Surface Pro ve Hyper-V

21.06.2013 | 14:23 Dokümanlar , Hyper-V , Windows 4 Yorum

Tablet sınıfındaki cihazlar son dönemde ve görünen o ki uzun bir süre daha popülerliğini korumaya devam edecek. Genelde “Microsoft’un tableti” olarak konuşulan Surface ikiye ayrılır; Surface RT ve Surface Pro.

Surface Modelleri

Surface RT

Surface RT isimli cihaz Ekim 2012 ‘de piyasaya sürüldü ve üzerinde Windows 8 ‘in ARM işlemciler için tasarlanmış, sade ve tablet/mobile odaklı sürümü Windows 8 RT yer aldı. Surface RT üzerinde 1300Mhz quad-core ARM cortex-a9 işlemci ve 2GB RAM sabit, 32GB ve 64GB iki farklı disk seçeneğine yer verildi. Tek şarj ile yaklaşık 8 saatlik çalışma süresine ulaşılabilen Surface RT tablet sınıfında yer verilebilecek bir cihaz olarak hala satışta ve kullanımda.

Surface Pro

Surface Pro isimli ikinci cihaz ise Şubat 2013 ‘de piyasaya sürüldü ve üzerinde Windows 8 Pro işletim sistemi yer aldı. Surface Pro üzerinde Dual-core 1.7 GHz (Turbo Boost to 2.6 GHz) intel core i5-3317u (ivy bridge) işlemci ve 4GB RAM sabit, 64GB ve 128GB iki farklı disk seçeneğine yer verildi. Tek şarj ile yaklaşık 4 saatlik çalışma sürelerine ulaşabilen Surface Pro, Surface RT’ye göre düşük pil ömrüne karşın bir tabletten çok daha fazlasını sunabildiği için rahatlıkla “tablet formunda notebook” olarak tanımlanabilir.

Surface-Pro

Her iki Surface modeli de sadece Windows 8 ile çalışabiliyor. Surface Pro her ne kadar x86 mimariye sahip olsa da normal şartlarda üzerine başka bir işletim sistemi kurma şansınız yok. (bare-metal olarak)

Hyper-V Nedir

x86 mimaride sunucu sanallaştırma çözümü olan Hyper-V ‘nin Server Hyper-V ve Client Hyper-V olmak üzere aynı temel üzerinde iki farklı varyasyonu mevcut. Server Hyper-V, Windows Server sürümleri ile kullanılabilen ve kurumsal veri merkezi yapılarına hitap eden bir çözümken, Client Hyper-V Windows 8 Pro/Enterprise sürümlerinde bulunan ve daha çok son kullanıcı sistemlerinde sanal işletim sistemi çalıştırmayı hedefleyen BT uzmanları ve yazılım geliştiricilerin tercih ettiği bir çözümdür.

Tam bu noktada ampul yanmış olmalı? :)

Eğer Server Hyper-V ve Client Hyper-V hakkında bilgiye ihtiyacınız varsa aşağıdaki bağlantıları ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Windows Server 2012 Hyper-V

Windows 8 Client Hyper-V

Surface Pro ve Hyper-V

Windows 8 Pro ile çalışan x86 mimariye sahip Surface Pro üzerinde intel i5 serisi bir işlemci yer alıyor. Bu işlemci donanımsal sanallaştırmayı destekler, bu özellik varsayılan olarak açıktır ve Client Hyper-V için gerekli olan SLAT özelliğine de sahiptir. SLAT hakkında daha fazla bilgi için aşağıdaki yazıyı okuyabilirsiniz.

Client Hyper-V ve SLAT Gereksinimi

Windows 8 Pro ile gelen Client Hyper-V ‘yi Surface Pro üzerinde aktif ederek farklı işletim sistemlerini tablet formlu bu cihaz üzerinde rahatlıkla çalıştırabilirsiniz. Aşmış bir performans beklemeyin çünkü cihaz üzerindeki donanım gücü sınırlı ancak geriye dönük işletim sistemi ve uygulama uyumluluğu için tercih edilebilir. Bu arada hatırlatmakta fayda var; Windows 8, birçok Windows 7 uygulaması ile tam olarak uyumludur.

Dual-core i5 CPU ve 4GB RAM sabit değerlerine ek olarak 64GB, 128GB ve Haziran ayında piyasaya sürülmesi planlanan ve henüz yaygın olmayan 256GB depolama alanı kapasiteli Surface Pro ‘ları özellikle depolama kapasitesi anlamında daha da genişletmek için USB 3.0 arabirimini veya microSDXC kart yuvasını kullanabiliyorsunuz.

image

Yeni sanal makineleri konumlandırmak için gerekli olan depolama alanını cihazın dahili kapasitesini kullanmadan örneğin bir USB 3.0 taşınabilir disk bağlayarak rahatlıkla karşılayabilirsiniz.

Surface-Pro-external-disk

Aynı şekilde cihazın microSDXC yuvasına bir depolama kartı takarak da kapasiteyi genişletmeniz ve çevre ekipmanı bağımlılığını azaltmanız mümkün.

Sutface Pro Üzerine Hyper-V Kurulumu

Aslına bakarsanız Surface Pro üzerine Hyper-V kurulumunun herhangi bir Windows 8 Pro üzerine Hyper-V kurulumundan farkı yok.

Yeni Windows Feature ‘ları eklediğiniz pencerede Hyper-V özelliğini ve yönetim araçlarını seçerek kurulumu başlatın.

Hyper-V feature

Kurulum ilerler ve tamamlanır. Ardından Restart bekler.

image

Sistem ilk restart ardından açılırken bazı yapılandırmalar gerçekleştirir ve ikinci kez otomatik olarak restart olur.

Surface-Pro-Restart

Hepsi bu kadar. Surface açıldığında sanal makineler oluşturup çalıştırmak için hazırsınız.

Surface Pro Üzerinde Sanal Makineler

Bu noktadan sonra Client Hyper-V tarafından desteklenen tüm işletim sistemlerini Surface Pro üzerinde sanal olarak çalıştırabilirsiniz ki buna Linux çekirdekli işletim sistemleri de dahil.

Hyper-V üzerinde sanal makine oluşturulması, sanal işletim sistemi kurulumu, desteklenen sanal işletim sistemleri gibi konuları ayrıca yazmıyorum çünkü bu konular için yakın zamanda yayımladığım aşağıdaki yazıları referans alabilirsiniz.

Hyper-V – Sanal Makine Nasıl Oluşturulur

Hyper-V – Sanal İşletim Sistemi Kurulumu

Windows Server 2012 Hyper-V Üzerinde Desteklenen Sanal İşletim Sistemleri

Yeni bir sanal makine oluşturduktan sonra sanal işletim sistemi kurarak Surface Pro ‘yu mesela bir Windows 7 ‘ye dönüştürebilirsiniz :)

Surface-Pro-Windows7

Hyper-V Manager yönetim konsolu, VM Connection pencereleri gibi alışık olduğunuz birçok aracı Surface üzerinde dokunarak, klavye veya basınç duyarlı kalem yardımıyla kullanmak mümkün.

Surface-Pro-Hyper-V

Surface-Pro-WindowsServer

Hyper-V üzerinde desteklenen tüm sanal işletim sistemleri Surface Pro üzerinde emrinize amade.

Surface Pro ve Windows 8.1

Kısa süre sonra ilk ön izleme sürümü yayımlanacak olan Windows 8.1 güncellemesinin Surface Pro için de geçerli olduğunu unutmayın. Windows 8.1 kullanılabilir olduğunda, Surface Pro ve üzerinde çalışan Hyper-V ‘ye de yeni yetenekler dahil olacak. Bu konularda daha fazla bilgi için aşağıdaki bağlantıları ziyaret edebilirsiniz.

Windows 8.1

BT Uzmanları için Windows 8.1 Yenilikleri

Windows 8.1 Preview – Önizleme

Serhat AKINCI

Yazı Etiketleri: , ,

Sayfa Başı ▲

Yorumlar (4)

 1. Volkan Özel

  Cok etkileyici. Bu cihaz Turkiye’de yok sanirim.

 2. Serhat AKINCI

  Maalesef henüz Türkiye’de resmi satışı yok.

 3. soner çakır

  serhat bey bu cihaza w7 kuruluabilir o zaman değil mi

 4. gökay cecen

  Merhabalar,

  Surface Pro kullanıcısı olarak yazınızı biraz evvel gördüm. malum surface ile ilgili bilgi internette bile diğerlerine oranlar hayli az.

  sizden bir yardım rica edecektim, Surface pro geçen günlerde bir günceleme yaptı, ve malesef şimdi,

  Fakat herne hikmetse ardından klavyesi (type cover 2) ve ayrıca ses açma ve kapama kısmı artık çalışmıyor her yolu denedim, hatta kendi içerisinden full formatta attım malesef hala çalışmıyor :S yardımcı olabilirmisiniz acaba

Yorum Ekle