Local User Account yaratmak ve Gruba eklemek – Script 1

27.07.2009 | 14:39 Çözümler , Windows , Windows Server 3 Yorum

Bazı durumlarda client’lar üzerinde yeni bir local user account (yerel kullanıcı hesabı) yaratıp, bu hesabı ilgili gruba üye yapmamız gerekebilir. Domain user account yaratmak kolaydır çünkü active directory üzerinde oluşturduğumuz domain user account, eğer aksi bir ayar yok ise organizasyon içerisindeki tüm client’larda oturum açabilir. Ama söz konusu local user account ise, bu hesabın her bir client üzerinde tek tek yaratılması gerekir. Bu gibi durumlarda kolaylık olması için aşağıdaki script’i kullanabilirsiniz.

Bu script sayesinde bilgisayar üzerinde yeni bir local user account yaratılmış, bu local user account’a bir password atanmış ve account ilgili gruba member edilmiş olur. Bununla birlikte account için “password never expires” ayarıda enable olur yani password süresiz olarak geçerlidir.

Script’i buradan download edebilirsiniz.

Script içerisinde strAccount, strPswd ve son bölümdeki Set objGroup satırında grup bilgisini düzenlemeyi unutmayın.

Yazı Etiketleri: , , , ,

Sayfa Başı ▲

Yorumlar (3)

 1. murat

  üstad çok teşekkür ederim bu script çok işimi gördü. ama yanında iki şey daha isteyeceğim.. burada sadece 1 kullanıcı eklenebiliyor. aynı anda 2 yada 3 kullanıcı eklenmek istenirse nasıl bi değişiklik olacak ayrıca bu eklenecek kullanıcıların ilk logon oluşta şifresinin değiştirilmesi gerekmektedir. bu sorunlarımada derman olursan çok sewinirim. iyi çalışmalar

 2. Serhat AKINCI

  Selam,

  İlk logon da passwd değiştirmesi gereken bir account yaratmak için:
  http://www.serhatakinci.com/?p=2619

  Script içinde hangi satırın ne iş yaptığı yazıyor. Kullanıcı yaratan kodları kopyalayıp, aynı script içerisinde alt bölüme yapıştırıp, düzenledikten sonra çalıştırabilirsin.

 3. Semih

  Merhaba,
  Script çalışıyor ama never expire özelligi tıklanmış olarak gelmiyor. Sanırım bir şeyleri degiştirmek gerekiyor?
  Tşk

Yorum Ekle