Türkçe Windows Server Kullanmanın Dezavantajları

26.05.2008 | 13:25 Dokümanlar , Windows Server 2 Yorum

Genelde Kobi ve orta ölçekli firmalarda Türkçe Windows Server işletim sistemleriyle karşılaşabiliyoruz. Türkçe sistemlerin, İngilizce ile arası iyi olmayan BT personelleri için daha anlaşılabilir olduğu bir gerçek ama bazı dezavantajları da göz ardı etmemek gerekiyor.

Türkçe Windows Server işletim sistemleri için bazı dezavantajlar

 • Yayımlanan servis paketi, küçük düzeltmeler ve güncelleştirmeler genelde ilk olarak İngilizce sürümler için duyurulur (istisnalar olabilir). Daha sonra diğer diller için kullanılabilir duruma gelir. Bu durumun etkisinin sürümler ilerledikçe hissedilir derecede azaldığının altını çizelim.
 • Olay görüntüleyicisi (Event Viewer) üzerindeki kayıtlar da Türkçe olacağı için arama motorlarında veya haber guruplarında muhtemelen daha az bilgiye ulaşabileceksiniz. Her nekadar Event ID ile arama yapıyor olsanız da bir çok durumda İngilizce açıklama metni olması işinizi kolaylaştıracaktır.
 • Arama motorları ve haber gurupları üzerindeki birçok çözüm ve uygulama makalesi genelde İngilizce olarak yayımlanmaktadır. Gün geçtikte Türkçe kaynak sayısı da artıyor.
 • Üzerine yüklenecek uygulamalar (System Center, Exchange, SQL, vb.) genelde Türkçe olmayacağı için, sistem yarı Türkçe yarı İngilizce şeklinde çalışıyor olacak.
 • IBM ve HP gibi donanım üreticilerinin kurulum medyaları (ServerGuide, Smart Start, vb.) ile kurulum yapılmak istenildiğinde, kurulum sırasında problem çıkma ihtimali var ve kurulumdan sonra bölge ve dil seçeneklerini yeniden düzenlemek gerekebilir.
 • Evrensel bir dil olduğu için daha fazla destek seçeneğiniz olacaktır ve daha fazla sayıda uzmandan yardım alma şansınız olabilir.

Gönül ister ki tamamı Türkçe sistemler ile çalışabilelim ancak şu an için durum maalesef böyle. Dezavantaj olduğunu düşündüğünüz noktalar varsa yorum şeklinde yazarsanız buraya ekleyebilirim.

Yazı Etiketleri:

Sayfa Başı ▲

Yorumlar (2)

 1. Cihat EMLİK

  Bu konuda fikirlerinize katlıyorum hocam gerçektende bir IT elemanının türkçe OS kullanması saçma geliyor. Kişisel ve client bilgisayarlarda bu durum pek önemli değil ama sunucu sistemlerinde kesinlikle inglizce kullanılması taraftarıyım.

 2. Zafer Çelenk

  Yukarıda saydığınız dezavantajlara bende katılıyorum ama diğer taraftan bunların bazılarınıda bizlerin yarattığına inanıyorum.

  Biz Türkçe yerine gidip İngilizce sistem kurarsak kimse gidipde 3-5 kişi için Türkçe paket çıkarmaz. Önce bizim dilimizi korumamız gerekir. Sonra üreticiden talep edip baskı oluşturabilirseniz, zannetmiyorum ki Türkçe güncelleme paketleri sizin söylediğiniz gibi geç çıksın.

  Söylenecek çok şey var ama anlayan için bu kadar yeterli değil mi?

Yorum Ekle