VMM ile SCOM (Operations Manager) Entegrasyonu Nasıl Yapılır?

Sunucu sanallaştırma ve özel bulut ortamını yöneten VMM ile, veri merkezi kaynakları için sağlık ve erişilebilirlik takibi yapan SCOM entegre edildiğinde ortaya çok daha başarılı işler çıktığı kesin. En basitinden System Center Virtual Machine Manager (VMM) yapınızı System Center Operations Manager (SCOM) ile entegre ederek özellikle sanal makineleriniz (VM’ler) ile sanallaştırma sunucularınız (Host’lar) için sağlık ve erişilebilirlik takibini bir üst seviyeye çıkartabilirsiniz. Ortamınızdaki bu geliştirme, aynı zamanda VMM management server, VMM database server, library server gibi diğer VMM bileşenlerini de daha kaliteli izlemenize yardımcı olur.

VMM ile SCOM entegrayonu sırasında VMM tarafından SCOM üzerine birtakım Management Pack’ler (veya Monitoring Pack’ler) import edilir. Bu MP’ler sayesinde ayrıca aşağıdaki özellikler de ortamınızda kullanılabilir olur. Tercihinize bağlı olarak yapılandırabilir veya devre dışı tutabilirsiniz.

 • Performance and Resource Optimization (PRO)
 • Maintenance Mode integration
 • Support for SQL Server Analysis Services (SSAS) and the reporting capabilities provided by SSAS

Öte yandan VM ve Host takibi amaçlı System Center 2012 R2 Operations Manager’a Dashboard sağlayan bazı özel Management Pack’ler için VMM ve SCOM entegrasyonu bir ön gereksinimdir. Örneğin System Center 2012 R2 Management Pack for Virtual Machine Manager Host and Virtual Machine Dashboards tam olarak böyle bir MP’dir ve öncesinde VMM & SCOM entegrasyonuna ihtiyaç duyar. Aşağıdaki bağlantıda bu Management Pack‘in nasıl yapılandırıldığıyla ilgili bir doküman bulabilirsiniz.

SCOM Dashboard – VMM Host ve VM İçin Yeni Management Pack

System Center 2012 R2 – Operations Manager (SCOM) ile System Center 2012 R2 – Virtual Machine Manager (SCVMM) entegrasyonu nasıl yapılır? konusu ilk etapta karmaşık görünebilir ama ön gereksinimleri doğru bir şekilde yerine getirdiğiniz taktirde entegrasyonu birkaç adımda tamamlamak mümkün.

VMM ile SCOM Entegrasyonu İçin Hazırlık

VMM ve SCOM entegrasyonu için önemli hususlardan biri sürüm durumlarıdır. Örneğin SCVMM 2012 ve SCVMM 2012 SP1 için aranan ön gereksinimlerden bazıları SCVMM 2012 R2 için önemli olmayabilir. Bu yüzden aşağıdaki Senaryo bölümünde dokümanda geçen sürümleri ayrıca belirttim. Buradaki birçok ön gereksinim diğer sürümlerde de ortaktır ancak alt sürümlerde burada yer almayan bazı ilave adımlar olabilir. Farklı sürümlerle entegrasyon yapmanız gerekiyorsa TechNet kütüphanesindeki ön gereksinim listelerine göz atmak işinizi kolaylaştırır.

Senaryo

İşletim sistemi ve uygulama sürümleri aşağıdaki gibidir.

 • Windows Server 2012 R2
 • System Center 2012 R2 – Operations Manager (SCOM) UR2
 • System Center 2012 R2 – Virtual Machine Manager (VMM) UR2

Ön Gereksinimler

VMM ile SCOM entegrasyonu öncesinde aşağıdaki adımları tamamlayın. Bu adımları önceden tamamladığınızda, entegrasyon işlemi sorunsuz olarak gerçekleşecektir.

SCOM’u SCVMM ile entegre etmeden önce aşağıdaki adımları tamamladığınızdan emin olun.

1) SCOM management server üzerinde doğru sürüm Windows PowerShell yüklü olduğundan emin olun, değilse yükleyin. Eğer ortamda birden fazla Management Server varsa, tamamına uygun sürümü yüklemek her zaman işinizi kolaylaştırır.

 • System Center 2012 için: En az Windows PowerShell 2.0
 • System Center 2012 SP1 için: En az Windows PowerShell 3.0
 • System Center 2012 R2 için: En az Windows PowerShell 3.0

Sunucuda hangi Windows PowerShell sürümünün yüklü olduğunu kontrol etmek için aşağıdaki komutu kullanabilirsiniz.

Get-Host | Select-Object Version

2) Eğer üzerlerinde bir güvenlik duvarı veya benzer görevde bir güvenlik yazılımı varsa, SCOM ve SCVMM management server’lar arasında TCP 5724 numaralı portun açık ve erişilebilir olduğundan emin olun.

3) SCOM Operations Console’u (operasyon konsolu/yönetim konsolu) SCVMM management server üzerine yükleyin. Eğer bu adım için yardıma ihtiyacınız olursa, aşağıdaki dokümanı referans alabilirsiniz.

SCOM Operations Console – Nedir, Nasıl Kurulur?

4) SCOM Agent’ı, SCVMM Management Server ve SCVMM Management Server tarafından yönetilen Hyper-V Host’lara yükleyin. Eğer önceden yüklü ise bu adımı atlayabilirsiniz.

5) Yönetilen Host’ların SCOM’da göründüğünden emin olun ve üzerlerinde aşağıdaki aksiyonu tamamlayın.

Öncelikle SCOM Operations Console > Administration > Device Management > Agent Managed altında Host’ların yer aldığını doğrulayın.

SCOM - Agent Managed

Daha sonra her bir Host’un özelliklerinde Allow this agent to act as a proxy and discover managed objects on other computers seçeneğini aktif edin.

SCOM - Agent Properties

6) SCOM’a aşağıdaki Management Pack’leri yükleyin. İlk bakışta pek anlamlı görünmese de bunlar, entegrasyon sırasında otomatik olarak import edilecek olan SCVMM Management Pack’ler için ön gereksinimdir.

 • Windows Server Internet Information Services 2003
 • Windows Server 2008 Internet Information Services 7
 • Windows Server 2008 Operating System (Discovery)
 • Windows Server Operating System Library
 • Windows Server Internet Information Services Library
 • SQL Server Core Library

Ardından VMM ile SCOM entegrasyon aşamasına geçebilirsiniz.

VMM ile SCOM Entegrasyon Adımları

VMM Server üzerinde Operations Manager bağlantı ayarlarını düzenleyebilecek yetkili bir hesap kullanarak ilerleyin. Bu genelde VMM administrator rolünde olan bir hesaptır.

Entegrasyon İşlemi

VMM yönetim konsolunu açın ve Settings > System Center Settings > Operations Manager Server bölümüne ilerleyin.

VMM ile SCOM Entegrasyonu - Adım 1

Yukarıdaki pencerede bir takım ön gereksinimlerden bahsediliyor. Bunları önceki adımlarda yerine getirdiniz.

VMM ile SCOM Entegrasyonu - Adım 2

Connection to Operations Manager penceresinde VMM’i entegre edeceğiniz SCOM sunucusunun (management server) ismini girmelisiniz. Eğer ortamınızda birden fazla SCOM management server varsa, root görevinde olanı girin.

Yine bu pencerede VMM’in SCOM’a bağlanırken ve bazı diğer görevleri yerine getirirken kullanacağı hesap seçimini yapmalısınız. Bu hesap örneğin MP import işlemleri, maintanence mode yönetimi, connector oluşturulması gibi işlerde görev alır. Bu nedenle buraya girilecek hesap SCOM üzerinde Operations Manager Administrator rolünde olmalıdır.

Benim bu adımda kullandığım “IPW\vmm-service” hesabı aslında VMM’in gerçek servis hesabıdır. Ama aynı zamanda SCOM yapısındaki “SCOM Administrators Group”a da üye durumdadır. Siz de bu şekilde devam edebilir veya aynı yetkilerde yeni bir etki alanı hesabı kullanabilir siniz. Bir diğer seçenek ise yetkili Run As Account’lar arasından seçim yapmaktır.

Enable Performance and Resource Optimization (PRO) seçimi host, cluster, service veya cloud gibi VMM bileşenleri üzerinde oluşabilecek beklenmedik sağlık/performans problemlerini anlayıp, ön tanımlı düzeltme aksiyonlarını devreye alabilen bir özelliği kullanmak için zemin hazırlar. Ancak PRO’yu tam olarak devreye almak için entegrasyon sonrasında ayrıca yapılandırmak gerekir.

Enable maintenance mode integration with Operations Manager seçimi oldukça açıktır. VMM üzerinde bir Host’u bakım (maintenance) moduna aldığınızda, aynı davranış SCOM’da da uygulanır. Böylece SCOM, ilgili Host üzerinde bir oprerasyon yürüdüğünü bilir ve o Host için izlemeyi geçici süreyle durdurur.

VMM ile SCOM Entegrasyonu - Adım 3

Yukarıdaki adımda ise bu sefer SCOM’un VMM’e bağlanırken kullanacağı hesabı belirtmeniz gerekiyor. Bu hesap VMM üzerindeki rollerden Administrator’a üye olmalıdır. Ben bu iş için özel olarak oluşturulmuş ve gerekli yetkileri atanmış bir etki alanı hesabı kullanıyorum.

VMM - User Roles

SCOM’un VMM’e gelirken kullanacağı hesap için direkt VMM servis hesabını atamak da iyi bir fikirdir. Tercih sizin.

Ardından entegrasyon işlemini başlatın.

VMM ile SCOM Entegrasyonu - Adım 4

Tamamlanması biraz zaman alabilir. VMM konsolunda Jobs bölümünden takip edebilirsiniz.

VMM ile SCOM Entegrasyonu - Jobs

Entegrasyon görevi tamamlandığında aşağıdaki görünür.

VMM ile SCOM Entegrasyonu - Son

Entegrasyon Sonrası Test

VMM ile SCOM entegrasyonu tamamlandıktan sonra birkaç basit şekilde bunu doğrulamanız mümkün.

VMM yönetim konsolunu açın ve Settings > System Center Settings > Operations Manager Server bölümüne ilerleyerek özelliklere ulaşın.

VMM - Operations Manager Server

Connection Status ve Management Packs bölümleri aşağıdaki gibi görünüyor olmalı.

Operations Manager Server - Connection Status

SCOM - VMM Monitoring

SCOM tarafında ise Monitoring bölümlerinin gelmiş olduğunu gözlemleyebilirsiniz.

image

Buradaki diyagramlar ancak birkaç saat sonra tam olarak aktif olurlar.

Tebrikler, entegrasyonu tamamladınız. Bu noktadan sonra VMM ve SCOM entegrasyonu ile gelen veya VMM ve SCOM entegrasyonuna ihtiyaç duyan özellikleri yapılandırıp kullanabilirsiniz.

Yazı Etiketleri: , , ,

Sayfa Başı ▲

Yorum Ekle