Uzak Masaüstü Bağlantısı 6.0 – MSTSC

28.11.2007 | 01:04 Dokümanlar , Windows 15 Yorum

Hepimizin bildiği gibi Terminal Services çalıştıran bir sunucu üzerinde uzaktan oturum açmak istediğimizde mstsc yani “Uzak Masaüstü Bağlantısı” yöntemini kullanırız.  Bu programcığın gerçek ismi Terminal Hizmetleri İstemcisidir. (Microsoft Terminal Services Client – mstsc)

Uzak Masaüstü Bağlantısı İstemcisi 6.0

Windows XP ve Windows Server 2003 üzerinde mstsc 5.0 geliyordu ve uzun süredir bunu kullanıyorduk. Tam tarihini hatırlamamakla beraber bu senenin ortalarında mstsc 6.0 çıktı ve kullanıma sunuldu. Öncelikle indirme (download) adreslerini vermek istiyorum.

İndirme Bağlantıları

32bit XP Sürümleri İçin MSTSC 6.0

64bit XP Sürümleri İçin MSTSC 6.0

32bit Windows 2003 Server Sürümleri İçin MSTSC 6.0

64bit Windows 2003 Server Sürümleri İçin MSTSC 6.0

Uygun sürümü indirdikten sonra kurulumu yapıyoruz. Kısa sürüyor ve restart gerektirmiyor. Yeri gelmişken hemen altını çizelim, kurulumlar güncelleştirme paketi şeklinde geliyor ve download sırasında işletim sistemi doğrulaması gerektiriyor. (WGA)

MSTSC 6.0 Yenilikleri

Kurulumu yaptıktan sonra ilk fark edeceğimiz şey, mstsc’nin artık Başlat> Programlar> Donatılar> İletişim altında olmadığıdır. Bundan sonra direkt bir üst menü olan Donatılar altında yer alıyor olacak.

Programın ara yüzünde ve menülerdeki icon’larda da küçük yenilemeler yapılmış.

 Uzak Masaüstü Bağlantısı İstemcisi

Yeni özelliklerden bahsetmeden önce belirtmek istediğim çok önemli bir nokta var. Bu yeni özellikler, mstsc 6.0 kullanarak Vista ya da Windows Server 2008 çalıştıran bir bilgisayara bağlandığımız zaman geçerlidir. Yani Windows 2003 Server çalıştıran bir bilgisayara bağlandığımız zaman bu özellikleri kullanamayız. (Sanıyorum ki bir sonraki SP paketinde bu şansımız olacak.)

En beğendiğim yeni özelliklerden birisi yerelde çalışan “Tak ve Kullan” aygıtlarını, oturum açtığımız bilgisayara yönlendirebilmemiz. Gerçi 5.0 üzerinde de birkaç küçük Registry girdisi ile her türlü aygıt olmasa da bazılarını yönlendirebiliyorduk ama bu sefer yönlendirme işini menüden yapıyoruz ve çok daha kapsamlı. Ayrıca yerel PC ile uzak oturum arasında Panoya kopyaladıklarımızı paylaşabiliyoruz. Yani “Pano” yönlendirme seçeneği de eklenmiş.

Bu arada hatırlarsanız 5.0 versiyonunda yönlendirilecek aygıtların oturum açılmadan önce PC ye bağlanmış olması gerekiyordu. Artık “Tak ve Kullan” aygıtları için böyle bir zorunluluk yok. Yani mstsc 6.0 ile oturum açtıktan sonra bile yerel makinemize bağladığımız “Tak ve Kullan” aygıtlarını uzak oturumda görebiliyoruz.

Yerel Aygıtlar ve Kaynaklar

Ayrıca dikkatinizi çekti mi bilmiyorum ama artık oturum açacağımız username ve password’ü bağlantı gerçekleşmeden önce istiyor. Bu noktada kayıt ettiğimiz password ve username’ler, aynı mstsc içinde duruyor. Yani her bir bağlantı için ayrı ayrı bağlantı kısayolu oluşturmak zorunda kalmıyoruz.

Yeni görüntü özellikleri olarak 32bit’e kadar renk desteği eklenmiş. Gerçi yavaş bağlantılarda bu mod tavsiye edilmiyor ama yinede aklınızda bulunsun, RDP 6.0 çok daha gerçekçi renklere sahip :)

 Uzak Masaüstü Bağlantısı Renk Kalitesi

Mstsc 6.0 özelliklerindeki Gelişmiş tabında karşımıza çıkan iki yeni özellik daha var.

Bunlardan ilki “Sunucu Kimlik Doğrulaması“. Bu ayar, doğru uzak bilgisayara bağlandığınızdan emin olmak için ek bir güvenlik önlemidir. Örneğin bu ayarı etkinleştirdikten sonra (ki default olarak etkin gelir) uzak bir bilgisayara önce IP adresi ile bağlanmayı deneyin. Daha sonra (örneğin dc.serhatakinci.com) tam bilgisayar ismi vererek bağlanmayı deneyin. Davranışlar arasındaki farkı göreceksiniz.

Yeni Uzak Masaüstü Bağlantısı istemcisinde 3 kimlik doğrulama seçeneğimiz var.

Her zaman, kimlik doğrulanamasa bile bağlan: Kimlik doğrulama gerektirmeden bağlanmamızı sağlar.

Kimlik doğrulaması başarısız olursa beni uyar: Eğer bağlantı sırasında kimlik doğrulanamaz ise bizi uyarır ve istersek bağlantıya devam edebiliriz.

Kimlik doğrulanamazsa bağlanma: Kimlik doğrulanmaz ise bağlanamayız.

Uzak Masaüstü Bağlantısı - Kimlik Doğrulama Seçenekleri

Ve son olarak bahsetmek istediğim özellik ise “TH Ağ Geçidi” özelliği. Bu özellik sayesinde güvenlik duvarı arkasındaki bilgisayarlara yada herhangi bir bilgisayara, default olan 3389 portunu yerine 443 (SSL) portunu kullanarak  HTTPS üzerinden bağlanabiliriz. Bu durumda tüm trafik atadığımız “TH Ağ Geçidi” sunucusu üzerinden akar.

Bildiğiniz gibi çoğu sistem yöneticisi güvenlik nedeni ile 3389 portunu bloklar, terminal hizmeti ihtiyacı varsada başka porttan yayın yapar. Bu gibi durumlarda bu özellik oldukça kullanışlı olacaktır.

Uzak Masaüstü Bağlantısı - Ağ Geçidi Uzak Masaüstü Bağlantısı - Ağ Geçidi 2

Evet mstsc 6.0 ile gelen yeni özelliklerden kısaca bahsettik. Yazımın sonunda birkez daha hatırlatmak istedim. Tüm bu özellikler şimdilik Vista ve Windows Server 2008 ile kullanılabiliyor. Hoşçakalın.

Kaynak: support.microsoft.com

Yazı Etiketleri: , , ,

Sayfa Başı ▲

Yorumlar (15)

 1. hakan

  Güzel yazı teşekkürler

 2. Charisma

  blogunuzu ilgiyle takip ediyorum. birşey sormak istiyorum uzak masaüstü bağlantısını nasıl yapabiliriz.

 3. Serhat

  Merhaba,
  Uzak masaüstü bağlantısı ile ilgili eski bir yazımı düzenleyip tekrar yayınlayacağım.

 4. Sorunsal

  Merhaba,
  Blogunuzu az önce keşfettim, “Sık Kullanılanlar”ıma ekledim bile.

  Benim de bir sorum olacak:

  Peki, XP’de Uzak Masaüstü Bağlantısı’nı nasıl iptal ederiz?

  Biraz ayrıntıya inersem:

  “Windows Güvenlik Duvarı” ayarlarında, “Özel Durumlar” altında “Uzak Masaüstü Bağlantısı” işaretli duruyor. İşareti kaldırıyorum, çünkü Uzak Masaüstü Bağlantısı kurulmasına bilgisayarımdan izin verilmesini istemiyorum. Ancak bilgisayarımı yeniden başlattığımda Uzak Masaüstü Bağlantısı’nın işaretli olduğunu görüyorum.

  Bu normal bir durum mudur?

  Müsait olduğunuz bi ara cevap verebilirseniz minnettar olurum.

  Şimdiden teşekkürler ve başarılar…

 5. Serhat

  Merhaba Sorunsal.

  Öncelikle güvenlik duvarı ayarının, restarttan sonra eski haline dönmesi normal değil.

  Uzak Masaüstü Bağlantısını devre dışı bırakmak için ise şu yolu izleyebilirsiniz.

  Bilgisayarım (sağ click)> Özellikler> Uzak tabına geliyoruz ve “Kullanıcıların bu bilgisayara uzaktan bağlanmalarına izin ver” seçeneğinin başındaki kutucuğu boşaltıyoruz ve tamam diyerek pencereyi kapatıyoruz.

  Bu işlem ile, bilgisayar üzerinde Uzak Masaüstü Bağlantısını iptal etmiş olduk.

 6. yiğit akıncı

  MSTSC komutu ile bağlantı yapılan bilgisayar ekranı kilitleniyor. Kilitlenmemesi için ne yapmak gerekir?

 7. Serhat AKINCI

  Yiğit: bağlandığın uzak bilgisayarın işletim sistemi nedir?

 8. taylan

  sürekli benim biri pcme gırıyo,fare ekranda kendı kendıne oynuyo,klasorler acılıyo,en son kullandıklarıma bakıyorum resımlerıme vodeolarıma sıırlerıme herseye bakıyo..bu sureklı oluyo,,uzak baglantıyıda ıptal ettım ama farketmıyo bı yardımcı olursanız sevınırım :(:(

 9. Serhat AKINCI

  Taylan: Öncelikli olarak iyi ve güncel bir, hatta bir kaç farklı antivirüs ile tarama yapmanı öneririm.

 10. ARAZ

  merhabalar bu uzak masaüstü programı ile ilgılı sorum olacaktı..iş yerınde benım pc ye uzak masaüstu programı ile engellemeler getırıldı.bazı sıtelere gıremıyorum.bunun iptali için yukardaki yazılı olanları denedımm. Bilgisayarım (sağ click)> Özellikler> Uzak tabına geliyoruz ve “Kullanıcıların bu bilgisayara uzaktan bağlanmalarına izin ver” seçeneğinin başındaki kutucuğu boşaltıyoruz ve tamam diyerek pencereyi kapatıyoruz. bunu yapmama ragmen olmadı.hala uxp kullanıcı tarafından kullanılıo dıo..bunun çözumu nedir..??

 11. tullio

  Ev’den iş bilgisayarıma bağlanmak istiyorum.
  iş yerinde modem yok server2008R2 yüklü, nasıl bir ayar yapmam gerekiyor…

 12. son.yorumcu@hotmail.com

  Uzak Masaüstü Bağlantısı’nın (Mstsc.exe) Android 4.1 yüklü cep telefonuna yüklenmesi mümkün mü?

 13. Mustafa

  Bu baglantıyı kullanıyorum cok memmunum fakat iphone telefonumdan baglan mam mümkün mü

 14. Serhat AKINCI

  @Mustafa – Evet, iPhone için App Store’dan resmi RD Client uygulamasını indirebilirsiniz.

 15. mehmetb

  merhabalar şirketin sunucusuna bulunduğu yerden local ip den bağlandığımızda çok hızlı bir şekilde donma veya takılma sorunu olmadan bağlantı yapabiliyoruz.fakat diğer şubemizdeki bilgisayarımızdan sunucunun sabit ip si ile uzak masaüstüne bağlanmak istediğimizde aşırı şekilde geç bağlanıyor ve bağlantı sağlandığı anda kesiliyor.aynı şekilde cepten uzak masaüstü ile şubemizdeki wifi yi kullandığımızdada aynı sorunu yaşıyoruz.enteresan olan şubede cepten 3g ile bağlanmak istediğimizde uzak masaüstü çok hızlı bağlanıyor.sorun modemden (kablonet) veya şubedeki bilgisayarımızdan kaynaklanabilirmi

Yorum Ekle