VMWare Workstation 6.0

28.01.2008 | 23:05 Dokümanlar , VMWare 62 Yorum

vmwarelogo.jpgVMWare yani Türkçe karşılığı ile Sanal Makine Deposu oldukça popüler bir ürün çünkü gerçekten büyük işler başarıyor. VMWare ürünlerini tanımlamak için kullanılabilecek en güzel cümle şu olurdu herhalde “Sanal ama gerçekten farksız sistem emülatörü”

VMWare çok çeşitli işletim sistemlerini tek bilgisayar üzerinde çalıştırabileceğimiz bir emülatördür. Örneğin Windows XP kurulu bir bilgisayar üzerinde VMWare içinden Linux, Novell, Sun Solaris yada diğer Windows sürümlerini çalıştırabilir, hepsini eş zamanlı olarak yönetebiliriz. Bu işletim sistemlerinin hepsi bulundukları PC üzerinde aynı donanımı paylaşarak kullanır ve bu durum hiçbir sıkıntıya yol açmaz. İşte bunu sağlayan VMWare işletim sistemi sanallaştırma teknolojisidir.

VMWare ürünleri sektörde çok farklı amaçlar için kullanılmakta. Örneğin bilgisayarlarını Windows Vista işletim sistemine yükseltmen işletmeler bazı noktalarda hala Windows XP bilgisayarlara ihtiyaç duyabiliyorlar. Bu gibi durumlarda Windows Vista içinde çalışan VMWare üzerinden Windows XP işletim sistemini kullanabiliyorlar. Ya da farklı sistemlerle çalışma ihtiyacı duyan geliştiriciler, tasarımcılar bu ürün ile istedikleri işletim sistemlerini aynı bilgisayar üzerinde rahatlıkla kullanabiliyor.

VMWare ürünleri özellikle sistem uzmanlığı eğitimi alanların ve bu konuda çalışmaları olanların bir numaralı yardımcısıdır diyebiliriz. Çünkü iyi donanıma sahip tek bir bilgisayar üzerinde sağlam bir test ortamı oluşturulup birçok uygulama gerçekleştirilebiliyor. Yani küçük bir işletme ağından tutun, karışık sistemlerin belirli parçalarına kadar her yapı bütün özellikleriyle taklit edilebiliyor.

Örneğin 2 adet Windows Server 2003, 4 adet Windows XP ve 1 adet Linux terminalden oluşan ofis yapımızı aynı şekilde VMWare içinde yaratıp üzerinde işlemler yapabiliriz. Yazımızın başında da söylediğimiz gibi hepsi aynı donanım üzerinde çalışır ve tek bir konsoldan yönetilebilir.

VMWare ürünleri belki 2 elin parmaklarını geçmez ama her bir ürün hitap ettiği kitlenin ihtiyaçlarını en üst seviyede karşılayabilmektedir. Mevcut bir işletim sistemi üzerine kurulan Vmware Workstation serisinden tutun, işletim sistemi olmayan bir bilgisayar üzerine kurulumu yapılabilen Vmware ESX serisine kadar yaklaşık 10 civarında versiyon mevcuttur. Bizim makale konumuz Vmware Workstation 6.0

Diğer ürünler için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz.

https://www.vmware.com/products/

VMWare Workstation Kurulumu

Kurulum ve yapılandırma ayarlarına geçmeden önce VMWare Workstation ürününün ücretli bir sürüm olduğunun altını çizelim. Ancak üreticinin resmi sitesine kayıt olarak 30 günlük ve kısıtlamasız kullanım için key alabiliyoruz.

Öncelikle VMWare Workstation 6.0 ‘ı aşağıdaki linki kullanarak indiriyoruz.

https://www.vmware.com/download/ws/

Bu aşamalar esansında sizden üye olmanızı isteyecektir (Register Butonu). Bu üyelik işlemi, programı indirmek ve 30 günlük deneme anahtarını almak için gerekli. Üyelik bilgilerinizi girip kayıt olduktan sonra (Kayıt esansında gerçek bir mail adresi kullanmalıyız çünkü bu maile ürün anahtarı gelecek) tekrar yukarıdaki linke tıklıyoruz ve bu sefer login oluyoruz. Gelen anlaşmayı kabul ettikten sonra aşağıdaki gibi programı indirmeye başlayabiliriz. (Şekil-1)

VMWare Workstation Download

-Şekil 1-

Bu sırada üye olurken verdiğiniz mail adresinize “Thank you for downloading VMware Workstation 6” başlıklı bir mail gelecek. Bu mail içinde kurulum sırasında kullanacağımız ürün anahtarı mevcut. Bunu bir yere not alıyoruz.

Program indikten sonra kuruluma başlıyoruz. Kurulum oldukça basit. Kısaca göz atalım.

VMWare Workstation Kurulumu 2

-Şekil 2-

VMWare Workstation Kurulumu 3

-Şekil 3-

VMWare Workstation Kurulumu 4

-Şekil 4-

VMWare Workstation Kurulumu 5

-Şekil 5-

Gördüğünüz gibi MSN Messenger kurmaktan bir farkı yok. Herhangi bir özel durum söz konusu değil.

VMWare Workstation Yönetim Ara Yüzü

Makine yeniden başladıktan sonra VMWare programını başlatıyoruz ve bizi aşağıdaki ara yüz karşılıyor. (Şekil-6)

VMWare Workstation Yönetim Arayüzü

-Şekil 6-

Gördüğünüz gibi program oldukça sade bir ara yüze sahip. Bu ara yüzü iki parça halinde incelersek; üst kısımdaki menüler (Şekil-7)

VMWare Workstation Üst Menü

-Şekil 7-

1 Numaralı kısım “Power” menüsü. Üzerinde (Soldan sağa) sanal makinelerimizi kısa yoldan Kapatmaya, Durdurmaya, Başlatmaya ve Restart yapmaya yarayan butonlar var.

2 Numaralı kısım “Snapshot” menüsü. Snapshot özelliği gerçekten süper bir özellik.

Örneğin bir işletim sistemi kuruyoruz ve kurulumdan sonra Snapshot ile bir görüntü alıyoruz (Ekran görüntüsü değil). Daha sonra sistem üzerine programlar kuruyoruz, denemeler yapıyoruz ve bir Snapshot daha alıyoruz. Sonra sanal sistemimiz bir anda problem çıkartmaya başlıyor yada bizim geçmişte yaptığımız çalışmanın aynısını yapmamız gerekiyor. Hemen Snapshot menüsü ile geçmişte aldığımız görüntülerden birisine geri dönüyoruz ve eski sistem ile çalışmaya devam ediyoruz. Bir nevi imaj yada geri yükleme noktası gibi düşünülebilir. Ama işlemler oldukça basit ve hızlı gerçekleşiyor.

Menüdeki tuşlara göz atarsak (Soldan sağa)

Yeni Snapshot alma butonu,

En son alınan Snapshot’a geri dönme butonu

Alınan tüm Snapshotları yönetip, aralarından seçim yapma butonu.

Bir snapshot almak için “Yeni Snapshot” butonuna basıyoruz ve bir isim giriyoruz. Hızlı bir şekilde o anki sistemin görüntüsü yedekleniyor. Bunun gibi birçok snapshot alabilirsiniz. Daha sonra en sondaki Manage Snapshot butonu ile tüm görüntüleri listeleyip istediğimizi geri yükleyebiliriz. (Şekil -8)

VMWare Workstation Snapshot Menüsü

-Şekil 8-

Şekil 7 deki 3ncü ve 4ncü menüler ile devam edersek; bu menüler “Görünüm” menüleridir ve sanal makinelerimizi yöneteceğimiz ana konsolun çeşitli tiplerde olmasını sağlarlar. Deneyerek hepsinin işlevini görebilirsiniz.

Ara yüzdeki ikinci parça ise aşağıda görülen kısımdır. (Şekil 9)

VMWare Workstation - Home

-Şekil 9-

1nci kısım sanal makinelerimiz arasında kolayca geçiş yapmamıza olanak veren Tab çubuğu. Tüm sanal makinelerimizi bu bar üzerinde Tab’lar halinde görüp yönetebiliriz. Mavi çerçevedeki görüntü buna bir örnektir.

2nci kısım en çok kullanacağımız yerlerden birisi, çünkü yeni sanal makinelerimizi genelde buradan yaratıyoruz. (Yada File menüsünü kullanıyoruz)

3ncü kısım bir takım altında toplu makine oluşturmak için. Örneğin 2 Server ve 3 terminal ile çalışmak istiyoruz. Makinelerimizi ilk seçenek ile tek tek yaratabileceğimiz gibi, bu kısım altından toplu olarak bir team içinde yaratabiliriz. Yönetimi daha kolay olur. Bunun yanında hepsini aynı anda açıp aynı anda kapatmak gibi güzel avantajlarımız olur.

4ncü kısım ise daha önceden yarattığımız -örneğin yedeğini aldığımız- VMWare sanal makinelerini yeniden VMWare’e eklemek için.

Evet bu bilgiler VMWare başlangıcı için yeterli. Şimdi adım adım yeni bir sanal makinenin nasıl oluşturulduğuna bakalım.

VMWare Workstation Üzerinde Yeni Sanal Makine Oluşturulması

New Virtual Machine” diyerek sihirbazı başlatıyoruz.(Şekil 10)

VMWare Workstation - Yeni Sanal Makine Adım 1

-Şekil 10-

Aşağıdaki ekranda iki seçenek var. (Şekil 11) İlk seçenekte makinenin donanımları VmWare tarafından belirlenen standart donanımlar oluyor. Tek işlemcili, tek diskli, tek Ethernet kartlı vs.. Eğer biz ilk aşamada donanımları ve sayılarını kendimiz belirlemek istiyorsak “Custom” ile devam etmeliyiz. Ancak Typical da olsa Custom da olsa daha sonra istediğimiz donanımı rahatlıkla ekleyebiliyoruz. Onun için kafanızı fazla karıştırmadan “Typical” ile devam ediyoruz.

VMWare Workstation - Yeni Sanal Makine Adım 2

-Şekil 11-

Aşağıdaki ekranda kurmak istediğimiz sanal işletim sistemini seçiyoruz. Gördüğünüz gibi desteklenen birçok işletim sistemi ve sürümü listeleniyor. (Şekil 12)

VMWare Workstation - Yeni Sanal Makine Adım 3

-Şekil 12-

Seçtikten sonra “İleri” diyerek devam ediyoruz. (Şekil 13)

VMWare Workstation - Yeni Sanal Makine Adım 4

-Şekil 13-

Sanal makinemizin ismini değiştirebileceğimiz gibi dosyaların bulunacağı konumu da değiştirebiliriz. (Şekil 14) Buradaki isim VmWare konsolunda makineler arasında geçiş yaptığımız Tab çubuğunda yazacak olan isim.

VMWare Workstation - Yeni Sanal Makine Adım 5

-Şekil 14-

Aşağıdaki ekran, yarattığımız sanal makinemizin bir ağa erişip erişmeyeceğini, erişecekse nasıl erişeceğini belirlediğimiz ekrandır. (Şekil 15)

VMWare Workstation - Yeni Sanal Makine Adım 6

-Şekil 15-

İlk seçenekte, ağ erişimi için gerçek makine ile sanal makine arasında bir köprü (bridge) oluşturulur. Sanal makinemiz ağ kaynaklarına erişmek için gerçek makinenin ağ kartı üzerinden çıkış yapar. Ama sanal makinemizin -gerçek sistemden ayrı olarak- ip adresi ve MAC adresi vardır. Yani ağ içinde gerçek bir bilgisayar gibi davranır.

İkinci seçenekte, sanal makinemiz ağa erişim için -direkt olarak- gerçek makineye bağımlıdır. Çünkü ortada bir NAT mekanizması vardır. Kendisini ağa tanıtan gerçek bir IP adresi yoktur. Sanal makine ile gerçek makine arasında özel bir bağlantı vardır ve NAT yapılarak ağa erişir. (Modem üzerinden internete çıkmak gibi düşünebilirsiniz.)

Üçüncü seçenekte, sanal makinemiz yalnızca gerçek makinemiz ile konuşur. İki bilgisayarı switch vs.. olmadan direk birbirine bağlamışız gibi düşünebilirsiniz. (cross cable gibi)

Son seçenek ise sanal makinemiz herhangi bir ağa erişmeyecekse tercih edilir.

İleri dedikten sonra aşağıdaki ekranda sanal sistemimizin kullanacağı disk boyutunu ayarlıyoruz.(Şekil 16)

VMWare Workstation - Yeni Sanal Makine Adım 7

-Şekil 16-

Allocate all disk space now” seçeneğini işaretlersek belirttiğimiz alan o anda sanal makine için ayrılır.

Örneğin 100gb bir HDD üzerinde kuracağımız sanal makine için 30gb alan belirleyip “Allocate all disk space now” seçeneğini işaretliyoruz. Bu durumda 30gb alan henüz kullanılmamış olsa bile gerçek disk üzerinden ayrılır ve siz gerçek diskinizi 70gb olarak görürsünüz.

Ama bu seçeneği işaretlemeden devam ederseniz sanal makineniz yine 30gb disk kullanacaktır ama bu miktar disk üzerinden hemen ayrılmaz. Sanal makine içine veri eklenip disk doldukça doğru orantılı olarak gerçek disk üzerinden kesilir.

Sanal makine alanının en başta ayrılması performans için daha faydalı oluyor çünkü işletim sistemi dosyaları ve veriler aynı aralık içine yazılıyor. Ama bu alanı baştan ayırmazsak veriler eklendikçe gerçek disk üzerinde rasgele yerlere yazılıyor.

Biz yine de bu seçeneği boş bırakarak devam edelim.

Şekil 16 da Son dedikten sonra sanal makinemiz hazır hala geliyor. Eğer Son demeden önce “Allocate all disk space now” seçeneğini seçmiş olsaydık VmWare disk alanını ayırmak için diskin boyutuna göre bir süre işlem yapacaktı.

Artık makinemiz işletim sistemi kurulumuna hazır. Şimdiye kadar yaptığımız işlemleri makine toplamak gibi düşünebilirsiniz. Gerekli donanımları bir araya getirdik. Şimdide üzerine işletim sistemini kuruyoruz.

VmWare içinde yarattığımız sanal makine aşağıdaki gibi görünüyor. (Şekil 17)

-Şekil 17-

Command” kısmında makinemizi başlatmak için bir Start butonu bulunuyor. Altındaki Edit butonu ile makinemize yeni donanım ekleyebilir yada var olan donanımları yönetebiliriz. Clone butonu ise bu sanal makinenin bir kopyasını oluşturmak için.

Devices” kısmında şu an sanal makine üzerinde bulunan donanımlar listeleniyor. Üzerlerine çift tıklayarak yönetim gerçekleştirebiliriz.

Örneğin sanal makinemizin RAM’ini arttırıp azaltmak için “Memory“e çift tıklayarak yeni bir miktar verebiliyoruz. (Şekil 18)

VMWare - Memory

-Şekil 18-

Yeri gelmişken küçük bir hatırlatma yapalım. Çok sık yapılan bir yanlış, fiziksel Ram’in büyük bir kısmını sanal sisteme vermek. Böyle yapınca gerçek sistemde sıkıntı başlıyor ve buna bağlı olarak sanal makine de yavaş çalışıyor. Çünkü sanal makineyi çalıştıran VmWare, gerçek makine üzerinde çalışan bir program ve Ram’e ihtiyacı var!

Bir diğer önemli donanım CD-ROM. Yine üzerine çift tıklayarak yönetim penceresini açabiliyoruz. (Şekil 19)

VMWare - CD ROM

-Şekil 19-

CD-ROM ekranında “Connection at power on” işaretli olması, sanal makinenin her açıldığında alttaki connection kısmında yaptığımız ayar doğrultusunda çalışacağı anlamına gelir.

Bu Connection kısmında “Use physical drive” diyerek sanal makinemizdeki CD-ROM’u gerçek makine üzerindeki CD-ROM ile bağlarız. Eğer gerçek makinemizde birden fazla cd sürücü varsa “Auto detect” yerine isteğimiz sürücüyü seçebiliriz.

Use ISO image” deyip Browse butonu ile disk üzerindeki herhangi bir ISO dosyasını sanal makinemizin CD sürücüsüne atayabiliriz.

Ethernet kartına çift tıklayarak connection tipini değiştirebiliriz. (Şekil 20) “Connect at power on” tıklı olması, sanal makinemiz açıldığında belirttiğimiz ayarlarla Ethernet kartını başlatacağı anlamına gelir. Dikkat ederseniz bu ayar tüm donanımlar üzerinde var. Başlamasını istemediğimiz donanımı bu ayar ile devre dışı bırakabiliriz.

VMWare - Ethernet

-Şekil 20-

Bir başka dikkat çekmek istediğim nokta ise, en başta sihirbaz ile oluşturduğumuz donanımlar ve ayarları üzerinde her türlü değişikliği yapabiliyor olduğumuzdur. Vmware oldukça esnek bir yapı. Diğer donanımlar üzerinde de benzer denetimler sağlayabiliriz.

Bu noktadan sonra artık işletim sistemi kurulumuna geçelim. Gerçek kurulumdan hiçbir farkı yok.

Sanal İşletim Sistemi Kurulumu

Makinemizi başlatmadan önce Şekil 19 daki CD-ROM ayarında, kullanacağımız kurulum dosyalarını nerden alacağımızı ayarlıyoruz ve Start butonu ile makinemizi başlatıyoruz.

Ardından hemen F2 ye basarak Sanal makinemizin BIOS ayarlarına giriyoruz ve CD’den boot için ayarlıyoruz. Her şey gerçek bir bilgisayar gibi …

Sanal makine yeniden başladıktan sonra kurulum ekranı geliyor ve işletim sistemi kurulumumuzu gerçekleştiriyoruz. (Şekil 21)

VMWare Workstation İşletim Sistemi Kurulumu

-Şekil 21-

Makale konumuz olmadığı için kuruluma değinmiyorum. Ancak gerçek kurulumdan hiçbir farkı yok.

Bu noktada bir şeyin dikkatinizi çekmiş olması lazım. Mouse ile sanal makine ekranına tıkladıktan sonra Mouse ekranda kilitli kalıyor ve gerçek işletim sistemimize müdahale edemiyor. Bu durumdan kurtulmak için CTRL+ALT yapmalıyız. Bu şekilde Mouse serbest kalabiliyor.

Bir diğer önemli tuş takımı CTRL+ALT+INSERT. Bu tuş takımı da CTRL+ALT+DEL işlevini yerine getiriyor. Çünkü sanal makine içinde bastığımız CTRL+ALT+DEL gerçek işletim sistemi tarafından da algılanıyor ve işleniyor. Bu nedenle sanal makine içinde CTRL+ALT+INSERT kullanıyoruz.

Kurulum bittikten sonra Vista masa üstü geliyor ve yapmamız gereken ilk işlem “VmWare Tools” yüklemek. Bu daha hızlı ve performanslı yönetim için gerekli. Aksi taktirde Mouse hareketleri çok can sıkıcı olabiliyor. VmWare Tools yüklemek için aşağıdaki adımları takip ediyoruz.

Vmware Tools Kurulumu

VmWare Tools direkt sanal makinemizin içine yüklenen bir eklenti. Bu nedenle işlemleri sanal makinemiz açıkken gerçekleştiriyoruz. VM menüsünden “Install VMware Tools..” diyoruz. (Şekil 22)

VMWare Tools

-Şekil 22-

VMWare Tools 2

-Şekil 23-

Install dedikten sonra sanal sistemimize sanki bir CD takılmış gibi işlem başlıyor. Aşağıdaki ekranda Setup.exe yi çalıştırarak kuruluma başlıyoruz. (Şekil 24)

VMWare Tools 3

-Şekil 24-

Aşağıdaki adımları takip ederek devam ediyoruz.

VMWare Tools Kurulumu Adım 1

-Şekil 25-

VMWare Tools Kurulumu Adım 2

-Şekil 26-

VMWare Tools Kurulumu Adım 3

-Şekil 27-

Sanal makinemiz açıldıktan sonra System Tray içinde VMware Tools iconu görünüyor. (Şekil 28)

VMWare Tools İcon

-Şekil 28-

Dikkat ederseniz artık Mouse sanal makine içinde kilitli kalmıyor ve sanki gerçek bir sistemi yönetiyormuşçasına rahat hareket ediyor. Bir diğer artı ise; artık sanal makinemiz ile gerçek sistemimiz arasında sürükle-bırak yöntemi ile dosya transferi yapabiliyor olmamız.

System Tray’ın hemen altında VmWare donanımlarının durumunu gösteren icon’lar mevcut. Dikkat ederseniz disket sürücü üzerinde kırmızı çarpı işareti var. Bunun nedeni benim makinemin bir laptop olması ve disket sürücü olmaması. VmWare her açılışta bu sürücüyü bulmak ister ve size uyarı verir. Bunu önlemek için başlarda bahsettiğimiz “Connect at power on” ayarını devre dışı bırakabilirsiniz. (Şekil 29)

-Şekil 29-

Bu icon’u buradan yok etmek için bu sanal makinenin disket sürücü aygıtını kaldırmamız gerekir.

Son olarak sisteme nasıl yeni donanımlar ekleyebileceğimize bakalım.

Gelişmiş Sanal Makine Ayarları

Örnek olması açısından sanal makinemize ikinci bir Disk daha ekliyoruz.

Gerçek bir bilgisayara yeni bir donanım takarken bilgisayarı mutlaka kapatırız. İşlemlere başlamadan önce aynı şekilde sanal makinemizi de kapatmalıyız.

Aşağıdaki gibi devam ediyoruz. (Şekil 30)

VMWare Workstation Sanal Makine Ayarları 1

-Şekil 30-

VMWare Workstation Sanal Makine Ayarları 2

-Şekil 31-

VMWare Workstation Sanal Makine Ayarları 3

-Şekil 32-

Şekil 32 adımlarını takip ederek HDD ekleme işlemini bitiriyoruz. Aynı menüyü kullanarak istediğimiz donanımı sanal makinemize ekleyebiliriz.

Artık her türlü test ve çalışmaya hazır, kendine ait IP adresi ve MAC adresi olan, üzerinde 2 disk bulunan – yapı olarak gerçeğinden farksız- bir sanal makinemiz var.

Bu aşamada makalemizin başında da bahsettiğimiz Snapshot menüsü ile çeşitli noktalar belirlemek akıllıca olur. Böylece sistemde sorun çıktığında hızlıca geri dönebiliriz.

VMWare Work Station 6.0 için genel bilgiler vermeye çalıştım. Umuyorum ki faydalı olmuştur. Hepinize çalışmalarınızda başarılar.

Yazı Etiketleri: ,

Sayfa Başı ▲

Yorumlar (62)

 1. tuna

  merhaba

  vmware üzerinde Win 2003 Server Standart Edition kurmak istiyorum kurulumu cd den yapmaya çalışıyorum ancak cd de İSO dosyasını gösterdiğim halde işletim sistemi bulunamadı diyor.Bende vmware de açılış cd ile sistemi açıp d:\winnt yazarak kurulumu yapmaya çalıştım bu seferde yeterli fiziksel alan bulunamadı mesajını verdi.Sanal makina oluştururken 10Gb alan gösterdim.Bunu nasıl kurabilirim…
  Teşekkürler.

 2. Serhat AKINCI

  Merhaba Tuna. Aşağıdakileri bir kontrol et bakalım.

  1. Elindeki ISO imajının bootable olduğundan eminmisin?
  2. ISO imajını hard disk üzerine kopyala ve sanal makine içerisindeki CD/DVD aygıtına bu ISO’yu göster.
  3. Sanal diskin durduğu fiziksel disk üzerinde yeteri kadar boş alan var mı?
  4. Başka bir kurulum medyası ile dene.

 3. tuna

  merhaba
  Elimdeki cd orjinal server 2003 standart edition.Bootable olduğunu denemek için setupta cd den aç diyorum kurulum başlıyor (bu işlemi kendi bilgisayarımda yaptım).
  İso dosyası hdd içinde Cd dende imajın yerini gösteriyorum görmüyor…”Burda bir ayrıntı var vmware de hangi işletim sistemini kurmak istiyorsunuz ekranında 2003 server stand. edition seçildiğinde hdd yi (SCSI 0:0) olarak görüyor.Benim HDD SATA2 160 GB Seagate”
  Sanal disk üzerinde 10GB alan ayırdım.Bu alanı başlangıçta “Allocate all disk space now” seçeneğini seçerek ayırdım.
  Başka kurulumları yapıyor Örn. XP Prof. kurdum iki tane burda bir açıklama yapayım.Onların kurulumunu yaparkende İmajını kabul etmedi Cd den kurdum ayrıca sanal makina açılırken F2 tuşuna basıyorum ama setupa giremiyorum.
  işte böyle şimdide uğraşmaya devam ediyorum.

 4. Serhat AKINCI

  Problemin kurulum dosyasından(ISO)/medyasından kaynaklandığını düşünüyorum.

  Öncelikle win.srv kurulumunda sanal diski SCSI olarak görmesi normal. Default durum budur. Sizin fiziksel diskinizin SATA olması, bu ayrıntı için herhangi bir sorun teşkil etmez.

  Sanal makine start olurken F2 tuşunun çalışması için, F2 yazısını gördüğünüz anda mouse okunun sanal makine ekranına tıklanmış olması gerekir. Yani sanal makineyi start edin, hemen mouse ile sanal makine ekranına tıklayın ve mouse sanal makine ekranında klitli kalsın, daha sonra F2 yazısını gördüğünüzde basın ve komutun çalıştığını göreceksiniz.

  XP kurabildiyseniz diğer işletim sistemlerini de kurabiliyor olmanız lazım. ISO dosyası yerine bootable bir kurulum medyası kullanmanızı önereceğim. Bootable bir kurulum medyası bulun, sanal CD/DVD ‘yi fiziksel optik sürücünüze map’leyin ve makineyi start edin.

 5. umut

  mrb vm ile windows xp pro kurdum herşey sorunsuz bir şekilde kuruluyor fakat ekran kartını tanıtamıyorum bunun için ney yapmalıyım

 6. Serhat AKINCI

  Selam Umut.

  Fiziksel ekran kartını tanıtman zor çünkü sanal makineler sanal ekran kartları kullanır. Yani bu sistemleri oyun amaçlı kullanamazsın. Ancak grafik performansını arttırmak için şunu yapabilirsin:

  – Değişiklik yapacağın sanal makineyi kapat (power off)
  – Vmware grafik arabirimini (GUI) kapat
  – Değişiklik yapacağın sanal makinenin olduğu klasöre git ve .vmx uzantılı dosyayı notepad ile aç ve en alta

  mks.enable3d = TRUE
  svga.vramSize = 67108864
  vmmouse.present = FALSE

  satırlarını ekle.

  – Dosyayı kaydedip kapat ve sonra vmware i ve sanal makinayı aç.
  – Daha sonra sanal makine içine çalıştırabileceği en son directx sürümünü yükle ve test et.

 7. hüseyin sever

  helal olsun kardeşi bu sanalda büyük hiç bi forum da sitede böylesine bir çalışma görmedm başarılarının devamını dilerim bütün herkese çok yardımcı olucak bir konu

 8. Okan

  Benim Vista-Ready Boost ile ilgili bazı sorularım olacak.
  Piyasada harici RAM olarak kullanılabilecek Vista-Ready Boost özellikli flash bellekler var. Ben XP kullanıyorum, ve elimde 8 ve 250 GB external HDD’ ler var. Ben bu disklerimden birisini RAM olarak kullanmak isterim. Acaba fabrikasyon olarak her External HDD’ de ready boost özelliği var mı? Eğer varsa bu özelliği kullanmak için ne yapmam gerekir? Yoksa bu disklere bu özellik sonradan yüklenebilir mi?
  Teşekkürler.

 9. Serhat AKINCI

  Selam,
  Öncelikle Ready boost özelliği XP’de yok. Vista’da kullanabilirsiniz. XP için bunu sağlayan thirdpart yazılımlar var. http://www.eboostr.com/

  Bu özelliği kullanabilmek için ready boost özellikli bir flash disk gerekiyor. Bu donanımsal bir özellik olduğu için ready boost olmayan bir flash diske bu özelliğin kazandırılabileceğini sanmıyorum.

 10. murat

  selam,
  vmware workstation notebookuma kurdum üzerinede windows7 yi kurdum ama modemi tanıtamıyorum nasıl vmware modemi tanıtabilirim
  saygılar
  o.murat özkan

 11. Yasin

  merhaba benim ustalardan yardıma ihtiyacım var ben server 2008 kurdum gayet güzel calısıyor 2 eternet kartım var agda vmware ping attıgımda görmüyo ne yapmam gerek vmware sadece kendi makine ve internete cıkıyor ben agdada diger pcleri görmesini istiyorum ne yapa bilirim acil yardım

 12. Serhat AKINCI

  Selam Murat,
  Nasıl bir modem tanıtmaya çalışıyorsun?

  Selam Yasin,
  Sanal makinenin sanal network kartını bridge mode’a çek ve fiziksel networkten bir ip ver, hepsi bu.

 13. yunus

  selam

  ben vmware workstationa xp kurdum fakan faxmodemimi tanıtamıyorum yardımcı olur musunuz

  Teşekkürler

 14. vlad

  kardeşim herşeyi çok gzel alatmışsın saol da ekrak kartı nı gördürmem lazım oyun oynamak için ne yapmam lazım?

 15. Affan

  Herşeyi çok güzel anlatmışsın ellerine sağlık soru cevap kısımlarıyla da aklımızdaki tüm sorular nerdeyse yanıt buldu tebrik ederim kardeşim.Başarılarını dilerim.

 16. VolkaN

  mrb.lar,
  benim bi sorum olacak, vmware workstationa kurulu olan fiziksel işletim sistemini tek tuşla sanala çevirme diye birşey duymuştum varmıdır acaba?

  şimdiden tşk.ler

 17. Serhat AKINCI

  Selam Volkan: Tek tuşla değil ama bu işi yapan tool’lar ile kolayca p2v yapabilirsiniz.

 18. hasan ekinci

  merhabalar VMware Workstation 7.1 kullanıcısıyım ekran kartı yukarıda yorumlarda okutum ama halen bir çözüm var mı düşükde olsa ekran kartından yararlanmam gerek Vmxbuilder ilede ne kadar denediysemde Ekran kartının bağdaştırıcısın da yok yok yok yazıyor bütün özelliklerinde , şimdiden teşekkürler.

 19. Ömer

  Acronis true image ile convert ettiğim tib dosyasını wmware’da nasıl sanal pc olarak açabilirm…Denedim ama olmuyor

 20. Serhat AKINCI

  Elindeki tib dosyasini Acronisin convert ozelligi ile vmdk dosyasina cevirdikten sonra kullanabilirsin

 21. fatih

  kendi ekran kartını veriyo oyun oynayamıyorum ekran kartını nasıl tanıtabilirz. çok önemli

 22. Serhat AKINCI

  Selam Fatih: Fiziksel ekran kartını direkt olarak gösteremezsin. Kendi virtual ekran kartı üzerinden oraya erişir Vmware ve aynı grafik performansını alamzsın. Ancak birtakım atraksiyonlarla virtual ekran kartının sana sağladığı max.seviyede kullanabilirsin. Ayrıca Guest OS’e directx, opengl gibi kurulumlar yaparak + sağlayabilirsin.

 23. bayram ali

  40 gb sanal disk alanaı ayrdım ama şu anda bu alan çok fazla ve bunu düşürmek istiyorum nasıl yapabilirm

 24. djderbeder

  slm öncelikle hayran kaldım diyebilirim diye birim bile fazla konuyu cok cok ayrıntılı anlatman bir yana herkesin sorusuna ve probleminede bir cözüm bulmussun tebrik ediyorum serdar senin gbi arkadslar nadir bulunuyor genelde alıntı yaparak yardımcı oluyor millet sen bildiğin herseyide aktarmıssın

  yukarda umut arkadsa sölediğin dikkatimi cekti bu tip sanal makineler oyun için kullanılamaz demişsin bunun muhakkak bir yolu vardır diye düşünüyorum heleki teknoloji bu kadar ilerlemişken
  emegine ellerine saglık kardeşim

 25. Akichita

  Vermiş olduğunuz bilgiler için tşkler, bi sorum olacaktı vmware çalışan işletim sistemini mevcut monitörden farklı bi ekran bağlayıp kullanmak istiyorum.yani 1 pc 2 mönitör 2 farklı ekran.Bu vmware de mümkünmüdür ?

 26. Gökmen

  Syn. Serhat Akıncı gerçekten internette olmayan çok güzel bir anlatım olmuş öncelikle size saygılarımı sunuyorum….
  Ben sanal makinayı virüslü dosyaları açmak için kullanıyorum böylece gerçek makinama bir zarar gelmiyor bu dosyalarda genelde 900-650 gibi virüs oluyor zipli halde çeşitli anti virüsleri online olarak testb ediyorum ama bazen bu dosyalrı test ederken gerçek makinamdaki antivirüs alarm veriyor bunu sebebi nedir acaba bir fikriniz var mı?
  Benin nacizane görüşüm sanal makinayı kuraraken yaptığımız network ayarlarıyla ilgili olmalı sanal makinada açtığım virüslü dosyaların gerçek makinama zarar vermemei için network seçimini bridge mi yoksa nat mı yapmayılım yardımınız için şimdiden teşekkürler

 27. Gamze Şentürk

  admin bana bi şekilde ulaşırmısın ya lütfeenn:(( gerçekten çok önemli yaa çoookk (wmvare hakkında)

 28. Serhat AKINCI

  @Gamze, bana iletişim bölümünden ulaşabilirsin.

 29. oguzhan guven

  tek bir sorun olacak cevaplarsanız cok sevinirim sanal makinayı kurdum knight bile açtım tek sorunum sanal makina ekran kartı mb ı nı yukseltmek 1gb ekran kartım var sanal makşnada oyn cok kasıyo işlemci ram yuksek ekran kartı ayarını bulamadım cevabınızı beklicem sımdıden tşkler

 30. serkan

  Merhaba, bir konuda yardımınıza ihtiyacım var.
  ESXI de çalışan sanal 2003/2008 server ın acronis ile imajını alıp gerçek bir pc ye kurmak istiyorum. Bunu yapabilirmiyim, nasıl yapabilirim ?
  teşekkürler.

 31. Serhat AKINCI

  @Serkan- Merhaba. Bu tip işleri Acronis ile kolayca yapabilirsiniz. VM’ler üzerinden Acronis Universal Restore ile bir imaj aldıktan sonra bunu yine Universal Restore ile istediğiniz donanıma dönmek mümkün.

 32. Ayhan

  Ellerine sağlık üstad. Kurulum anlatımın çık güzel olmuş. Ben de win7, vista ve XP kurdum fakat hd doldu. Yeniden kurulum yapmadan işletim sistemlerini ikinci harddiskime nasıl taşıyabilirim? Eğer taşıyamıyorsam nasıl silebilirim. Taşıyamayacaksam silip yeniden işletim sistemini kurmam gerekecek. :)

 33. Berkay

  wmware açıkken bilgisayarı kapattım şimdi de wmware açıılmıyor resumevthis virtual machine e basınca eror verıo yardımcı olursanız sevinirim

 34. selin

  merhaba, öncelikle bu güzel anlatım için teşekkürler.
  benim sorum(sorunum) şu; ben proğramı sorunsuz bir şekilde win7 kurulu olan bilgisayara kurdum. ardından içine XP’yi kurmayı denedim. ürün anahtarı(product key) kısmına kadar geldim.

  ancak bu kısımda key’in içinde sayısal olan hiçbir şeyi yazamıyorum. sadece harf yazabiliyorum. bu durumda da doğal olarak hata veriyor:( ne proğramı nede XP’i kurarken “capslock” tuşam felan da açık değildi. zaten mausumla wmware proğramının içine geldiğimde klavyede tuşların üstünde yanan ışık direk sönüyor.

  abartısız 3 saattir internette bu konuyla ilgili araştırma yapıyorum. lütfen yardımcı olun.

 35. HaciAliÖmerLatif Aydoğdu

  SELİN HANIM Sanırım num lock tuşunuz kapalı kalmış
  Öncelikle yapcağınız şey sanal makine içerisine girip numlocak tuşuna basmanız

 36. HaciAliÖmerLatif Aydoğdu

  yapabildiğimin en iyisini yaptım SEVGİLİ SERHAT AKINCI vermiş olduğunuz şu sanal ekran kartı değerleri varya hayat kurtardı, ve tam uğraşarak ederek tam 5 saatir aradığım değerleri bu sitede buldum
  Çok sağolun

 37. behçet

  serhat ustam ellerine sağlık çok güzel bir anlatım yapşsınız tebrik ederim çok güzesl
  benim bir sorunum var gerçek pc ile sanal pc arasında nasıl dosya aktarımı yapbiliriim tşekürler

 38. Selcuk DOGAN

  Serhat Bey Merhaba

  Bir Sanal Makine Oluşturacağım Disk Boyutunu 750 GB yada 1 TB Yapmayı düşünüyorum
  -Şekil 16-
  gösterilen resimdeki split disk into 2 GB seçeneğini işaretlemelimiyiz yoksa boşmu geçelim hangisi daha sağlıklı olur.

  Yoksa bu kadar alanı sanal sunucuda kullanmamalımıyız.

  Şimdiden Teşekkürler.

 39. taner

  Merhaba workstation a pardus ü kurmak istiyorum workstation 6.0 windows için olanı indirdim linux içinde pardus yok nasıl kuracam yardımcı olurmusunuz

 40. hasan

  Taner bey;
  Pardus’ta bir linux dağıtımı. other 2.6 kernel linux seçimini yapıp devam edebilirsiniz. Orda diğer dağıtımları yazmaları otomatize kurulum yapmak içindir.
  iyi çalışmalar

 41. can

  sanal xp yi çalıştır dediğimde Windows-Sürücü hazır değil hatası alıyorum iptal- yeniden dene – devam butonları var iptal diyince bir şey olmuoyor yeniden denede sürekli aynı hatayı veriyor devam et dediğimde devam edip çalıştırıyor bu hata nedir ve nasıl çözülebilir .
  Teşekkürler.

 42. mustafa

  Serhat bey;
  Fujitsu Primergy RX300 Server esx5 kurmak istiyorum.2 tane 140 gb hdd var.açılışta hddleri görüyo fakat esx kurma ekranı gelince hddlerin hiçbirisi görünmüyor.Bu yüzden esx5 i kuramıyorum yardımcı olurmusun

 43. emre

  Selam serhat bey ben windows xp kurdum ama 3d programlarda kasma var ekran kartı 128mb dan fazla olmuyor bunu nasıl yaparız yada tamamını kullanabilirmiyim ekran kartının? Benim asıl amacım hdd nin serialını deyiştirmekti ama bu sayede yeni bir hdd oluyor bunu yapmadan başka bi çözüm varmı buna sadece hdd ekliyebilirmiyiz pc ye?

 44. mustafa sancu

  merhaba serhat bey yukarıda verdiğini zbilgiler için tşk ederim. acab vmware de ethernet driveri nasıl tanıtabilirim
  vmware worsstation versiyon 9.0.0 build-812388 kullanıyorum windows 2008 standart kurdum ama driver i görmedi yardımcı olurmusunuz lütfen

 45. ahmet

  Merhaba bn workstation da tek makinede 2ip kullanmak istiyorum nasil yaparim yardim pls

 46. ömer

  windows 7 64 bit için uyumlu olan hangiis acaba arkadaşlar link atarmısınız ? linux kurmayı düşünüyorum öğrenmek için…

 47. ismail

  Üstad merhaba,
  Öncelikle mükemmel bir anlatım olmuş emeğine sağlık.

  Benim sorum şu. Vmware ile Centos 6 Kurdum ve bu zamanla 500 gb olarak ayırdıgım hdd mi doldurdu. Şuan 50 gb boş alanım var. Alandan kazanmak, yer açmak için ne gibi işlemlerde bulunmalıyım.

 48. ismail

  İlaveten şunu sormak istiyorum.
  Centos dosyamın içerisinde CentOS-000001.vmdk den başlayıp CentOS-0000012.vmdk kadar snapshot dosyaları var. Sistem en son kaydettiği CentOS-0000012.vmdk üzerinden mi çalısıyor, yoksa 12 kadar olan tüm dosyaları okuyarakmı çalısıyor.

  Burada yer kazanmak için 1 den 11 e kadar olan dosyaları baska hdd ye taşısam sıkıntı olur mu?

 49. Mehmet Kılıç

  Serhat bey direk başlata koydum otomatık olarak çalışıyor ama ben ıcerıısnde yuklu olan sp2 sp3 unde başlamasını istiyorum bunu nasıl yapabılırım.

 50. ramazan

  hocam, ben win7 ye wmware ws 9 u kurdum. sanal makinemin içinede ubuntuyu kurmak istiyorum ama bi türlü kuramadım sürekli olarak “sitem yolu bulamıyor” hatası veriyor bi yardımcı olurmusun?

 51. serkan

  Merhaba
  Vmware fusion 5 kurdum, win 7 kurmak istedim kurulum başladı 2 dakka sonra hata verdi sanırım imaj dosyası hatalıydı. Sonra sanırım kendisi trail win 7 indirerek kurmayı denedi ve 30 gunluk win 7 kurdu. şimdi programın ustune geldigimde yarım kalan windowsuda digeri kurulanıda gosteriyor. win 7 ve win 7 2 adına iki işletim sistemi gosteriyor. bunlardan kurulumu yarın kalanı nasıl kaldırırım?

  2. sorum freehand kullanmak için kurdum, freehand te kullandıgımız buyutce kısa yolu ctrl + alt + space seklindeydi, bunu algılamıyor, calısırken cok sık kullandıgımız bir kısa yol, acaba bunun bir çozumu varmıdır.

  şimdiden cok tesekkur ederim.

 52. hayrettin

  merhaba
  hocam ben windows8 yuklu bi bilgisayarda sanal olarak win7 kurdum bu iki isletim sistemini ayri fre ve klavye ile yonetmek istiyorum mumkunmudur?
  simdiden cok tesekkur ederim emeginize saglik

 53. hmeyra33

  iyi akşamlar ödevimle ilgili araştırma yaparken sayfanızı gördüm ve bana yardımcı olabileceğinizi düşündüm. eğer yardımcı olabilirseniz sorum şu olacak : VMware workstation programıyla kurduğumuz bir işletim sistemi var ben bu işletim sistemini kaldırmadan bir üst sürümünü yüklemek istiyorum bunu nasıl yapabilirim? yardımcı olursanız çok sevinirim..

 54. vtuna67

  Sanal makinayı kurduktan sonra ana makinayı sanal makina ile başlatmam mümkün mü?

 55. Serhat AKINCI

  @vtuna67 – Mümkün. VM’i “Shared VM” yaparsan “Autostart VM” özelliği aktif olur. Bu VMware Workstation 8.0 veya üstü için. Adımlar ise şurada: http://kb.vmware.com/selfservice/microsites/search.do?language=en_US&cmd=displayKC&externalId=2005585

  Eğer bu özelliğin olmadığı bir sürüm kullanıyorsan, VMware Workstation exe’sine VM’i parametre ile verip Windows oturum başlangıcına bir kayıt şeklinde ekleyebilirsin.

 56. Soner

  Merhabalar serhat bey ,

  Steam üzerinden Dota 2 oynamak istiyoruz.Elimizde bir bilgisayar var , hem monitöre hem de televizyona bağlı ( yan yana ) , 2 farklı klavye ve mouse var. Sorum şudur ki bir bilgisayar üzerinden vermiş olduğunuz program sayesinde 2 steam hesabı açabiliyorum zira mouse ve klavye kontrolünü sağlayamadım. Bir tanesi usb klavye diğeri ise bluetooth ile bağlanıyor.Ben istiyorum ki televizyona , kurduğum sanal XP’yi sadece bluetooth klavye ve mouse görsün. Masaüstü pcm’de de usb olan klavye ve mouse görsün böyle birşey yapmak mümkün mü ? 2 kardeş oyun oynamak istiyoruz açıkcası hepsi bu :)

  Şimdiden teşekkür ederim

 57. furkan

  merhabalar
  benim sorum linux tabanlı ubuntu yüklü ıso dosyasını wmware ile açıyorum içerisindeki programı kullanıyorum ama kayıt edemiyorum her seferinde en baştan açılış yapıyor ve ayarları her seferinde değiştirmem gerekiyor ve kayıt edemediğim için tekrar pdf dosyalarını en baştan yapıp tekrar kaydetmem gerekiyor. birde yazıcımı bir türlü tanıtamadım. nasıl bi yol izlemem gerekiyor yada bunlar yapılabiliyormu?
  yazıcı(hplazerjet p1102)

 58. Fatih

  Selamlar çok güzel bir çalışma olmuş emeğinize sağlık. Benim bir sorum olacak bende eski bir donanım var ve sürücüsü eski win xp için ne kadar çabaladım ve aradıysam win 8 için olan sürücü bulamadım ve cihazı kullanamadım. Sorum şu ben vmware;’i kursam ona da winxp yi sanal makine olarak kursam sanal makinede bu cihazın sürücüsünü kurup çalıştırabilir miyim. Cihazın kullandığı ara birim usb.

 59. Cafer

  Merhabalar Serhat bey, benim sormak istediğim soru, VMware Workstation, kurduktan snra bu kurulan sanal makinaya ip adresi verebiliyormuyuz.
  Bu mümkünse nasıl yapabiliriz.

 60. gökhan sarpkaya

  Serhat bey merhaba. Acaba hala bu site ile ilgileniyor musunuz bilemiyorum. Öncelikle emeğiniz için çok teşekkür ederim. Benim şöyle iki problemim oldu:
  Win 7 üzerine WMWare Workstation 6 yı kurdum. Onun içinden sizin tarifleriniz ile WinXP kurdum. Amacım Red Alert oyununu bir daha oynayabilmek. İki problem oluştu.
  1- 1140×900 monitör kullanıyorum, xp tam ekran olmuyor. Bunu nasıl yapacağım.
  2- Bir türlü internete bağlanamadım. Bunu nasıl yapacağım.

  Selamlar, sevgiler

 61. Ramazan FİLİK

  Merhabalar,
  Sanal olarak 4 tane sistemimi çalışmaktadır.Sanal olarak çalışan bir sistemimde disk alanı fazla 300gb ın 150gb ını geri almak istiyorum.Bu işlemi nasıl yapabilirim?
  İyi Çalışmalar.

 62. cetin

  Merhaba,
  Esxi 6.0 i USB bellege kurulum yapıp diskleri vs. tanıttım fakat Usb bozulursa nasıl bir yol izlemek gerekir gerekli konfirasyonu yedekleme ve kullanımı nasıl yapılır yada USb bellegi clone yapamazmıyız?

Yorum Ekle