Microsoft OneNote ile WordPress’e blog girişi nasıl yapılır?

Kişisel notlarım, karalamalar, iş ve ekip arkadaşlarımla ortak hafıza gibi şeyler için Microsoft OneNote‘u sık kullanırım. Desktop ve Mobile sürümleri benim kullandığım cihazlar üzerinde gayet başarılı ama aslında beni en çok çeken OneNote’un Section yaklaşımı. Ha bir de motorun yaptığı dalga, köpürtmesi(küçük kardeşimize sevgiler)

WordPress kurulumları halihazırda web tabanlı ve yerleşik bir editöre sahip ve buradan yeni post girişi yapmak her zaman cepte olan bir seçenek. Ama özellikle kapsamlı ve bol görsel içeren teknik girdiler yayımlarken biraz daha esnek, işleri kolaylaştıran ve sizi hızlandıracak araçlar kullanmak gerekiyor. Bazı alternatifler var ama Microsoft Word ve Windows Live Writer sanırım bu konuda en popüler olanlar. Eğer farklı şeyler kullanıyorsanız da öğrenmek isterim?

Birkaç gün önce wordpress.org‘un plugins dizininde Microsoft OneNote takımı tarafından OneNote Publisher ismiyle bir plug-in yayımlandı. Bu plug-in sayesinde artık OneNote üzerinde hazırlayacağınız yeni yazıları veya daha önce almış olduğunuz birtakım notları, dünyanın en büyük bloglama ve yayımlama platformu WordPress’e doğrudan gönderebileceksiniz. (aslında WordPress üzerinden içeri alabileceksiniz diyelim)

Bu blog post’u OneNote üzerinde yazarak ben de OneNote Publisher plug-in’i ilk kez denemiş oluyorum. Bakalım okuyucuya ulaşabilecek mi? :)

WordPress OneNote Publisher plug-in’i nasıl devreye aldım?

Kurulum adımları plug-in’in kendi sayfasında yer alıyor ve aynen aşağıdaki gibi oluyor.

1) Plug-in’i WordPress siteniz üzerine alın. Manuel olarak indirip zip dosyasını plug-in dizinine kopyalayabileceğiniz gibi doğrudan WordPress yönetim panelinden de indirebilirsiniz.

2) Ardından plug-in’i aktifleştirin.

3) Ayarları yapmak için Settings > OneNote bölümüne ulaşın.

onenote-plug-in-ayarları

4) MSA ClientID ve MSA Client Secret bilgileri için kayıt olmanız ve aracı bir App oluşturmanız gerekiyor. Bu işlemler için aşağıdaki görselde yer alan bağlantı üzerinden ulaşacağınız yönergeyi takip edebilirsiniz.

wordpress-onenote-msa-client-id-secret

Bu yönergenin özeti şu: Bir Microsoft hesabı ile oturum açtıktan sonra gerekli kayıt işlemlerini tamamlayın, MSA ClientID ve MSA Client Secret bilgilerinizi alın ve WordPress yönetim panelindeki plug-in ayarları bölümüne girin.

5) Ardından sanırım post yayımlamak için hazır sayılırız. WordPress’te yeni bir post ekleyin, OneNote butonuna tıklayın, gerekiyor ise Microsoft hesabınız ile oturum açın.

onenote-wordpress-eklentisi

6) Ve benim için yolu sonu…

microsoft-onenote-wordpress-izin

İzin istemek bir nezaket göstergesi :) ama hiçbir uygulama blog post yayımlamak için benden OneNote’taki tüm not defterlerini ve sayfaları oku gibi bir izin alamaz.

Uygulama bu izni istiyor çünkü WordPress üzerindeki plug-in, OneNote sayfalarındaki yazılara (aslında bu yazılar da Microsoft’un bulutunda depolanıyor) ulaşmak için bir aracı servis kullanıyor. Bu servisi sağlayan tarafın benim OneNote’umdaki bilgilere ihtiyacı olmadığından da eminim. Ama basit bir blog post yayımlamak için böyle bir izin veriyor olmak bence gereksiz olmuş. Hatta hiç olmamış. Keşke bu işi aynı Microsoft Word ve Windows Live Writer’da olduğu gibi xml-rpc tabanlı yapsalarmış ve böyle bir ara servise gerek kalmasaymış. Ama o da basit bir plug-in değil doğrudan uygulama üzerinde geliştirme demek.

İzin istenen pencerede “…parola korumalı bölümler dışındaki…” gibi bir ifade var ama OneNote Notebook’’larda onlarca Section yer aldığını ve birçoğunun parola korumasız olduğunu düşünürsek bu da pek işe yaramıyor. Hepsine tek tek parola vermek mümkün olmadığı gibi neden böyle bir şey yapalım ki? Mesela Section’larda bir buton, ne bileyim basit bir checkbox falan olsa ve bu plug-in sadece bizim tarafımızdan işaretlenmiş Section’ları okuyabilse güzel olmaz mıydı?

Diğer taraftan OneNote ile WordPress’e post yazarken alışık olduğunuz birçok şeyden vazgeçmeniz gerekebilir. Görseller için çerçeve, efect, watermark, link’ler için alt ve title etiketleri gibi şeyler yok. Yazarken sayfa düzeni biraz tuhaf görünüyor ve yayımlamayı başaramadığım için blog üzerinde nasıl görüneceğini bilemiyorum. Ama örneklerde düzenli görünüyor.

Sonuç olarak bu haliyle beni kazanmayı başaramadı. “Bakalım okuyucuya ulaşabilecek mi?” derken de aslında takılıyordum ama birden gerçek oluverdi :) Blog post’u yine de yayımladım.

Bu post’u nasıl mı yayımladım? OneNote’ta yazmaya başladığım içeriği kopyaladım > her zamanki gibi Windows Live Writer > hoop > ateş!

Ama OneNote’u hala çok seviyorum :)

Hoşça kalın.

Yazı Etiketleri: , , ,

Sayfa Başı ▲

Yorum Ekle