Virtual Machine Manager 2008: VMM Server Kurulumu

System Center ürün ailesinin bir üyesi olan, sunucu sanallaştırma ortamlarını (Hyper-V, Virtual Server 2005 ve ESX 3.x ) yönetirken kullanacağımız Virtual Machine Manager 2008 ’in ne olduğu, bileşenleri, yetenekleri ve kurulum gereksinimleri hakkında daha önce bir makale yayınlamıştım. Buradan ulaşabilirsiniz.

Bu makalemizde ise Virtual Machine Manager 2008 ’in merkezi olan Virtual Machine Manager Server (VMM Server) kurulumu gerçekleştiriyoruz.

İlk makalemizde yazılım ve donanım gereksinimlerinden bahsetmiştik. Tekrar hatırlamak gerekirse;

Virtual Machine Manager Server Sistem Gereksinimleri

Yazılım Gereksinimleri

  • Windows Server 2008 with Hyper-V 64bit (İşletim sistemi)
  • Windows PowerShell 1.0 (Features bölümünden kuruyoruz)
  • Windows Remote Management Services (Windows 2008 ile default gelen bir servis, start durumda olmalı)
  • Windows Automated Installation Kit 1.1 (VMM kurulumunda otomatik olarak yüklenir)
  • IIS 7.0 (Self-Service Portal uygulaması kullanılacaksa gerekli)
  • SQL Server 2005 (VMM kurulumunda Express sürümü geliyor, yada remote bir SQL gösterebiliriz)

Donanım Gereksinimleri

(5-10 host için tavsiye edilen/minimum)

  • Dual-Core Pentium4 2.0Ghz x64 CPU
  • 2GB Ram
  • 40GB Disk

Eğer elinizde System Center Virtual Machine Manager 2008 yoksa, 180 günlük deneme versiyonunu aşağıdaki linki kullanarak indirebilirsiniz.
http://technet.microsoft.com/tr-tr/evalcenter/cc793138(en-us).aspx

Virtual Machine Manager Server Kurulum Adımları

Yeterli donanımı sağladıktan ve VMM2008 kurulum medyasını hazırladıktan sonra Windows Server 2008 with Hyper-V x64yoruz ve Windows Update üzerinden tüm güncellemeleri yüklüyoruz. art!

VMM Server ’ı DC rolü üzerine kurabilirsiniz ancak tavsiye etmiyorum. Server’ın domain ’e member şekilde çalışması yeterli.

Yetkili bir domain hesabı ile oturum açtıktan sonra Server Manager yönetim konsolunda Features bölümünden Windows PowerShell ’i yüklüyoruz.

 Windows PowerShell

Virtual Machine Manager 2008 ’in kurulum medyasını çalıştırıyoruz ve bizi aşağıdaki ekran karşılıyor.

VMM Server Kurulumu - Adım 1

Setup bölümünde görüldüğü gibi farklı componetler var. Bu componentlerin neler olduğundan bir önceki makalemizde bahsetmiştik.

Kısaca hatırlamak gerekirse;

VMM Server: Tüm yapının merkezindeki rol. Sanallaştırma sunucularını yani host’ları ve onların üzerindeki VM’leri tutan, yöneten componenet.

VMM Administrator Console: VMM Server üzerindeki host’ları ve VM’leri yönetirken kullanacağımız konsol.

VMM Self-Service Portal: Host ve VM’ler için bazı yönetimsel işlemleri web tabanlı bir ara yüz ile yapabilmemizi sağlayan, aynı zamanda bu işlemleri ağımızdaki diğer kullanıcılarında web ara yüzü üzerinden (bizim belirlediğimiz izinler ve politkalar çerçevesinde) yapabilmesini sağlayan component.

Configure Operations Manager: System Center Operations Manager ile entegre çalışarak Intelligent Placement gibi özellikleri sağlayan component.

Baretli olan VMM Server ile devam ediyoruz.

Gelen lisans anlaşmasını kabul ediyoruz.

 VMM Server Kurulumu - Adım 2

Kurulumdan sonra ürün için yayınlanmış/yayınlanacak update’lerin otomatik olarak kontrol edilmesi önemli. Use Microsoft Update when I check for updates ile devam ediyoruz.

 VMM Server Kurulumu - Adım 3

Customer Experiance (CEIP) yani bu ürünün gelişimi ile ilgili bir programa katılıp katılmayacağınızı soran pencerede tercih size ait. Uygun seçenek ile devam ediyoruz.

 VMM Server Kurulumu - Adım 4

İsim ve Organizasyon bilgisini giriyoruz.

 VMM Server Kurulumu - Adım 5

Hardware ve Software gereksinimleri kontrol ediliyor. Eğer bir sorun varsa uyarı alırsınız. Eğer her şey uygun ise aşağıdaki gibi yeşil check işaretleri görürsünüz.

 VMM Server Kurulumu - Adım 6

VMM Server kurulum dizinini belirliyoruz. Default location Program Files dizinidir. Değiştirebilirsiniz. Ayrıca pencerenin altında gerekli olan ve sizin sahip olduğunuz kullanılabilir alanı görebilirsiniz.

 VMM Server Kurulumu - Adım 7

Aşağıdaki SQL Server Settings penceresinde, VMM Server’ın kullanacağı veritabanı sunucusunu seçiyoruz.

İlk seçenek yani Install SQL Server 2005 Express Edition SP2 ile devam ederseniz, kurulum otomatik olarak ücretsiz olan SQL sürümünü yükler ve devam eder.

Eğer zaten bir SQL Server’ınız var ve onu kullanmak istiyorsanız ikinci seçenek ile devam etmelisiniz. Aynı zamanda remote bir SQL Server da kullanabilirsiniz. Gerekli olan Server adı ve Credentials bilgisini girdikten sonra devam edebilirsiniz.

Ben ilk seçenek ile devam ediyorum. Yani SQL Server 2005 Express Edition.

 VMM Server Kurulumu - Adım 8

Library Share Settings penceresinde default olarak kurulan Library paylaşımının konumunu ve paylaşım ismini belirliyoruz. Library Server’ın ne olduğundan ilk makalemizde bahsetmiştik.

Var sayılan olarak ilk kurulan VMM Server aynı zamanda Library Server görevindedir.

İlk seçenek ile devam ediyoruz.

 VMM Server Kurulumu - Adım 9

Aşağıda Administrator Console, Agents ve Dosya paylaşımı için kullanılacak portların belirlendiği pencereyi görüyorsunuz. Default portları şimdilik değiştirmiyoruz ve VMM Service Account olarak Local System’i bırakıyoruz.

 VMM Server Kurulumu - Adım 10

Summary penceresinde yaptığımız ayarlar raporlanıyor. Problem görünmüyor ise Install ile kurulumu başlatıyoruz.

 VMM Server Kurulumu - Adım 11

Kurulum sürüyor.

 VMM Server Kurulumu - Adım 12

Aşağıda görüldüğü gibi kurulum tamamlandı. Check fort he latest virtual machine manager updates kutucuğunun işaretli olmasına özen gösterin ve bu aşamada server internete erişebiliyor olsun. Çünkü yayınlanmış bir update var ve bunu yüklemenizi öneririm.

 VMM Server Kurulumu - Adım 13

Aşağıda yüklenen update görülüyor.

 VMM Server Kurulumu - Adım 14

VMM Server kurulumunu tamamladık.

Tabi bu yeterli değil çünkü yönetim için kullanacağımız Administrator Console bileşenini de yüklememizi gerekli. Bu konuyu bir başka makalede ele alacağız.

Yazı Etiketleri:

Sayfa Başı ▲

Yorum Ekle