MS Outlook: Gelen Mailde Dosya Uzantısı Yasaklamak

Mail ile gelen bazı dosya uzantılarının kullanıcılar tarafından açılmasını istemeyebilirsiniz.

Eğer Exchange Server, ISA Server, ForeFront vb. gibi kurumsal çözümler kullanıyorsanız işiniz kolay. Ancak her ortamda bu ürünler bulunmayabiliyor. Eğer yapınızda bu ürünler yoksa üzülmeyin. Windows üzerinde yapacağınız küçük bir Registry düzenlemesi ile Microsoft Outlook ile sunucudan çekilen maillerde bu denetimi sağlayabilirsiniz.

Dikkat etmeniz gereken nokta şu: bu denetim kullanıcının gönderdiği maillerde değil aldığı maillerde etkilidir. Örneğin kullanıcı sürekli .exe uzantılı eklere sahip mailler alıyor ama siz kullanıcının bu uzantıya sahip dosyaları almasını istemiyorsunuz. Bu noktada çözüm aşağıda

Outlook 2003 ve 2007 için geçerlidir.

Regedit açıyoruz.

HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Office\10.0\Outlook\Security anahtarına gidiyoruz.

Yeni bir String Value yaratıyoruz ve ismini Level1Add yapıyoruz.

Level1Add değerini düzenle diyerek değer verisi olarak .zip; .jpg; .docx gibi yasaklamak istediğimiz uzantıları (arasında ; ile) yazıyoruz.

Level1Add

ve artık kullanıcımız bu uzantıya sahip mail eklerini açamıyor.

Outlook güvensiz olabilecek eklere olan erişimi engelledi

Şunu da ayrıca hatırlatmak isterim: Kullanıcılarımızın oturum açtığı hesaplar Registry ‘e müdahale edebilecek yetkideyse (ör: local admin), bu ayarı aynı şekilde devre dışı bırakma şansları vardır.

Yazı Etiketleri: , ,

Sayfa Başı ▲

Yorumlar (7)

 1. Şamil Altundal

  Merhaba;

  Elinize sağlık harika, ama benim ufak bir sorum var yapımızda ISA var, her kullanıcıda bu ayarı yapmam takdir edersiniz ki biraz zor ISA üzerinden bir ayar ile bunu yapabilirmiyim.Exchange Server yok belirtmem gerekirse.

 2. Serhat AKINCI

  Selam

  ISA üzerinde “message screener” özelliği ile bunu yapabiliyoruz ama bu özelliğin mantığı içerideki exchange server’a gelen trafik üzerinde denetim sağlamaktır.

  Siz makaledeki registry değerini kullanabilirsiniz. Eğer yapınızda Active Directory varsa bu değeri basit bir script yada GPO ile topluca uygulayabilirsiniz.

 3. dogan

  merhabalar gerçekten yine süper bir makale bunu bir reg dosyası ile düzenleyip çalıştırabilirmiyiz bir çok kullancımızda bunu teker teker yapmak epey uzun zaman alacaktır.
  teşekkürler

 4. Serhat AKINCI

  Tabiki

  reg dosyası, script, bat dosyası, gpo gibi bir çok değişik yöntemle dağıtabilirsiniz.

 5. Nazım AKIN

  super …

 6. Seçkin Hacıoğlu

  Güzel, Kısa fakat etkili bir yöntem Teşekkürler.

 7. Elif

  Keşke bi debu şekilde uyarı alındığında iptal etmesini gösterseydin, çünkü aynı işlemi silmek için yaptığımızda olmuyor

Yorum Ekle