Ziyaretçi İstatistikleri 2013 : İşletim Sistemi, Tarayıcı, Çözünürlük

24.12.2013 | 02:28 Gereksiz Bilgiler , Kişisel 4 Yorum

2013’ü de geride bıraktık sayılır. Koca bir yıl daha öylece gelip geçti, bazen üzdü bazen güldürdü, biz bir yıl daha yaşlandık, beyazlarımız da arttı, ehem neyse neyse…

Geçen hafta sonu serhatakinci.com için 2013 yılı ziyaretçi istatistiklerini inceledim. Aslında Blog için yeni bir arayüz tasarlarken bu konuyla fazlasıyla haşır neşir olmuştum. Ziyaretçilerin işletim sistemi ve tarayıcı sürümleri ile ekran çözünürlükleri bir web sitesi tasarlanırken mutlaka dikkate alınmalı.

Öte yandan bu ziyaretçi istatistikleri, özellikle web erişim araçlarının ilerlediği yönü görmek adına oldukça anlamlı veriler sağlıyor. Buna monitörler de dahil :)

Pek tabi bu istatistikleri daha fazla veriyi analiz ederek paylaşan, hatta bir ay öncesine kadar güncel tutup geçmiş senelerle kıyaslama şansı sunan servisler var (bahsedeceğim). Benimkiler ise 2013 yılında Blog’u ziyaret eden sizlerin oluşturduğu naçizane veriler. Bu yüzen asla geneli yansıttığını iddia edemem. Sadece ben baktım, gördüm, isterseniz siz de bir bakın diye buraya yazıyorum.

Genelde Türkiye‘de faaliyette olan BT Uzmanları ve Yazılım Geliştiriciler tarafından ziyaret edilen bir Blog burası. Stajyerler, uzmanlar, yöneticiler, karar vericiler, öğrenciler… Ağırlık kesinlikle BT Uzmanlarında ancak altyapıyı anlamak veya kendi geliştirme ortamlarını kurmak isteyen Yazılım Geliştiriciler de uğramıyor değil.


Bunlar dışında bir de arama motorları üzerinden gelen ve “bir konuya bakıp çıkacağım modunda” fazla kalmayan bir kitle var. Bu kitle genelde 1024×768 ekran çözünürlüğüne sahip :) Onların analizini yapmak pek kolay değil çünkü Blog neredeyse 8’inci yılına girmek üzere ve çok çeşitli konular hakkında yazılar var. Office 2007 dosyalarını 2003’te açmaktan tutun da tavuk mu yumurtadan çıkar yumurta mı tavuktan ‘a kadar neler var neler :) (biliyorum, o tırnak işareti olaya olmadı.)

Lafı uzatmadan geçelim 2013 yılında kimler hangi işletim sistemini ve tarayıcıyı kullanmış, hangi ekran çözünürlüğünde dolaşmış gibi şeylere…

Blog Ziyaretçi İstatistikleri 2013

İstatistikler için Q1, Q2, Q3 ve Q4 olarak görebileceğiniz 4 ardışık dönem, toplamda yaklaşık 200.000 ziyaretçi verisi kullandım. Q’lara bölmemin amacı teknolojinin (aslında sürümlerin) yıl içindeki değişimini ve varsa yansımalarını bir nebze olsun ortaya koyabilmek. Aslında aylık bazda ele almak daha iyi olabilirdi ama bu bile çok efor istiyor çünkü ham veri alıp çoğunu kendi yöntemlerimle işliyorum. Belki bir sonraki yıl aylık denerim.

Bu arada tüm veriler Google Analytics tabanlı ve tekil ziyaretleri temsil ediyor.

Tarayıcı İstatistikleri

Benim ana tarayıcım Internet Explorer. Çalıştığım alan gereği Windows sürümlerini yakından takip ediyorum ve genelde IE’nin son sürümünü kullanıyorum. Pek fazla ihtiyacım olmuyor ama ikinci tarayıcı olarak Firefox yüklü. Ancak görünen o ki  2013 yılında Blog’u ziyaret eden kişilerin en çok tercih ettiği tarayıcı sıralamasında Google Chrome almış başını yürümüş. En yakın rakibi Internet Explorer ‘ın en az iki katı.

Blog ziyaretçilerinin tercihlerine göre oluşan 2013 yılı tarayıcı kullanım istatistiklerini aşağıdaki tabloda görebilirsiniz.

2013 Tarayıcı İstatistikleri

Chrome, Internet Explorer ve Firefox ziyaretçileri tüm sene ilk üçte yer almayı başarmış.

Öte yandan Yandex’in YaBrowser’ı en dış kulvardan geliyor sanki. Önümüzdeki sene daha yukarılarda görmemiz muhtemel.

Aşağıda ise aynı istatistik sonuçlarının grafik hali yer alıyor. Burada daha net görünen ve tüm tarayıcılar için geçerli olan Q3 ‘deki ufak düşüşün nedeni yaz tatili. Tablolarda yer vermedim ama Q3’de mobil tarayıcı kullanımında rakamsal olarak küçük, ama oransal olarak önemli artışlar olmuş. Şezlongda o insanlar telefonla ne yapıyor sanıyorsunuz? :)

Tarayıcı İstatistik Grafiği - 2013

Analiz sonrasında anladım ki Android Browser, Safari ve Opera türevlerini kullanan kişiler için ilgi çekici şeyler yazmıyorum sanırım. Tarayıcı tercihiyle ilgilenilen konular arasında net bir bağ var bence, siz ne dersiniz?

Bu arada ziyaretçi istatistiklerini işlediğimi bilen çalışma arkadaşlarım tarayıcılarının User Agent String ‘lerini değiştirip kendi tarayıcı markalarını popülerleştirme girişiminde bile bulundu ama yemezler. Böyle tarayıcı ismi mi olur kardeşim.

elektrikli-browser-v11

Neyse :)

İlk üç popüler tarayıcının sürüm dağılımına bakarsak çok ama çok karmaşık olduğunu söyleyebilirim.

1) Google Chrome

2) Internet Explorer

3) Firefox

Ham veri içinde Chrome için 550+ (bu nedir arkadaş), Firefox için 110+ (bunun da kalır yanı yok), Internet Explorer için 10 (nispeten daha iyi) farklı sürüm bulunuyor. IE dışındaki tarayıcılar her güncelleştirmeyi sürüm değişikliği olarak yazdığı için haliyle Google Analytics de bu şekilde raporluyor. Fazla kafa karıştırmaması için raporlarken her üç tarayıcının en popüler 5 sürümü dikkate aldım ve özellikle Chrome ‘un 25.0.1364.172 gibi olan sürüm numaralarını 25.x şeklinde birleştirdim.

Blog ziyaretçilerinin tercihlerine göre oluşan 2013 yılı tarayıcı sürüm istatistiklerini aşağıdaki tabloda görebilirsiniz.

Tarayıcı Sürümleri 2013

Chrome ve Firefox için her Q’da mutlaka farklı sürümler yaygınlaşmış görünüyor. Internet Explorer ise bu konuda daha kararlı. IE ekibi, genelde mevcut sürümü koruyarak geliştirmeyi tercih ediyor. IE10 geçen yıl oldukça popülerdi.

Kasım 2013 ‘de Windows 7 ‘lere de gönderilen IE11 ise hem Windows 8 hem de Windows 8.1 ‘de yerleşik olarak yer alıyor. Bu doğrultuda IE Q4 istatistiklerine girmeyi başaran Internet Explorer 11 sürümünün önümüzdeki sene daha yukarılarda olacağı kesin.

Özetle, Chrome ‘un liderliğini ilk gördüğümde çok şaşırdım. Daha sonra, asıl işim web teknolojileri olmadığı için güncel durumdan biraz uzak kaldığımı anladım çünkü bireysel kullanımda Google Chrome birçok kaynakta ciddi öne çıkmış. Az sonra ilk Google Chrome tarayıcımı yükleyeceğim. Belki ikinci tarayıcı unvanını ona verebilirim ;)

İşletim Sistemi İstatistikleri

Dizüstü ve tabletimde kullandığım ana işletim sistemi Windows 8.1 ve yine işim gereği Windows işletim sistemi döngüsünü yakından takip ediyorum.

2013 yılı boyunca Blog ziyaretçilerinin neredeyse %95’i Windows kullanmış.

Android, IOS, MAC, Linux ve diğer işletim sistemlerinin oranları ise oldukça düşük görünüyor.

Blog ziyaretçilerinin tercihlerine göre oluşan 2013 yılı işletim sistemi istatistiklerini aşağıdaki tabloda görebilirsiniz.

İşletim Sistemi İstatistikleri 2013

Windows sürümlerinin yine dört ayrı Q şeklinde kullanım oranlarını aşağıda görebilirsiniz. Diğer işletim sistemlerinin kullanımı çok az olduğu için detaylarına girmiyorum.

Windows Kullanım İstatistikleri

Windows 7 tüm yıl boyunca en çok kullanılan işletim sistemi olmayı başarmış.

Windows XP on ikinci yılında ama inatla direniyor :) Yılın yarısında ikinci, diğer yarısında üçüncü işletim sistemi olmuş. Microsoft, 2014 Q2 başında Windows XP desteğini sonlandırmayı planlıyor. Eğer bu sefer başarırsa yeni işletim sistemlerinin önü açılabilir. Öte yandan Windows XP ‘de kalmakta ısrar eden kullanıcıları ise önemli güvenlik riskleri bekliyor çünkü resmi desteğin kesilmesi demek, güvenlik güncelleştirmelerinin de durması demek. Bu yüzden Windows XP için “Nisan 2014’e kurulmuş saatli bomba” diyorum :) Bakalım bu sefer neler olacak çünkü hala yüz milyonlarca Windows XP kullanıcı var.

Windows 8 ise yukarıdaki tabloda yükselişini sene boyunca sürdürmüş.

Tabloda bir de NT görüyorsunuz ve Q4’de 3000 rakamlarına ulaşmış. Bu NT, yıllar önce kullanılan o NT değil :) Bu NT Google Analytics tanımlama String’leri yüzünden orada çünkü Google, geçen haftaya kadar Windows 8.1 işletim sistemini analiz raporlarında NT olarak gösteriyordu. Haziran sonu Temmuz başı gibi genel erişime açılan Windows 8.1 Önizleme sürümü ile gerçekleşen erişimler, Google raporlarında Windows 8.1 yerine NT olarak yer aldı. Ta ki 18 Aralığa kadar…

Windows 8.1 Önizleme sürümüyle başlayan NT String’li rapor şöyle:

Google Analytics Report String NT

18 Aralık tarihinde birden sonlanıyor çünkü artık yerini Windows 8.1 String’ine bırakıyor.

isletim-sistemi-istatistikleri-Windows-8-1

Önümüzdeki senenin Blog ziyaret istatistiklerinde Windows 8.1 ‘i daha sık göreceğimiz kesin. Bakalım Windows 7’i geçebilecek mi? Çünkü Windows 7, Windows XP ‘nin tahtına aday görünüyor.

Ekran Çözünürlük İstatistikleri

Ekran çözünürlüğü konusu bir web sitesi için oldukça önemlidir. Ziyaretçilerin tüm içeriğe konforlu bir şekilde ulaşması için, geliştiricilerin mümkün olduğunca yatay düzleme sığacak sayfalar tasarlaması önerilir.

2013 yılında Blog’u gezen ziyaretçilerin ekran çözünürlüğü dağılımı aşağıdaki gibi.

Ekran Çözünürlüğü İstatistikleri 2013

Ciddi değişiklikler olmadığı için yine Q’lara bölmeden tüm yılı kapsayan bir tablo paylaştım.

1366×768 ekran çözünürlüğü tüm sene boyunca en çok tercih edilen çözünürlük olmuş.

Efsane çözünürlük 1024×768 ‘i ise Windows XP ‘ye benzetiyorum. Kurtulamadık gitti… Örneğin ben temayı tasarlarken 1024×768 üzeri çözünürlükleri baz aldım. Daha geniş yazı alanı elde etmek ve daha yüksek çözünürlüklü görseller kullanabilmek adına böyle bir karar vermiştim.

Sonuç

Windows XP, IE8 ve 1024×768 ekran çözünürlüğü web sitelerinin korkulu rüyasıdır :))

Global Ziyaretçi İstatistikleri 2013

Bu işi daha fazla veriyi analiz ederek yapan bir kaynak olarak w3schools.com ‘u önerebilirim. Aşağıdaki bağlantıları kullanarak geçmiş yılları da kapsayan işletim sistemi, tarayıcı ve ekran çözünürlüğü kullanım istatistiklerine ulaşabilirsiniz.

İşletim sistemi kullanım istatistikleri

Tarayıcı kullanım istatistikleri

Ekran çözünürlüğü kullanım istatistikleri

Hoşça kalın.

Yazı Etiketleri: ,

Sayfa Başı ▲

Yorumlar (4)

 1. Zihni

  Üstad yazılarınızı zevkle merakla okuyorum eskiden beri,
  ancak yeni tasarımdaki font Source SansPro çok okunaklı değil ekranda ClearType ayarı yapılmamış gibi görünüyor(Çözünürlük 1920×1080, LED Ekran, Win8.1) Firefox, IE, vs… fark etmiyor. Bence OpenSansSerif

 2. Serhat AKINCI

  Merhaba, yeni tema sonrasında birkaç kişi daha aynı dönüşü yaptı. Font için kısa süre sonra bir değişiklik yapacağım. Uyarı için teşekkürler.

 3. Teknoloji Bloğu

  Başarılı bir yazı olmuş teşekkür ederim

 4. Ahmet Gerekli

  Merhaba,

  bazı şeyleri yıllar sonra tekrar yorumlamak faydalı olabiliyor.
  2019 başında kendi yazınızı tekrar okumanızı öneririm.

  saygılarımla.

Yorum Ekle