Blog yeni arayüzüyle karşınızda

12.12.2013 | 03:33 Kişisel 6 Yorum

itblog-v1Sonunda bitti ve bugün hayata geçirdim. 2007 yılından beri aynı temayla yoluna devam eden blog için uzun zamandır (belki iki sene) yeni bir tema arayışım vardı ancak bir türlü istediğim özelliklerde ve görünümde hazır bir ara yüz bulamadım. Bu işe girişmeden önce birçok hazır temayı inceledim ve denedim. Yazı, yorum, RSS, kategori, etiketler, sayfalar gibi temel blog fonksiyonlarını yerine getirirken sade bir görünüme sahip olan ve en önemlisi kolay okunabilen bir tema aradım ama ne mümkün. Zevkler ve renkler meselesi sanırım :) Bu yüzden yeni tema konusunu erteledim de erteledim, erteledim de erteledim…

Tema bir tarafa, kategoriler ve içindeki yazılar da 7 senede baya bir karıştı.  Alakasız bazı yazıların alakasız kategorilerde yer aldığını gördüm ve içinde sadece bir iki post bulunan kategoriler vardı. Bu da sidebar ‘ı gereksiz uzatıyordu. Yazı etiketleri ise benzer şekilde fazla çeşitliydi. Onları da bir miktar sadeleştirdim ama etiketler için hala yapmam gereken şeyler var. Aslına bakarsanız 7 sene çok uzun bir zaman. İşin acemiliğinden tutun bu güne kadar her şey aynı sistemde olunca ister istemez karışıklıklar veya bu gün daha farklı düşündüğün noktalar oluyor. Neyse, hazır tema işine girmişken gereksiz kategorileri de ortadan kaldırdım ve birleştirdim. Bölümler altında oldukça sade ama aradığınızı kolaylıkla bulabileceğiniz başlıklar bıraktım. Etiketleri de kısmen düzenledim ama o iş için farklı bir şey düşünüyorum.

Uzun süredir çalışan eski ara yüzü hazır bir temayı düzenleyerek elde etmiştim. Bu yüzden daha modern ve günümüz konseptine daha uygun bir görünüme geçmek önemli bir ihtiyaç oldu. Eski temanın bana göre en büyük dezavantajı gövde bölümünün biraz dar oluşuydu. Yazılara eklediğim görsellerin belirli bir çözünürlüğü geçmemesi, geçerse de otomatik olarak çözünürlüğünün düşürülmesi gerekiyordu ve bu da bazı durumlarda üzerine tıklamadan rahatça okumayı zorlaştırıyordu.

Mesela artık şöyle görseller ekleyebiliyorum :)

Eşkina

– Kaya Levreği / Eşkina –

Tek satırda yer verilebilecek kelime sayısını azaltacağı ve sayfa uzunluğunu arttıracağı için büyütemediğim yazı fontu ise okumayı zorlaştıran bir diğer önemli faktördü. Paragraflar arası boşluklardan tutun, Heading tag’leriyle yazılar arasındaki mesafelere kadar bir çok şey aslında istediğim orantıda değildi. Eski temaya teşekkür ediyor ve daha fazla vurmuyorum çünkü artık aramızda değil :)

Sonra bir gün, istediğim temayı bulamayınca oturup sıfırdan geliştirmeye karar verdim. Evet evet, bu gördüğünüz temayı bir IT Pro olarak ben tasarladım ve kodladım (Developer olsaydım bu detayı vermezdim sanırım). Biraz HTML5, biraz Photoshop, biraz PHP, biraz SEO, bolca CSS, her aşamada Notepad++ ve yaklaşık iki hafta süren hummalı bir çalışma sonrasında karşınızda yeni tema ITBlog v1 :) Gezmek dolaşmak, kurcalamak bozmak serbest.

HTML5 destekli olan ITBlog v1 teması güncel WordPress sürümleriyle ve birçok tarayıcıyla uyumludur.

Bir tema tasarlayacak kadar boş vaktim var mıydı? Hayır yoktu. Ama zaten bu da boş bir iş değildi. Bu yüzden gereken zaman neyse ayırdım ve ortaya bu arayüz çıktı. Şahsen ben çok sevdim. Geliştirme sürecinde gören arkadaşlarım da çok beğendiler. Tabi sizlerin düşüncesi ayrıca önemli çünkü belki de benden daha çok sizler göreceksiniz. Temayı bu gün canlıya aldım ve artık sizlerle.

Yeni Tema Neler Getiriyor

 • Her şeyden önce eski temaya göre süper hızlı. Sayfaların yüklenme hızı harika.
 • Modern, sade ve uyumlu bir görünüme sahip.
 • Tamamı Türkçe.
 • HTML5 ve CSS destekli.
 • Tarayıcı uyumsuzluğuna neden olabilecek özellikleri kullanmaktan özellikle kaçındım.
 • Gövde daha geniş ve tek satırda daha fazla kelime yer alabiliyor.
 • Yazı fontu eskisine göre büyük ve modern.
 • Font rengi siyah ve paragrafların arka planı okumayı kolaylaştırması açısından açık gri tonda.
 • Gövdede daha yüksek çözünürlüklü görseller kullanılabiliyor.
 • Daha iyi site içi arama özelliği.
 • Birçok özelliği direkt temaya dahil ettiğim için eklenti sayısı neredeyse sıfıra indi.
 • Temel SEO kurallarıyla uyumlu.
 • Sayfa, yazı, yorum, kategori, etiket gibi temel blog görevlerinin tamamını yerine getirebiliyor.

Şimdilik böyle.

Yeni temaya geçtikten sonra özellikle eski yazıların görsellerinde, tablo veya listelerinde bazı kaymalar yaşanabiliyor. Şimdilik çok büyük problem değil çünkü az sayıdalar. Onlar için ayrı bir çalışma yapmayı planlıyorum. Zaten elimde neredeyse 20 maddelik ufak tefek konulardan oluşan bir liste var. Daha onları tamamlayacağım.

Sizlerin de önerileri, eleştirileri veya gözünüze takılan hatalar olursa lütfen yazmamaktan çekinmeyin. Fikirlerinizi paylaşmak için bu yazı altındaki yorum bölümünü kullanabilirsiniz veya bilgilerim İletişim sayfasında yer alıyor.

Hoşça kalın.

Yazı Etiketleri: , ,

Sayfa Başı ▲

Yorumlar (6)

 1. Murat Aydin

  Harika olmus hocm.

 2. ishak şimşek

  ömrü hayatınız boyunca ALLAH yar ve yardımcınız olsun

 3. Fatih Özyalçın

  Gayet başarılı bir tema olmuş elinize sağlık :)

  Bir feedback vermek gerekirse, mobil cihazlar içinde bir sürüm olsa tam olmuş olacak bence.

  Zira desktop sürümü ile aynı şekilde açıldığı için gezinmek ve yazıları okumak biraz zorlaşıyor.

  Selamlar.

 4. Serhat AKINCI

  Selam Fatih. Önerin için teşekkürler. Bir mobil sürüm planlar arasında var ancak ne kadar sürede hayata geçer göreceğiz :)

 5. Çağrı SOYDAŞ

  Bi yapmadığın web tasarımı kalmıstı hocam :)

  İzmirden kucak dolusu sevgiler..

 6. Serhat AKINCI

  Sorma :)

  İzmir’e selamlar.

Yorum Ekle