Sunum Sanallaştırma ve RemoteAPP

24.05.2008 | 16:09 Dokümanlar , Windows Server 3 Yorum

Sunum Sanallaştırma Nedir?

Sunum sanallaştırması, Windows Server 2008 sanallaştırma çözümünün diğer bir kilit bileşenidir. Bir uygulamanın çalıştırıldığı yerden kullanıldığı Terminal Hizmetleri (TS) sunum sanallaştırması, istemcilerin herhangi bir uygulama üzerinde çalışmasını mümkün kılmaktadır. TS sunum sanallaştırması, uygulamaların kurulmasını hızlandırmakta ve çok çeşitli istemci aygıtlarını kapsayacak şekilde genişletmekte ve böylece organizasyonların IT altyapısını çok daha atik ve uyumlu hale getirmektedir.

Terminal Hizmetleriyle birlikte kurulan uygulamaların kurulumları, veri merkezinde sadece bir kere yapılmakta ve istemci bilgisayarlarda yerel olarak gerçekleştirilmemektedir. Bu, uygulamaların hem hizmete sokulmasını hem de bakımının yapılmasını basitleştirmektedir. Yeni uygulamalar, Terminal Hizmetleri sayesinde yeni uygulamayı yerel olarak çalıştıramayan istemciler de dahil olmak üzere birçok farklı istemci türünde kurulabilmektedir. Microsoft Terminal Hizmetleri için Uygulama Sanallaştırması, Terminal Sunucusu üzerindeki uygulamaları birbirlerinden izole ederek onları sanallaştırmaktadır. Bu, her bir Terminal Hizmetleri sunucusunda daha fazla uygulama ve kullanıcıyı mümkün kılarak, sunucudan sağlanan faydayı arttırmaktadır.

Terminal Hizmetleri sunum sanallaştırması uzaktan bağlanabilirliği basitleştirmektedir. Zengin uygulamalara bir

Web sayfasından erişilebilmesini ve yerel bir masaüstüyle sorunsuzca entegre edilebilmesini sağlayarak uzaktan çalışanların verimliliğini arttırmaktadır.

RemoteAPP Nedir?

Terminal Hizmetler sunum sanallaştırması, organizasyonların önemli fikri mülkiyetleri güvenli şekilde muhafaza etmelerine yardımcı olmaktadır. Ayrıca, uygulama ve verileri masaüstünden kaldırarak, düzenlemelere uyumluluğu sağlamayı da basitleştirmektedir. TS uygulamaları ve veri merkezinde aktif olan veriler ile ağ üzerinden sadece şifrelenmiş klavye ve fare hareketleri aktarılmaktadır.

Terminal Hizmetler RemoteAppile, merkezi uygulamalar, yerel uygulamalar gibi kullanılabilmektedir. Uzak uygulama, uzak masaüstünün tamamını harekete geçirmemekte, istemci bilgisayarın masaüstünde kendi yeniden boyutlandırılabilir penceresinin içerisinde çalışmaktadır. Eğer program, bir uyarı alanı ikonu kullanırsa, bu ikon, istemcinin uyarı alanında belirmektedir. Açılır pencereler, yerel masaüstüne yeniden yönlendirilmekte ve yazıcılar da yeniden yönlendirilerek, uzak program içerisinde erişilebilir hale gelmektedir. Kullanıcılar uzak programın, masaüstlerinde, uzak program ile birlikte çalışan diğer yerel uygulamalardan farklı olduğunun ayırt edebilirler.

RemoteApp’taki diğer iyileştirmeler

– Uzak Masaüstü Bağlantısı 6.1 – Terminal Hizmetlere erişmek için kullanıcıların, Uzak Masaüstü Bağlantısı 6.1’i kullanmaları gerekecektir. Uzak Masaüstü Bağlantısı 6.1, Windows Server 2008 ve Windows Vista® ile birlikte sunulmakta ve Windows® XP ve Windows Server® 2003 için ücretsiz olarak bilgisayarınıza indirilebilmektedir.

– Uzak Masaüstü Bağlantısı Görüntüleme İyileştirmeleri – Uzak Masaüstü Bağlantısı 6.1 yazılımı, daha yüksek çözünürlüklü masaüstleri (4096 x 2048’e kadar) için ve tek bir büyük masaüstü oluşturmak amacıyla çoklu monitörleri bir araya getirmek için ilave destek sağlamaktadır. Uzak Masaüstü Bağlantısı 6.1 kullanıcıları, daha yeni yüksek çözünürlüklü monitörlerden ve daha önceki 4:3 standardıyla uyumlu olmayan 16:9 ya da 16:10 geniş ekran formatları gibi modern görüntüleme formatlarından yararlanabilirler.

– Masaüstü Deneyimi – Uzak Masaüstü Bağlantısı 6.1, uzak bilgisayarda mevcut olan masaüstünü, kullanıcının istemci bilgisayarında yeniden üretir. Masaüstü Deneyiminin, Windows Server 2008’e kurulmasının ardından, kullanıcı, Windows Media® Player, masaüstü temaları ve fotoğraf yönetimi gibi Windows Vista özelliklerine, kendi uzaktan bağlantısından erişebilir. Masaüstü deneyimi özelliği ve – klavye ve fareyi, yüksek bant genişliği kullanımı altında bile monitörde görüntülenenler ile senkronizasyon içerisinde tutmak için tasarlanmış olan- görüntüleme veri önceliklendirmesi ayarları, bir Windows Server 2008 Terminal Sunucusuna bağlanıldığında, son kullanıcı deneyimini zenginleştirmektedir.

RemoteApp, organizasyondaki birden çok masaüstü bilgisayardaki kurulumların bakımının ayrı ayrı yapılmasının yerine, sunucu üzerinde bulunan tek bir merkezi uygulamanın bakımının yapılmasını yeterli kılarak, yönetim için harcanan çabayı azaltmaktadır. Ayrıca uzak uygulamanın, istemci bilgisayar masaüstüyle daha sorunsuz entegrasyonunu sağlayarak, kullanıcı deneyimini iyileştirmektedir.

microsoft.com.tr

Yazı Etiketleri: , ,

Sayfa Başı ▲

Yorumlar (3)

 1. Yakup AKPINAR

  Tanıtım için teşekkürler serhat bey.
  Konuyla alakalı bir sorum olacak.Remote App Kurulum örneğin üzerinden office excel paylaştırıyor olalım, client computer dan excel i açıp bir excel dökümanı kaydetmeye çalıştıgımızda bu dökümanı remote app kurulu server üzerindeki bir konuma kaydetmemizi istiyor.Bu kaydı client bilgisayar üzerine yaptırmak mümkün müdür acaba?

  Teşekkürler.

 2. Serhat AKINCI

  Selam,
  Remote Desktop Connection öncesinde client local disk’lerini sunucuya redirect ederek yapılabilir.

 3. Merve

  teşekkürler araştırdığım bir konu idi.

Yorum Ekle