Nedir Bu Enlightenments?

26.11.2009 | 00:07 Dokümanlar , Hyper-V 0 Yorum

Hyper-V tarafında son zamanlarda yayınlanan bazı Architecture (mimari) diyagramlarında Child Partition tarafında Enlightenments olarak tanımlanan bir bölüm yer alıyor.

Hyper-V Enlightenments

Nedir bu Enlightenments?

Kelimenin Türkçe karşılığı aydınlanmış, yani bir şeyleri öğrenmiş, artık bazı şeylerin farkında olan şey gibi düşünebilirsiniz. Peki Child Partition’ların bu durumla ilgisi ne? Acaba ne öğrenmişler? :)

Enlightenments bir bileşen yada teknoloji değil genellikle server virtualization tarafında kullanılan bir tanımdır. (ürün bağımsız)

Bu tanımı Hyper-V tarafında ele alırsak açılımı şu olur. Hyper-V yeteneklerinden (ör: VMBus, VSP, VSC yani ICs bileşenleri) yararlanabilecek şekilde tasarlanmış bir Guest OS Enlightened Guest OS olarak tanımlanır. (yada Hyper-V Aware Guest OS)

Yine Hyper-V tarafında Guest OS dışında ICs ile sağlanan sentetik donanımlarda da Enlightened I/O şeklinde bu tanımı görebilirsiniz. (ör: storage, networking, graphics, and input subsystems i/o’ları)

Yukarıdaki ekran görüntüsünde yer alan Enlightenments ise Guest OS kernel’i ve ICs i/o’larını temsil ediyor. Yani Guest OS’imiz ICs sayesinde sentetik donanımları kullanarak Enlightened I/O yapmayı öğrenmiş yani aydınlanmış durumda :) Emulated donanımlar ise Enlightened I/O kapsamına girmiyor.

Bir diğer konuda şu: VMBus, memory-based bir protokoldür. (fiziksel BUS gibi) Az öncede söylediğimiz gibi ICs sentetik donanımlar sağlıyor. Sentetik donanımları emulated donanımlardan ayıran en önemli özellik VMBus, VSC, VSP üçlüsünü kullanıyor olmaları. Yani Guest üzerindeki bir sentetik donanım i/o request yaptığında VSC (virtual service clinet/consumer), Parent OS üzerindeki VSP (virtual service provider)’a bu requesti iletmek ister. İşte bu noktada iki bileşen arasındaki iletişim VMBus üzerinden akar. Emulated device’lar ise VMBus kullanmaz. Emulated device’lar hypervisor tarafından taklit edilip VM’e sunulur (ör: IDE cont., Legacy net. adapter) ve Parent OS yada VMBus ile ilgileri yoktur. Bu durumda aydınlanma da yoktur. Aklınızda bulunsun ;)

Yazı Etiketleri: , ,

Sayfa Başı ▲

Yorum Ekle