Small Business Server 2008 ve Yenilikler

15.03.2008 | 01:28 Dokümanlar , Haberler , Windows Server 4 Yorum

Windows Small Business Server 2003 hepimizin tanıdığı bir ürün. Premium sürümü bir çok teknoloji ile beraber geliyor. Her ne kadar kullanıcı limiti olsa da, küçük işletmeler için mükemmel bir ürün. Ayrıca maliyet açısından büyük artıları var.

Windows Server 2008 sürümlerinin çıkmasına çok az bir süre kaldı. Bunların hemen ardından (yani bu yılın ikinci yarısında) Windows Small Business Server 2008 sürümünün çıkması bekleniyor.

Bu kısa yazıda SBS 2008 ile gelecek olan yeniliklere şöyle bir göz atıyoruz.

Small Business Server 2008 Yenilikleri

SBS 2008, Standart ve Premium olmak üzere iki sürüm olarak geliyor.

Sürümler içinde gelen ilave teknolojiler ise aşağıdaki ekran görüntüsünde yer alıyor.

Small Business Server Sürüm Farkları

İlk fark edilen Microsoft’un yeni güvenlik çözümü olan ForeFront Security ürünlerinin de SBS’e dahil edilmiş olması. (Fore Exchange & For SBS) Bu yenilik her iki SBS sürümünde de geliyor. Ancak sadece bir yıllık deneme lisansı ile. Daha sonrası için ayrıca satın alınması gerekiyor.

Aynı şekilde Live OneCare de bir yıllık deneme sürümü olarak geliyor.

Premium Edition’da ise ayrıca SQL Server 2008 yer alıyor. Ve dikkat ederseniz Windows Server 2008 Standart Edition (Second Copy) diye bir özellik var. Bu Second Copy ibaresi önemli. Second Copy, SBS 2008 in olayıdır diyorum çünkü artık Premium sürümler ikinci bir sunucuya kurulabilecek.

Örneğin bir adet SBS 2008 Premium alıyoruz. Bir sunucuya SBS üzerinde Exchange 2007, Sharepoint, OneCare kurarken diğer sunucuya SBS üzerinde SQL 2008 kurabiliyoruz. Yani Bir SBS 2008 Premium Edition iki farklı sunucuya kurulabiliyor. Süper bir yenilik.

Gözler hemen ISA Server’ı arıyor olmalı? Ama maalesef SBS içinde artık ISA Server yok!

ISA Server, SBS’in biraz daha gelişmiş versiyonu olan bir sürüm ile geliyor olacak.

Essential Business Server 2008

Aslında bu yeni sürüm SBS’in yerini alıyor. 250 kullanıcıya kadar hizmet verecek olan Windows Essential Business Server 2008 için yeni SBS’imiz diyebiliriz.

Ve yine bu sürüm içinde System Center Essentials 2007 de yer alıyor olacak. Aşağıdaki tablo, içerdiği özellikler hakkında fikir verebilir.

Essential Business Server 2008

İlerleyen günlerde bu yeni sürümü ve yeniliklerini inceliyor olacağız.

Yazı Etiketleri: ,

Sayfa Başı ▲

Yorumlar (4)

 1. ender sönmez

  slm benım sıkıntım sbs2011 e wındows7 profesıonal pc lerı domaın e eklemek dns le ılgılı uyarı verıyor ve bıturlu domaın e sokamadım termınalı bu konuda fıkrınızı rıcaedıyorum

 2. Serhat AKINCI

  Ender@ aldığın uyarıyı paylaşırsan yorum yapabiliriz.

 3. Ali YILDIZ

  Merhaba sbs 2008 standart üzerinde sql gelmiyor demişsiniz standart üzerine ayrıca sql kurulumu yapabiliyoruz değilmi yoksa sql kullanmak için illa premium mu almamız lazım

 4. Serhat AKINCI

  @Ali – SBS Standard üzerine SQL Server kurulumu yapabilirsin. SBS STD ile gelmez, ayrıca alınması gerekir.

Yorum Ekle