Microsoft Hyper-V: Giriş, Özellikler ve Kurulum

25.06.2008 | 22:57 Dokümanlar , Hyper-V 3 Yorum

Windows Server 2008 ‘in Release olması ile birlikte IT sektöründe yepyeni bir sayfa açıldı diyebiliriz. Microsoft’un merakla beklenen ikinci bombası ise hiş şüphesiz with Hyper-V ürünler.

Hyper-v teknolojisi artık RTM durumda ve bugün kullanıma hazır. İlerleyen günlerde Hyper-V için kapsamlı bir tanıtıp organizasyonu yapılması da planlanıyor.

8Mayıs2013/Güncelleme: Eğer en güncel sürüm olan Windows Server 2012 Hyper-V kurulumu ve özellikleriyle ilgili bilgiye ihtiyacınız varsa Windows Server 2012 Hyper-V Kurulumu başlıklı dokümanı referans alabilirsiniz.

Diğer Windows Server hizmetleri ile birlikte Sunucu Sanallaştırma çözümü olarak sunulacak olan Hyper-V içeren Windows Server 2008 işletim sistemleri, sunduğu özellikler yanında fiyat avantajıyla da gerçekten dikkate değer durumda.

Hyper-V için ücretsiz gelen bir özellik (sunucu rolü) demek hiçte yanlış olmaz çünkü Hyper-V içeren Windows Server 2008 sürümleri ile Hyper-V içermeyen yani Windows Server 2008 without Hyper-V sürümleri arasında 21$ gibi komik bir fark olacağı bilgisi var.

Hyper-V teknolojisi ile, aynı fiziksel sunucu üzerinde birden fazla sanal işletim sistemi çalıştırabilir, fiziksel kaynakları (cpu, ram, storage, network) sanal sistemler arasında paylaştırabilir, yük dengelemesi ve Disaster Recovery (felaket kurtarma) senaryoları tasarlanabilir, tamamen esnek ve daha dinamik IT alt yapıları oluşturabilirsiniz.

Hyper-V sunucu sanallaştırma platformunun sunduğu avantajların en önemli getirilerini ise aşağıdaki maddelerde görebilirsiniz.

 • Donanım maliyetlerinde düşüş
 • Lisans maliyetlerinde düşüş
 • Elektik maliyetlerinde düşüş
 • Operasyon maliyetlerinde düşüş
 • Toplam sahip olma maliyetlerinde düşüş
 • Sunucu yönetimi ve IT personel maliyetlerinde düşüş
 • Kablolama ve sunucu ekipmanı maliyetlerinde düşüş

Tabi bunlar sayabildiğimiz ve henüz gündemde olan maddeler. Bunların dışında mevcut IT yapınızı sanallaştırma teknolojisi üzerinde değerlendirdiğiniz zaman, daha birçok fayda ortaya çıkması muhtemeldir.

Sanallaştırma ve faydalarıyla ilgili olarak değindiğimiz yüzeysel özelliklerden sonra, Microsoft’un sanallaştırma çözümü Hyper-V nin en önemli özelliklerinden bahsederek devam edelim. Acaba yeni teknoloji neler içeriyor ?

Hyper-V Özellikleri

Windows Server 2008 ile birlikte Hyper-V ‘nin de ilk sürümü gelmiş oluyor. Bu sürümde yer alan özelliklerden bazılarını aşağıda bulabilirsiniz.

Yeni ve gelişmiş mimari

Yeni 64-bit micro-kernelized hypervisor mimarisi, Hyper-V ‘nin geniş aygıt destek yelpazesi, gelişmiş performans ve rakiplerine göre daha güvenli bir platform sunmasını sağlıyor.

Yaygın İşletim Sistemi desteği

32-bit ve 64-bit Windows ve Linux gibi farklı sunucu platformlarında farklı işletim sistemlerinin eş zamanlı çalışabilmesi için destek sağlıyor. Hem Windows hem de Linux sürümleri için desteklenen işletim sistemi yelpazesinin giderek genişletileceği tahmin ediliyor. Ayrıca 32bit ve 64bit Windows/Linux sanal işletim sistemlerini aynı anda aynı platform üzerinde çalıştırabiliyor.

SMP desteği

Tek bir sanal makinede, 4 sanal işlemciye kadar destek sağlar. (SMP) (16 Adet Core, 8 Adet Core2Duo, 4 Adet QuadCore)

Bellek desteği

Sanal makine başına 64GB ‘a kadar RAM (bellek) destekler.

Gelişmiş depolama erişimi

Sanal makineler için VHD sanal disk formatı dışında doğrudan ham disk erişimi ve/veya SAN erişimini destekler.

Ağ yükü dengelemesi ve yük devretme kümeleri

Hyper-v çalıştıran sunucular üzerindeki sanal sistemler arasında yükü dengelemek üzere, sanal sistemlerin Windows ağ yük dengeleme (NLB) servisi ile birlikte çalışması için kolaylıkla yapılandırılabilmesini sağlar ki bu işlem sihirbaz yardımı ile birkaç tıklama hareketi kadar basittir.

Donanım paylaşma mimarisi

Yeni sanal hizmet sağlayıcısı ve sanal hizmet kullanıcısı (VSP/VSC) mimarisi ile disk, ağ oluşturma gibi temel kaynaklara daha kolay erişilmesini sağlarken bu kaynakların daha etkili kullanılmasını mümkün kılar.

Hızlı taşıma (Quick Migration)

Hyper-V, Windows Server ve System Center yönetim araçlarının yüksek erişilebilirlik yeteneklerinden faydalanabilir. Hyper-V Quick Migration sayesinde ortamınızdaki sanal makineler, fiziksel bir sunucudan diğerine en az kesinti ile aktarılabilir.

Sanal makine görüntüleri (VM Snapshot)

Sanal sistemleri önceki hale geri dönebilmeniz ve geri yükleme çözümleri geliştirebilmeniz için çok kullanışlı bir özelliktir. Örneğin çalışan Hyper-V sanal makine sistemler için geri yükleme noktaları oluşturabilir, üzerinde testler yapıp güncelleme paketleri veya yazılımlar deneyebilir, sorun olması halinde sistemi daha önceki bir zamana hızlıca geri yükleyebilirsiniz.

Geliştirilebilir

Standart tabanlı Windows Management Instrumentation (WMI) arabirimleri ve Hyper-V içerisindeki API ‘lar, bağımsız yazılım sağlayıcılar ve geliştiricilerin hızla özel araçlar, hizmetler ve sanallaştırma platformu için destekleyici uygulamalar oluşturmalarına olanak tanır. Yakın zamanda Hyper-V için geliştirilmiş birçok üçüncü parti yazılım görebileceğiz. Bu, Hyper-V ekosistemi açısından oldukça önemli bir konu.

Hyper-V Nedir

Hyper-V, Windows Server 2008 içerisinde bir sunucu rolü olarak geliyor ve Server Manager ara yüzü ile aktif edilebiliyor. Bir diğer güzel tarafı ise Hyper-V rolünün Windows Server Core üzerinde de çalışabiliyor olması. Yani tamamen bu işe adanmış bir sanallaştırma sunucusu oluşturabiliyoruz.

Hyper-V sanallaştırma rolü, x64 yani 64bit donanım istemektedir. Bu nedenle Windows Server 2008 işletim sistemimiz ve işlemcimiz mutlaka x64 mimaride olmalıdır. Hyper-V ‘nin kendisi de 64bit kod yapısındadır.

Hyper-V kullanılabilecek işletim sistemi sürümleri

 • Windows Server 2008 Standart Edition (x64)
 • Windows Server 2008 Enterprise Edition (x64)
 • Windows Server 2008 Datacenter Edition (x64)

Hyper-v içermeyen işletim sistemi sürümleri

 • Windows Server 2008 Standart Edition without Hyper-V
 • Windows Server 2008 Enterprise Edition without Hyper-V
 • Windows Server 2008 Datacenter Edition without Hyper-V

Dikkat çekmek istediğim bir başka nokta ise Hyper-V lisans durumu. Hyper-V üzerinde çalıştıracağımız işletim sistemleriyle, lisans konusunda büyük kazançlar elde edebiliriz çünkü sanal çalışan Windows kopyaları için çeşitli lisanslama avantajları mevcut.

Maddeler halinde açıklarsak;

Windows Server 2008 Standart Edition (x64) ile Hyper-V çalıştırdığımız zaman, bir adet fiziksel bir adet sanal olmak üzere toplam iki adet Windows Server 2008 (veya downgrade olarak uygun versiyon) işletim sistemini yasal ve ücretsiz olarak çalıştırabiliriz. İlave sanal işletim sistemlerinin kendi lisansı olması gerekir.

Windows Server 2008 Enterprise Edition (x64) ile Hyper-V çalıştırdığımız zaman, bir adet fiziksel dört adet sanal olmak üzere toplam beş adet Windows Server 2008 (veya downgrade olarak uygun versiyon) işletim sistemini yasal olarak çalıştırabiliriz. İlave sanal işletim sistemlerinin kendi lisansı olması gerekir.

Windows Server 2008 Datacenter Edition (x64) ile Hyper-V çalıştırdığımız zaman, bir adet fiziksel ve donanımınızın desteklediği ölçüde (herhangi bir sınırlama yok) yani sınırsız adet Windows Server 2008 (veya downgrade olarak uygun versiyon) işletim sistemini yasal olarak çalıştırabiliriz. İlave sanal işletim sistemlerinin kendi lisansı olması gerekir.

Hyper-V içeren Windows Serverlar için açıklanan rakamlar ise aşağıdaki gibidir.

Windows Server 2008 Standart Edition (x64) (5CALs) 999$

Windows Server 2008 Enterprise Edition (x64) (25 CALs) 3999$

Windows Server 2008 Datacenter Edition (x64) (No CALs) 2999$ (Per CPU)

Hyper-V Kurulumu Nasıl Yapılır

Hyper-V Donanım Gereksinimleri

 • Uygun Windows Server 2008 işletim sistemi sürümü
 • Hardware Virtualization Destekli X64 CPU (AMD-V veya INTEL-VT)
 • Data Execution Prevention (DEP) (Virtualization destekleyen CPU larda genel olarak desteklenir)
 • Sanal Makinelerin ihtiyacına göre yeterli RAM
 • Sanal Makinelerin ihtiyacına göre yeterli disk alanı

Hyper-V Kurulumu Öncesinde Yapılması Gerekenler

Sunucu Bios üzerinde;

 • Enable Hardware‐Assisted Virtualization (AMD‐V or Intel VT) (Processor Options altında olur)
 • Execute Disable: (Bazı sunucularda/Eğer varsa)
  • AMD: Enable No Execute (NX)
  • INTEL: Execute Disable (XD)

Hyper-V Kurulum Adımları

İşletim sistemi olarak Windows Server 2008 Enterprise Edition 64bit sürümü kullanıyorum. (Full Kurulum) Windows Server 2008 işletim sistemi kurulumundan ayrıca bahsetmiyorum. Sistemin yeni kurulmuş ve security update ‘lerin yapılmış olduğunu var sayarak devam ediyorum.

Daha önce de bahsettiğim gibi Hyper-V sunucuya sonradan eklenebilen bir role olarak geliyor. Windows Server 2008 Release (RTM) olmadan önce, Hyper-V role’ünü kullanabilmek için iki adet update package yüklememiz gerekiyordu. Ancak release olan Windows Server 2008 ‘de böyle bir gereklilik yok. Eğer elinizde RTM Windows Server 2008 sürümü yoksa aşağıdaki linki kullanarak download edebilir, 240 gün süre ile yasal olarak test edebilirsiniz.

http://www.microsoft.com/windowsserver2008/en/us/trial-software.aspx

Şu an piyasada bulunan RTM Windows Server 2008 üzerinde Hyper-V ‘nin RTM sürümü bulunmuyor. Bu güne kadar yayınlanan update package ‘lar ile Hyper-V RC0 veya Hyper-V RC1 şeklinde kullanabiliyorduk. Hyper-V RC0 ve RC1 sürümlerini RTM’e yükseltmek için 26.06.2008 tarihinde download’a açılan aşağıdaki güncelleştirme paketini indirip kurmamız gerek.

Hyper-V RTM Güncelleştirme Paketi

RC0 ve RC1 üzerine kurulum için yapılması gerekenler ise aşağıdaki gibidir.

 1. Her upgrade işleminde olduğu gibi mutlaka yadek alın (Sanal OS’ler, Ayarlar vs..)
 2. Yukarıdaki linkten Windows6.0-KB950050-x64.msu pakedini indirin ve çalıştırın.
 3. Restart işleminden sonra Hyper-V RTM ile çalışmaya başlayabilirsiniz.

Sistem açıldığında Hyper-V rolüünü ekleyerek devam ediyoruz. Bunun için:

Start> Server Manager konsolunu açıyoruz ve Roles altında Add Roles diyoruz.

Hyper-V Kurulumu - Adım 1

Gelen ekranı Next ile geçiyoruz.

Hyper-V Kurulumu - Adım 2

Roles penceresinde Hyper-V seçerek ilerliyoruz.

Hyper-V Kurulumu - Adım 3

Introduction penceresinde Hyper-V ile ilgili bilgiler var, isterseniz göz atabilirsiniz. Next ile ilerliyoruz.

Hyper-V Kurulumu - Adım 4

Sanal makinelerin kendi aralarında ve diğer fiziksel cihazlarla iletişim kurabilmeleri için sanal bir network oluşturulur. Virtual Networks ekranında bu sanal network’ün hangi fiziksel Ethernet kartı/kartları üzerinde oluşturulacağını belirliyoruz.

Hyper-V Kurulumu - Adım 5

Ayarlarımızı kontrol edip Install ile kurulumu başlatıyoruz.

Hyper-V Kurulumu - Adım 6

Kurulum aşağıdaki gibi ilerliyor.

Hyper-V Kurulumu - Adım 7

Kurulum bitiyor.

Hyper-V Kurulumu - Adım 8

Kurulumun tamamlanabilmesi için sunucumuzu Restart yapıyoruz.

Hyper-V Kurulumu - Adım 9

Sunucu açıldıktan sonra kurulum tamamlanıyor ve Succeeded mesajını görüyoruz.

Hyper-V Kurulumu - Adım 10

Aşağıdaki şekilde Hyper-V Manager konsolunu açıyoruz.

Hyper-V Manager Yönetim Konsolu

Gelen lisans anlaşmasını kabul ediyoruz.

Hyper-V Kullanıcı Anlaşması

ve karşınızda Hyper-V Manager

Hyper-V Manager

Services altında 3 adet servisin çalışıyor olması gerekiyor. Kontrol edebilirsiniz.

 • Hyper-V Image Management Service
 • Hyper-V Networking Management Service
 • Hyper-V Virtual Machine Management

Ayrıca kurulumda oluşabilecek sorunlar ve Hyper-V ile ilgili loglar için aşağıdaki bölüm yardımcı olabilir.

Event Viewer> Custom Views> Server Roles> Microsoft Hyper-V

Hyper-V Logları

Diğer bölümde görüşmek üzere.

8Mayıs2013/Güncelleme: Eğer en güncel sürüm olan Windows Server 2012 Hyper-V kurulumu ve özellikleriyle ilgili bilgiye ihtiyacınız varsa Windows Server 2012 Hyper-V Kurulumu başlıklı dokümanı referans alabilirsiniz.

Yazı Etiketleri: , ,

Sayfa Başı ▲

Yorumlar (3)

 1. ali

  tşkler.

 2. by

  thanks..

 3. akif

  merhaba. win10 pro sürümüne sahibim. hyper-v yi sorunsuz aktif edip win 10 home yükledim. fakat oyun açmak istediğim de oyun hata veriyor. mesela knight online açmaya çalışıyorum. uygulama açılıyor ama id girdikten sonra illegal program hatası alıyorum oyundan. asıl pc de böyle bir sorun çıkarmıyor oyun. sebebi ne olabilir

Yorum Ekle