Microsoft Özel Bulut Bülteni – Nisan 2012

19.04.2012 | 01:23 Haberler , Hyper-V , Windows Server 0 Yorum

System Center 2012 Çıktı!

Bu hafta Las Vegas’ta gerçekleşmekte olan Microsoft Management Summit (MMS) etkinliğinde System Center 2012 çözüm ailesinin dünya lansmanı yapıldı.System Center 2012 final sürümü artık Microsoft Licensing, MSDN ve Technet sitelerinden indirilip kullanılabilecek durumda. Deneme sürümünü kullanarak çözümleri test etmek isterseniz şu adresten indirebilirsiniz.

MMS 2012 İstanbul

8 Mayıs Salı günü Swissotel İstanbul’da Microsoft Management Summit 2012 İstanbul etkinliği gerçekleşecek.Bu hafta içinde Las Vegas’da düzenlenen ve en çok talep gören etkinliklerden biri olan MMS dünyada sadece sayılı ülkede yapılıyor. System Center 2012 ve Windows Server 2012 konusunda teknik oturumların yer alacağı ve Amerika’dan ürün sorumlularının konuşmacı olacağı bu etkinliğe katılmak için şu linkten kayıt olmanız yeterlidir: http://www.mms2012istanbul.com Etkinlik ve programla ilgili detay aynı linkte, etkinlik davetiyesi ise ekte bulunabilir. Duyuruyu müşterilerinizle paylaşabilirsiniz.

MMS 2012 Vegas Oturum Kayıtları

Vegas’a gidemediyseniz üzülmeyin. MMS 2012 Las Vegas etkinliğinin keynote sunumları dahil tüm oturum kayıtlarını şu adresten izlemeniz ve oturum sunumlarını indirmeniz mümkün (Menüden Digital MMS seçeneğini tıklayarak).

System Center 2012 için Faydalı Linkler

Çözüm Ana Sayfası

Microsoft Server and Cloud Web Site

Kapsamlı Technet Kütüphanesi

Özel Bulut Senaryoları için Sanal Lablar

Technet Sanal Lablar Sayfası

Deneme Sürümleri

Microsoft Özel Bulut Çözümlerinden Yepyeni Başarı Hikayeleri

Daha önceki Garanti Teknoloji ve BankAsya başarı hikayelerinin üzerine bu sefer toplu bir Orchestrator başarı hikayesi yayınlandı, listede Denizbank, TEB ve Eurobank Tekfen var. Şuradan okunabilir. Diğer taraftan Özel Bulut yapısını Microsoft Hyper-V ve System Center 2012 çözümleriyle kuran Denizbank dünya genelinde bir başarı hikayesi olarak yerini aldı. O da şurada.

Windows Server 2012

Şu ana kadar Windows Server 8 olarak adlandırılan bir sonraki Windows Server sürümünün adı Windows Server 2012 olarak kesinlik kazandı. Windows Server 2012 Beta sürümünü şuradan indirebilir, Windows Server 2012 kullanmak için 8 önemli neden şuradan okunabilir.

Özel Bulut Ekonomisi

Kendi ortamınızın verilerine göre Microsoft Özel Bulut çözümleri kullanmanın diğer çözümlere göre avantajlarını gösteren ve karşılaştırmalı maliyet tabloları da içeren online bir hesaplama aracına şuradan erişebilirsiniz.

Hyper-V’den Haberler

–         Windows Server 2008 R2 Hyper-V Common Criteria EAL4+ sertifikası alarak güvenilirliğini bir kez daha ispat etti. Detaylı bilgi şurada .

–         Windows Server 2012 Hyper-V’deki önemli bütün yenilikleri bir arada gösteren bir poster şurada.

–         Saygın teknoloji sitelerinden ZDnet Hyper-V ve Vmware konusunda bir karşılaştırma yapıp okuyucularına ‘Hangisi?’ diye sordu. Çoğunluk Hyper-V’yi seçti.

–         Masaüstü sanallaştırma konularıyla ilgilenenlerin dikkatini çekecek bir doküman: Citrix, Cisco, NetApp ve Microsoft’un ortak yaptığı bir testte tek VMM ve tek XenDesktop sunucu kullanılarak 2000 sanal masaüstünden oluşan bir ortamın Hyper-V üzerinde kurulabileceği, ve 256 GB bellekli sunucular üzerinde her birine 2 GB Max bellek atanmış 143 adet Windows 7 sanal makine çalıştırılabileceği gözlendi. Test metodolojisi ve sonuçlarını gayet detaylı şekilde açıklayan bu dokümana şuradan ulaşabilirsiniz.

–         HP ve Dell Microsoft Özel Bulut çözümleri için sertifikalı yeni donanımlarını duyurdular. HP’nin Virtual System VS3 duyurusunu şuradan, Dell’in vStart duyurusunu ise buradan okuyabilirsiniz.

–         HP Virtual System üzerinde Hyper-V ve System Center 2012 çözümleri kullanarak Özel Bulut yapıları oluşturulmasına dair bir rehber şu adreste bulunabilir.

–         HP Virtual System üzerinde Hyper-V performansını test eden bağımsız bir ölçümleme kuruluşu müthiş rakamlar yayınladı. Test sonuçlarına göretek bir HP blade sunucu üzerinde 32 bin Exchange ya da 160 bin SQL kullanıcısını destekleyecek sanal yapılar kurmak mümkün. Detaylar şurada.

System Center 2012 Update Rollup 1

System Center 2012 için ilk güncelleme paketi yayınlandı. Virtual Machine Manager 2012 ve AppController 2012 bileşenleri için bazı güncellemeler içeren bu paketle ilgili detaylı bilgi şurada bulunabilir. Güncellemeleri yapmak için ilgili sunucular üzerinde Microsoft Update çalıştırmak yeterli. Not: VMM güncellemesinden sonra VMM tarafından yönetilen Hyper-V sunuculardaki ilgili ajanların da güncellenmesi gerekmekte.

Windows 8 Sürümleri Açıklandı

Windows 8 ile birlikte yayınlanacak farklı sürümler duyuruldu. Yeni işletim sistemi Windows 8, Windows 8 Pro ve Windows RT olarak 3 farklı sürümde gelecek. Yazılım güvencesi (SA) sahibi kurumsal müşteriler için ayrı bir Windows 8 Enterprise sürümü de olacak. İstemci Hyper-V özelliği Pro ve Enterprise sürümlerde çalışacak, RT sürümü ise ARM tabanlı işlemciler için. Daha detaylı bilgi burada.

Microsoft Public Cloud Nerede ve Nasıl Çalışıyor?

Bing, Hotmail, Xbox Live, Windows Azure ve Office 365 gibi milyonlarca kullanıcıya hizmet veren online servislerin üzerinde çalıştığı veri merkezlerini görmek ve nasıl yönetildiklerini okumak isterseniz şurayı incelemenizi tavsiye ederiz.

Yine Liderler Arasında

Uluslararası bir bilgilendirme kuruluşu olan Ethisphere tarafından yapılan listede Microsoft yine dünyanın en etik/ilkeli şirketleri arasında yer aldı. Yazılım dünyasından sadece 6 firmanın yer aldığı listeye çok sayıda büyük markanın giremediği görüldü. Listenin tamamına şuradan ulaşılabilir. Corporate Responsibility Magazine tarafından yapılan listede ise Microsoft kurumsal sorumluluk alanında dünyanın en iyi 3 şirketinden biri seçildi. Detaylı bilgi

Hazırlayan:
Kürşat GÖK
http://twitter.com/#!/kursat_gok
http://kursatgok.wordpress.com/

Yazı Etiketleri: , , ,

Sayfa Başı ▲

Yorum Ekle