Uzak Masaüstü Bağlantısını Etkinleştirmek

27.10.2007 | 09:51 Çözümler , Windows , Windows Server 13 Yorum

Bu işlemi Bilgisayarım simgesine sağ tıklayarak “Uzak” tabından yapabileceğiniz gibi, bir diğer yöntem olarak Regedit içerisinden de yapabilirsiniz.

Regedit altında aşağıdaki anahtara gidin.

“HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Terminal Server”

fDenyTSConnections” Dword değerini “0” yapın. Eğer değer “1” olursa uzak masaüstü bağlantısı devre dışıdır.

Regedit konsolundan uzaktaki bilgisayara bağlanarak (Regedit> Dosya> Ağ Kaydına Bağlan) onların da uzak masaüstü bağlantılarını etkinleştirebiliriz.

Yazı Etiketleri: , , , ,

Sayfa Başı ▲

Yorumlar (13)

 1. rfener

  Serhat Bey,
  Bu işlemi gpo ile yapmamız mümkünmü windows 2008 server var yapıda
  tşk

 2. Serhat AKINCI

  Tabiki. Ayar GPO’da da yer alır.

 3. Seak

  Serhat Bey,
  Windows 7 Enterprise (etki Alanı Ağındayım Yanı iş yerim kamu) Ağ Sistem Yöneticisinin benim bilgisayarıma bağlanarak yapmış olduğu (benim bilgim dışındakı: örnek Administratoru kaldırıyor BackUp operator olarak vasıflandırıp uzak masa üstü bağlantılarını kendine göre ayarlayıp pasif konuma getiriyor) değişiklikleri engellemenin (bilgisayarıma erişemini) yolu nedir.

 4. Seak

  Serhat Bey,
  Bir Önceki Sorumu e-mail olarakda cevaplayabilirsiniz.
  Daha doğrusu cevaplamanız dileğimle.
  Saygılar.

 5. Seak

  Serhat Bey,
  Windows 7 Enterprise (etki alanı ağındayım) Ağ Sistem Yöneticisinin benim bilgisayarıma bağlanarak yapmış olduğu (benim bilgim dışındakı: örnek Administratoru kaldırıyor BackUp operator olarak vasıflandırıp uzak masa üstü bağlantılarını kendine göre ayarlayıp pasif konuma getiriyor) değişiklikleri (bilgisayarıma erişemini)engellemenin yolu nedir.
  Uzun bir süre oldu sorumun cevabını alamadım.Benim için önemli. Biliyorum ki cevap verme mecburiyetiniz yok.
  Saygılarımla.

 6. Serhat AKINCI

  Seak, bu gibi müdahaleler şirket tarafından görevlendirilen kişiler tarafından yapıldığı için aslında normaldir. Eğer normal olmayan müdahaleler söz konusu ise, bunu engellemeye çalışmak yerine ilgili birim yöneticilerine bildirmek daha doğru bir yöntem olur. Sonuç olarak bir sistem yöneticisi eğer denetlenmiyor ise, istediği her durumda sizin sisteminize erişmeye çalışabilir/başarabilir.

 7. seak

  Serhat Bey,
  Kusura bakmayın, merakıma istinaden bunun özel programlar dahil olmak üzere çözümü (çalışabilir/başarabilir sözünüze istinaden)yok mu??? Affınıza sığınarak mutlak bir çözümü olduğu söylenmekte (Yabancı meşeili sitelerden okuduğum kadarıyla. Yazılanların doğruluk payı nedir?).
  Değerli vaktinizi ayırıp cevap verdiğiniz için teşekkür ederim..
  Saygılarımla…

 8. seak

  Serhat Bey,
  “istediği her durumda sizin sisteminize erişmeye çalışabilir/başarabilir.” ile engellemenin mümkün olabileceği izlenimi hasıl olmuştur. Doğrumu dur ?
  (Affınıza sığınarak…)
  Yabancı sitelerde bunun mümkün olduğu söylenmekte..
  (Hard diskin şifrelenerek sistemin koruma altına alınması denmekte. Denemedim)
  Yalnızca bunun doğruluğunu bilişimci olarak teyit edermisiniz.
  Vereceğiniz cevaba şimdiden teşekkür ederim.
  Saygılarımla.

 9. Serhat AKINCI

  Bu konuya sadece teknik olarak bakamayız. Sisteme erişim bir şekilde engellenebilir ama bir sistem yöneticisi, bir servis, yedekleme uygulaması, izleme uygulaması gibi herhangi bir şey sisteme erişmek istediğinde ve bunu yapamadığında ortada bir poroblem olduğu hemen anlaşılır. Kurum içindeki sistemler üzerinde bu tip kişisel değişiklikler yapılması çoğu zaman uygun değildir.

 10. rock

  Merhabalar kolay gelsin.Kayıt defterinden dediğiniz ayarlar yapıldı.Fakat bilgisayara sağ tık > özellikler > Uzak ayarı kısmına girdiğimde uzaktan yardım için bağlantıyı etkinleştir seçeneğinde değişiklik yapmama izin vermiyor.Admin ile giriş yaptım o ayarı aktif yada pasif yapamıyorum.Yardımcı olursanız çok sevinirim

 11. hulusi

  mevcut adsl bağlantımızı vdsl ile değiştirdik. modem kapandı açıldı vs. uzak masaüstü bağlantılarımız birden deaktif oldu. yani bağlanan bilgisayarlar bağlanamaz oldu. hiçbir ayar değişkilik yapmadan (port, ip vs hepsi aynıyken) neden bağlanamıyorum. yardımcı olursanız sevinirim.

 12. Ahmet

  hocam uzak yok bende uzak masaüstü bağlantısı hiç yok windows 7 kullanıyorum regedit dosyasınını editledim denilen sayıyı yaptım yine yok

 13. pars

  hocam ana makina ve terminal arasın ıp sabitleyip bağlantı kurduğumda ekranlar aynı açılıyor 5 terminal var ve hepsi aynı ekranı açıyor sorun nedir acaba

Yorum Ekle