Microsoft – Sunucu Sanallaştırma Destek Politikaları

06.07.2009 | 00:39 Dokümanlar , Hyper-V 0 Yorum

Windows Server Catalog site üzerinde yeni bir wizard kullanıma sunuldu. Support Policy Wizard. Bu wizard’ın kullanım amacına geçmeden önce Windows Server Catalog site hakkında birkaç şey söylemek istiyorum.

http://www.windowsservercatalog.com/ adresinden ulaşabilceğiniz Windows Server Catalog site üzerinde, Windows Server işletim sistemi sürümleri ve versiyonları (2003/2008) için donanım, yazılım ve uyumluluk gibi konularda support bilgileri bulabilir, logolu donanımları ve uygulamaları listeleyebilirsiniz.

Örneğin Windows Server 2008 işletim sistemi ile denenmiş ve Microsoft tarafındaki uygunluk kriterlerini sağlayarak Certified for Windows Server 2008 logosunu almaya hak kazanmış donanımları veya markalı sunucuları listeleyebilirsiniz. Buradan logolu olmayan donanımların problemlere yol açacağı sonucu çıkmasın ama işletim sistemlerinin ve uygulamaların sağlıklı çalışması açısından logolu donanımlar kullanmak her zaman için doğru olacaktır.

Aynı şekilde Windows Server işletim sistemleri üzerinde test edilmiş, sağlıklı olarak çalıştığı doğrulanmış ve logolanmış thirdparty uygulamaları da Windows Server Catalog sitesi üzerinde bulabilirsiniz.

Windows Logo Program hakkında ayrıntılı bilgiye ve logoların anlamlarına ise buradan ulaşabilirsiniz.

Windows Server Catalog sitesi içerisinde bulabileceğiniz bir diğer bilgi ise SVVP (Server Virtualization Validation Program) çerçevesinde desteklenen third-party sanallaştırma platformları (vendor’ları) ve bu vendor’ların desteklenen ürünleri/versiyonlarıdır.

Support Policy Wizard‘a gelelirsek; SVVP tarafında kısa bir süre önce kullanılabilir olan Support Policy Wizard ile, sanal olarak çalışan bir Microsoft işletim sisteminin veya uygulamasının, başta Hyper-V ve Virtual Server 2005 olmak üzere SVVP programı kapsamında desteklenen third-party sanallaştırma platformları üzerinde desteklenip desteklenmediğini, destekleniyor ise hangi role’ler (features) ile desteklendiğini kolayca listeleyebilirsiniz.

Winodws Server Catalog sitesi üzerinde SVVP bölümünden yer alan bu wizard’ı kullanarak örnek bir listeleme yapalım ve OCS 2007 R2 (Office Communications Server) ürünün Hyper-V üzerinde sanal olarak çalışan Windows Server 2008 işletim sistemi içerisindeki destek durumuna bakalım.

http://www.windowsservercatalog.com/svvp.aspx?svvppage=svvpwizard.htm

Wizard’ı açtıktan sonra Product bölümünden hakkında bilgi alacağımız ve sanal olarak çalıştırmayı planladığımız Microsoft uygulamasını ve versiyonunu seçiyoruz. Product bölümünde bir çok ürünün yer aldığını görebilirsiniz.

Sunucu Sanallaştırma Destek Politikaları 1

Next diyoruz ve az önce seçmiş olduğumuz uygulamanın hangi sanallaştırma platformu üzerinde, hangi sanal işletim sistemi içerisinde çalışacağını seçiyoruz.

Sunucu Sanallaştırma Destek Politikaları 2

Virtualization Technology bölümünde SVVP programında yer alan third-party vendor’ları da görebilirsiniz.

Sunucu Sanallaştırma Destek Politikaları 3

Next diyerek aradığımız bilgilerin listelendiği bölüme ulaşıyoruz.

Sunucu Sanallaştırma Destek Politikaları 4

Bu bilgiler doğrultusunda seçtiğimiz ürünün (OCS), seçtiğimiz konfigürasyon üzerinde (Hyper-V, Win2008 Guest OS) desteklendiğini görüyoruz. Ayrıca ürün için daha ayrıntılı destek bilgilerinin yer aldığı bazı linkler ve ilgili KB makalelerine ulaşma şansımız da var.

En alt bölümde ise seçilen ürün için hangi feature’ların desteklendiği, hangilerinin desteklenmediğini görebiliyoruz.

Örneğin OCS 2007 R2 için bir çok role desteklenirken Audio ve Video temelli rollerin desteklenmediğini görebiliyoruz.  Yani ürünün destekleniyor olması, tüm role’lerin desteklendiği anlamına gelmiyor.

Bu şekilde bir çok Microsoft uygulaması için ayrıntılı destek bilgisine ulaşabilirsiniz.

Yazı Etiketleri: ,

Sayfa Başı ▲

Yorum Ekle