Sanaldan Sanala Dönüştürme – V2V

Virtual Machine Manager 2008’in P2V yani fizikselden sanala çevrim yeteneğinden önceki makalelerimizde bahsetmiş, uygulamalı olarak incelemiştik. Online P2V ve Offline P2V konusundaki makalelere aşağıdaki bağlantılar üzerinden erişebilirsiniz.

Fizikselden Sanala Taşıma Nasıl Yapılır – VMM Online P2V

Fizikselden Sanala Taşıma Nasıl Yapılır – VMM Offline P2V

Bu makalemizde ise V2V yani sanaldan sanala dönüşüm konusunu ele alıyoruz.

Virtual Machine Manager V2V Nedir?

VMM ile gerçekleşen V2V çevrim senaryosundaki temel amaç, VMWare sanal makine imajlarını Hyper-V ve Virtual Server 2005 host’lar üzerinde kullanılabilir hale getirmektir. Yani VMWare sanal makinelerini Hyper-V ve Virtual Server 2005 üzerine almak…

V2v işlemi şimdilik sadece VMWare sanal makinelerine uygulanabiliyor. Bu doğrultuda VMWare ESX Server, VMWare Workstation ve VMWare Server üzerinde çalışan sanal makineleri v2v yapabiliyoruz.

V2v conversion, p2v’ye göre daha az adımda gerçekleşiyor diyebiliriz. Ayrıca p2v den farklı olarak v2v de source yani dönüştürülecek sanal makine kapalı olmak durumundadır. Bununla birlikte v2v işlemi source imaj tarafında read-only bir işlemdir. Yani dönüştürülecek VMWare sanal makinesi üzerinde herhangi bir düzenleme yapılmaz (source kopyada) ve işlem sonunda VMWare sanal makinesi aynı haliyle durur.

Temel V2V gereksinimlerine göz atalım.

V2V Gereksinimleri

Source Tarafında

1) Vmware sanal makine aşağıdaki işletim sistemlerinden birine sahip olmalı:

 • Windows Server 2008 (32-bit)
 • Windows Server 2008 (64-bit)
 • Windows Server 2003 (32-bit) SP1 or later
 • Windows Server 2003 (64-bit) SP1 or later
 • Windows 2000 Server SP4 or later
 • Windows 2000 Advanced Server SP4 or later
 • Windows XP Professional (32-bit) SP2 or later
 • Windows XP Professional (64-bit) SP2 or later
 • Windows Vista (32-bit) SP1 or later
 • Windows Vista (64-bit) SP1 or later

2) Source sisteme ait .vmx dosyası: bu dosya Microsoft Virtualization tarafındaki XML configuration dosyalarına benzer. Yani sanal makinenin sanal donanım bilgisi, makine ismi, disk durumları ve network parametreleri gibi bilgileri tutar.

3) Source sisteme ait .vmdk dosyası: bu dosya ise Microsoft Virtualization tarafındaki VHD yani sanal disk dosyalarının karşılığıdır. Source üzerinde bir yada daha fazla sayıda .vmdk olabilir. Desteklenen VMWare virtual disk formatları ise;

 • monolithicSparse
 • monolithicFlat
 • vmfs
 • twoGbMaxExtentSparse
 • twoGbMaxExtentFlat

Host Tarafında

1) Hyper-V yada Virtual Server 2005 R2 Sp1 yada daha sonrası

2) Host DMZ/perimeter tarafta olmamalı

3) Oluşacak VM için min. 256 MB RAM olmalı (+ tahsis edilecek ek miktar)

4) Host VMM tarafından yönetiliyor olmalı

Desteklenen V2V Senaryoları

Hatırlarsanız P2V yani fizikselden sanala çevrim için online ve offline olmak üzere iki farklı senaryo vardı. V2V çevrim için ise 3 farklı senaryodan söz edebiliriz.

1. Direkt ESX Server üzerindeki bir sanal makineyi v2v yapmak:

Bu senaryoda ESX host’un VMM tarafından yönetilebiliyor olması lazım. Yani yapıda bir VMWare Virtual Center çalışıyor ve VMM ile entegre durumda olmalı. Bununla birlikte VMM ESX host’a full erişebiliyor olmalı ve ESX host durumu VMM üzerinde OK olmalı. Daha sonra wizard yardımıyla kolayca v2v yapabilirsiniz.

2. VMM Library üzerindeki bir imajı v2v yapmak:

Bu senaryoda source sistemi temsil edecek .vmdk ve .vmx dosyalarını library server üzerine kopyalamanız gerekir. Dosyaları library server üzerinde gördükten sonra v2v wizard ile işlemi tamamlayabilirsiniz (bu senaryoyu az sonra örneklendireceğiz.)

3. Windows yada network üzerindeki bir paylaşımdan v2v yapmak:

Bu senaryoda .vmdk ve .vmx dosyaları network üzerindeki bir paylaşımda durur. VMM’in bu paylaşıma en az read hakkı ile erişebiliyor olması gerekir. Daha sonra aşağıdaki gibi bir powershell komut’u ile v2v işlemini tamamlayabilirsiniz.

$vm = $c | new-v2v -vmhost $vmhost -path d:\ -vmxpath \\servername\share\dir\vm.vmx

New-V2V cmdlet için ayrıntılar: http://technet.microsoft.com/en-us/library/cc967318.aspx

Biz bu makalede wizard yardımı ile library server üzerindeki bir imajı nasıl v2v yapabileceğimizi göreceğiz.

Bu senaryo için .vmx ve .vmdk dosyalarının Library Server üzerinde durması gerektiğinden bahsetmiştik. Peki nedir bu Library Server?

Aslında bu makalede ayrıntıya girmek istemiyorum çünkü Library Server’ı başka bir makalede inceleyeceğiz. Kısaca bahsedelim.

Sanal makine yaratırken ve yönetirken kullandığımız bileşenlerin saklandığı bir kütüphane olarak düşünebilirsiniz. VHD dosyaları, VM şablonları, otomatik yanıt dosyaları, donanım profilleri, ISO imajları gibi…

VMM Admin konsolunda aşağıdaki bölümde yer alır.

VMM Library Server

Sol tarafta Library bölümündeki Resources penceresinde, HVServer.bemar.corp altında dizinler görüyorsunuz. Bu dizinler HVServer.bemar.corp üzerindeki paylaştırılmış klasörlerdir ve ben bunları Library Share olarak eklemiştim. Daha sonra bu dizinler içerisine az önce bahsettiğim (yukarıda da görünen) ISO, template, virtual harddisk (vhd) gibi objeleri taşıdım ve artık bu objeler library server üzerine gelmiş oldu.

Aslında çok extrem bir özellik değil. Kabaca; içerisine objelerin kopyalandığı basit bir klasör paylaşımı ve bu paylaşımın VMM’e library share olarak eklenmesinden ibaret.

Var sayılan olarak VMM Server ortamdaki ilk library server’dır ve üzerinde MSSCVMMLibrray isimli bir paylaşım ile birlikte gelir. Bu paylaşımı da kullanabilirsiniz.

Daha fazla ayrıntıya girmeden devam edelim çünkü bu konu başka bir makale konusu.

Virtual Machine Manager ile V2V Nasıl Yapılır

V2v öncesi ilk yapmamız gereken işlem, örneğin VMWare workstation dan aldığımız bir sanal makine imajını yani .vmx ve .vmdk dosyalarını ilgili library share altına kopyala/yapıştır ile taşımak.

vmx - vmdk

Bu dizinin VMM Library Server üzerindeki karşılığı ise,

vmdk - Library Server

Eğer kopyaladıktan sonra .vmdk dosyasını göremiyorsanız Library Server’ı bir kez refresh edebilirsiniz.

Library Refresh

.vmx dosyasını göremiyor olmanız normal çünkü .vmx’in karşılığı VMs and Templates bölümünde yer alır.

VMs and Templates

Evet .vmdk ve .vmx dosyalarını kopyaladıktan ve Library Server üzerinde gördükten sonra v2v wizard’ı açabiliriz. Adımların bir çoğunun p2v ile benzer olduğunu fark edeceksiniz.

Convert Virtual Machine

Gelen pencerede browse butonu ile v2v yapacağımız source’u seçeceğiz.

V2V Dönüşüm - Adım 1

Şu an aşağıda listelenen VM’ler Library Server üzerinde ekli olan VMWare tabanlı VM’ler dir. Gördüğünüz gibi az önce kopyaladığımız VM de orada duruyor. Seçerek Ok diyoruz.

V2V Dönüşüm - Adım 2

Next ile ilerliyoruz.

V2V Dönüşüm - Adım 3

Oluşacak yeni VM için bir isim veriyoruz. Bu isim VMM Admin konsol üzerinde görünecek.

V2V Dönüşüm - Adım 4

Aşağıdaki pencerede oluşacak VM için processor ve memory durumunu ayarlıyoruz. Bu bilgileri daha sonrada düzenleme şansımız var.

Bu arada dikkat ederseniz defaultta 756mb memory ve 1 processor bilgisi geldi. Bu bilgi VMWare üzerinden kopyaladığımız .vmx dosyası içerisinden gelen bilgidir.

V2V Dönüşüm - Adım 5

Aşağıdaki pencerede VM’in hangi host üzerinde konumlanacağını belirliyoruz.

V2V Dönüşüm - Adım 6

Aşağıdaki pencerede VM’in host üzerinde hangi path altında duracağını belirliyoruz.

V2V Dönüşüm - Adım 7

Aşağıdaki pencerede VM üzerinde yer alacak NIC’in bağlı olacağı Virtual Network durumunu ayarlıyoruz.

Aşağıda tek bir NIC görüyorsunuz çünkü v2v yaptığımız VMWare imajında da tek bir NIC yer alıyordu. Bu bilgi de .vmx dosyasından geldi.

V2V Dönüşüm - Adım 8

VM’in host sistem kapandığında ve açıldığında alacağı aksiyonu belirliyoruz. Ben değiştirmeden devam ediyorum.

V2V Dönüşüm - Adım 9

Aşağıdaki Summary penceresinde yaptığımız ayarlarla ilgili bir rapor sunuluyor ve sorun yoksa Create diyerek v2v işlemini başlatıyoruz.

V2V Dönüşüm - Adım 10

VMM üzerinde Jobs bölümünden süreci izleyebilirsiniz.

V2V Dönüşüm - Adım 11

İşlem tamamlandıktan sonra completed bilgisini görüyoruz.

V2V Dönüşüm - Adım 12

Böylece VM, VMM Admin Console üzerindeki yerini almış oluyor. Bu arada source olan kopya da olduğu gibi duruyor. Onu da tekrar Vmware üzerinde start edebiliriz. Tabi yeni VM ile aynı network içerisinde olmaları çakışmalara neden olacaktır.

Virtual Machine Manager ile v2v işlemini tamamlamış olduk.

Yazı Etiketleri: , ,

Sayfa Başı ▲

Yorumlar (2)

 1. Hakan Doğan

  Hocam elinize sağlık.. Emeğinize sağlık..
  Ama bunları WebCast olarak izleme şansımız var mı ? .. Çok iyi olur eğer bu konu hakkında WebCast yaparsanız.

 2. Serhat AKINCI

  Selam Hakan: VMM’in p2v ve v2v özellikleri ile ilgili ajandamızda bir webcast var. Tarih/zaman bilgisine şuradan ulaşabilirsin: http://www.serhatakinci.com/index.php/cozumpark-3-aylik-webcast-ajandamiz.html

Yorum Ekle