Virtual Machine Manager 2012 Kurulumu – Beta

Şurada duyurusunu yaptığım System Center Virtual Machine Manager 2012 Beta için hızlıca bir kurulum makalesi yayımlamak istedim. Daha önce de söylediğim gibi Virtual Machine Manager 2012 ’nin yeni özelliklerine yer vereceğim ve yeni yönetim modelini ele alacağım Türkçe çalışmalar da paylaşacağım ama bu süre zarfında ürüne göz atmak isteyen her seviyede BT çalışanı aşağıdaki adımları referans alarak kurulumları gerçekleştirebilir.

Bu makale System Center Virtual Machine Manager 2012 ürününün Beta dağıtımı üzerinden oluşturulmuştur. Makalede yer alan kurulum adımları, gereksinimleri ve dağıtım senaryoları, daha sonra yayımlanacak RC ya da RTM sürümler için farklılıklar gösterebilir. Bu nedenle zamanın ötesine şimdiden bir not düşüyorum: Eğer System Center Virtual Machine Manager 2012 RTM kurulumu gerçekleştiriyorsanız, bu makale büyük oranda kurulum adımları için ihtiyacınızı karşılayacaktır ancak yine de blog üzerinde ya da VMM bölümünde Virtual Machine Manager 2012 RTM için kurulum makalelerini aramanızı ve o kaynakları kullanmanızı öneririm :)

Kurulum makalelerini genelde mümkün oldukça detaylı ele almaya çalışıyorum çünkü herkese hitab edebilmesi benim için önemli. Bu makalede kurulumunu yapacağımız ürün henüz beta ama yine de mümkün olduğunca detaylı ele almaya çalışacağım çünkü böyle bir ürünü daha önce hiç kurmamış kişiler de faydalanabilsin istiyorum.

Virtual Machine Manager 2008 ile kıyaslarsak Virtual Machine Manager 2012 Beta ’da bir çok yenilik olduğunu söyleyebiliriz. Kurulum tarafındaki en önemli değişikliklerden birisi ise artık kurulumda gelen bir SQL Express dağıtımı olmaması. Virtual Machine Manager 2008 kullananlar hatırlayacaktır. Kurulum sırasında remote bir SQL server kullanabildiğiniz gibi, kuruluma entegre olarak gelen bir SQL Express dağıtımı ile de devam edebiliyordunuz. VMM2008 yapısında SQL Express belirli sayıda Host ve VM yönetimi için gerekli DB alanını ücretsiz olarak sağlayabiliyordu. Ancak Virtual Machine Manager 2012 ’de bu senaryo desteklenmiyor ve normal bir SQL sürümüne ihtiyacınız var (local ya da remote). Az sonra desteklenen SQL sürümlerine geleceğim.

Virtual Machine Manager 2012 Kurulumu

Test kurulumu için benim kullandığım senaryoda iki sunucu var. Biri VMM12 rolleri için, diğeri ise SQL Server olarak çalışıyor. DC yani active directory yapının default rolü, mutlaka olmalı. Bir Hyper-V host ise yönetimsel testler için yer alıyor. İlk etapta şart değil ancak kurulum sonrasında birşeyler test etmek, özellikleri biraz kurcalamak istiyorsanız, yönetmek için bir Hyper-V host’a ihtiyacınız olacak.

Virtual Machine Manager 2012 Kurulum Topolojisi

Computer
Name
Full Computer
Name
OS Role IP
dc dc.msft.local WS03R2-SP2, x86 root dc 192.168.1.200
node1 node1.msft.local WS08R2-SP1, x64 VMM Server
Administrator Console
192.168.1.201
node2 node2.msft.local WS08R2-SP1, x64 Hyper-V v2 Host 192.168.1.202
sql sql.msft.local WS08-SP2, x64 SQL Server 2008 SP1 STD 192.168.1.211

 

Kurulum Kaynağı

Kurulum için source’u indirmeniz gerekiyor. Eğer daha önce indirmediyseniz 834.8MB boyutundaki kurulum dosyasını aşağıdaki url ile indirebilirsiniz:

http://www.microsoft.com/downloads/en/details.aspx?FamilyID=e0fbb298-8f02-47e7-88be-0614bc44ee32

Kurulum Öncesi Hazırlıklar

  • VMM Server için Windows Server 2008 R2 Standard, Enterprise ya da Datacenter sürümlerinden birini kullanmanız gerekiyor. Diğer OS’ler desteklenmiyor.
  • Administrator Console‘u VMM Server ile aynı sunucuya kurabileceğiniz gibi, ikinci konsolu Windows 7 Professional, Enterprise, Ultimate x32/x64 OS’ler üzerine ya da farklı bir Windows Server 2008 R2 STD, EE, DC sürümü üzerine de kurabilirsiniz.
  • SQL Server için SQL Server 2008 ya da SQL Server 2008 R2 Standard, Enterprise ve ya Datacenter sürümlerinden birini kullanmalısınız. (Local ya da remote olabilir).
  • Ayrıca VMM12 üzerinde WinRM 2.0, PowerShell 2.0, Microsoft .NET Framework 3.5 Service Pack 1 (SP1) ve Windows Automated Installation Kit (AIK) for Windows 7 ‘de bulunmalı.

Bu temel gereksinimleri önceden kontrol edip eksik olanları yüklerseniz, daha problemsiz bir kurlum gerçekleşir. Ben kurulum sırasında durumun ne olduğunu gösterebilmek adına herhangi bir ön hazırlık yapmadan devam ediyorum. Sadece temel OS ve default ayarlar ile SQL Server kurulumu gerçekleştirdim.

Kurulum Adımları

Node1.msft.local yani VMM Server ve Administrator Console kurulumlarını yapacağım makine üzerinde devam ediyorum.

Kuruluma başlamadan önce işletim sisteminin herhangi bir restrat beklemediğinden emin olun. Örneğin bir role yüklemiş ya da bir security update geçmiş olabilirsiniz. Bu noktada restart gerektiren bir durum varsa önce bu işi tamamlayın.

GUI tabanlı bir kurulum olacak. Kurulum için indirdiğiniz source içinden Setup.exe’yi çalıştırarak başlayın.

Virtual Machine Manager 2012 Kurulumu - Adım 1

Install ile devam.

Virtual Machine Manager 2012 Kurulumu - Adım 2

Microsoft .NET Framework 3.5 Service Pack 1 ‘in sistemde yüklü olmadığını söylüyor. OK diyerek kurulmasını sağlayabilirsiniz.

Aslında bu bir Feature. Eğer kurulumda bir problem olursa ya da siz bu feature’ı önceden yüklemek isterseniz, Server Manager üzerinde Features bölümünden yükleyebilir, bu aşamada uyarı almadan devam edebilirsiniz.

Virtual Machine Manager 2012 Kurulumu - Adım 3

License Agreement’ı kabul ederek devam edin.

Virtual Machine Manager 2012 Kurulumu - Adım 4

Bu setup ile kurulumunu yapabileceğiniz üç temel VMM feature’ı var. VMM2008 kuran ya da kullananlar bu feature’ları tanıyacaklardır. Ayrıca feature’ların mantık ve amaçları da hala aynı.

Kısaca özetlersek,

VMM Server: Host ve VM yönetimini gerçekleştiren, VMM12 özelliklerinin işlemesini sağlayan, yapının merkezinde duran, VMM12 topolojisinde mutlaka en az bir adet çalışması gereken feature’dır.

VMM Administrator Console: İşin özünde VMM Server’lar üzerinden Host ve VM’leri yönetmek için kullandığımız bir GUI’dir. Console function’ları sağlar.

VMM Server kurulumu ile bir yönetim konsolu gelmez. Yönetim konsolu için Administrator Console’u kurmak gerekir. VMM2008’den farklı olarak VMM12’de eğer bir sunucuya VMM Server feature’ı kuruyorsanız, default ve zorunlu olarak aynı sunucu üzerine bir de VMM Administrator Console kurulumu yapılır. Eğer isterseniz (VMM Server üzerindekine ek olarak) VMM Administrator Console’u başka bir sunucu ya da desteklenen bir client os üzerine de kurabilirsiniz. Nerelere kurulabileceğini makalenin başında belirtmiştim.

VMM Self-Service Portal: VMM Administrator Console üzerinden yapılabilen bazı yönetimsel işlemlerin Web tabanlı olarak da gerçekleştirilebilmesine olanak sağlarken, bu yeteneklerin delegasyonlar ile role bazlı kullanılabilmesine de destek verebilen bir feature. Sanallaştırma alt yapınızı ve sanal makinelerinizi yönetmek için süper bir web deneyimi sunuyor.

Sellect features to add penceresinde VMM Server feature’ı (ve otomatik olarak işaretli gelen VMM Administrator Console’u) seçerek devem edin.

Virtual Machine Manager 2012 Kurulumu - Adım 5

Ürün şu an beta olduğu için herhangi bir product key ihtiyacı yok. Next ile devam edin.

Virtual Machine Manager 2012 Kurulumu - Adım 6

Kurulum için uygun bir lokasyon gösterin.

Virtual Machine Manager 2012 Kurulumu - Adım 7

Eğer kurulum için bir problem varsa, bunu yukarıdaki pencerede size söyler ve düzeltme için gerekli aksiyonu da bildirir. Benim senaryomda WAIK 2.0 henüz kurulmadığı için bu hatayı aldım. Eğer siz de kurmadıysanız, kuruluma devam edebilmek için öncelikle WAIK kurmalısınız.

Yukarıdaki pencerede de belirtildiği gibi aşağıdaki url’i kullanarak WAIK’yi download edebilirsiniz. Yukarıdaki Installation cannot continue penceresini kapatmayın, WAIK kurulumdan sonra kaldığı yerden devam edeceksiniz.

http://go.microsoft.com/fwlink/?LinkID=194654

1706.6MB boyutunda bir pakettir.

WAIK download işlemi tamamlandıktan sonra kurulumu başlatın ve WAIK kurulumunu aşağıdaki gibi gerçekleştirin.

Virtual Machine Manager 2012 Kurulumu - Adım 8

Windows AIK Setup ile ilerleyin.

Virtual Machine Manager 2012 Kurulumu - Adım 9

Virtual Machine Manager 2012 Kurulumu - Adım 10

Virtual Machine Manager 2012 Kurulumu - Adım 11

Virtual Machine Manager 2012 Kurulumu - Adım 12

Virtual Machine Manager 2012 Kurulumu - Adım 13

Virtual Machine Manager 2012 Kurulumu - Adım 14

WAIK Kurulumu tamamlandıktan sonra VMM12 kurulumuna devam edebilirsiniz. Hani şu kapatmayın diye uyardığım pencere :)

Virtual Machine Manager 2012 Kurulumu - Adım 15

Eğer kurulum sihirbazını kapatmadıysanız Check prerequisites again diyerek tekrar kontrol işlemini başlatın. Eğer sihirbazı kapattıysanız VMM12 setup’ı tekrar çalıştırmanız gerekiyor.

Virtual Machine Manager 2012 Kurulumu - Adım 16

İkinci prerequisites check’de muhtemelen yukarıdaki gibi bir uyarı alacaksınız. Bu uyarıda SQL Server Command Line Utilities ‘in kurulu olmadığını söylüyor. VMM12 kurulumuna mani olacak bir durum değil ama bu utilities bazı fonksiyonaliteler sağlar ve yüklemek isterseniz SQL Server 2008 R2 feature pack ile VMM Server üzerine kurulum yapabilirsiniz. Detaylar aşağıdaki URL’de yer alıyor.

http://go.microsoft.com/fwlink/?LinkID=210563

Virtual Machine Manager 2012 Kurulumu - Adım 17

Database configuration için SQL server bilgilerini girin. Bu bölüm oldukça açık sanırım.

Credentials kısmında şu noktaya dikkat etmenizi öneririm: Ben bir domain admin account kullandım. Ama siz ilgili sql sunucu üzerinde ilgili sql server ve db işlem haklarına sahip bir kullanıcı yaratıp bu pencerede tanımlayarak güvenlik anlamında daha uygun bir konfigürasyon yapabilirsiniz.

Ben remote bir SQL Server kullanıyorum ama eğer bu senaryo sizin için mümkün değilse, VMM Server üzerinde kurulu olan bir SQL’de kullanabilirsiniz. DB yani SQL Server gereksinimlerini karşılamak şartıyla local yada remote bir SQL Server olabilir. Desteklenen SQL Server sürümlerinden makalenin başında bahsetmiştim.

Eğer girdiğiniz bilgilerde bir problem varsa, Next dediğinizde hata alırsınız. Bu noktada kurulum sihirbazı bir sonraki pencereye geçmez ve doğru bilgileri girmenizi bekler. Bir sonraki pencereye geçebildiyseniz, SQL için gerekli doğru bilgileri sağlamışsınız demektir.

Virtual Machine Manager 2012 Kurulumu - Adım 18

Account configuration penceresi önemli. Bu bölümde VMM2012 (Virtual Machine Manager servisi) için bir servis hesabı belirtmelisiniz ve bunu iki şekilde yapabilirsiniz.

İlk yöntem olarak bir Domain Account belirtebilirsiniz. Bu bölümde bir domain account set ederseniz size şu avantajları sağlar:

  • Herşeyden önce bir çok VMM aksiyonu için gerekli olan bir yapılandırmadır ve tavsiye edilen seçimdir.
  • Eğer VMM üzerinden ISO imajları paylaştırıp VM’ler için kullanmak istiyorsanız, bu bölümde bir domain account vermeniz gerekiyor.
  • Eğer yapınızda disjointed namespace durumu varsa, bu bölümde bir domain account vermeniz gerekiyor. Disjointed namespace ne mi? http://support.microsoft.com/kb/909264
  • VMM Server, VMM 2012 mimarisinde yüksek erişilebilir yani cluster olarak çalışabiliyor. Eğer böyle bir senaryo düşünüyorsanız, bu bölümde bir domain account vermeniz şart.

Bu bölümde kullanacağınız domain account için dikkat edilmesi gereken noktalar var:

  • Bu account, VMM Server’ın local administrators grubuna üye olmalı. Mesela domain administrator hesabını direkt kullanamazsınız çünkü domain administrator hesabı direkt olarak VMM Server üzerinde local administrators grubuna üye değildir. Domain Admin grubu üzerinden üyedir ama bu ihtiyacı karşılamaz. Bu nedenle tavsiyem bu iş için yeni bir domain account yaratmanız ve VMM Server üzerinde (ve daha sonra yapıya dahil edeceğiniz serverlar üzerinde) direkt olarak local administrators grubuna üye yapmanızdır.
  • İkinci bir durum da şu: Burada vereceğiniz domain account, VMM’in yöneteceği Windows tabanlı host’lar üzerinde Virtual Machine Manager Service için de iş yapıyor olacak. Eğer bir gün bu host’lardan birini VMM’den remove ederseniz, o host üzerinde local administrators üyesi olan bu domain account’un local administrators üyeliği de kalkar. Eğer siz bu iş için, o host üzerinde başka işler için de kullandığınız bir account verirseniz, local administrators üyeliği kalktığında ön göremeyeceğiniz problemlere neden olabilir. Bu nedenle özel bir account yaratmanız yine yararınıza olacaktır.

Virtual Machine Manager 2012 Kurulumu - Adım 19

Ben VMM12 isminde bir domain account yarattım, bunu VMM Server üzerinde local administrators grubuna ekledim ve kurulumda bu hesabı tanımladım.

Ayrıca bu hesap, VMM servislerinin çalışacağı tüm sistemlerde servis olarak oturum açabiliyor olmalı.

Virtual Machine Manager 2012 Kurulumu - Adım 20

Bu nedenle kurulum yapacağınız VMM Server başta olmak üzere yukarıdaki policy ayarı (gpedit.msc) ile bunu sağlayabilirsiniz. (ya da GPO ile makinelere toplucu uygulamak iyi bir fikir.)

Bu özel servis hesabı konusunda biraz daha detay için şuraya bakabilirsiniz: http://technet.microsoft.com/en-us/library/gg697600.aspx

Virtual Machine Manager 2012 Kurulumu - Adım 21

Aynı pencerede DKM bölümünde ise encryption key’lerin nerede tutulacağını belirleyebiliyorsunuz.

Yine iki şansınız var. Eğer bu bölüme dokunmazsanız, encryption key’ler VMM Server’ın local’inde saklanır. Genellikle stand-alone VMM Server deployment’larında bu yöntemi tercih edebilirsiniz.

Eğer VMM Server’ı yüksek erişilebilir bir yapı ile yedekleyerek (yani ikinci bir VMM Server ve cluster ile destekleyerek) kurmak isterseniz, encryption key’lerin local’de olması iş görmeyecektir çünkü key’leri tutan VMM Server down olursa, güncel key’lere de erişim olmayacaktır. İşte bu noktada VMM12, encryption key’leri AD üzerinde tutabilme opsiyonu da sunuyor.

Bunun için AD üzerinde bir OU yaratıp bu bölümde DS Name’ini vermeniz yeterli.

DKM konusunda biraz daha detay için şuraya bakabilirsiniz: http://technet.microsoft.com/en-us/library/gg697604.aspx

Virtual Machine Manager 2012 Kurulumu - Adım 22

Yapıda kullanılan portlar ve hangi servislerde kullanıldıklarını yukarıda görebilir, gerekirse değiştirebilirsiniz. Tavsiyem değiştirmemeniz olacaktır çünkü bu değişiklikleri daha sonraki kurulumlarda ve host agent kurulumlarında da yapmanız gerekecek. Unutursanız problemler olabilir.

Bu arada yukarıdaki port ayarlarını daha sonra değiştremiyorsunuz. Bilginiz olsun.

Virtual Machine Manager 2012 Kurulumu - Adım 23

VMM 2008’de olduğu gibi Library konfigürasyonunu buradan yapabilirsiniz. Daha sonra ek library path’ler belirtme şansınız da var.

Virtual Machine Manager 2012 Kurulumu - Adım 24

Summary’e göz atın. Bir problem yoksa, ateş :)

Virtual Machine Manager 2012 Kurulumu - Adım 25

Virtual Machine Manager 2012 Kurulumu - Adım 26

Kurulum biter.

Virtual Machine Manager 2012 Kurulumu - Adım 27

Ve karşınızda VMM12 :)

Bu arada, eğer kurulum sırasında bir problem yaşarsanız, loglara şu path’ten ulaşabilirsiniz:

%SYSTEMDRIVE%\ProgramData\VMMLogs

Yazı Etiketleri: , ,

Sayfa Başı ▲

Yorum Ekle