Hyper-V: Snapshot Alınmış Diskleri Düzenlemek

12.08.2008 | 11:47 Çözümler , Hyper-V 0 Yorum

Bildiğiniz gibi sanal makinelere bağlı sanal diskleri (VHD) kolayca düzenleyip üzerlerinde çeşitli işlemler yapabiliyoruz. Bu işlemleri boyut genişletme (Expand), dynamically/fixed türler arası dönüşüm (Convert) ve bakım amaçlı daraltma (Compact) olarak üçe ayırabiliriz.

Eğer sanal disk düzenleme işlemi yapacağımız sanal makine için alınmış bir ya da daha fazla Snapshot varsa, disk düzenleme işleminden vazgeçmeliyiz çünkü bu, Snapshot yapısındaki zinciri bozacağı için işlemden sonra sanal makine sanal diski okuyamayacak ve haliyle başlayamayacaktır.

Bu noktada iki farklı davranış var.

Örneğin bir sanal disk üzerinde genişletme (Expand) işlemi gerçekleştirmek istiyoruz. Eğer alınmış bir snapshot varsa, (aşağıda olduğu gibi)

Sanal Makine Snapshot Bilgisi

Sanal makine ayarlarından ulaştığınız sanal disk bilgisinde Edit menüsü disable olarak gelecektir.

Sanal Disk Düzenleme Menüsü

Ayrıca sanal disk düzenleme bölümündeki Edit butonunun hemen altında bir uyarı göreceksiniz. Bu uyarıda da düzenleme işleminin bir Snapshot varken yapılmaması gerektiğinden bahsediliyor.

Eğer ilgili sanal makine için alınmış bir Snapshot yoksa ya da aldığınız Snapshot ‘ları sildikten sonra sanal diski düzenlemeyi denerseniz, Edit menüsünün Enable durumda olduğunu görecekesiniz.

Sanal Disk Düzenleme Menüsü 2

Bu konudaki ikinci ve tehlikeli olan davranış ise şöyle.

Eğer sanal makine için alınmış bir snapshot varken ve sanal makine ayarlarından ulaşılan Edit menüsü disable durumdayken, Hyper-V Manager konsolundaki Edit Disk.. seçeneği ile sanal disk üzerinde düzenleme işlemleri yapmayı denerseniz izin verildiğini görebilirsiniz. (işlemi yapmayın, sadece seçeneklerin aktif olup olmadığına bakın)

Hyper-V Manager Edit Disk Menüsü

Bu yöntem ile ilerleyerek sanal diski hiçbir kısıtlama olmadan düzenleyebilirsiniz ancak en başta söylediğim gibi düzenleme işlemi sonunda Snapshot zinciri bozulacağı için sanal makine açılmayacak ve veri kaybı yaşanması kaçınılmaz olacaktır. yine açılmayacaktır.

Sonuç olarak üzerinde Snapshot olan sanal makinelerin sanal disklerini kesinlikle düzenlemeyin. Önce Snapshot görüntülerini silip merge işleminin tamamlanmasını bekleyin. Ardından gerekli sanal disk düzenleme işlemini gerçekleştirin.

Yazı Etiketleri: , ,

Sayfa Başı ▲

Yorum Ekle