SQL Server 2014 Lisanslama ve Satın Alma Modelleri

11.08.2014 | 09:50 Dokümanlar , SQL Server 21 Yorum

SQL Server 2014 lisanslaması sürümlere, fiziksel veya sanal çalışma durumuna göre farklılıklar gösterir. Eğer sürümler ve sahip oldukları özellikler konusunda bilgiye ihtiyacınız varsa, öncelikle SQL Server 2014 Sürümleri ve Özellikler yazısını okumanızı öneririm.

Daha çok bina içi (on-premise) ve fiziksel ortamdaki lisanslama modellerini açıklayan bilgilerin daha net anlaşılabilmesi için lisanslama bölümlerinde geçen bazı temel ifadelerin açıklamalarını aşağıda bulabilirsiniz.

İstemci erişim lisansı (CAL) – SQL Server yazılımdan hizmet alan her bir kullanıcı veya cihaz, servise erişen bir kullanıcı anlamına gelir. Lisanslama modeline göre bazı SQL Server 2014 sürümlerine erişen her kullanıcı için SQL Server CAL sağlanması gerekir.

Sunucu (server) lisanslama modeli – SQL Server yazılımının kendi lisansıdır. Sunucu üzerinde kurulu olan her bir Instance (SQL Server yazılımının kurulu olan görüntüsü) başına sağlanır. Bu sunucu yazılımı yanında, sunucuya erişip SQL’den hizmet alan her istemci için ayrıca SQL Server CAL sağlanması gerekir.

Çekirdek başına (per core) lisanslama modeli  – SQL Server yazılımının kendi lisansıdır. Bu modelde, SQL Server Instance’ın çalıştığı fiziksel işlemci ve çekirdek sayısı başına lisans sağlanır. Sunucu (server) lisansı modeline göre ilk bakışta daha maliyetli görünebilir ama çekirdek başına lisanslamanın en büyük avantajı SQL’den hizmet alan istemciler için ayrıca SQL Server CAL gerekliliği olmamasıdır. Özellikle hizmet verilecek kullanıcı sayısının belli olmadığı, çok yüksek olduğu veya yoğun dış bağlantılı (Internet/External) projelerde tercih edilmesi avantajlıdır.

sql-server-2014-surumler-lisanslama

Satın alma modeli – SQL Server 2014 sürümlerine göre aşağıdaki üç model ile satın almak mümkündür.

 • Toplu Lisanslama (Volume Licensing)
 • Perakende (Retail – FPP)
 • Üçüncü parti barındırma (Third Party Hosting)

Yukarıda açıklanan SQL Server 2014 sürümleri aşağıdaki gibi lisanslanır ve satın alınır.

UYARI: Bu aşağıdaki içerik 11.8.2014 tarihindeki genel lisanslama bilgilerine göre düzenlenmiştir.

SQL Server 2014 Standard Lisanslama ve Satın Alma

Daha çok kritik olmayan iş uygulamaları için temel veri yönetimi ve iş zekası özellikleri sunan SQL Server 2014 Standard sürümü Çekirdek Başına (per-core) ve Server + CAL lisanslama modellerini destekler.

Eğer Çekirdek Başına lisanslama modeli tercih edilirse, SQL Server yazılımını çalıştıran her sunucu üzerindeki işlemci çekirdeği için SQL Server lisansı sağlamak gerekir. SQL’den hizmet alacak istemciler için ayrıca CAL sağlamak gerekmez.

Eğer Server + CAL lisanslama modeli tercih edilirse, SQL Server yazılımını çalıştıran her sunucu için Sunucu lisansı, SQL’den hizmet alacak istemciler için de ayrıca uygun sürümde CAL sağlamak gerekir.

SQL Server 2014 Standard sürümü Toplu Lisanslama (Volume Licensing), Perakende (Retail – FPP) ve Üçüncü parti barındırma (Third Party Hosting) kanallarından satın alınabilir.

SQL Server 2014 Business Intelligence Lisanslama ve Satın Alma

Ölçeklendirilebilir, yönetilebilir ve gelişmiş iş zekası çözümleri oluşturmak için tercih edilen SQL Server 2014 Business Intelligence sürümü sadece Server + CAL modelinde lisanslanır. Bu modelde, SQL Server yazılımını çalıştıran her sunucu için Sunucu lisansı, SQL’den hizmet alacak istemciler için ise uygun sürümde CAL sağlamak gerekir.

Toplu Lisanslama (Volume Licensing) ve Üçüncü parti barındırma (Third Party Hosting) kanallarından satın alınabilir.

SQL Server 2014 Enterprise Lisanslama ve Satın Alma

Yüksek veritabanı ve iş zekası gereksinimleri ile önemli iş yükleri için en üst düzeyde hizmet sunabilen SQL Server 2014 Enterprise sürümü sadece Çekirdek Başına (per-core) modelinde lisanslanır. Bu modelde, SQL Server yazılımını çalıştıran her sunucu üzerindeki işlemci çekirdeği için SQL Server lisansı sağlamak gerekir. SQL’den hizmet alacak istemciler için ayrıca CAL sağlamak gerekmez.

SQL Server 2014 Web Lisanslama ve Satın Alma

Hoster’lar tarafından barındırılan ve çoğunlukla genel erişime açık web siteleri için özelleştirilmiş olan SQL Server 2014 Web sürümü sadece Çekirdek Başına (per-core) modelinde lisanslanır. Bu modelde, SQL Server yazılımını çalıştıran her sunucu üzerindeki işlemci çekirdeği için SQL Server lisansı sağlamak gerekir. SQL’den hizmet alacak istemciler için ayrıca CAL sağlamak gerekmez.

Sadece Üçüncü parti barındırma (Third Party Hosting) kanalı üzerinden sahip olunabilir.

SQL Server 2014 Developer Lisanslama ve Satın Alma

Geliştiriciler için geliştirme ve test amaçlı sunulan SQL Server 2014 Developer sürümü sadece kullanıcı başına lisanslanır. Bu sürümü kullanan her bir geliştirici veya test edici için yaklaşık ücret 50$’dır.

Toplu Lisanslama (Volume Licensing) ve Perakende (Retail – FPP) kanallarından temin edilebilir.

SQL Server 2014 Express Lisanslama ve Satın Alma

Limitli özellikler barındıran bu sürüm tamamen ücretsizdir. Microsoft indirme merkezinden indirilip kullanılabilir.

Tüm bu lisanslama bilgilerine ek olarak, sanallaştırılmış ortamlarda dağıtılan SQL Server 2014 sürümleri için bazı avantajlar da söz konusudur. Örneğin tüm fiziksel çekirdekleri SQL Server 2014 Enterprise sürüm + yazılım güvencesi (SA) ile lisanslanmış bir sanallaştırma sunucusu üzerinde, SQL Server instance’ları sınırsız sayıda VM’e dağıtabilir ve gerektiğinde tüm donanım gücünden faydalanabilirsiniz. Microsoft SQL Server 2014 sürümlerinin sanallaştırılmış ortamlarda lisanslanmasıyla ilgili bilgileri başka bir yazıda toparlayacağım için şimdilik bu konuya girmiyorum.

Bulut öncelikli veri platformunun en önemli parçalarından Microsoft SQL Server 2014 sürümleri, lisanslama ve satın alma seçenekleri hakkında bilgiler yer alan bu yazıdan sonra, eğer ilgileniyorsanız SQL Server 2014 kurulumu nasıl yapılır dokümanını da okuyabilirsiniz.

Yazı Etiketleri: ,

Sayfa Başı ▲

Yorumlar (21)

 1. Aydın Sağlambaş

  Merhabalar ,

  SQL Server 2014 Standart core lisans almak yerine Cloud sistemde SQL server database çalıştırmak istiyorum. Bu hizmeti verecek sağlam firma varmı bildiğiniz. Veya bu konuda ücretli yardımcı olma şansınız varmı ?
  SQL server Web lisanslama ile sanırım Cloud üzerinde sınırsız kullanıcı ile işlem yapabiliyorum.

 2. Serhat AKINCI

  Merhaba, Microsoft Azure’dan servis olarak kiralayabilirsiniz veya galerideki hazır image’lardan bir VM olarak dağıtabilirsiniz.

  Servis olarak DB: http://azure.microsoft.com/tr-tr/services/sql-database/
  IaaS VM üzerinde: http://azure.microsoft.com/tr-tr/documentation/articles/virtual-machines-provision-sql-server/

 3. Ali

  Merhaba Serhat Bey,

  Mevcut yapımız vmware sanallaştırma plat formu üzerinde çalışmaktadır.
  Vmware liasnsımız ile HA yapabiliyoruz.
  1.ci hostumzun işlemcisi E5630 4 Core X2 toplamda 8 core’dur.
  2.ci hostumuzun işlemcisi E2690 8 Core X2 toplamda 16 ‘dur.
  SQLSvrStd 2014 lisansımız 1.ci hostumda çalışıyor.
  Bu yapımıza göre Çekirdek başına (per core) lisanslama modelini uygulamak istediğimde kaç adet core lisans almam gerekiyor.

 4. Serhat AKINCI

  Merhaba, sanallaştırılmış olarak çalışan SQL Server kopyalarını çekirdek bazlı lisanslarken sanallaştırma sunucusunun (Host) değil sanal makinenin (VM) çekirdek sayısı dikkate alınır.

  Mesela 12 fiziksel çekirdekli sanallaştırma sunucusu üzerinde 6 sanal işlemci atanmış bir SQL Server STD sanal makinesini Open Lisans modelinde lisanslarken 3 adet CoreLic almanız gerekir. Yazılım güvencesiz (SA) hali SQLSvrStdCore 2014 SNGL OLP 2Lic NL CoreLic Qlfd olarak geçen her bir lisans 2 çekirdeği (sanal işlemciyi) lisanslar. Bu yüzden sanal makineye atanmış 6 sanal işlemci için 3 adet CoreLic almak yeterlidir. Daha sonra bu sanal makine örneğin HA ile ortamdaki 24 fiziksel çekirdekli farklı bir sanallaştırma sunucusu (Host) üzerine geçse dahi, atanmış 6 sanal işlemci sayısını değiştirmemeniz koşuluyla aynı şartlarda lisanslı olmaya devam eder. Çünkü daha önce de söylediğim gibi bu senaryoda dikkate alınan şey sanal işlemci sayısıdır.

  Ayrıca aşağıdaki iki ilave bilgi aklınıza bulunsun.

  Sanal makinede çalışan SQL Server’ı çekirdek bazlı lisanslarken en az 2 adet CoreLic alarak başlamanız gerekir. Yani sanal makineye atanmış 2 sanal işlemci olsa bile en az 4 sanal işlemciyi kapsayan 2 adet “SQLSvrStdCore 2014 SNGL OLP 2Lic NL CoreLic Qlfd” almalısınız. Bu bir kural.

  Eğer SQL Server Enterprise kullanmak istiyorsanız yine yukarıdaki tüm şartlar aynen geçerlidir. Ama Enterprise sürümde ilave olarak şöyle de bir avantaj sunulur: Eğer bir sanal makineye atanmış sanal işlemci sayısı yerine sanallaştırma sunucusu üzerindeki fiziksel çekirdeklerin tamamını lisanslarsanız (öyle bir şansınız da var), o sunucu üzerinde açacağınız tüm sanal makinelerde SQL Server Enterprise’ı ilave lisanslama yapmadan kullanabilirsiniz. Genellikle aynı Host üzerinde birden fazla sanal makine çalıştırıp her biri içinde ayrı ayrı SQL Server kullanmak isteyen müşteriler için avantajlıdır. Bu lisans avantajı sadece o fiziksel sunucu üzerindeki sanal makineler için geçerlidir. Bu modeldeki bir SQL sanal makinesi ortamdaki farklı bir Host üzerine geçerse, aynı lisanslama avantajının devam edebilmesi için onun da tüm fiziksel çekirdeklerinin lisanslanmış olması gerekir.

 5. murat

  Serhat bey, merhaba

  Bloğunuzu ilgiile takip ediyorum…
  Bir sorum olacak
  Bir server üzerinde 2008 r2 var bunun üzerinde sql veritabanına ihtiyaç duyan erp yazılımı alıcaz fakat
  anlamadğım bir durum SQL server 2008 standard lisansı alıcam fakat birde (15kullanıcı)cal lisansı almam gerektiğini söylüyorlar bu doğrumu?? çünkü erp yazılımı sql i kullanıcak,, 15 kullanıcıda bu erp programını kullanıcak yani 15 kullanıcı sql ile ilgilenmicek bilgi verebilirmisiniz… teşekkürler…

 6. Serhat AKINCI

  Merhaba,

  SQL Server (sunucu) lisanslı veritabanı motoru ve diğer SQL servislerini çalıştıran ana yazılım içindir; sunucu başına veya çekirdek sayısına göre olabilir. Sunucu başına olursa, hizmet alacak her kullanıcı veya aygıt için ayrıca SQL Server CAL gerekir.

  Sunucu başına lisanslanmış bir SQL Server’dan hizmet alacak her bir kullanıcı için, arada bir uygulama olsa dahi (ki sizin örneğinize ERP yazılımı oluyor) ayrıca SQL Server CAL almanız gerekir. Ortamdaki tüm kullanıcıların bir ara yazılıma bağlanması ve sadece bu ara yazılımın SQL Server’a erişiyor olması SQL Server CAL gereksinimini azaltmaz veya ortadan kaldırmaz. Ara yazılım üzerinden SQL Server’daki herhangi bir bileşenle ilgili iş yapan (mesela DB’ye kayıt giren, görüntüleme yapan, rapor çeken, vs..) kullanıcılar, SQL Server’dan hizmet alıyor olarak kabul edilir.

 7. Fatih

  Merhaba Serhat Bey
  SQL enterprise sürümü kurulu bir sistemimiz var, express sürümü ile replikasyon yapmak istiyoruz,
  Expres sürüm enterprice sistem için subscriber oacak şekilde ayarlanacaktır,

  Bu durumda express sürüm için lisanslama söz konusu olurmu,

  Teşekkürler,

 8. Serhat AKINCI

  SQL Server’ın Express sürümü için uygulama veya istemci lisansı gerekmez ve Express sürüm, replikasyonda subscriber only olarak kullanılabilir. Ancak diğer birçok limitle birlikte özellikle tek soket işlemci, 1GB ram, 10GB DB size gibi ölçeklenebilirlik limitleri olduğunu unutmayın.

 9. Özkan Subaşı

  Üstad Selamlar,
  mevcutta 2core hyper-v üzerinde çalışan SQL serverımız var. bu sistemi fiziksel bir sunucu üzerine almak istiyoruz. fiziksel sunucumuz üzerinde 6core lu tek bir CPU olacak. elimizdeki lisans 4core kapsayan bir lisans. fiziksel üzerinde mevcut lisans ile devam edebilir miyim? kalan 2 core u da lisanslamak zorundamıyım?
  4 core fazla ile bana yetecek durumda. Nasıl hareket etmeliyiz.

 10. Serhat AKINCI

  Merhaba, SQL Server çalıştıran fiziksel sunucudaki tüm çekirdekler lisanslanmalı, bu bir kural. Ayrıca fiziksel SQL Server’lar çekirdek bazlı lisanslanırken bazı core factor kurallarına tabidir. İşlemci modelinizi bilmiyorum ama büyü ihtimalle aşağıdaki koşullardan sonuncusuna uyuyorsunuz, bu yüzden +1 Lic pack (2core) daha almanız gerekecek.

  1) AMD Processors 31XX, 32XX, 41XX,42XX, 61XX, 62XX serilerinin 6 veya daha fazla çekirdekli işlemcilerinde core factor 0,75
  2) Single-Core Processor’ler için core factor 4
  3) Dual-Core Processor’ler için core factor 2
  4) Bunlar dışındakiler için core factor 1

  * Fiziksel çekirdek sayısını yukarıdaki uygun core factor çarpanı ile çarptıktan sonra elde edilen sayıyı lisanslamanız gerekir.
  * VM’ler core factor kapsamı dışındadır.

 11. Emrah

  Serhat Bey merhaba
  Bur sanal sunucu uzerinde sql server standart 2014 lisansi almak istiyorum. Cal kafami karistirdi. Uygulama uzerinde database e tek bir user baglanacak.connectionstring den.
  Sistemi ayni anda 10 kisi login olup kullanabilir. Bunun icin 10 cal lisansi mi almak gerekir?

 12. Serhat AKINCI

  Emrah – Evet, SQL DB’lerine ulaşırken aracılık yapan tek bir servis veya kullanıcı hesabı olsa dahi uygulamadan faydalanan her bir user için SQL CAL satın alınması gerekir.

 13. Tolga

  Serhat bey merhaba,
  SQL Server Standart (server+cal modelinde)kullanan her sunucu için mi cal gerekir yoksa mevcuttaki kullanıcılarım için uygun versiyon sql cal almak yeterlimidir? yani, organizasyonumda 10 ayrı sql server standart (server+cal modeli) ve toplamda 50 kullanıcım olduğunu düşünelim. Bu 50 kullanıcı 10 ayrı sql’i kullanacaklarsa, toplamda 500 cal lisansımı gerekir yoksa 50 cal yeterlimidir? Teşekkürler

 14. Serhat AKINCI

  Tolga – 50 adet User CAL + 10 adet SQL Server license almanız yeterli. User CAL’lar sunucuya değil kullanıcıya aittir ve o kullanıcı tek bir CAL ile ilgili servisi veren birden fazla sunucuya erişebilir.

 15. Ayhan DURAN

  Serhat Hocam Selam,
  Şirketimizde 36 kullanıcı bunun yanında birde domain controller kullanıyoruz (Server 2008std r2) 4 çekirdek tek cpu özelliği olan bir fiziksel sunucumuz mevcut. SQL lisanslama konusunda 7NQ-00563 SQL SvrStdCore 2014 SNGL OLP bu ürünü kullanmak istiyoruz. Sizce bu senaryo bizim yapımızda bir şirkete uygunmudur? veya bunun dışında farklı avantajlı bir lisanslama modeli tavsiye edebilirmisiniz?

 16. Uğur OLCAY

  Merhaba Serhat Bey; Öncelikle bilgi paylaşımına gösterdiğiniz hassasiyet için teşekkür etmek isterim. Bugüne kadar Novell Netware 6.5 kullanmış ancak yeni sistem PC lerin lan sürücü desteği olmadığından Orka Dos Muhasebe Programını çalıştıracak dört kullanıcılı bir muhasebe bürosu için hangi server (tercihen ücretsiz) kurmamızı tavsiye edersiniz? Saygılarımla, Uğur OLCAY

 17. Blog Gazanya

  Merhaba,

  Bir sunucuda Windows server + SQL Server kurulu. Terminaller localda kurulu bir program yardımıyla SQL server ‘a veri gönderip , veri çekiyor. (Server işletim sistemiyle ilgili başka hiçbir şey kullanmıyorlar.)

  Bu senaryoya göre , Her bir kullanıcı için SQL CAL ile beraber Windows CAL gerekli mi ? Yoksa sadece SQL CAL yeterli olur mu ?

  Teşekkürler.

 18. Serhat AKINCI

  Eğer kullanıcılar/aygıtlar bu sırada Windows Server üzerinde kimlik doğrulama (mesela windows integrated authentication gibi) gerçekleştiriyor ise, SQL Server CAL ile birlikte eşit sayıda Windows Server CAL da gerekir.

 19. Fethi BAKIMOĞLU

  Serhat bey merhabalar,

  Windows serverda ERP program kullanmayı planlıyoruz. Kullanacağımız ERP programa ait datalar aynı server üzerinde kurulu bulunan sql üzerinde işlem görecektir. Windows servera uzak kullanıcı ve yerel ağ üzerinde ki kullanıclar bağlanarak Windows serverda ki ERP programı çalıştıracaklardır. SQL’e erişimleri olmayacaktır. Böyle bir çalışma ortamında lisanlama işlemini nasıl yapmalıyız. Windows ve SQL içi yazılımları satın alırken aynı zamanda kullanıcı başına Wİndows ve SQL için ayrı ayrı lisanslama mı yapmalıyız. Burada SQL sadece veri depolama ve işleme için kullanılacak, kullanıcılar sql’e ayrı ayrı erişim sağlamayacak, Windows server üzüerinde kurulu ERP yazılımı çalıştırıp kullanacakalrdır. ya da böyle sistem için bizlere ne önerirsiniz.

  teşekkürler

 20. Mahmut Oren

  Merhabalar iyi çalışmalar 8 Cekirdek HP sunucu kullanmaktayım iki ayrı application ait database mevcut bunun için kafamda biraz karşıklık oluştu

  1. Application Database Ulaşım Kişi Sayısı : 5 Client Bulunmakta

  2. Application Database Ulaşım Kişi Sayısı : 10 Client Bulunmakta

  Bu durumda iki ayrı database mevcut iki ayrı uygulama için.
  Soru : SQL Standart + 15 CAL mı almam gerekiyor bu durumda ?

 21. Suleyman

  Merhaba
  https://ark.intel.com/tr/products/91767/Intel-Xeon-Processor-E5-2650-v4-30M-Cache-2_20-GHz
  bu işlemciden 2 tane olan bir sunucumuz var
  ve bu makinede 10 tane sql server instance kurulacak bize ne tür lisanslama gerekiyor sanallaştırma bulunmamakta.
  Ayrca sql serverın her bir servisine 1 adet uygulama “sa” kullanıcısı üzerinden connect oluyor ve sitelerde ayrıca sql server bağlantısı kullanıyor birden fazla bağlantı var

Yorum Ekle