal işlemci olacak şekilde ve yine birden fazla sanal makineye atayabilirsiniz.

Performans açısından mantıksal işlemci, hyper-threading ve sanal işlemci kavramlarını ayrıca incelemenizi öneririm.

Bu durumda izlenmesi gereken iki bileşen var: Logical Processor (mantıksal işlemci) ve Virtual Processor (sanal işlemci). Bu iki bileşeni izlemek için ise Perfmon aracında aşağıdaki performans sayaçlarını kullanabilirsiniz.

Host Tabanlı:

 1. \Hyper-V Hypervisor Logical Processor(*)\% Total Run Time
 2. \Hyper-V Hypervisor Virtual Processor(*)\% Total Run Time

Detayları ve değer aşımlarında yapılması gerekenler ise şöyle.

1) Hyper-V Hypervisor Logical Processor(*)\% Total Run Time performans sayacı, Hyper-V platformunun sanal makinelere işlem gücü sunmak üzere kullandığı tüm mantıksal işlemcileri (logical processor) temsil eder. Aşağıdaki performans sayacını Host tabanlı kullanarak tümünü veya belirli bir kısmını izleyebilirsiniz.

Host Performance Counter: Hyper-V Hypervisor Logical Processor(*)\% Total Run Time

Hypervisor Logical Processor

Bu sayaç %90 ‘ın üzerinde seyrettiğinde, mantıksal işlemci gücü açısından Host aşırı yüklü (overloaded) diyebiliriz. Bu durumda (ve tabi mümkünse) yeni mantıksal işlemci eklemek veya bazı sanal makineleri ortamdaki diğer Host’lara kaydırmak gerekir.

2) \Hyper-V Hypervisor Virtual Processor(*)\% Total Run Time performans sayacı, Hyper-V platformu tarafından sanal makinelere sunulan sanal işlemcileri (virtual processor) temsil eder. Aşağıdaki performans sayacını Host tabanlı kullanarak sanal makine başına veya platform üzerinde atanmış tüm sanal işlemcileri aynı anda izleyebilirsiniz.

Host Performance Counter: \Hyper-V Hypervisor Virtual Processor(*)\% Total Run Time

Hypervisor Virtual Processor

İzlediğiniz Instance durumuna göre;

Bu sayaç sadece belirli bir sanal makinenin sanal işlemcileri için %90 ‘ın üzerinde seyrettiğinde, o sanal makine üzerindeki iş yükünü incelemek gerekir. İşlemci kullanımını arttıran uygulama optimize edilebiliyor veya sonlandırılabilir ise ne mutlu. Ama eğer gerçekten işlemci gücüne ihtiyacı olan bir uygulamaysa, bu durumda o sanal makineye atanan sanal işlemci sayısını arttırmak iyi fikir olabilir.

Bu sayaç tüm sanal işlemciler (_Total veya all instances) için %90 ‘ın üzerinde seyrettiğinde aşağıdakileri uygulamanız gerekebilir.

 • Host’un overloaded olup olmadığını doğrulayın. Eğer overloaded durumdaysa zaten yeni mantıksal işlemci gücü sağlamanız veya bir kısmını boşaltmanız gerekir.
 • Yeterli mantıksal işlemci kaynağınız varsa ama sanal işlemci kaynağınız overloaded görünüyorsa, sanal makinelere daha fazla sanal işlemci atamak gerekiyor olabilir. Veya bir alttaki kontrolü yapın.
 • İş yüklerinin işlemci kullanım durumlarını inceleyin. Bir veya birkaç sanal makine işlemci kaynağını aşırı şekilde kullanıyor ve darboğaz oluşturuyor olabilir. Eğer böyle sanal makineler varsa optimize edin veya kaydırın.

Bellek (RAM) Darboğazlarını İzlemek

Sanallaştırma sunucusu (Host) üzerindeki fiziksel belleğin büyük bölümünü belirli oranlarla sanal makinelere atayabilirsiniz. Atadığınız belleği tamamen bir sanal makineye bağlayabileceğiniz gibi (static memory), belirli bir havuzdan gerektiğinde alarak kullanmasını gerekmediğinde havuza geri bırakmasını da sağlayabilirsiniz (dynamic memory).

Static Memory veya Dynamic Memory tercihlerinize göre değişmekle beraber aşağıdaki 3 performans sayacı bellek kullanım durumunu ve oluşan darboğazları anlamanıza yardımcı olabilir. Ayrıca sanallaştırma sunucunuz yanıt vermediğinde, bir sanal makineyi başlatamadığınızda veya bir sanal makine için yeterli bellek olmadığı (out of memory) uyarısı aldığınızda da bu veriler olayı anlamanızı kolaylaştırır.

Host Tabanlı:

 1. Memory\Available Mbytes
 2. Hyper-V Dynamic Memory Balancer (*)\Available Memory

VM Tabanlı:

3. Memory\Available Mbytes

1) Memory\Available Mbytes performans sayacı, sanallaştırma sunucusu üzerinde kalan boş fiziksel bellek miktarını temsil eder. Sanallaştırma sunucusunun toplam fiziksel bellek miktarı tüm platformun bellek miktarını temsil ettiği için önemlidir. Buradan hareketle yeni veya mevcut sanal makineler için atanabilir fiziksel bellek olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Host Performance Counter: Memory\Available Mbytes

Memory Available Mbytes

2) Hyper-V Dynamic Memory Balancer (*)\Available Memory performans sayacı, sanallaştırma sunucusu üzerinde dinamik bellek dengeleyicisindeki durumu, yani Dynamic Memory olarak yapılandırılmış sanal makinelere dağıtılabilir boş fiziksel bellek miktarını temsil eder.

Host Performance Counter: Hyper-V Dynamic Memory Balancer (*)\Available Memory

Hyper-V Dynamic Memory Balancer

Bu iki sayacın sonucu düşük değerde ise, sanallaştırma sunucusu üzerinde yeterli boş fiziksel bellek yok, her an bir darboğaz oluşabilir veya zaten oluşmuş demektir. Bu durumda;

 • Gereksiz sanal makineleri kapatarak veya başka sanallaştırma sunucularına kaydırarak atanmış belleklerinin boşa çıkmasını sağlayabilirsiniz.
 • VM tabanlı Memory\Available Mbytes değerlerine göre atanmış bellekler için optimizasyona giderek gereksiz olduğunu tespit ettiklerinizi daraltabilirsiniz.
 • Eğer bellek kullanımları normal ise, yeni fiziksel bellek eklemeniz gerekebilir.

3) Host dışında bir de Sanal makine üzerinde Memory\Available Mbytes performans sayacını izleyebilirsiniz. Sanal makine üzerinde izlediğiniz Memory\Available Mbytes performans sayacı, sanal makineye atanmış belleğin sanal işletim sistemindeki boş bölümünü temsil eder. Yani ilgili sanal makine ve işletim sistemi için ne kadar boş bellek olduğunu bu performans sayacı yardımıyla takip edebilirsiniz.

VM Performance Counter: Memory\Available Mbytes

Memory Available Mbytes 2

Eğer sanal makine için izlediğiniz Memory\Available Mbytes performans sayacına göre yeterli boş bellek yoksa,

 • Sanal makineye bir miktar daha bellek atayabilirsiniz.
 • Sanal iş yükünü inceledikten sonra gereksiz olduğunu düşündüğünüz bellek kullanımlarını tespit edip optimizasyon yoluna gidebilirsiniz.

Disk (Storage) Darboğazlarını İzlemek

Disk kaynağı, darboğaz oluşma ihtimali yüksek noktalardan biridir. Sanal makineler tarafından sanal disklere (VHD/VHDX) yapılan okuma/yazma (read/write) isteklerinde, daha önce kısaca bahsettiğim çeşitli nedenlerden ötürü gecikmeler ve iş kuyruğunda normalden uzun süre beklemeler yaşanabilir. Bu gecikmeler kapasite üzerinde sanal makine ve sanal disk konumlandırma kaynaklı olabileceği gibi, az sayıda sanal makinenin olduğu sunucdaki bir sanal makinenin anormal disk aktivitesi yüzünden de yaşanabilir. Bu da tüm sanal makinelerde performans problemlerine yol açar; Sanal makineler ağır çalışır, üzerindeki servisler geç yanıt verir, vb.

Host üzerinde aşağıdaki 4 performans sayacını izleyerek anormal disk erişim aktivitelerini anlayabilirsiniz.

Host Tabanlı:

 1. Physical Disk(disk letter)\% Disk Time
 2. Physical Disk(disk letter)\Avg. Disk sec/Read
 3. Physical Disk(disk letter)\Avg. Disk sec/Write
 4. Physical Disk(disk letter)\Avg. Disk read queue length
 5. Physical Disk(disk letter)\Avg. Disk write queue length
 6. Physical Disk(disk letter)\Avg. Disk sec/Transfer

Tamamı Host tabanlı izlenebilen bu 4 performans sayacı, disk bazlı olarak saniyede gerçekleşen okuma/yazma ortalamasını ve okuma/yazma işlerinin kuyruktaki sayı ortalamasını temsil eder.

disk read queue length

Eğer gecikmeler tutarlı bir şekilde 50ms ‘in üzerindeyse veya saniye başına tamamlanan IO sayısı beklenenden yüksek ise,

 • Yeni depolama alanı/cihazı eklemeniz gerekebilir.
 • Daha hızlı bir depolama ünitesine terfi etmeniz gerekebilir.
 • Belirli sanal makinelerin bu probleme neden olduğundan şüpheleniyorsanız eğer, aşağıdaki ek performans sayaçlarını sanal disk bazlı izleyerek agresif sanal makineleri tespit edip gerekli müdahalelerde bulunabilirsiniz.
  • Hyper-V Virtual Storage Device\Read Bytes/Sec
  • Hyper-V Virtual Storage Device\Write Bytes/Sec

Hyper-V Virtual Storage Device

Ağ (Network) Darboğazlarını İzlemek

Bir başka önemli sanallaştırma bileşeni olan ağ kartları, dar boğaz oluşabilecek ve izleme altında olması gereken diğer donanımlardır. Sanallaştırma sunucusu üzerindeki fiziksel ağ adaptörleri ve sanal makinelere atanmış sanal ağ adaptörlerinden geçen trafik ayrı ayrı izlenebilir. Bu noktada sanallaştırma sunucusu ve sanal makineler için kullanabileceğiniz iki önemli performans sayacı mevcut. Her ikisi de sanallaştırma sunucusu üzerinden kullanılabilir.

Host tabanlı:

 1. Network Interface(network adapter name)\Bytes/sec
 2. Hyper-V Virtual Network Adapter (virtual machine name name<GUID>)\Bytes/sec

1) Network Interface(network adapter name)\Bytes/sec performans sayacını kullanarak sanallaştırma sunucusu üzerindeki ilgili fiziksel ağ portundan geçen giden/gelen trafik toplamını bytes/sec şeklinde izleyebilirsiniz. Bu size, örneğin bir External Virtual Network ile ilişkilendirdiğiniz fiziksel ağ portunun bant genişliğinin hangi oranda kullanıldığı konusunda fikir verecektir.

Host Performance Counter: Network Interface(network adapter name)\Bytes/sec

Network Interface

Eğer izlemiş olduğunuz ağ portunun %90 ‘dan fazlası dolu ise, o ağ portuna bağlı sanal makineler veya hizmetlerde bir dar boğaz söz konusu olabilir. Bu durumda,

 • Kapasiteyi arttırmak adına yeni ağ adaptörü ekleyebilirsiniz.
 • Aşırı ağ trafiği yaratan sanal makineleri tespit edip daha müsait sanallaştırma sunucularına kaydırabilirsiniz.
 • Sanal iş yükünün ağ kullanımını optimize edebilirsiniz.
 • Network QoS uygulayabilirsiniz.

2) Hyper-V Virtual Network Adapter (virtual machine name name<GUID>)\Bytes/sec performans sayacını kullanarak sanal makine başına veya bir grup sanal makine için sanal ağ adaptörlerinden geçen trafik miktarını görmeniz mümkün.

Host Performance Counter: Hyper-V Virtual Network Adapter (virtual machine name name<GUID>)\Bytes/sec

Hyper-V Virtual Network Adapter

Bu performans sayacından elde ettiğiniz veri, bir önceki sayaç ile birlikte değerlendirildiğinde daha anlamlıdır.

Örneğin ortamınızda 10 adet sanal makine var. Üzerlerinde birer adet sanal ağ adaptörü ekli. Ext1 isimli bir External Virtual Network üzerinden dış dünya ile görüşüyorlar. Ext1 isimli External Virtual Network, sanallaştırma sunucusu üzerinde XXX isimli fiziksel ağ portu ile ilişkili. Her iki performans sayacı da çalışır durumda.

Eğer ki Network Interface(network adapter name)\Bytes/sec sayacında kartın %95’inin istikrarlı bir şekilde dolu olduğunu görürseniz, dönüp bir de Hyper-V Virtual Network Adapter (virtual machine name name<GUID>)\Bytes/sec sayacına bakın. Böylece hangi sanal ağ adaptörünün, haliyle hangi sanal makinenin veya makinelerin bu aşırı trafiğe neden olduğunu kolayca anlarsınız.

Ben sadece Bytes/sec objelerinden bahsettim ama bu geçen ağ trafiğini Sent ve Receive yönleri için ayrı ayrı da izleme şansınız var. Bu da durum hakkında farklı fikirler sağlayacaktır.

Hyper-V Sanal Makineleri İçin Kaynak Rezervasyonları

Hyper-V sanal makineleri için çeşitli kaynak rezervasyonları yaparak kullanımları garanti altına alabilir veya önceliklendirebilirsiniz. Bu sayede, herhangi bir darboğaz oluşmadan önlem alma şansınız olur ancak bu da iyi planlanması gereken bir çalışmadır çünkü plansız ve gereksiz rezervasyon, verimsiz kaynak kullanımına neden olur.

Fikir vermesi açısından Hyper-V üzerinde şu şeklinde kaynak rezervasyonu ve önceliklendirmeleri yapabilirsiniz. Üstelik ek bir yazılım kullanmanıza gerek yoktur.

Sanal İşlemci Kaynak Kontrolü

Sanal makineye atadığınız sanal işlemcilerin yüzde kaçı o sanal makine için garanti edilsin (rezerve edilesin) veya sanal makine atanan sanal işlemcilerin en fazla yüzde kaçını kullanabilsin veya aynı işlemci kaynağını kullanması gereken sanal makineler olduğunda hangisi öncelikli olsun (örneğin bir overload durumunda) gibi anlar için aşağıdaki bölümde çeşitli tanımlamalar yapmanız mümkün.

Processor Resource Control değerlerini sanal makine başına ve çalışır durumdayken düzenleyebilirsiniz.

Sanal İşlemci Kaynak Kontrolü

Bellek Kaynak Kontrolü

Benzer bir overload durumunda aynı bellek kaynağını kullanması gereken sanal makineler olursa, öncelik değeri belirleyebilirsiniz.

Memory Weight değerini sanal makine başına ve çalışır durumdayken arttırıp azaltabilirsiniz.

Bellek Kaynak Kontrolü

Disk Kaynak Kontrolü

Sanal makinelerin sanal diskler üzerindeki IO aktivitelerini gerekli durumlarda limitleyip, gerekli durumlarda arttırabilirsiniz.

IOPS için QoS Management ayarlarını sanal makine başına ve çalışır durumdayken değiştirebilirsiniz.

Disk Kaynak Kontrolü

Ağ Kaynak Kontrolü

Sanal makinelerin sanal ağ adaptörleri üzerinden geçen trafiği Bandwidth Management özelliği ile kontrol edebilirsiniz. Aşırı ağ trafiği üreten veya üretmesini istemediğiniz sanal makineler için oldukça kullanışlıdır.

Sanal ağ adaptörleri için Bandwidth Management özelliğini sanal makine başına ve çalışır durumdayken kullanabilirsiniz.

Ağ Kaynak Kontrolü

Yazı Etiketleri: , ,

Sayfa Başı ▲

Yorumlar (2)

 1. barış

  “Blog üzerinde yeni bir yazı yayımlandı!” mailini alınca, heyecanla hemen okuyorum :)Mükemmel bir anlatım. Emeğinize sağlık hocam.

 2. Serhat AKINCI

  Bu sıralar o mailden bolca gelebilir :)

Yorum Ekle