VMM deneme sürümünün full sürüm ile güncellenmesi

Eğer System Center Virtual Machine Manager ürününü şuradaki gibi deneme kopyası olarak kullanıyor ve satın aldığınız full sürüm ile güncellemek istiyorsanız; ama bu süreçte mevcut dataların kaybolmasını istemiyorsanız doğru yerdesiniz :)

Biliyorsunuz VMM’in evolution kopyasına product key girme şansınız yok. Eğer süre dolmak üzereyse ve elinizde lisanslı bir VMM varsa, Microsoft Licensing Site üzerinden hesabınız ile indereceğiniz full sürüme geçiş yapmanız uygun olacaktır. Bu noktada VMM Evolution üzerinde bu zamana kadar oluşmuş datayı ve konfigürasyon bilgisini (host tanımları, VM tanımları, job geçmişi, library server’lar, istatistikler vs..) kaybetmeden geçişi tamamlayabilirsiniz.

Licensed VMM’i yine Evolution VMM makinesine kurmak istediğinizi düşünüyorum ki genelde bu senaryo ile karşılaşıyoruz.

Aşağıdaki adımları izleyin:

  • VMM Evolution’ı (yani Virtual Machine Manager Server rolünü) Add or Remove Programs altından remove edin. Bu sırada karşınıza gelecek Uninstallation Options penceresinde Retain Data seçeneği ile ilerleyin ve remove işlemini tamamlayın. Retain Data seçeneği VMM DB’inde yer alan verinin sunucu üzerinde daha sonra  kullanılabilecek şekilde saklanmasını sağlayacak.
  • Varsa sunucu üzerindeki diğer VMM komponentlerini de kaldırın (Administrator Console, Self-Service Portal, VMM Agent)
  • Aynı sunucu üzerine, MS Licensing Site üzerinden indirdiğiniz VMM Licensed sürümünü ihtiyacınız olan komponentler ile birlikte yükleyin. Yükleme sırasında Retained Data seçeneği ile ilerleyin ve kurulumu tamamlayın. Retained Data seçeneği eski VMM DB’ini kullanmanızı sağlayacak.
  • Administrator Console ile logon olup kontrollerinizi yapın. Yönettiğiniz host, vm, library server gibi kaynaklar yerinde duruyor olacak. Eğer Access Denied durumda bir host veya library server görürseniz, o kaynak için Reassociate komutunu tıklayın.

Aynı yöntemi VMM Workgroup sisteminizi üst sürüme geçirirken de kullanabilirsiniz.

Bu süreçte Hyper-V Host ve VM’leriniz için herhangi bir downtime söz konusu değildir.

Yazı Etiketleri:

Sayfa Başı ▲

Yorum Ekle