Sosyal Ağlarda Tıklama Oranı

18.06.2013 | 23:16 Gereksiz Bilgiler 1 Yorum

Genelde blog üzerinde yayımladığım her yazıyı sosyal ağlarda paylaşmıyorum. Mesela Windows Azure Yaşam Döngüsü Değişiklikleri gibi, Windows Server 2012 – Device Manager Uzak Erişim gibi yazılar belirli gruplara hitap ettiği için herkesi bu tip çalışmalarla rahatsız etmek pek hoşuma gitmiyor. Bu yüzden ara sıra Blog’u ziyaret edip neler var diye bakmanızı veya şurada bahsettiğim birkaç yol ile takip etmenizi tavsiye ederim.

Daha genele hitap eden veya iletişim halinde olduğum insanların ilgisini çekeceğini düşündüğüm örneğin Windows 8.1 gibi, BT Uzmanları için Windows 8.1 Yenilikleri gibi, Windows Server 2012 R2 Hyper-V Yenilikleri gibi biraz daha vizyonel konuları ise sık kullandığım aşağıdaki 3 sosyal ağ servisi üzerinden paylaşabiliyorum.

Facebook

Twitter

LinkedIN

Takipçi sayısı olarak birbirine çok yakın olan (500+) bu hesaplar üzerinden yaptığım paylaşımlara tıklanma oranları için geçenlerde bir ölçüm yaptım ve görünen o ki en fazla tıklama hala Facebook üzerinden oluyor.

Mesela birçok insanın ilgisini çekebilecek Windows 8.1 konulu bir yazı için bir günlük mesai saatleri içerisinde içerisinde 120 tıklama gerçekleşmiş ve bunların sosyal ağ servislerine göre dağılımı aşağıdaki gibi.

Sosyal ağ tıklama oranları

Listede Other olarak geçen grup ise ilgili URL’i farklı bir şekilde açan kişiler. (örneğin e-posta ile ile bir başkasına ileterek veya direkt tarayıcı adres satırına yapıştırarak)

Ölçümde mesai saatlerini baz almak ilk etapta yanıltıcı gibi gelebilir çünkü birçok kuruluşta sosyal ağ servisleri mesai zaman diliminde tamamen veya kısmen engelli oluyor ancak içeriğin hitap ettiği kitlenin engel tanımayan BT çalışanları olduğunu da hesaba katmak gerekir :) Öte yandan farklı zaman dilimlerini kapsayan ölçümlerde de Facebook çok önde.

Özetle Facebook hala popülerliğini koruyor :)

Yazı Etiketleri: ,

Sayfa Başı ▲

Yorumlar (1)

  1. briket makinası

    facebook en çok kullanılan sosyal ağ sitesi sanırım bunun önüne hiç birisi geçemez

Yorum Ekle