Microsoft Hyper-V: Sanal Makine Kurulumu ve İlk Ayarlar

25.06.2008 | 23:35 Dokümanlar , Hyper-V 7 Yorum

Önceki bölümlerde Hyper-V Kurulumu yaparak Yeni Sanal Makine Oluşturma adımlarını öğrendik ve Hyper-V Manager konsolunu tanıdık.

Bu bölümde ise oluşturduğumuz sanal makine üzerine sanal işletim sistemi yükleyip ilk ayarları yapacağız.

23.05.2013/Güncelleme: Eğer en güncel sürüm olan Windows Server 2012 Hyper-V üzerinde yeni bir sanal işletim sistemi kurmaya çalışıyorsanız, Windows Server 2012 Hyper-V – Sanal İşletim Sistemi Kurulumu dokümanını referans alabilirsiniz.

Ben farklı bir Hyper-V Server ‘a bağlanıp devam ediyorum. Bir önceki bölümde W2K8 STD isimli bir sanal makine yaratmıştık. Şimdi kullandığım sunucu üzerinde ise W2K3 STD – 1 ve W2K3 STD – 2 isimli iki adet sanal makine var ve ikisine de işletim sistemi kurulmamış durumda. Yani durum bir önceki makale ile aynı. Bu iki makine üzerine Windows Server 2003 R2 kurulumu yapacağım.

Hyper-V Manager

Hemen bir bilgi vermek istiyorum.

Sanal makine üzerine kurulum yapacağınız işletim sistemleri aşağıdakilerden biri olmalı.

 • Windows XP SP3 ve üstü
 • Windows Vista SP1 ve üstü
 • Windows Server 2003 SP2 ve üstü
 • Windows Server 2008 ve üstü

Çünkü kurulumdan sonra sanal sistemlerin tam olarak yönetilebilmesi ve çalışması için yüklememiz gereken bir component var. (Hyper-V Guest Component)

Bu component, yukarıdaki işletim sistemleri ve servis paketleri altındaki sistemlerde çalışmıyor.

Eğer yukarıdakilerden daha düşük bir sistem kurarsanız (ör: Windows server 2003 SP1) bu component ‘i yüklemek istediğinizde aşağıdaki hatayı alısınız.

Hyper-V Integration Services Hatası

Ve bu noktada Mouse hareketleriniz sanal sistem üzerinde algılanmaz ve bir takım sürücüler/aygıtlar çalışmaz. (ki en önemlisi network connection) Sadece klavye hareketleri algılanır. Bu nedenle bilgisini verdiğim servis paketleri içeren işletim sistemlerini kullanın.

Sanal İşletim Sistemi Kurulumu

W2K3 STD – 1 ‘i start yaparak başlayalım. Bunun için üzerine sağ tıklayıp START diyebileceğimiz gibi, sağ alt köşedeki START butonunu da kullanabiliriz.

Sanal İşletim Sistemi Kurulumu Adım 1

Start komutunu verdikten sonra sanal makinenin başladığını görebilirsiniz.

Sanal İşletim Sistemi Kurulumu Adım 2

Sanal makineye bağlanmak için aşağıdaki ekrana (Yukarıdaki pencerede, alttaki kırmızı kutu içinde) çift tıklayabilir veya sanal makine ismine sağ tıklayıp Connect… diyebiliriz.

Virtual Machine Connection ile sanal makineye bağlantı sağlanır.

Virtual Machine Connection Penceresi

VMConnect 1

Gördüğünüz gibi normal bir sistemden farkı yok. Sanal makine üzerinde herhangi bir işletim sistemi olmadığı içinin Boot hatası veriyor.

İşletim sistemi yükleyerek devam ediyoruz. Bunun için öncelikle kurulum medyasını göstermemiz gerek.

Media menüsünde aşağıdaki yolu takip ediyoruz.

Sanal İşletim Sistemi Kurulumu Adım 3

Bu işlemin anlamı şudur: Kurulum için D: sürücüsündeki medyayı kullan.

Bu durumda D: sürücüsü fiziksel sunucunun CD/DVD sürücüsüdür.

Farklı bir yöntem olarak aynı menüde Insert Disk dedikten sonra fiziksel sunucunu üzerinden erişilebilen herhangi bir alan (storage, local disk vs..) üzerinde duran ISO imaj dosyasını da gösterebiliriz.

Kurulum dosyalarını gösterdikten sonra, aşağıdaki şekilde sanal makinemizi restart yapıyoruz.

Sanal İşletim Sistemi Kurulumu Adım 4

Ve kurulum başlıyor …

Sanal İşletim Sistemi Kurulumu Adım 5

Windows kurulum adımlarını anlatmıyorum ve kurulumun tamamlandığını var sayarak devam ediyorum.

Bu noktada bir bilgi daha vermek istiyorum. Yukarıdaki Virtual Machine Connection penceresini kapattığınız zaman kuruluma veya sanal makinenin çalışmasına herhangi bir olumsuz etkisi olmaz.

Aşağıda görüldüğü gibi sanal sistem çalışmaya devam eder.

Hyper-V Manager VM Thumbnail

Aynı şekilde, sistemler çalışırken Hyper-V Manager konsolunu da kapatabilirsiniz. Daha sonra Hyper-V Manager konsolunu tekrar açıp Virtual Machine Connection ile sanal makineye bağlanıp, çalışan sistemi yönetmeye devam edebilirsiniz.

Evet, kurulumun tamamlandığını ve Windows Server 2003 üzerinde ilk kez oturum açtığımızı var sayarak devam ediyorum.

Sanal İşletim Sistemi Kurulumu Adım 6

Fark ettiyseniz Mouse hareketleriniz sanal sistem tarafından algılanmıyor. Sadece klavye komutları çalışıyor.

Bu noktada yapacağımız ilk işlem, Action menüsünden “Insert Integration Services Setup Disk” komutunu vermek ve Hyper-V Guest Component ‘in yüklenmesini sağlamak. (Kurulumunu yapacağınız OS, makalenin başında saydıklarımdan düşük ise, bu komutu çalıştırırken bahsettiğim hatayı alırsınız.)

Integration Services Kurulumu Adım 1

Kurulum otomatik olarak başlar ve devam eder.

Integration Services Kurulumu Adım 2

Sanal aygıtlar ve mouse&keyboard gibi sürücüler yüklenir.

Integration Services Kurulumu Adım 3

Successfuly mesajından sonra kurulum bitiyor ve sistemi yeniden başlatmamız gerekiyor.

Integration Services Kurulumu Adım 4

Sistemimiz açıldığında sanal makinemiz mouse hareketlerini algılayabilir ve network ile iletişim kurulabilir hale gelmiştir.

Hyper-V Sanal Makine Yönetim Ekranı

Sanal OS üzerinde yapılacak diğer ayarlar size kalmış. Artık ona gerçek bir sistemmiş gibi davranabilirsiniz. Üzerinde istediğiniz servisleri çalıştırıp kullanabilirsiniz.

Ben diğer sanal makine için de (W2K3 STD – 2) aynı işlemleri yapıyorum. Böylece Hyper-V sunucum üzerinde çalışan iki adet Windows Server 2003 sanal işletim sistemim oluyor.

Bir hatırlatma daha yapmak istiyorum. Bu Windows Server 2003 işletim sistemleri için herhangi bir lisans ücreti ödemiyorum çünkü kullandığım ürün Windows Server 2008 Enterprise Edition.

Hatırlarsanız bu sürüm ile 1 adet fiziksel 4 adet sanal işletim sistemini lisanslı olarak çalıştırabiliyorduk.

Şu an 1 adet fiziksel Windows Server 2008 Enterprise ve 2 adet sanal Windows server 2003 çalışıyor (downgrade hakkı ile) ve daha 2 adet sanal işletim sistemini yasal olarak kullanma şansım var.

Küçük bir hesap yaparsak.

Bir fiziksel Windows Server 2008 Enterprise üzerinde çalışacak 4 adet sanal işletim sisteminin de Windows Server 2008 Enterprise Edition olduğunu düşünelim.

Hyper-V olmasaydı, bu sistemleri 5 ayrı sunucu üzerine kuracaktık. Bu durumda;

5 x 3.999$ = 19.995$ lisans maliyeti + 5 adet fiziksel sunucu maliyetimiz olacaktı.

Ama sadece 3.999$’a satın alacağımız Windows Server 2008 Enterprise üzerinde 1 fiziksel, 4 sanal olmak üzere toplam 5 adet işletim sistemi çalıştırarak;

(5 Adet W2K8 Ent.) 19.995$ – (1 Adet W2K8 Ent.) 3.999$ = 15.996$ şeklinde kara geçebiliriz.

Fiziksel sunucu karını saymıyorum bile. 5 adet fiziksel sunucuya yapacağımız yatırım ile 4 sanal sistemi çalıştıracak güçlü bir donanım aldığımızı varsayarsak, lisanslardan yaptığımız 15.996$ kar aynen cebimizde duruyor olacak.

Sanallaştırma teknolojisi ile kazandığımız diğer yönetimsel avantajlar ise cabası.

Diğer bölümde görüşmek üzere.

23.05.2013/Güncelleme: Eğer en güncel sürüm olan Windows Server 2012 Hyper-V üzerinde yeni bir sanal işletim sistemi kurmaya çalışıyorsanız, Windows Server 2012 Hyper-V – Sanal İşletim Sistemi Kurulumu dokümanını referans alabilirsiniz.

Yazı Etiketleri: , ,

Sayfa Başı ▲

Yorumlar (7)

 1. RecepYÜKSEL

  Serhat hocam teşekkürler.

 2. selcuk acar

  Merhaba,
  Hyper-V kurulumu yaptım, üzerine ana kartımın ses sürücülerini kurdum ve çalışıyor. Daha sonra bir Win 7 ult. sanal makina kurdum fakat ses sürücülerini ayrıca yüleme rağmen görmüyor. Hatta donanım içine ses ile ilgili başlık alanı dahi görünmüyor.
  Bu problemi ne şekilde çözebilirim?
  şimdiden çok teşekkür ederim.
  saygılarımla, çalışmalarınızda başarılar dilerim.
  Selçuk

 3. Serhat AKINCI

  Merhaba,

  Hyper-V üzerinde çalışan VM’ler için direkt ses kartları desteklenmez. Yani sanal ya da gerçek bir ses kartı göremezsiniz. Ama audio over rdp bazı durumlarda işinizi görebilir : http://social.technet.microsoft.com/wiki/contents/articles/hyper-v-troubleshooting-enabling-audio-over-rdp.aspx

 4. serdar çolak

  merhabalar..

  window 7 içinde sanal 2003 oluşturdum aba uzaktan masaüstüme bağlanmaya çalıştım normal windw 7 e bağlanabildim. kurmuş olduğum sanal 2003 e bağlanamadım sanırım 2003 içinde yönlendirmeler varmış… bu konuda ne yapmam gerek kısaca ayarlar anlatabilirmisinizz teşekkürler.
  bu arada site ve bilgi kaynağı süper başarılırınızın devamı dileğiyle.

 5. Muhittin

  Ben ses sorununu çözemedim.

 6. ziwro

  Sanal iki adet farklı networklerde sunucum var ise fiziksel sunucumun networkunde olmayan diğer sunucumu fiziksel sunucum ile nasıl konuşturabilirim.

 7. ömer

  Merhaba Serhat Bey;

  hyper-v export ederken c:\backup dizin oluşturdum.(harici disk) de denedim. yanıt vermiyor hatası ile karşılaşıyorum. İşleme bir türlü başlamıyor.

Yorum Ekle